string(4) "2008"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 ... 7

 

30 sierpnia 2008

Ślub Filistra Piotra Ermicha

W kościele oo. Jezuitów w Łodzi na ślubnym kobiercu stanęli: filister Piotr Ermich oraz panna Anna Gerlicz. Młodej Parze życzymy wielu radosnych dni na nowej drodze życia.

 

10 października 2008

Knajpa Inauguracyjna

Po znów za krótkich wakacjach ściany kwatery po raz kolejny rozbrzmiały poczciwym Gaudeamus… Knajpa Inauguracyjna w jubileuszowym CXXX roku działalności Arkonii. Starzy i nowi znajomi zgromadzeni w piękny październikowy wieczór.

 

11 października 2008

III Komersz Polski

III Komersz Polski, zorganizowany przez K! Kujawja przy współpracy z K! Batoria miał miejsce w Toruniu, obecnym ośrodku akademickim obu korporacji. Historyczny, I Kongres Polskich Korporacji Akademickich, który poprzedził uroczystości zgromadził reprezentantów dwunastu korporacji z głównych ośrodków akademickich w Polsce. Przedmiot obrad stanowiła kwestia wypracowania drogi, którą obiorą PKA w zakresie postępowania honorowego. Na sam Komersz dotarli przedstawiciele kolejnych korporacji, co należy uznać za duży sukces młodej tradycji, jaką jest organizacja Komerszy Polskich. Wspaniałym widokiem było aż siedem pocztów sztandarowych na Mszy św. w przepięknym kościele NMP na toruńskiej starówce. Przy asyście powoli zachodzącego słońca korporanci w wielobarwnych deklach przemaszerowali ulicami starówki, budząc niemałą sensację śpiewem zarówno donośnym, jak i niesynchronicznym. Obfotografowani przez gapiów przeszliśmy do pałacu Dąbskich, gdzie odbyła się uroczysta akademia z udziałem m.in. JM Rektora Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Stamtąd udaliśmy się do Fortu IV - twierdzy, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Organizatorom gratulujemy.

 

12 października 2008

Msza Świeta

Msza Święta inaugurująca Rok Akademicki 2008/2009 w Kościele Akademickim Świętej Anny w Warszawie. Podczas mszy JE ks. abp Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski poświęcił nowy sztandar naszej kartelowej siostry, Korporacji Welecja.

 

14 października 2008

spotkanie naukowe

Pierwsze spotkanie w roku akademickim 2008/2009 poprowadził nasz częsty gość p. senator Marek Rocki. Profesor wygłosił prelekcję zatytułowaną „O problemach szkolnictwa wyższego w Polsce”. Pierwszy etap spotkania skupiał się na dyskusji nad niedopatrzeniami legislacyjnymi znajdującymi się w dwóch ustawach: o szkolnictwie wyższym i o zamówieniach publicznych. Poszczególne poważne zagadnienia przeplatane były anegdotkami z życia byłego rektora SGH. Z czasem wykład płynnie przemienił się w dyskusję, podczas której pochyliliśmy się nad sposobami reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Wygłoszonych zostało sporo opinii, często sprzecznych. Nasz Gość nie unikał odpowiedzi na trudne pytania i chętnie wysłuchiwał zdania zebranych na kwaterze słuchaczy.

 

16 października 2008

Kurs historii Polski - Spotkanie I

Ci, którzy nie znają własnej historii, skazani są na jej powtórzenie – czyli ruszamy z arkońskim kursem historii najnowszej. Codwutygodniowe spotkania, odczyty i debaty nad krętymi dziejami naszego Narodu i Państwa zaczynamy od prawdziwego „trzęsienia ziemi”: Rozbiory Polski i upadek Rzeczypospolitej Szlacheckiej. W rolach głównych: Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Szczęsny-Potocki, Branicki, Franciszek i Fryderyk II oraz Katarzyna II. Męstwo i zdrada. Geniusz i głupota. Miłość, władza, pieniądze.. Dalej będzie tylko ciekawiej… W każdy czwartek…

 

21 października 2008

spotkanie naukowe

Bywają takie sytuacje, gdy założony plan… trzeba zmienić w ostatniej chwili. Sztuką jest wykazać się trafną, szybką decyzją i umiejętnością improwizacji. Ponoć to ostatnie, to nasza cecha narodowa. Sprawdziliśmy to w praktyce. Prelekcję miast Rzecznika Praw Obywatelskich – dr Janusza Kochanowskiego wygłosił, nie mniej znany, kol. Krzysztof Dziomdziora. Na co dzień pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego. Po ciekawym wstępie przez ponad godzinę dyskutowaliśmy o Powstaniu i jego roli w czasach obecnych. Próbowaliśmy m.in. zmierzyć się z czysto pragmatyczną oceną wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku. Opiniami, iż Powstanie dla Polski, Polaków i Warszawy było fatalne w skutkach, stąd pomimo uznania heroizmu jednostek należy zachować, co najmniej, sceptycyzm w kwestii jego zasadności. Trudno opisać atmosferę spotkania. Trudno wyobrazić sobie atmosferę oczekiwania na znak do wybuchu Powstania. Rozmawialiśmy o rzeczach ważnych...

 

23 października 2008

wykład otwarty

W Auli Collegium Civitas miał miejsce pierwszy z serii wykładów otwartych Arkonii w obecnym roku akademickim pt. „Kryzys w Gruzji, a sprawa wschodnia”. Na wykładzie gościliśmy dr Juliana Pańkowa (Collegium Civitas), Dominika Smyrgałę, na co dzień pracownika MSZ oraz moderującego spotkanie Michała Szułdrzyńskiego z dziennika Rzeczpospolita. Po krótkim przypomnieniu wydarzeń z początku sierpnia, nasi goście próbowali określić znaczenie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego dla przyszłości regionu oraz układu stosunków międzynarodowych. Interesującą okazała się również próba znalezienia zależności pomiędzy działaniami polityczno-militarnymi, a obserwowanym obecnie kryzysem na międzynarodowych, w szczególności rosyjskim, rynkach finansowych. Redefiniowanie na naszych oczach porządku post-zimnowojennego pozostaje faktem. Kierunek dalszych zmian pozostaje nieznany…

 

25 października 2008

125 lat Welecji!

Cóż to były za obchody! W piątek poważnie i uroczyście – wspomnienie i uczczenie bohaterskich Korporantów, a w sobotę akademia i oficjalna część Komerszu, na której obecnych było grubo ponad sto osób. Tak właśnie wyglądały huczne obchody 125-lecia założenia naszej korporacyjnej siostry – Welecji. Kolorowe dekle tworzyły w tych dniach wspaniałą mozaikę, która przemieszczała się po Warszawie w różne miejsca: Na ul. Chocimskiej odsłonięta została tablica upamiętniająca „Dom Welecki”, na Kopcu Powstania Warszawskiego odbył się Apel Poległych. Uroczyste złożenie wieńca przy grobie Nieznanego Żołnierza było początkiem marszu do jednej z sal w Zamku Królewskim, gdzie Weleci odnowili kartel z Talaviją. Później Korporanci zamknięci na Sali, usłyszawszy „omnes ad loca” zajęli się świętowaniem 125 urodzin trzeciej najstarszej polskiej korporacji akademickiej. Zabawa trwała do rana! Organizatorom gratulujemy!

 

28 października 2008

spotkanie naukowe

“Historia i reguły postępowania honorowego“ - prezentacja kol. Szymona Łajszczaka z korporacji Respublica.

Powrót do korzeni. Element dziedzictwa polskich korporacji akademickich odkrywany na nowo. Tematyka złożona, obrosła w mity i zniekształcenia. Na ile idea postępowania honorowego pozostaje aktualna w dzisiejszych czasach? Jaką rolę ma do spełnienia? Czy eksponatu w “muzealnej gablotce“ czy też istotnej części procesu wychowania do odpowiedzialnej i zaangażowanej postawy obywatelskiej. Pytania jedynie na pozór oczywiste... Lata wymuszonej przerwy w aktywnej działalności Arkonii, zmiany społeczno-obyczajowe w naszej Ojczyźnie nakazują stawianie podstawowych pytań. Szlachetna idea rozwiązywania sporów oparta na: poczuciu godności osobistej, odpowiedzialności i cywilnej odwadze pozostaje dla nas cenna i aktualna. Jak pokazało kolejne ze spotkań poświęcone zagadnieniu postępowania honorowego, praktyczne rozwiązania wymagają dalszych refleksji.


Strona: 1 2 3 4 5 ... 7