> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 ... 88

 

9 października 2018

Fundusze inwestycyjne - fil. Mikołaj Stępniewski

Wykład zamknięty z przedstawicielem Funduszu Inwestycyjnego fil! Mikołajem Stępniewskim (cetus 2010). 

Wykład jak co tydzień odbył się na kwaterze o 19. Koledzy dopisali frekwencją pojawiając się w liczbie, jak na zdjęciu, powiększonej o fotografa. Zostało nam dane poznac drogi inwestycyjne oraz stanowisko prowadzacego na temat polskiego rynku, giełdy - czy warto dziś inwestować, a jeśli już, to w jakie instrumenty. Cóż, było pasjonująco. Oprócz kilku definicji i teoretycznych zagadnień, jako że prelegent pracuje w zawodzie, usłyszeliśmy nieco prywatnych opinii, których tu nie zdradzę lecz zachęcę do przybywania tłumnie na kwaterę by te właśnie opinię, czasem zaskakujące, może kontrowersyjne usłyszeć.

 

6 października 2018

XI Komersz Polski w Krakowie

W miniony weekend w Krakowie odbył się XI Komersz Polski, który w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowała Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis. Ta wyjątkowa uroczystość jest corocznym zjazdem polskich korporantów i co za tym idzie, platformą do wymiany doświadczeń i podtrzymywania więzi pomiędzy bractwami w Polsce.

 

Oczywiście, nie mogło zabraknąć arkońskich delegatów. Arkoni wzięli udział w Kongresie Polskich Korporacji Akademickich, na którym została podjęta uchwała niepodległościowa upamiętniająca czyny korporantów na rzecz niepodległej Polski. Następnie wzięliśmy udział w wystawie Korporanci w służbie Niepodległej - pokaz pamiątek w Muzeum UJ w Collegium Maius, na której upamiętniono m.in. działalność Konwent Polonia w Dorpacie, Arkonii i Korporacja Akademicka Welecja w Rydze na rzecz przygotowania polskich studentów do pracy i walki na rzecz Kraju. Po wystawie odbyła się uroczysta msza św., którą celebrował fil. Akropolii, ks. Marek Rózycki. Ustawiwszy się w odpowiedni szyk według starszeństw korporacji, przeszliśmy uroczystym i jowialnym genzenmarszem przez Kraków, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia na Kopcu Kościuszki. Następnie udaliśmy się do sali komerszowej, na której rozpoczęła się wesoła i w pewnych momentach podniosła część uroczystości XI Komerszu Polskiego.

 

Prezentujemy zdjecie delegacji Arkonii oraz naszej najmłodszej córki, Polska Korporacja Akademicka Giedyminia Ostrogiensis zrobione na Kopcu Kościuszki oraz udostępniamy album zdjęć z XI Komerszu Polskiego zrobiony przez organizatorów!

 

https://drive.google.com/drive/mobile/folders/1GWj5z3KnxYM-96YfC-uprLb_qRleKxgU?usp=drive_open

 

Vivat, crescat, floreat Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis in aeternuum! Vivant, crescant, floreant omnes poloniae corporationes in aeternuum!

 

2 października 2018

Zebranie Ogólne

Tego dnia na kwaterze Arkonii odbyło się Zebranie Ogólne - pierwsze po wakacjach oficjalne spotkanie barwiarzy i fuksów Korporacji Akademickiej Arkonia. Zebranie Ogólne, jako ciało uchwałodawcze, ma za zadanie uchwalić budżet korporacji na nowy rok akademicki oraz wysokość składki członkowskiej. Po burzliwej debacie, budżet został pomyślnie uchwalony wraz składką obowiązującą na rok akademicki 2018/2019.

 

30 września 2018

Msza inauguracyjna rok akademicki 2018/2019

W ostatni wrześniowy wieczór Arkoni wzięli udział w uroczystej mszy inauguracyjnej roku akademickiego 2018/2019 dla uczelni warszawskich w Kościele Najświętszego Zbawiciela, która była koncelebrowana przez metropolitę warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza. Jak co roku, był obecny rektor Politechnika Warszawska, Jego Magnificencja prof. Jan Szmidt wraz z dziekanami i profesorami. Był to dla nas zaszczyt, gdyż już od 100 lat Politechnika jest naszą warszawską Alma Mater.

 

Obok sztandaru Arkonii był obecny sztandar Politechniki Warszawskiej oraz kolegów z Korporacja Akademicka Sarmatia. Ponadto Mszę uświetnił Chór Kameralny Tibi Domine.

 

1 sierpnia 2018

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego nasz poczet sztandarowy i Arkoni zebrani na Powązkach Wojskowych pod pomnikiem Gloria Victis na Apelu Poległych złożyli hołd wszystkim uczestnikom tego heroicznego i patriotycznego zrywu. Dumni z uczestnictwa starszych, niestety już zmarłych kolegów z Arkonii w tym zrywie niepodległościowym, pamiętamy o ich poświęceniu dla Polski.

 

Wieczorem tradycyjnie wzięliśmy udział w Knajpie Patriotycznej na kwaterze bratniej Welecji, gdzie mieliśmy przyjemność usłyszeć wykład filistra Welecji, Michała Wołłejki na temat: Weleci w Powstaniu Warszawskim. Następnie przeszliśmy do wesołej, burszowskiej zabawy, która trwała do późnych godzin nocnych. 

 

3 lipca 2018

Nowe władze Korporacji Akademickiej Arkonia na rok akademicki 2018/2019

Dnia 13 czerwca i 2 lipca 2018 roku na Kole Sprawozdawczo-Wyborczym nr 2458 wybrano nowe władze Arkonii w składzie:

 

Prezes - kol. Piotr Marcin Butrym (c.2008)

Wiceprezes wewnętrzny - kol. Kamil Lewoszewski (c.2015)

Wiceprezes zewnętrzny - kol. Szymon Krajewski (c. 2011)

Sekretarz - kol. Jędrzej Jeleński (c.2014)

Skarbnik - kol. Franciszek Witaszek (c.2016)


Na Oldermana cetusu 2018 wybrany został kol. Kacper Szczukocki (c.2010)

 

16 czerwca 2018

Ślub kol. Macieja Dulskiego

Z wielką radością zawiadamiamy, że dnia 16 czerwca 2018 roku związek małżeński zawarli:

 

Danuta Pomiankowska i kol. Maciej Dulski

 

9 czerwca 2018

Ślub fil. Piotra Wójcika

Z wielką radością zawiadamiamy, że dnia 9 czerwca 2018 roku związek małżeński zawarli:

 

Anna Częścik i fil. Piotr Wójcik

 

2 czerwca 2018

Komersz Inaugurujący Giedyminii Ostrogiensis

Po wielu miesiącach prac Arkonii i korporacji-córki, Giedyminii Ostrogiensis, nastąpił uroczysty moment nadania barw pierwszym semestrantom Giedyminii Ostrogiensis i zarazem pierwszego komerszu nowej korporacji! Uroczystości komerszowe rozpoczęły się od złożenia wieńca pod tablicą poległych korporantów w Zamachu Majowym, w którym zginął Stary Strzecha Jagiellonii, Szczepan Olchowicz. W trakcie złożenia wieńca prócz Arkonów i Giedyminów byli obecni Stare Strzechy naszej kartelowej Jagiellonii, do której Giedymina Ostrogiensis nawiązuje w zwyczajach i tradycji.  Komersz odbył się w Resursie Obywatelskiej, na który zjechało się wielu przedstawicieli polskich korporacji: Arkonii, Welecji, Sarmatii, Chrobii, Respubliki, Hermesii oraz Astrei Lublinensis.  Następnie po komerszu nastąpił uroczysty genzenmarch na kwaterę Arkonii, na której odbyła się knajpa pokomerszowa.

 

Giedyminom gratulujemy wytrwałości oraz sukcesu w związku z powołaniem pełnoprawnej korporacji. Wyrażamy nadzieję, że to dopiero początek drogi i że na następnym Komerszu Giedyminia będzie jeszcze liczniejsza!

 

Vivat, crescat, floreat Giedyminia Ostrogiensis in aeternum!

 

29 maja 2018

Piwna regeneracja przed sesją letnią

Tym razem spotkanie nie było nastawione na cele naukowe, a na zwyczajnym odpoczynku wśród grona najbliższych przyjaciół. Niechętnie opowiedziliśmy sobie o planach sesyjnych, a bardziej chętnie już o planach na wakacje. Spotkanie dało nam siłę i nadzieję, że sesja będzie pomyślna oraz, że przez wakacje Arkoni odetchną, aby jeszcze lepiej się przygotować do pracy w przyszłym roku akademickim!


Strona: 1 2 3 4 5 ... 88