> Strona główna > Wykłady i spotkania otwarte

Strona: 1 2 

 

21 kwietnia 2018

LXIII Bal Arkonii

Korporacja Akademicka Arkonia ma zaszczyt zaprosić wszystkich sympatyków stowarzyszenia na LXIII Bal Arkonii, który odbędzie się w Auli Gmachu Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej w trzecią sobotę kwietnia, a więc 21 kwietnia 2018 r. 


Program Balu:

-Pokaz mazura-

-Walc kotylionowy-

-Aukcja charytatywna-

-Loteria fantowa-


Gospodarze Balu:

Hanna i Paweł Wilscy

Magdalena i Łukasz Wojdygowie


W tym roku całkowity dochód z Balu zostanie przekazany na wsparcie Niepublicznego Liceum Polonijnego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. 


Więcej informacji o Kolegium na stronie: 

http://liceumpolonijne.edu.pl/


Informacje o biletach:

Studenci (do lat 26): do 11 IV 80 zł. po 11 IV 120 zł

Dorośli: do 11 IV 150 zł. po 11 IV 180 zł.

Pary: do 11 IV 250 zł. po 11 IV 320 zł. 

 

http://bal.arkonia.pl/

https://www.facebook.com/events/175806803075573/

 

20 marca 2018

Chiny - jak osiodłać smoka

Korporacja Akademicka Arkonia wraz z Studenckie Koło Naukowe Badań nad Konkurencyjnością mają zaszczyt zaprosić na wspólne spotkanie dyskusyjne.

 

Tematem będzie robienie biznesu w Chinach. Jakie są perspektywy sukcesu polskich firm na rynku chińskim? Jakie mogą być nasze przewagi? Co to jest guanxi oraz na co powinniśmy się nastawiać inwestując w Państwie Środka.

 

Na te pytania odpowie nam Bartosz Komasa - Senior Relationship Manager Bank of China.

 

20 marca godz. 19:00

SGH budynek C, 3 piętro, sala A

 

Link do wydarzenia na Facebook'u: 

https://www.facebook.com/events/873646862808040/

 

6 stycznia 2018

Nuż w bżuhu / Wieczornica Futurystyczna Arkonii

Korporacja Akademicka Arkonia chce wyśpiewać miłość do niebezpieczeństwa, praktykę energii i zuchwałość! 

Już 6 stycznia na ostatnim piętrze przy Mysiej 3 w Warszawie odbędzie się kolejna Wieczornica Arkonii. 

Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest FUTURYZM. Szerokie pojęcie? Tak! W swoich inspiracjach możecie odwoływać się zarówno do opętanych prędkością i walką pionierów XX-wiecznej awangardy, mistycznych awanturników wykrzykujących swoje apokaliptyczne manifesty na ulicach umierającego, mieszczańskiego świata jak i do odległej, niezbadanej jeszcze przez nikogo przyszłości, która w formie i treści nie przypomina w ogóle znanego nam świata!

Możecie być pewni, że muzyka towarzyszyć Wam będzie przez całą noc!

Nudę posępnego piwa rozwieją popisy naszych barmanów, których zdążyliście dobrze poznać już rok temu! 

Wczoraj umarły Czas i Przestrzeń. Żyjemy już w absolucie, stworzyliśmy już bowiem wieczną i wszechobecną prędkość! 

Wstęp: 20 zł/os

https://www.facebook.com/events/1793926127293467/

 

12 grudnia 2017

Korea Północna - Polityka/Kryzys/Wojna

Korporacja Akademicka Arkonia wraz z Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa mają zaszczyt zaprosić na otwarte spotkanie dyskusyjne w roku akademickim 2017/2018.

Tematem będzie bieżąca geopolityka związana z Koreą Północna. Jakie zagrożenie reprezentuje Korea Północna wobec regionu i świata? Czy reżim komunistycznego władcy Kim Dzong Una zdecyduje się na aktywną politykę nuklearną w konflikcie z USA i ich azjatyckimi sojusznikami? Jakie kroki prewencyjne wobec perspektywy konfliktu atomowego powinna podjąć administracja prezydenta Donalda Trumpa?

Na te oraz inne pytania odpowie nam dr Bogusław Zaleski - były podsekretarz stanu MSZ, nauczyciel akademicki w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW oraz Pan Oskar Pietrewicz - analityk programu Azja i Pacyfik w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Spotkanie odbędzie się 12 grudnia o godzinie 20:00 w sali 1.2 Collegium Iuridicum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Lipowa 4.

Link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/144700279514355/

 

14 listopada 2017

Przemysł Kosmiczny - Polska/Europa/Świat

Korporacja Akademicka Arkonia wraz ze Studenckie Koło Astronautyczne mają zaszczyt zaprosić na otwarte spotkanie dyskusyjne w roku akademickim 2017/2018.

Tematem będzie przemysł kosmiczny. Dlaczego ta innowacyjna gałąź gospodarki jest taka ważna i co faktycznie obejmuje? Czy chodzi jedynie o rakiety i satelity, czy też jest to pole do realizacji dla inżynierów innych dziedzin? Jak może zmienić się przez to nasze życie codzienne?

Na te oraz inne pytania odpowie nam Michał Szaniawski - wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu

Spotkanie odbędzie się 14 listopada o godzinie 19:00 w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej Sala T1, ul. Nowowiejska 21/25

 

Link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1161750270621780/?active_tab=discussion

 

17 października 2017

Elektromobilność - czyli gospodarka na baterie

Korporacja Akademicka Arkonia wraz z SKN Badań nad Konkurencyjnością oraz partnerem SKN Motoryzacji mają zaszczyt zaprosić na wspólny panel dyskusyjny w roku akademickim 2017/2018.


Tematem będzie elektromobilność. Dlaczego jest ważna i co faktycznie oznacza ten termin? Czy chodzi jedynie o środki transportu z napędem elektrycznym, czy też elektromobilność jest szerszą wizją cywilizacyjną? (smart-city, pojazdy autonomiczne, systemy big data).


Na te pytania odpowiedzą: dr Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii i Marcin Korolec, były Minister Środowiska oraz były podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.


Spotkanie odbędzie się 17 października o godzinie 19:00 w Auli A budynku A Szkoły Głownej Handlowej, ul. Rakowiecka 24.


Organizatorzy:

 

https://www.facebook.com/arkoniapl/

https://www.facebook.com/SKNBNK/

 

Partnerzy:

 

https://www.facebook.com/SKNMotoryzacjiSGH/

https://www.facebook.com/adekkolo/

 

18 grudnia 2009

Spotkanie otwarte:

Korporacja Akademicka Arkonia,
we współpracy ze Związkiem Filistrów Arkonii,
ma przyjemność zaprosić na pierwsze z serii planowanych spotkań poświęconych etyce w życiu zawodowym.

 
Debata I:

"ETYKA W NAUCE"

 odbędzie się 18 grudnia 2009 (najbliższy piątek),
o godzinie 13:15 na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
w budynku Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych
przy ul. Wóycickiego 1/3, w sali nr 106 (parter).

 

W panelu dyskusyjnym udział wezmą:

 prof. ekonomii Henryk Manteuffel,

 prof. inż. Andrzej Jeleński,

prof. fizyki Witold Trzeciakowski,

oraz prof. UKSW, dr hab. historii Jan Żaryn.

Prowadzenie:

kol. Mikołaj Saczywko

 

Wstęp wolny

Planowana długość spotkania: 1,5 godziny.
Serdecznie zachęcamy do przybycia i czynnego udziału w debacie.

 

26 marca 2009

“Pułkownik Ryszard Kukliński - debata“

Spotkanie otwarte na kwaterze Arkonii dotyczące pułkownika Wojska Polskiego i armii amerykańskiej Ryszarda Kuklińskiego (1930-2004) – jego wyborów życiowych i roli w najnowszej historii Polski. Naszymi gośćmi byli dr Józef Szaniawski, pełnomocnik płk Kuklińskiego w Polsce po 1989 roku oraz historyk, fil. Arkonii, dr hab. Jan Żaryn.

Na wstępie analizie poddany został tytuł spotkania (Pułkownik Ryszard Kukliński - bohater czy zdrajca?) i nietrafna zdaniem dr Szaniawskiego alternatywa w nim zawarta. Pytanie czy pytania, na które według niego należy odpowiadać zawarte są w zestawieniach odmiennych antonimów, a zatem: bohater – tchórz, zdrajca – patriota.

Pierwszą część spotkania wypełniła historia dotarcia naszego gościa do płk Kuklińskiego. Historia trudności i rodzącej się fascynacji. W kolejnej części fil. Żaryn szczegółowo zarysował tło historyczne i kontekst wyborów dokonanych przez pułkownika Kuklińskiego. Końcowa teza przedstawiona przez fil. podkreślała, iż obecne wśród historyków, jak i całym polskim społeczeństwie podziały w ocenie roli Kuklińskiego wyrastają z dużo szerszego sporu – sporu o ocenę PRL. Stosunek do tego okresu historii Polski, determinuje niejako globalną ocenę wyborów pułkownika. Dalszą część dyskusji zdominowała kwestia motywów podjęcia współpracy z wywiadem amerykańskim oraz jej znaczenia – w środku zimnej wojny i w latach kolejnych.

 

20 listopada 2008

„Warszawa – Waszyngton po zmianie warty”

„Warszawa – Waszyngton po zmianie warty” - debata na Politechnice Warszawskiej z udziałem gości: Pawła Zalewskiego - posła niezrzeszonego, członka sejmowej Komisja Spraw Zagranicznych oraz prof. Krzysztofa Michałka - amerykanisty z Instytutu Historycznego UW. Osią spotkania były wydarzenia ostatnich miesięcy w Stanach Zjednoczonych: kryzys gospodarczy, wybory prezydenckie oraz praktyczny wymiar hasła wyborczego - zapowiedzi prezydenta elekta: „Potrzebujemy zmiany“. Nasi goście zgodzili się, że zmiany nadejdą. Co więcej, starali się również wykazać, iż Ameryka, świadoma ich zdaniem nadejścia schyłkowego etapu swej światowej supremacji, proces zmian rozpoczęła już kilku lat temu. Wielobiegunowy porządek, lub bardziej jego realna wizja, stwarza nowe warunki działania, również dla państw takich jak Polska. Padło wiele interesujące hipotez i jeszcze więcej znaków zapytania. Spotkanie było jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 90-tej rocznicy afiliacji Arkonii przy Politechnice Warszawskiej.

 

23 października 2008

„Kryzys w Gruzji, a sprawa wschodnia”

W Auli Collegium Civitas miał miejsce pierwszy z serii wykładów otwartych Arkonii w obecnym roku akademickim pt. „Kryzys w Gruzji, a sprawa wschodnia”. Na wykładzie gościliśmy dr Juliana Pańkowa (Collegium Civitas), Dominika Smyrgałę, na co dzień pracownika MSZ oraz moderującego spotkanie Michała Szułdrzyńskiego z dziennika Rzeczpospolita. Po krótkim przypomnieniu wydarzeń z początku sierpnia, nasi goście próbowali określić znaczenie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego dla przyszłości regionu oraz układu stosunków międzynarodowych. Interesującą okazała się również próba znalezienia zależności pomiędzy działaniami polityczno-militarnymi, a obserwowanym obecnie kryzysem na międzynarodowych, w szczególności rosyjskim, rynkach finansowych. Redefiniowanie na naszych oczach porządku post-zimnowojennego pozostaje faktem. Kierunek dalszych zmian pozostaje nieznany…


Strona: 1 2