> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 ... 98

 

14 maja 2021

LASER - genialny wynalazek

Dr inż. Adam Styk przedstawił po krótce historię odkryć (szczególnie tych nagrodonych nagrodą Nobla), które doprowadziły do stworzenia LASERa. Przedstawił również podstawy fizyczne kształtowania wiązki, oraz omówił dotychczasowe zastosowania: ponieważ mamy do czynienia z bardzo dużą ilością skupionej energii, która potrafi odparować substancję z miejsca w które wycelujemy, technologia ta znalazła wiele zastosowań w medycynie i produkcji.

 

27 kwietnia 2021

"Nieludzkie cierpienie"

Spotkanie poprowadzone przez Kol. Filipa Jatelnickiego i Pana Filipa Zawadkę, było polem dla interesującej dyskusji. Próbowaliśmy dojść do porozumienia na temat definicji podstawowych pojęć - czy w przypadku zwierząt wolno mówić o cierpieniu, czy jedynie o bólu? Czy da się umiejsowić zwierzęta w systemie etycznym w taki sposób, by przyznać im szczególną ochronę nie tworząc precedensu do naruszenia praw ustanowionych dla człowieka? Czy w podejściu naturalistycznym (w którym cierpienie utożsamiamy z zewnętrznymi objawami) można jasno wyznaczyć granice, między materią cierpiącą i niecierpiącą? Czy w takim systemie, etyczne jest zabijanie bez zadawania cierpienia? Itd.

 

20 kwietnia 2021

O Emigracji akademickiej

Na zadany temat wypowiedział się Fil. Łukasz Wojdyga. Przedstawił interesujące statystyki dotyczące imigracji i emigracji studentów w Polsce. Poznaliśmy problematykę obsługiwania zagranicznych studentów, dla których nie tylko potrzeba poprowadzić przedmiot w jezyku obcym, ale również infrastruktura (oznaczenie sal, strony internetowe, dokumenty) muszą zostać odpowiednio przetłumaczone. 

 

13 kwietnia 2021

O konstrukcjach budynków wysokich

Wykład poprowadził Kol. Michał Salamonowicz, który postanowił zainteresować nas przedmiotem własnych studiów. Wysłuchaliśmy o podstawowych technikach konstrukcji budynków wysokościowych i wymieniliśmy się opiniami na temat nieruchomości tej kategorii w naszej stolicy.

 

30 marca 2021

O szkodliwości zażywania leków po spożyciu alkoholu

Wykład przygotował Kol. Bartosz Stangieiwicz. 

 

23 marca 2021

Internet w społeczeństwie.

Wykład poprowadził Pan Krzyzstof Piersa. Porozmawialiśmy o tym, jak Internet wpływa na kolejne pokolenia, stając się nie tylko alternatywą dla rzeczywistości, co często jedyną rzeczywistością, znaną młodemu człowiekowi. Internet może stać się wówczas środowiskiem, z którego można zostać wykluczonym, wyniesionym w nim na piedestał, lub brutalnie wyniszczonym błazeńskimi żartami - zazwyczaj zupełnie bezkarnie. Porozmawialiśmy też o dobrych stronach stałego połączenia z internetową bazą informacji.

 

16 marca 2021

Początki Państwa Krzyżackiego w Prusach

Wykład poprowadził Kol. Kacper Szczukocki. 

 

9 marca 2021

Wspomnienia ze studiów za Wielką Wodą

Kol. Tomasz Modrzejewski opowiedział nam o swoich studiach na Daniel Morgan Graduate School of National Security i podzielił wiedzą zdobytą w ramach realizowanych przedmiotów dotyczących strategii bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. 

 

24 stycznia 2021

Żałoba w Arkonii

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 24.01.2021 r. zmarł nasz drogi Filister Andrzej Ostromęcki. Ogłoszona została tradycyjna żałoba.

 

Braciom co po życia znoju,

spoczywają już w pokoju,

pod mogilnym żwirem ziemi,

wieczny pokój, wieczna cześć!

 

19 stycznia 2021

Fotorelacja z Ameryki Południowej

Kolega Maciej Gutowski podzielił się z nami fotografiami, nagraniami, oraz wspomnieniami z pobytu w Brazylii, podkreślając wysoki poziom tamtejszego szkolnictwa, kreatywnosć obywateli, a także poważne ich podejście do wyśrubowanych norm BHP. 


Strona: 1 2 3 4 5 ... 98