> Strona główna > Wykłady i spotkania otwarte

Strona: 1 

 

12 grudnia 2017

Korea Północna - Polityka/Kryzys/Wojna

Korporacja Akademicka Arkonia wraz z Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa mają zaszczyt zaprosić na otwarte spotkanie dyskusyjne w roku akademickim 2017/2018.

Tematem będzie bieżąca geopolityka związana z Koreą Północna. Jakie zagrożenie reprezentuje Korea Północna wobec regionu i świata? Czy reżim komunistycznego władcy Kim Dzong Una zdecyduje się na aktywną politykę nuklearną w konflikcie z USA i ich azjatyckimi sojusznikami? Jakie kroki prewencyjne wobec perspektywy konfliktu atomowego powinna podjąć administracja prezydenta Donalda Trumpa?

Na te oraz inne pytania odpowie nam dr Bogusław Zaleski - były podsekretarz stanu MSZ, nauczyciel akademicki w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW oraz Pan Oskar Pietrewicz - analityk programu Azja i Pacyfik w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Spotkanie odbędzie się 12 grudnia o godzinie 20:00 w sali 1.2 Collegium Iuridicum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Lipowa 4.

 

18 grudnia 2009

Spotkanie otwarte:

Korporacja Akademicka Arkonia,
we współpracy ze Związkiem Filistrów Arkonii,
ma przyjemność zaprosić na pierwsze z serii planowanych spotkań poświęconych etyce w życiu zawodowym.

 
Debata I:

"ETYKA W NAUCE"

 odbędzie się 18 grudnia 2009 (najbliższy piątek),
o godzinie 13:15 na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
w budynku Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych
przy ul. Wóycickiego 1/3, w sali nr 106 (parter).

 

W panelu dyskusyjnym udział wezmą:

 prof. ekonomii Henryk Manteuffel,

 prof. inż. Andrzej Jeleński,

prof. fizyki Witold Trzeciakowski,

oraz prof. UKSW, dr hab. historii Jan Żaryn.

Prowadzenie:

kol. Mikołaj Saczywko

 

Wstęp wolny

Planowana długość spotkania: 1,5 godziny.
Serdecznie zachęcamy do przybycia i czynnego udziału w debacie.

 

26 marca 2009

“Pułkownik Ryszard Kukliński - debata“

Spotkanie otwarte na kwaterze Arkonii dotyczące pułkownika Wojska Polskiego i armii amerykańskiej Ryszarda Kuklińskiego (1930-2004) – jego wyborów życiowych i roli w najnowszej historii Polski. Naszymi gośćmi byli dr Józef Szaniawski, pełnomocnik płk Kuklińskiego w Polsce po 1989 roku oraz historyk, fil. Arkonii, dr hab. Jan Żaryn.

Na wstępie analizie poddany został tytuł spotkania (Pułkownik Ryszard Kukliński - bohater czy zdrajca?) i nietrafna zdaniem dr Szaniawskiego alternatywa w nim zawarta. Pytanie czy pytania, na które według niego należy odpowiadać zawarte są w zestawieniach odmiennych antonimów, a zatem: bohater – tchórz, zdrajca – patriota.

Pierwszą część spotkania wypełniła historia dotarcia naszego gościa do płk Kuklińskiego. Historia trudności i rodzącej się fascynacji. W kolejnej części fil. Żaryn szczegółowo zarysował tło historyczne i kontekst wyborów dokonanych przez pułkownika Kuklińskiego. Końcowa teza przedstawiona przez fil. podkreślała, iż obecne wśród historyków, jak i całym polskim społeczeństwie podziały w ocenie roli Kuklińskiego wyrastają z dużo szerszego sporu – sporu o ocenę PRL. Stosunek do tego okresu historii Polski, determinuje niejako globalną ocenę wyborów pułkownika. Dalszą część dyskusji zdominowała kwestia motywów podjęcia współpracy z wywiadem amerykańskim oraz jej znaczenia – w środku zimnej wojny i w latach kolejnych.

 

20 listopada 2008

„Warszawa – Waszyngton po zmianie warty”

„Warszawa – Waszyngton po zmianie warty” - debata na Politechnice Warszawskiej z udziałem gości: Pawła Zalewskiego - posła niezrzeszonego, członka sejmowej Komisja Spraw Zagranicznych oraz prof. Krzysztofa Michałka - amerykanisty z Instytutu Historycznego UW. Osią spotkania były wydarzenia ostatnich miesięcy w Stanach Zjednoczonych: kryzys gospodarczy, wybory prezydenckie oraz praktyczny wymiar hasła wyborczego - zapowiedzi prezydenta elekta: „Potrzebujemy zmiany“. Nasi goście zgodzili się, że zmiany nadejdą. Co więcej, starali się również wykazać, iż Ameryka, świadoma ich zdaniem nadejścia schyłkowego etapu swej światowej supremacji, proces zmian rozpoczęła już kilku lat temu. Wielobiegunowy porządek, lub bardziej jego realna wizja, stwarza nowe warunki działania, również dla państw takich jak Polska. Padło wiele interesujące hipotez i jeszcze więcej znaków zapytania. Spotkanie było jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 90-tej rocznicy afiliacji Arkonii przy Politechnice Warszawskiej.

 

23 października 2008

„Kryzys w Gruzji, a sprawa wschodnia”

W Auli Collegium Civitas miał miejsce pierwszy z serii wykładów otwartych Arkonii w obecnym roku akademickim pt. „Kryzys w Gruzji, a sprawa wschodnia”. Na wykładzie gościliśmy dr Juliana Pańkowa (Collegium Civitas), Dominika Smyrgałę, na co dzień pracownika MSZ oraz moderującego spotkanie Michała Szułdrzyńskiego z dziennika Rzeczpospolita. Po krótkim przypomnieniu wydarzeń z początku sierpnia, nasi goście próbowali określić znaczenie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego dla przyszłości regionu oraz układu stosunków międzynarodowych. Interesującą okazała się również próba znalezienia zależności pomiędzy działaniami polityczno-militarnymi, a obserwowanym obecnie kryzysem na międzynarodowych, w szczególności rosyjskim, rynkach finansowych. Redefiniowanie na naszych oczach porządku post-zimnowojennego pozostaje faktem. Kierunek dalszych zmian pozostaje nieznany…

 

1 kwietnia 2008

Podatek linowy - Globalna rewolucja

W dniu Prima Aprilis na kwaterze odbyło się, drugie w tym roku akademickim, spotkanie otwarte. Gościem Arkonii był doktor nauk ekonomicznych, Amerykanin Daniel Mitchell. Gdy tylko ucichła toccata na filiżanki i kufle, wysłuchaliśmy wykładu zachwalającego koncepcję podatku liniowego. Tym razem dyskusja była spokojniejsza (vide: spotkanie 4 marca) i nieco bardziej konkretna. Prelegent nie unikał odpowiedzi na trudne pytania, nie tylko natury ekonomicznej, ale także moralno-społecznej. Po zakończonej prelekcji, kwatera tradycyjnie już rozbrzmiała „dźwiękami ulubionej pieśni”: Gaudeamus Igitur, Iuvenes dum sumus;…

 

6 grudnia 2007

„Największe kłamstwa historii Stanów Zjednoczonych”

Otwarty wykład pt.: „Największe kłamstwa historii Stanów Zjednoczonych” poprowadził prof. Thomas E. Woods. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, tym bardziej, że wykład wygłoszony był w obcym dla niektórych języku. Prof. Thomas E. Woods jest jednym z czołowych amerykańskich promotorów idei wolnego rynku oraz wybitnym znawcą ekonomii i stosunku Kościoła Katolickiego do powyższych zagadnień; jest również autorem kilku bestsellerów.


Strona: 1