15 marca 2016
Pan Piotr Trudnowski "O Patriotyzmie gospodarczym"
Gościem naszego kolejnego spotkania był pan Piotr Trudnowski-publicysta, dziennikarz, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego, zajmujący się polityką obywatelską i patriotyzmem gospodarczym. To ostatnie zagadnienie było tematem naszego wtorkowego spotkania. Pan Piotr opowiedział nam m.in. o aplikacji na urządzenia mobilne "Pola", która dzięki skanowaniu kodów kreskowych pomoga wybierać polskie produkty w czasie zakupów. Odniosła ona niebywały sukces, co powinno cieszyć, bo świadczy o rosnącej świadomości konsumenckiej Polaków.
22 marca 2016
Pan Jan Olaszek "Drugi obieg wydawniczy PRL"
Kolejne nasze spotkanie było poświęcone rynkowi wydawniczemu okresu PRL. Opowiedział nam o tym pan Jan Olaszek- historyk, autor książki "Rewolucja Powielaczy". Poznaliśmy historie ludzi, którzy zajmowali się dość niebezpiecznym w tamtym okresie zajęciem jakim był druk książek i czasopism. Dowiedzieliśmy się też wiele na temat strony technicznej m.in. jak zdobywano niezbędny do druku sprzęt. Spotkanie zakończyło się serią pytań do prelegenta i dyskusją w kuluarach.
6 kwietnia 2016
Pani Zofia Jabłonowska-Ratajska "Polskie Tradycje Balowe"
Z racji zbliżającego się, LXI Balu Arkonii, na dzisiejszym wykładzie otwartym spotkaliśmy się z panią Zofią Jabłonowską-Ratajską autorką książki "Walca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe anegdoty i zwyczaje". Zebrani goście mogli wysłuchać opowieści na temat dawnych bali i tego jak różniły się one od tych współczesnych. Mogliśmy się przekonać o tym, jak mimo często niesprzyjających warunków, kwitło życie towarzyskie w przedwojennej Polsce. Miejmy nadzieję, że nadchodzący bal pokaże, że również w obecnych czasach można nawiązać do tych najlepszych przedwojennych tradycji.
13 kwietnia 2016
Wykład otwarty "Lekcja Białoruskiego" w Cafe Niespodzianka
Tym razem zebraliśmy się na wykładzie otwartym, który odbył się w Cafe Niespodzianka, aby wysłuchać debaty na temat polityki, gospodarki oraz perspektyw stojących przed Białorusią. Naszymi gośćmi byli eksperci w tym temacie, panowie: Witold Jurasz, Jarosław Guzy oraz Aleś Alachnovič. Dużą część dyskusji stanowiły wzajemne relacje polsko-białoruskie, problemy z jakimi musimy się mierzyć oraz recepty na ich poprawę w przyszłości. Spotkanie trwało prawie 3 godziny, a rozmowy z plegentami trwały jeszcze do późna w nocy. Dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie i zapraszamy na kolejne wykłady otwarte organizowane przez naszą korporację.
17 kwietnia 2016
LXI Bal Arkonii
Za nami już kolejny, LXI Bal Arkonii, który odbył się 16 kwietnia w Klubie Technika NOT przy ul. Czackiego. Bal rozpoczął się od przemówienia Komisarza Balowego, po czym obecni na sali Arkonii odśpiewali hymn korporacji. Pierwszym tańcem był polonez, a w dalszej części wieczoru obejrzeliśmy pokaz Mazura przygotowany przez fuksów i ich partnerki. Dochód z tegorocznego balu zostanie przekazany na wsparcie udziału polskiej delegacji w XXXIII Międzynarodowym Letnim Obozie Zakonu Maltańskiego Niepełnosprawnej Młodzieży. Wszystkim gościom bardzo dziękujemy za wspólną zabawę do rana i zapraszamy za rok, na LXII Bal Arkonii.
19 kwietnia 2016
Projekcja filmu "Historie Kuchenne"
Na kolejnym spotkaniu wtorkowym, w ramach przygotowania do kolejnego wykładu poświęconemu kinu skandynawskiemu, obejrzeliśmy film norweskiego reżysera Benta Hamera "Historie Kuchenne". Film obowiada historię szwedzkich naukowców z lat 50, którzy prowadzą badania nad codziennymi pracami gospodyń domowych w celu ich ułatwienia i zwiększenia efektywności. Reżyser porusza w swym filmie temat samotności, męskiej przyjaźni oraz w inteligentny sposób wyśmiewa i obala stereotypy narodowe. Z pewnością po tej projekcji wiemy trochę więcej o tym czym jest kino skandynawskie i czujemy się pewniej przed czekającym nas kolejnym wtorkowym spotkaniem.
26 kwietnia 2016
Pani Ewelina Leszczyńska "Kino Skandynawskie"
Dzisiaj spotkaliśmy się z panią Eweliną Leszczyńską, która podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat kina skandynawskiego. Dowiedzieliśmy się o początkach fascynacji prelegentki kinem północy, o tym czym się cechuje a także jakie główne tematy porusza. Pani Ewelina podzieliła się także z nami swoimi obserwacjami na temat codziennego życia w Norwegii, gdzie mieszkała przez kilka miesięcy. Dziękujemy za spotkanie i owocną dyskusję.
3 maja 2016
Komersz Konwentu Polonia w Sopocie
Tradycyjnie już, majówka upłynęła nam pod znakiem Komerszu Konwentu Polonia, który jak co roku odbywa się 3 maja w Sopocie. W tym roku, w obchodach wzięła udział nasza 2-osobowa delegacja, a także jeden z filistrów, który spędzał majówkę w Trójmieście. Uroczystości komerszowe rozpoczęła Msza Św. w kościele Gwiazda Morza w Sopocie, a część oficjalna komerszu odbyła się w słynnej Operze Leśnej. Jak zwykle, nie zabrakło podniosłych przemówień, zimnego piwa oraz dobrej zabawy w korporacyjnym gronie, która zakończyła się na kwaterze Konwentu w późnych godzinach nocnych. Dziękujemy za zaproszenie i z niecierpliwością wyczekujemy już kolejnego komerszu naszej kartelowej siostry. Korporacja Akademicka Konwent Polonia, Vivat, Crescat, Floreat in Aeternum!
17 maja 2016
Evgen Malinovskiy o poezji śpiewanej
W ostatni wtorek gościem jednego z naszych cotygodniowych spotkań był Evgen Malinovskiy, pochodzący z Syberii aktor filmowy i teatralny, muzyk i charyzmatyczny pieśniarz. Spotkanie poświęcone było poezji śpiewanej, a w szczególności Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie. Oprócz możliwości zaznajomienia się z historią pieśni bardowskich oraz tzw. pieśni więziennych, mieliśmy również okazję usłyszeć parę wykonań i interpretacji naszego Gościa. Serdecznie dziękujemy naszemu prelegentowi oraz wszystkim przybyłym na to spotkanie.
21 maja 2016
Komersz 137-lecia Arkonii
W sobotę 21 maja 2016 roku obchodziliśmy kolejną już, 137 rocznicę założenia Arkonii w Rydze w 1879 roku. Obchody rozpoczęliśmy od złożenia wieńcy na grobie fil. Adama Malinowskiego i pod tablicą za poległych Korporantów na warszawskim pl. Zamkowym. Następnie wszyscy udali się na Mszę do kościoła św. Marcina na ul. Piwnej. Po nabożeństwie przeszliśmy do gmachu Resursy Obywatelskiej, gdzie w tym roku odbywały się uroczystości komerszowe. Tam, po kole komerszowym omawiającym najważniejsze sprawy stowarzyszenia oraz obiedzie, rozpoczęła się część oficjalna Komerszu- pełna przemówień oraz śpiewów. Wśród gości oczywiście nie zabrakło przedstawicieli skartelowanych korporacji: Konwentu Polonia oraz Welecji. Około godziny 19 opuściliśmy Dom Polonii i prowadzeni przez dorożkę wiozącą sztandar przeszliśmy w tradycyjnym Genzenmarszu przez uliczki Starego Miasta na Kwaterę, gdzie w znakomitym towarzystwie świętowaliśmy jeszcze do rana. Arkonia, Vivat, Crescat, Floreat in Aeternum!