string(4) "2013"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 

 

16 kwietnia 2014

Lekcja śpiewu na kwaterze

Można powiedzieć, że wczorajszy wykład minął nam śpiewająco. Rzeczywiście miło było patrzeć na około 30 Arkonów ćwiczących swoje umiejętności wokalne. Pod czujnym okiem i batutą Magistra Cantandi śpiewaliśmy pieśni korporacyjne.

Radość ze wspólnego śpiewania jest tym większa gdy widać jego efekty. Do pełnego profesjonalizmu zgranego chóru trochę nam jeszcze brakuje, ale najbliższy czas i próby z pewnościa przyniosą dobre owoce.

 

29 kwietnia 2014

Obyczaje towarzyskie elit w XIX i XX w.

O tym jakie zwyczaje panowały na salonach w XIX i XX w. opowiedziała nam podczas wykładu otwartego w kawiarni Tarabuk Pani prof. dr hab. Beata Łaciak.

Słuchaliśmy o rautach, proszonych obiadach oraz balach. Część zwyczajów z nimi związanych popadła już w niepamięć lub wzbudza nasz uśmiech. Trudno współcześnie spotkać na balu panny, które kandydatów do tańca wpisują do specjalnie do tego przygotowanych notatników. Również zwyczaj urządzania bali proporcjonalnie do coraz starszego wieku niezamężnej córki nie jest obecnie praktykowany. Jednakże tradycja bali charytatywnych lub organizowanych przez stowarzyszenia jest wciąż obecna. Budzący zgorszenie cześci XIX- wiecznych elit walc nie jest już tańcem o nieprzyzwoitej bliskości partnerów.  Mimo zmiany wielu obyczajów  towarzyskich, chęć zabawy oraz spotkań jest ponadczasowa.

Pozostaje nam więc cieszyć się zielonym karnawałem.

 

30 kwietnia 2014

LIX Bal Arkonii

W ostatnią sobotę bawiliśmy się w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej podczas tradycyjnego Balu Arkonii. Dla Arkonów było to miejsce szczególne, ponieważ wróciliśmy na uczelnię, z której w Rydze wyrosła Arkonia.

Bal został objęty patronatem ambasadorów Republiki Łotewskiej i Republiki Estońskiej oraz patronatem rektorów uczelni warszawskich.  Wśród gości nie zabrakło też reprezentantów innych korporacji akademickich.

Bal otworzył komisarz kol. Jerzy Byszewski, który zaprosił gości do zatańczenia poloneza. Nie zabrakło loterii fantowej oraz aukcji, z których dochód przeznaczony został na cele charytatywne- wsparcie akcji Adoptuj Wschodniaka oraz stypendia na wolontariat Arkoński. Podczas Balu mieliśmy również okazję przypomnieć sobie polskie przysłowia, które łączyły pary walca kotylionowego. Przy tej okazji powstało parę nowych, dość oryginalnych przysłów.

Zabawie i tańcom przy muzyce granej przez zespół The Karlins długo nie było końca. Za rok jubileuszowy, LX Bal, na który już teraz zapraszamy !

Wszystkim gościom dziękujemy za wspólną zabawę.

 

5 maja 2014

Problem politycznej jedności w Europie

Wtorkowy wykład wygłosił Pan Marek Cichocki, który zastanawiał się nad korzeniami politycznymi Europy.  Słuchalismy o dziedzictwie intelektualnym, które ukształtowało Stary Kontynent.

Było to kolejne w tym roku akademickim spotkanie, poświęcone dziedzictwu, korzeniach i przyszłości Europy. 

 

10 maja 2014

Ślub kol. Maćka Gniewosza

Z wielką radością zawiadamiamy, że dnia 10 maja 2014 roku

związek małżeński zawarli:

Anna Czaplicka i kol. Maciej Gniewosz

 

10 maja 2014

Ślub fil. Pawła Wilskiego

Z wielką radością zawiadamiamy, że dnia 10 maja 2014 roku

związek małżeński zawarli:

Hanna Nagalska i fil. Paweł Wilski

 

18 maja 2014

KOMERSZ 135-lecia Arkonii

Jak co roku w trzecią sobotę maja zebraliśmy się w wielkim gronie własnym i naszych przyjaciół z innych korporacji aby uczcić 135. rocznicę założenia naszego Stowarzyszenia. 

Obchody rozpoczęły się, tradycyjnie, od złożenia kwiatów na grobie fil. Adama Malinowskiego na warszawskich Powązkach oraz od złożenia wieńca pod tablicą upamiętniającą Korporantów poległych podczas zamachu majowego. Następnie odbyła się Msza Św. w kościele pw. św. Marcina.

Przed właściwą częścią Komerszu odbyło się Koło, po którym, mogąc się posilić i odpocząć na Rynku Starego Miasta, udaliśmy się pod pomnik Jana Kilińskiego gdzie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.

W tym roku Arkonia po raz pierwszy od wielu lat zorganizowała Komersz w formie otwartej. Bardzo miło było nam gościć jak co roku korporacje cartellowe: Konwent Polonia, Welecję oraz Starego Strzechę Jagiellonii Stanisława Wyganowskiego, ale również wiele korporacji spoza cartellu. Obecni byli przedstawiciele Sarmatii, Aquilonii, Chrobrii oraz Hermesii.

Po części oficjalnej Komerszu odbyła się oczywiście część nieofcjalna, na której, jak już jest w zwyczaju arkońskim, zorganizowana została sztafeta piwna, a na zakończenie odśpiewaliśmy, uwielbianą przez wszystkich, pieśń semestrów.

Ulewy i deszcze jakie przechodziły tego dnia nad Warszawą pokrzyżowały nam niestety plany przejazdu Sztandaru w dorożce przez Stare Miasto, ale pieszy genzenmarsz złożony z ponad 50 głośno rozśpiewanych korporantów i tak wzbudzał ogromne zainteresowanie przechodniów.

Genzenmarsz dotarł oczywiście na kwaterę Arkonii, gdzie odbyła się knajpa pokomerszowa, która trwała do późnej nocy. Najbardziej wytrwali kończyli świętowanie jeszcze później w warszawskich barach.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność w tak ważnym dla nas dniu.

Vivat!

 

28 maja 2014

Jak działają stacje informacyjne?

Wczorajszy wykład wygłosił fil. Maciej Stanecki, który opowiedział nam o swoim doświadczeniu pracy w telewizji informacyjnej. Mogliśmy poznać tajniki warsztatu dziennikarskiego, tworzenia news'ów oraz zarządzania mediami informacyjnymi.


Na przykładzie TV Republika zastanawialiśmy się nad modelem powstawania stacji telewizyjnych oraz ich późniejszego rozwoju. Tematyka ta była przyczynkiem do dalszej dyskusji o mediach w Polsce.

 

16 czerwca 2014

Nowe władze Korporacji Akademickiej Arkonia

Dnia 10 czerwca 2014 roku na Kole Sprawozdawczo-Wyborczym nr 2413 wybrano nowe władze Arkonii w składzie:

Prezes - kol. Jan Grzesik (c.2009) 
Wiceprezes wewnętrzny - kol. Tomasz Bil (c.2011)
Wiceprezes zewnętrzny - kol. Kacper Szczukocki (c.2010)
Sekretarz - kol. Jerzy Byszewski (c.2011)
Skarbnik - kol. Adam Grzesik (c.2007)

Na Oldermana cetusu 2014 wybrany został kol. Mikołaj Stępniewski (c.2010)


Strona: 1 2 3 4