string(4) "2015"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 

 

13 października 2015

Wykład dr Jarosława Klejnockiego "Polska poezja po roku 1968"

Na pierwszym spotkaniu naukowym w roku akademickim 2015/2016 gościliśmy   dr Jarosława Klejnockiego, wykładowcę akademickiego oraz dyrektora Muzeum Literatury, który wprowadził nas w temat polskiej poezji po roku 1968. Prelegent opowiedział nam o tym, jak funkcjonowało środowisko literackie w PRL-u, jakie powstawały grupy literackie, a na końcu porozmawialiśmy o najwybitniejszych poetach i dziełach tego okresu.

 

17 października 2015

XI Komersz Polski

W sobotę 17 października w Warszawie, odbył się kolejny już IX Komersz Polski oraz Kongres Polskich Korporacji Akademickich, których to gospodarzem była Korporacja Akademicka Sarmatia. W tym roku impreza zgromadziła ponad 130 korporantów ze wszystkich większych ośrodków akademickich naszego kraju. Również Arkonia, zarówno barwiarze jak i filistrzy, wzięła udział w tym wydarzeniu. Dzień rozpoczął się Kongresem w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej, na którym to omawiano zagadnienia dotyczące ruchu korporacyjnego w Polsce. Po kilkugodzinnej przerwie, zebraliśmy się na Komerszu, który poprzedziła msza św. w Kościele Św. Anny. W części oficjalnej komerszu odczytano list gratulacyjny z Kancelarii Prezydenta RP, przesłany z tej okazji gospodarzom. Następnie odbyła się część nieoficjalna, gdzie wspólna zabawa i rozmowy trwały do późna w nocy. Gospodarzom gratulujemy świetnej organizacji i mamy nadzieję spotkać się w jeszcze większym gronie na kolejnym Komerszu Polskim. 

 

20 października 2015

Wykład kol.Piotra Koczota „ Napoje izotoniczne, energetyzujące i odżywki w diecie”

Na drugim w tym roku spotkaniu naukowym, kol. Piotr Koczot przybliżył nam temat odżywek, napojów energetyzujących oraz innych środków stosowanych w celu poprawy osiąganych wyników. Poznaliśmy, jakie są rodzaje odżywek i preparatów wspomagających w sporcie, a także, kiedy i jak należy je stosować. Poza tym, prelegent przybliżył nam temat tak popularnych wśród studentów napojów energetyzujących oraz napojów izotonicznych. Po wykładzie wiemy już, kiedy warto po nie sięgnąć, a kiedy mogą być dla nas szkodliwe.

 

24 października 2015

Komersz 132-lecia Welecji

Delegacja Arkonii wzięła udział w Komerszu 132-lecia Welecji, który odbył się w salach NOT-u przy ul. Czackiego w Warszawie. Oprócz naszej korporacji, na komersz przybyła również delegacja Konwentu Polonia, a także delegacje łotewskich korporacji: Talaviji oraz Seloniji. Jak co roku, komersz udał się doskonale a zabawa trwała do późnej nocy. Gospodarzom serdecznie gratulujemy wspaniałego wieku i życzymy wszystkiego najlepszego na przyszłość. Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum! 

 

27 października 2015

„Od lewej czy od prawej - Komunikat wizualny na styku różnych kultur"

Naszym kolejnym gościem na wtorkowym spotkaniu był dr hab.Leszek Szurkowski, który jest fotografem, profesorem AHE w Łodzi oraz twórcą plakatów filmowych i okładek książek. Podczas swojego ostatniego pobytu w Arabii Saudyjskiej współpracował jako konsultant z Muzeum Narodowym w Rijadzie. W trakcie wykładu opowiedział nam o realiach życia i pracy w Arabii Saudyjskiej. 

 

10 listopada 2015

Pan Jędrzej Dudkiewicz„O sztuce publicznego występowania”

Na kolejnym wtorkowym spotkaniu naukowym gościliśmy Pana Jędrzeja Dudkiewicza, który na co dzień zajmuję się nauką sztuki oratorskiej.   Na wykładzie pt.„O sztuce publicznego występowania”, prelegent  zwrócił naszą uwagę na elementy publicznych wystąpień takie jak: postawa ciała, gestykulacja, treść wystąpienia, czy kontakt z audytorium. Opowiedział o najczęściej popełnianych, w zakresie tych elementów, błędach  i jak się ich wystrzegać. Pokazał nam również jak powinniśmy zadbać o te 4 elementy, aby nasze wystąpienie było przyjemne dla oczu i uszu audytorium naszych przyszłych wystąpień.

 

11 listopada 2015

Komersz zimowy 187-lecia Konwentu Polonia

W dniu naszego narodowego święta – w Święto Niepodległości – odbył się w Sopocie Komersz zimowy 187-lecia naszych Braci z Konwentu Polonia. Dzień rozpoczął się w południe Mszą Św. za ojczyznę w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza i wspólnym zdjęciem na schodach przed świątynią. Spacer do Instytutu Spraw Wszelakich zakończył się udziałem w części oficjalnej, z życzeniami i toastami za pomyślność Konwentu. Mimo środka tygodnia, naszej – niestety – jednoosobowej delegacji, udało bawić się wraz z przyjaciółmi z Polski, Łotwy i Estonii na knajpie fuksowskiej na Kwaterze Konwentu do późnych godzin wieczornych. Korporacja Akademicka Konwent Polonia, vivat, crescat, floreat  in aeternum!

 

17 listopada 2015

Jakub Moroz " O motywie śmierci w polskim teatrze"

W kolejny listopadowy wtorek gościliśmy pana Jakuba Moroza, który jest teatrologiem. Opowiedział nam o tym, jak zmieniało się przedstawianie motywu śmierci w polskim teatrze na przestrzeni wieków. Prelegent swój wykład zaczął od analizy "Dziadów" A.Mickiewicza, a następnie przyjrzeliśmy się twórczości wybitnego krakowskiego reżysera Tadeusza Kantora. Na koniec dowiedzieliśmy się jak przedstawiany jest motyw śmierci w najnowszych polskich spektaklach. 

 

24 listopada 2015

Anna Herbich "O wojennych losach Polek"

Gościem naszego kolejnego spotkania była pani Anna Herbich-dziennikarka, pisarka, autorka książkek: "Dziewczyny z Powstania" oraz "Dziewczyny z Syberii". Prelegentka przytoczyła nam kilka historii bohaterek swoich książek, które uświadomiły nam jak ciężkie było życie Polek w trakcie zmagań wojennych. Kobiety te często stawiając czoła codziennym trudom, wykazywały się większym bohaterstwem niż walczący żołnierze.

 

28 listopada 2015

Komersz 115-lecia Vironii

W ostatni weekend listopada arkońska delegacja udała się do stolicy Estonii - Tallina aby wziąć udział w komerszu 115-lecia zaprzyjaźnionej korporacji Vironia. Jak w poprzednich latach, tak i tym razem, komersz udał się znakomicie i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Gospodarzom dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i życzymy wszystkiego najlepszego na przyszłość. Korporatsioon Vironia, vivat, crescat, floreat in aeternum!


Strona: 1 2 3 4