> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 ... 99

 

26 czerwca 2021

Prezydium Korporacji Akademickiej Arkonia na rok akademicki 2021/2022

Koło Sprawozdawczo-Wyborcze Arkonii obradujące w dniach 8 i 9 czerwca 2021 r. udzieliło absolutorium ustępującemu Prezydium i wybrało nowe w składzie:

1. Prezes- Kol. Maciej Gutowski (c. 2017),

2. Wiceprezes Wewnętrzny- Kol. Jakub Witaszek (c. 2018),

3. Wiceprezes Zewnętrzny- Kol. Martin Brandt (c. 2018),

4. Sekretarz- Kol. Łukasz Czarnacki (c. 2018),

5. Skarbnik- Kol. Łukasz Zdziebkowski (c. 2018);

 

Funkcję Oldermana Koło powierzyło Kol. Maciejowi Saczywko (c. 2013).

Cum Ave Fraterno!

 

25 maja 2021

Wykład i satyra

Po bardzo krótkim omówieniu zdarzeń z historii Polski: okresu przedwojennego i międzywojnia, Kol. Jakub Witaszek czym prędzej przystąpił do uraczenia Kolegów fragmentem książki Sergiusza Piaseckiego "Zapiski oficera Armii Czerwonej".

 

18 maja 2021

Wykład Fil. Zbigniewa Tyszki

Filister z godną podziwu precyzją, przeprowadził nas przez proces gromadzenia wiedzy o zmarłych członkach Arkonii, omawiając często rodzące się nieścisłości i rozbieżności. Dowiedzieliśsmy się, że duży procent Arkonow stanowili cukrownicy. Poznaliśmy Filistrów: Gutowskiego, Chudzyńskiego, Buszczyńskiego, Domańskiego i wielu innych.

 

15 maja 2021

Komersz CXLII lecia Arkonii

W trzecią sobotę maja, odbył się Komersz Korporacji Akademickiej Arkonia. Świętowaliśmy radośnie. Serca grzały nam płomienne mowy, które naprostować by mogły najbardziej zawile postępującego męża. Gardła drgały nam od uroczystych pieśni. Butelki pobrzekiwały podskakując w rytm melodii, a kufle z piwem wznosiliśmy w górę, wznosząc toasty za Braci Kartelowych i naszą Jubilatkę. Tradycyjnie Komersz rozpoczął się Mszą i złożeniem wieńców: na grobie Fil. Malinowskiego i pod tablicą upamiętniającą korporantów poległych w Zamachu Majowym. W uroczystościach pocztowi Arkonii, towarzyszył poczet Welecji. Uśmiechy przyjaciół z tego szczególengo dnia, pozostaną pięknym wspomnieniem. 

 

14 maja 2021

LASER - genialny wynalazek

Dr inż. Adam Styk przedstawił po krótce historię odkryć (szczególnie tych nagrodonych nagrodą Nobla), które doprowadziły do stworzenia LASERa. Przedstawił również podstawy fizyczne kształtowania wiązki, oraz omówił dotychczasowe zastosowania: ponieważ mamy do czynienia z bardzo dużą ilością skupionej energii, która potrafi odparować substancję z miejsca w które wycelujemy, technologia ta znalazła wiele zastosowań w medycynie i produkcji.

 

27 kwietnia 2021

"Nieludzkie cierpienie"

Spotkanie poprowadzone przez Kol. Filipa Jatelnickiego i Pana Filipa Zawadkę, było polem dla interesującej dyskusji. Próbowaliśmy dojść do porozumienia na temat definicji podstawowych pojęć - czy w przypadku zwierząt wolno mówić o cierpieniu, czy jedynie o bólu? Czy da się umiejsowić zwierzęta w systemie etycznym w taki sposób, by przyznać im szczególną ochronę nie tworząc precedensu do naruszenia praw ustanowionych dla człowieka? Czy w podejściu naturalistycznym (w którym cierpienie utożsamiamy z zewnętrznymi objawami) można jasno wyznaczyć granice, między materią cierpiącą i niecierpiącą? Czy w takim systemie, etyczne jest zabijanie bez zadawania cierpienia? Itd.

 

20 kwietnia 2021

O Emigracji akademickiej

Na zadany temat wypowiedział się Fil. Łukasz Wojdyga. Przedstawił interesujące statystyki dotyczące imigracji i emigracji studentów w Polsce. Poznaliśmy problematykę obsługiwania zagranicznych studentów, dla których nie tylko potrzeba poprowadzić przedmiot w jezyku obcym, ale również infrastruktura (oznaczenie sal, strony internetowe, dokumenty) muszą zostać odpowiednio przetłumaczone. 

 

13 kwietnia 2021

O konstrukcjach budynków wysokich

Wykład poprowadził Kol. Michał Salamonowicz, który postanowił zainteresować nas przedmiotem własnych studiów. Wysłuchaliśmy o podstawowych technikach konstrukcji budynków wysokościowych i wymieniliśmy się opiniami na temat nieruchomości tej kategorii w naszej stolicy.

 

30 marca 2021

O szkodliwości zażywania leków po spożyciu alkoholu

Wykład przygotował Kol. Bartosz Stangieiwicz. 

 

23 marca 2021

Internet w społeczeństwie.

Wykład poprowadził Pan Krzyzstof Piersa. Porozmawialiśmy o tym, jak Internet wpływa na kolejne pokolenia, stając się nie tylko alternatywą dla rzeczywistości, co często jedyną rzeczywistością, znaną młodemu człowiekowi. Internet może stać się wówczas środowiskiem, z którego można zostać wykluczonym, wyniesionym w nim na piedestał, lub brutalnie wyniszczonym błazeńskimi żartami - zazwyczaj zupełnie bezkarnie. Porozmawialiśmy też o dobrych stronach stałego połączenia z internetową bazą informacji.


Strona: 1 2 3 4 5 ... 99