> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 ... 85

 

26 stycznia 2018

Przerwa semestralna 26.01-04.02.2018

Czyli arkońskie zawieszenie na chwilę w czasie sesji egzaminacyjnej.

 

Następna arkońska kwatera naukowa odbędzie się tradycyjnie we wtorek 13.02.2018 roku w siedzibie Arkonii przy ul. Koźla 10 na temat: Korporacja Akademicka. Struktura - przyjaźn - tradycja. Czyli o męskim stowarzyszeniu. Zainteresowanych Arkonią studentów prosimy o kontakt mailowy z Oldermanem cetusu 2017, kol. Igorem Białoruckim: igor.bialorucki@gmail.com

 

25 stycznia 2018

Sprostowanie informacji o spotkaniu “Nord Stream 2 a prawo ochrony środowiska” z dn. 19.12.2017

Szanowni państwo,
 
chcemy bardzo przeprosić za podanie błędnych informacji o spotkaniu naukowym dn. 19.12.2017 r. z Filistrem Aleksandrem Gubrynowiczem na temat: “Nord Stream II a prawo ochrony środowiska”. Fil! Gubrynowicz nie jest pracownikiem etatowym Collegium Civitas, jest natomiast nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Za wprowadzenie w błąd oraz uchybienia przepraszamy.

 

23 stycznia 2018

Symbolika architektury chrześcijańskiej

W kolejny wtorek zebraliśmy się, aby wysłuchać prezentacji Kolegi Igora Białoruckiego (cetus 2012) na temat symboliki architektury chrześcijańskiej. Olderman cetusu 2017 opowiedział nam o przepaści semantycznej, jaka dzieli ludzi żyjących obecnie z budowniczymi wielkich katedr.

Symbole zawarte w świątyniach dawnych czasów niestety są już dzisiaj nie zrozumiałe. Natomiast, ucząc się tego języka, jesteśmy w stanie odkryć bogate treści, które rozwijają nasza wrażliwość na treści przekazywane przez religię. Postrzegana w dużym uproszczeniu tzw. Biblia Pauperum, nie była tylko kolorowymi obrazami dla niewykształconego ludu. Świątynie w swoje geometrii przestrzennej, konstrukcji, ornamentyce, relacji wzajemnej elementów oraz w samym procesie fundowania i orientowania wyrażały złożone kwestie kosmologiczne i teologiczne. Dla osób potrafiących odczytać ten język była to swoista modlitwa zaklęta w kamieniu.

 

 

Przechodząc przez epoki historyczne aż do współczesności zdaliśmy sobie sprawę, że to był zaledwie wstęp do poznania piękna sztuki architektury chrześcijańskiej. Po wykładzie oddaliśmy się dyskusjom w czasie kuluarów. Dały one niezbędny zastrzyk energii do stoczenia boju z nadchodzącą sesją.

 

23 stycznia 2018

Audycja o Arkonii w Polskim Radio 24

W tym dniu delegacja Arkoni wzięła udział w audycji Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja, w której głównym tematem była Arkonia, jej geneza, zwyczaje oraz wcześniejsza i bieżąca działalność. Kolega Maciej Saczywko (cetus 2013) zaprezentował naszą hierarchię oraz proces przyjęcia do Arkonii. Filister Bartłomiej Kachniarz (cetus 1995) podkreślił rolę demokratyzmu Arkonii oraz wsparcia koleżeńskiego. Wspomniano również o zasadzie apolityczności i areligijności w Arkonii. Mieliśmy także okazję przedstawić 3 filary, na którym opiera się nasza korporacja: przyjaźń, praca nad sobą i patriotyzm.  Przedstawiono funkcje i wydziały w Korporacji, w których każdy Arkon może wykorzystać nabytą wiedzę ze studiów w praktyce oraz działanie parlamentu Arkonii - Koła.

 

W audycji wspomniano także o Arkonach,  którzy zapisali chlubną kartę w polskiej historii: o filistrach Władysławie Andersie, Edwardzie O'Rourke, Naumie Hornsteinie, Janie Podoskim, Janie Nielubowiczu.

 

Link do audycji:

https://www.polskieradio.pl/130/5558/Artykul/2003029,Dzialalnosc-akademickiej-korporacji-Arkonia

 

20 stycznia 2018

Komersz XCVI-lecia Corporatio Respublica

W sobotni styczniowy wieczór delegacja Arkonii wzięła udział w komerszu 96-lecia Respubliki. Corporatio Respublica jest nam zawsze bliska sercu, ponieważ Arkonia matkowała jej przy procesie zakładania oraz zdobycia członkostwa w maju 1922 roku w Związku Polskich Korporacji Akademickich (ZPK!A).


 

Wśród rodów respublikańskich: Homików i Quantów bawiliśmy się świetnie. Ponadto umocniliśmy korporacyjne więzi wśród innych gości Respubliki: z naszymi braćmi z Welecji, korporantami z Sarmatii, Estończykami z Korporacji Rotalia, którzy są związani kartelem z Respubliką od 2002 roku, z Aquillonią oraz z poznańską Chrobrią, która nawiązała z Respubliką kartel w 2010 roku.


Organizatorom komerszu gratulujemy i życzymy dalszego pomyślnego rozwoju!

 

Vivat, crescat, floreat Corporatio Respublica in aeternum!

 

16 stycznia 2018

Żałoba w Arkonii

Z ogromnym smutkiem zawiadamy, że w godzinach popołudniowych dnia 16 stycznia 2018 roku zmarł Lech Stejgwiłło-Laudański, filister naszej kartelowej siostry, Konwentu Polonia.  Łączymy się w bólu z Polonusami, ogłaszając 3-dniową żałobę w Arkonii.

 

Braciom co po życia znoju,

spoczywają już w pokoju,

pod mogilnym żwirem ziemi,

wieczny pokój, wieczna cześć.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 stycznia o godzinie 10:00 w Kościele św. Anny w Wilanowie.

 

16 stycznia 2018

Dowódca japońskiego niszczyciela

Na pierwszym spotkaniu naukowym w nowym roku zebraliśmy się na kwaterze, aby posłuchać referatu naukowego Kolegi Jędrzeja Galicza (cetus 2013). Kolega opowiedział nam o Nippon Kaigun, czyli o cesarskiej marynarce wojennej Wielkiej Japonii w czasach II Wojny Światowej. Dowiedzieliśmy się, że niszczyciele japońskie brały nazwy o zjawisk atmosferycznych lub pogody. Było wiele klas wśród tego typu okretów wojennych, ponieważ Japonia przez cały okres międzywojenny przygotowywała flotę do wojen agresywnych i zdobywania nowych terenów. Do końca wojny dotrwał tylko jeden niszczyciel - Yukikaze, który potem został przekazany Republice Chińskiej i został złomowany w 1970 roku.

 

9 stycznia 2018

Zaprzysiężenie fil. Łukasza Szumowskiego na Ministra Zdrowia

W tym dniu Prezydent RP, dr Andrzej Duda, przyjął zaprzysiężenie nowych ministrów w Radzie Ministrów. Wśród powołanych członków rządu znalazł się Filister Arkonii, Łukasz Szumowski (cetus 1993), który został desygnowany na Ministra Zdrowia! Filister dotychczas był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym wniósł wielki wkład w sprawie reformy szkolnictwa wyższego. Jest także cenionym kardiologiem, profesorem nauk medycznych.

 

Filistrowi gratulujemy i życzymy pomysłowości w realizowaniu nowych obowiązków! Veritate ac Labore!

 

6 stycznia 2018

Futurystyczna Wieczornica Arkonii - Nuż w bżuhu

Za nami pierwsza huczna impreza w Karnawale 2018! W tym roku nasza Komisja Balowa przy organizacji Wieczornicy, tradycyjnej arkońskiej potańcówki, postawiła na konwencję futurystyczną i nawiązując do jednoniówki polskich futurystów nazwała ją: Nuż w Bżuhu. Bawiąc się na ostatnim piętrze lokalu Mysia 3, poznaliśmy, jak będzie smakowała przyszłość. Mówimy tu w przenośni i dosłownie: stroje Arkonów, gości, kolorowe światła i neony oraz przede wszystkim muzyka z gatunku synth-wave i new retro wprowadziły nas w nastrój futuryzmu. Jednocześnie uczestnicy Wieczornicy mieli okazję skosztować wyśmienite filisterskie drinki: de Rosset, Ronikiera i Andersa. Zabawa trwała do 04:00, miejmy nadzieję, że przy następnej Wieczornicy ujrzymy wschód słońca, który będzie zwiastować coraz to lepszą przyszłość!

 

Link do wydarzenia, na którym jest relacja z Wieczornicy:

https://www.facebook.com/events/1793926127293467/

 

22 grudnia 2017

Przerwa świąteczna 22.12.2017-03.01.2018

Korporacja Akademicka Arkonia życzy wszystkim Arkonom oraz sympatykom naszej korporacji szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia  i Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Następne arkońskie wydarzenie to Wieczornica 6 I 2018! Serdecznie zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/1793926127293467/


Strona: 1 2 3 4 5 ... 85