string(4) "2020"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 

 

21 lipca 2020

Władze Korporacji Akademickiej Arkonia na rok akademicki 2020/2021

Podczas obrad Koła Sprawozdawczo - Wyborczego w dniach 14 i 21 lipca 2020 r. udzielono absolutorium ustępujacemu Prezydium. Wybrane zostało nowe Prezydium na nadchodzacy rok akademicki w składzie:

Prezes: kol. Kacper Szczukocki (c.2010)

Wiceprezes zewnętrzny: kol. Maciej Gutowski (c.2017)

Wiceprezes wewnętrzny: kol. Robert Zalikhov (c.2017)

Skarbnik: kol. Wojciech Perka (c.2018)

Sekretarz: kol. Jakub Witaszek (c.2018)

Oldermanem cetusu 2020 został kol. Jan Witkowski (c.2016)

Wszystkim kolegom życzymy pomyślności w wypełnianiu swoich powinności i obowiązków! Cum Ave Fraterno!

 

1 sierpnia 2020

76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Poczet Sztandarowy Arkonii reprezentował Stowarzyszenie podczas uroczystości upamietniających wybuch Powstania Warszawskiego. Arkoni złożyli pod pomnikiem Glora Victis wieniec w hołdzie Polakom, poległym w walce z niemieckim okupantem. 

 

21 sierpnia 2020

"Arkońska Knajpa po Bitwie"

Tak zatytułowane wydarzenie zgromadziło znów Arkonów i pzyjaciół, w skromnych progach arkońskiej kwatery, by oddać się rozmowom i śpiewom w patriotycznym duchu.

 

13 października 2020

Wykład inauguracyjny

Podczas wykładu inaugurujacego semestr akademicki 2020/2021, mieliśmy przyjemność posłuchać dr Marcina Beściaka na temat antropologii św. Tomasza z Akwinu. Prelegent przedstawił w klarowny i precyzyjny sposób myśl Arystotelesa z traktatu "O Duszy" oraz nauki o psyche "Sumy teologicznej" Akwinaty.

 

20 października 2020

"Od Święciny do Arkony - Zarys dziejów Słowian Połabskich"

Temat bardzo atrakcyjny, a więc i czasu nie było szkoda - wykład wraz z dyskusją trwał trzy okrągłe godziny! Prelegent Michał Gniadek-Zieliński odpowiadał na pytania wyczerpująco. Dzieje Słowian Połabskich, naprawdę niezwykłe, choć wcale nie tajemnicze, dla umysłu który prawidłowo wnioskuje ze źródeł... 

 

24 października 2020

Msza komerszowa Welecji

W tym roku obchody Komerszu Welecji musiały zostać ograniczone do Mszy Św. w kościele Najświętszego Zbawiciela. Obecne były poczty sztandarowe Welecji i Arkonii. Było pięknie! Namiastką wspólnego świętowania był również spacer i spotkanie za pośrednictwem łącza internetowego. 

 

11 listopada 2020

Spotkanie z prawnukiem wybitnego filistra, Andrzejem Jałowieckim, 11 listopada.

Połaczyliśmy się przez lącze internetowe, wyjątkowo nie we wtorkowy wieczór, lecz przed południem dnia nastepnego. Tym sposobem mieliśmy możliwość porozmawiać z Andrzejem Jałowieckim, przebywającym w Perth w Australii. Spotkanie wyśmienite. Prelegent poruszył nas opowieścią o tym, jak to jest żyć ze schedą, wśród ludzi, którym jest ona obojętna, oraz o próbach ocalenia swojego pradziadka od zapomnienia. Miało to miejsce w Święto Odzyskania Niepodległości, które grupa Arkonów uczciła składając pod Grobem Nieznanego Żołnierza, skromny wieniec.

 

17 listopada 2020

Nowoczesność jako demoniczny rytuał.

Spotkaliśmy się online z dr. Michałem Łuczewskim, który odsłonił demoniczny charakter zjawisk społecznych, które powielają schemat prowadzący od piętrzącej się nienawiści do wyładowania na koźle ofiarnym. Dynamika procesu, zachowania ulegających mu, potrzeba ofiary, zmuszają do refleksji nad źródłem. Dyskusja obfitowała w przykłady znamienitych dzieł, jak choćby książki autorstwa René Girarda.

 

24 listopada 2020

Dlaczego ludzie potrzebują towarzystwa?

Spotkanie wtorkowe na powyższy temat poprowadził dr Paweł Milcarek. Liczne przykłady naturalnych i syntetycznych grup społecznych stworzyły punkt wyjścia dla rozważań, o formowaniu się w społeczeństwie odrębnych ciał. Późniejszą dyskusję zdominowały pytania o metody wyboru wyższcyh przełożonych w zakonach chrześcijańskich. 

 

8 grudnia 2020

Zaangażowanie polityczne na polskiej scenie streetart'owej

Wykład poprowadził Pan Łukasz Greszta. Omówione zostały liczne przykłady nielegalnie stworzonych dzieł z polskich miast i nie tylko. Prelegent opowiedział o tym jakie znaczenie dla sztuki ulicznej ma kontekst, który nadawany jest przez media, często wbrew woli autora.  Zarysowany został przekrój przez sztukę uliczną, od spontanicznego "tu byłem", do bardziej zaawansowanych form ekspresji.


Strona: 1 2 3