15 listopada 2005
Grzywna czy zawiasy?
Spotkanie wtorkowe praktyczne jak rzadko kiedy - filister Marian Marcinkowski, asesor wydziału karnego warszawskiego sądu rejonowego, poucza nas jak w głupi sposób nie popaść w kolizję z prawem karnym i jego stosowaczami. Dla tych, którzy nie wystarczająco internalizują wykładane treści odbywa się część druga - co zrobić jak już się wpadło, czyli jak postępować z policją, prokuraturą, sądami, klawiszami, a w końcu z wielkim Murzynem w celi.
17 listopada 2005
Fantazja i rzeczywistość - od romantyzmu do impresjonizmu
Wizyta w warszawskim Muzeum Narodowym; tym razem dyrektor Muzeum - filister Ferdynand Ruszczyc - umożliwia nam obejrzenie prac artystów niemieckich XIX i początku XX wieku. Pokornie zgadzając się z recenzjami fachowców, wystawę uznajemy za niezwykle ciekawą.
19 listopada 2005
Tablica Fil. Gersdorfa
W obecności pocztu sztandarowego Arkonii, rodziny i przyjaciół Profesora oraz władz Wydziału Prawa i Administracji i całego Uniwersytetu Warszawskiego, Weleci odsłaniają na warszawskim Placu Inwalidów tablicę upamiętniającą postać Ich Filistra - profesora Mirosława Gersdorfa, wybitnego prawnika i spółdzielcy.
19 listopada 2005
Wieczornica
Tradycyjnie udana jesienna impreza otwarta Arkonii. W tym roku przyjmujemy konwencję “antyindywidualistycznej uniformizacji“; niektórzy rzecz biorą dosłownie i przychodzą umundurowani. Filipowi Otmianowskiemu, organizatorowi zabawy, gratulujemy i życzymy owocnych przygotowań do Balu.
22 listopada 2005
Wystąpienia publiczne
Raczej lubiany Wojciech Z. Dziomdziora, Filister A!, z zawodu były dyrektor, znany z tego, że robi dobre wrażenie, wykłada nam jak być (raczej) lubianym i robić dobre wrażenie, a szczególnie jak ukrywać swoje niedoskonałości.
24 listopada 2005
Wieczór filmowy
Oglądamy - jak to zwykli pisać domorośli znawcy kina - “kultowy obraz“ Franciszka Forda Coppoli, Czas Apokalipsy. Uwielbianym zapachem napalmu sztachamy się tym razem o wieczorku.
29 listopada 2005
175 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego
Wieczorową porą spotykamy się pod Arsenałem; odpaliwszy pochodnie dajemy się wprowadzić fil. Adamowi Sowińskiemu z Instytutu Historii UW, w klimat epoki. Żegnani potrójną salwą z harmaty (lont przykłada sam vicedyrektor Muzeum Archeologicznego Wojciech Borkowski z synami, dziękujemy!), rozpoczynamy pochód – „zaliczamy” tablice poświęcone filistrowi Władysławowi Andersowi i Powstańcom w Parku Krasińskich, Stare i Nowe Miasto. Burszowskie śpiewy przeplatamy dialektycznymi wyjątkami z pism politycznych M. Mochnackiego z jednej, a pamiętnika K. Koźmiana z drugiej strony. Kurs kończymy na Kwaterze, gdzie siorbiąc miodek i nalewki słuchamy jeszcze wileńsko-familijno-powstańczych opowieści fil. Polonii Jana Trynkowskiego. W spotkaniu oprócz Arkonów udział wzięli przedstawiciele Konwentu Polonia, Welecji, Aquilonii i Concordii oraz fuks Corolli.
10 grudnia 2005
Opłatek i Rybka
Przedświąteczne spotkanie na Koźlej przygotowane przez Koło Filistrowych i Filistrówien Arkonii. Dla niektórych jest to saport przed popołudniową Rybką warszawskich Filistrów gdańskiego Konwentu Polonia, z którego wychodzimy krokiem już nie tylko ociężałym, ale i jakby marynarskim.
13 grudnia 2005
Sprawiedliwość transformacji
Korzystając z okazji kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, zastanawiamy się nad kwestią transformacji ustrojowych, relacjami między systemem obalonym a zwycięskim, w szczególności sensem rozliczeń z przeszłością i wpływem jaki na “nowe“ wywierają zaszłości “starego“. Naszym gościem tym razem jest dr Michał Królikowski z Instytutu Prawa Karnego WPiA UW.
17 grudnia 2005
Rybka
Licznie zgromadzeni w Auli Kolumnowej SGH spotykamy się z Filistrami na tradycyjnym przedświątecznym spędzie. Chwilę przedtem przyjmujemy kolejnych fuksów do oddanego pod komendę oldermana Janusza Tomaszewskiego cetusu 2005. Szybko wzmacniamy nimi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Arkonii, który tym razem inscenizuje dickensowską “Opowieść wigilijną“.