> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 ... 97

 

22 grudnia 2020

Gwiazdkowa debata filisterska

Spotkanie poprowadzili filistrzy: Assanowicz, Olizar i Jeleński opowiadając o roli jaką w ich życiu odegrała Arkonia. Każdy z filistrów przedstawił historię tego jak trafił do Stowarzyszenia. Mieliśmy okazję wysłuchać wiele trafnych spostrzeżeń dotyczących tego czym Arkonia była i czym się staje.

 

15 grudnia 2020

Historie Arkonów

Spotkanie spontanicznie poprowadził fil. Gubrynowicz.

 

8 grudnia 2020

Zaangażowanie polityczne na polskiej scenie streetart'owej

Wykład poprowadził Pan Łukasz Greszta. Omówione zostały liczne przykłady nielegalnie stworzonych dzieł z polskich miast i nie tylko. Prelegent opowiedział o tym jakie znaczenie dla sztuki ulicznej ma kontekst, który nadawany jest przez media, często wbrew woli autora.  Zarysowany został przekrój przez sztukę uliczną, od spontanicznego "tu byłem", do bardziej zaawansowanych form ekspresji.

 

24 listopada 2020

Dlaczego ludzie potrzebują towarzystwa?

Spotkanie wtorkowe na powyższy temat poprowadził dr Paweł Milcarek. Liczne przykłady naturalnych i syntetycznych grup społecznych stworzyły punkt wyjścia dla rozważań, o formowaniu się w społeczeństwie odrębnych ciał. Późniejszą dyskusję zdominowały pytania o metody wyboru wyższcyh przełożonych w zakonach chrześcijańskich. 

 

17 listopada 2020

Nowoczesność jako demoniczny rytuał.

Spotkaliśmy się online z dr. Michałem Łuczewskim, który odsłonił demoniczny charakter zjawisk społecznych, które powielają schemat prowadzący od piętrzącej się nienawiści do wyładowania na koźle ofiarnym. Dynamika procesu, zachowania ulegających mu, potrzeba ofiary, zmuszają do refleksji nad źródłem. Dyskusja obfitowała w przykłady znamienitych dzieł, jak choćby książki autorstwa René Girarda.

 

11 listopada 2020

Spotkanie z prawnukiem wybitnego filistra, Andrzejem Jałowieckim, 11 listopada.

Połaczyliśmy się przez lącze internetowe, wyjątkowo nie we wtorkowy wieczór, lecz przed południem dnia nastepnego. Tym sposobem mieliśmy możliwość porozmawiać z Andrzejem Jałowieckim, przebywającym w Perth w Australii. Spotkanie wyśmienite. Prelegent poruszył nas opowieścią o tym, jak to jest żyć ze schedą, wśród ludzi, którym jest ona obojętna, oraz o próbach ocalenia swojego pradziadka od zapomnienia. Miało to miejsce w Święto Odzyskania Niepodległości, które grupa Arkonów uczciła składając pod Grobem Nieznanego Żołnierza, skromny wieniec.

 

24 października 2020

Msza komerszowa Welecji

W tym roku obchody Komerszu Welecji musiały zostać ograniczone do Mszy Św. w kościele Najświętszego Zbawiciela. Obecne były poczty sztandarowe Welecji i Arkonii. Było pięknie! Namiastką wspólnego świętowania był również spacer i spotkanie za pośrednictwem łącza internetowego. 

 

20 października 2020

"Od Święciny do Arkony - Zarys dziejów Słowian Połabskich"

Temat bardzo atrakcyjny, a więc i czasu nie było szkoda - wykład wraz z dyskusją trwał trzy okrągłe godziny! Prelegent Michał Gniadek-Zieliński odpowiadał na pytania wyczerpująco. Dzieje Słowian Połabskich, naprawdę niezwykłe, choć wcale nie tajemnicze, dla umysłu który prawidłowo wnioskuje ze źródeł... 

 

13 października 2020

Wykład inauguracyjny

Podczas wykładu inaugurujacego semestr akademicki 2020/2021, mieliśmy przyjemność posłuchać dr Marcina Beściaka na temat antropologii św. Tomasza z Akwinu. Prelegent przedstawił w klarowny i precyzyjny sposób myśl Arystotelesa z traktatu "O Duszy" oraz nauki o psyche "Sumy teologicznej" Akwinaty.

 

21 sierpnia 2020

"Arkońska Knajpa po Bitwie"

Tak zatytułowane wydarzenie zgromadziło znów Arkonów i pzyjaciół, w skromnych progach arkońskiej kwatery, by oddać się rozmowom i śpiewom w patriotycznym duchu.


Strona: 1 2 3 4 5 ... 97