string(4) "2011"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 

 

22 grudnia 2011

Polska a postkolonializm

We wtorkowy wieczór, tuż przed przerwą bożonarodzeniową, prelegentem był filister Andrzej Szeptycki. Jako znawca problematyki postkolonializmu oraz autor publikacji na ten temat, wykład rozpoczął od podania swojej definicji tego pojęcia oraz od zapoznania zebranych na kwaterze z jego genezą. Dowiedzieliśmy się, że nie jest to tylko i wyłącznie reakcja na zakończenie się ery „kolonializmu” (jak pewnie kilku z nas przypuszczało przed wykładem),  ale zagadnienie znacznie szersze.

Filister Szeptycki zwrócił uwagę, iż Polska, choć nigdy nie była jedną z europejskich potęg kolonialnych, poprzez swoją historię również doświadcza następstw tego zjawiska. Jest to widoczne (w różny sposób) w naszych relacjach zarówno z państwami Zachodniej jak i Centralnej i Wschodniej Europy.  Filister pokazał nam przykłady postawy postkolonialnej w polityce, w nauce (m.in. historii), literaturze i codziennych stereotypach.

Widać było, że temat zainteresował zebranych na kwaterze kolegów, gdyż przez cały wykład pojawiało się wiele komentarzy i trwała żywa dyskusja.

 

10 stycznia 2012

Rozmowa kwalifikacyjna – krok do wymarzonej pracy

Niestraszne już nam pytania o przesunięcie góry Kilimandżaro, długość warszawskiej trakcji tramwajowej czy ogrodowe krasnale. Choć wydawać by się mogło, że wszystkie rozmowy kwalifikacyjne powinny być do siebie podobne, kol. Bielecki szybko zrewidował nasz pogląd w tym zakresie. Ku zaskoczeniu wykład bardzo szybko przerodził się w panel dyskusyjny. Moderowany przez prowadzącego, okraszony dużą ilością zawodowych anegdot z życia kolegów, czasami śmiesznymi a niekiedy poważnymi pytaniami i potencjalnymi odpowiedziami, był nielada gradką dla każdego młodego Arkona, gotowego pokazać swoją wartość na rynku pracy.

 

17 stycznia 2012

Przejęcie władzy przez komunistów – aspekty prawne

Tego wieczora na kwaterze Arkonii pojawili się goście z zagranicy. Nasi dobrzy przyjaciele z estońskiej Korporacji Vironia będąc w Warszawie, postanowili odwiedzić nas podczas wykładu naukowego.

Dość niespodziewanie dla prelegenta, którym tego wieczora był kol. Bartosz Soloch, sytuacja wymagała, aby wykład odbył się w języku angielskim. Okazało się, że nie stanowiło dla niego żadnego problemu. Choć temat wyglądał na stricte „polski”, zainteresował również naszych gości. Dowiedzieliśmy się od kol. Solocha o kolejności wydarzeń, które doprowadziły do przejęcia przez komunistów władzy po II Wojnie Światowej w Polsce oraz jak wyglądała ta sytuacja pod względem prawnym. Po zakończeniu wykładu, zadano wiele pytań, które pomogły uszczegółowić niektóre kwestie.

Po zamknięciu części naukowej wiele osób zostało na Kwaterze. To, jak licznie zgromadziliśmy się tego wieczora oraz towarzysząca temu wesoła atmosfera, nie uszło uwadze naszych gości, którzy pogratulowali nam „bujnego” życia korporacyjnego.

 

21 lutego 2012

Tkanina z Bayeux

Do przeprowadzenie wtorkowego wykładu, na którym dość niespodziewanie musiał zmienić się prelegent, zgłosił się kol. Kacper Szczukocki, studiujący archeologie na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie wykładu dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów na temat tkaniny z Bayeux.

Wydarzenia przedstawione na płótnie, podbój Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę i wojska normandzkie, Bitwa pod Hastings oraz wiele innych ważnych historycznych momentów, zwykłym osobom mogą nie być dobrze znane. Z tego powodu na początku wykładu zostaliśmy wprowadzeni w historię terenów dzisiejszej Anglii i walki o władzę, która w konsekwencji doprowadziła do wydarzeń pokazanych na płótnie. Zawiłe relacje między kolejnymi przywódcami oraz ich starania o tron były skrupulatnie omawiane przez Kacpra. W dalszej części wykładu przyjrzeliśmy się już samu dziełu (a w zasadzie jego fragmentom).

 

6 marca 2012

Polska heraldyka rodowa. Historia, zasady, źródła

Kol. Jan Ławicki znany jest w Arkonii z dużej wiedzy na temat polskiej heraldyki. Niejednokrotnie podczas rozmów potrafi zaskoczyć precyzyjną znajomością herbów i historii polskich rodów szlacheckich. We wtorek postanowił podzielić się z nami tą wiedzą.

Wykład rozpoczął się od wprowadzenia na temat historii polskiej heraldyki. Dowiedzieliśmy się, kiedy i skąd wzięły się znaki herbowe oraz jak na przestrzeni wieków kształtował się ich wygląd oraz znaczenie społeczne. Poznaliśmy historię polskiej heraldyki od czasów średniowiecza do formalnego zlikwidowania stanu szlacheckiego w XX wieku (konstytucja marcowa). W dalszej części wykładu kol. Ławicki wprowadził nas w teorię blazonowania, czyli opisywania herbu według ściśle określonych zasad heraldyki. Wykład zakończył się przykładami najdziwniejszych polskich herbów, których wygląd zaskoczył i rozśmieszył wszystkich zgromadzonych.

 

13 marca 2012

Stolarstwo polskie a norweskie

Wtorkowy wykład został przygotowany i poprowadzony przez kol. Brzozowskiego, który postanowił podzielić się z nami wiedzą, jaka w jego rodzinie jest już powszechna, a dla przeciętnego Arkona może być "czarną magią". Wykład dotyczyl stolarstwa, którym zawodowo zajmuje sie tata Karola. Taki konkretnie temat, wynika też z faktu, że od kilku lat pracuje w Norwegii, co pozwala na dostrzeżenie różnic zarówno w oczekiwaniach klientów jak i technice stolarskiej.

Zebrani na kwaterze koledzy dowiedzieli się na jakie dziedziny dzielimy stolarstwo oraz czym każda z nich się charakteryzuje. Na zdjęciach pokazane zostały przykłady efektów pracy stolarskiej przy budowie domów. Drewniane konstrukcje są w Norwegii najbardziej popularne. Karol wytłumaczył w skrócie, jak zbudować dom, aby się nie zawalil, jak go ocieplić i jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia. Wykład zakończył się serią pytań i odpowiedzi.

 

24 marca 2012

Jajeczko KFiFA

W tym roku wielkanocne spotkania rozpoczeliśmy spotkaniem da całej Rodziny Arkońskiej. W sobote, prawie 2 tygodnie przed Świętami, zebraliśmy się na Jajeczku zorganizowanym przez Koło Filistrowych i Filistrówien Arkonii. W przyjaznej atmosfera kosztowaliśmy wspaniałe specjały przygotowane przez Filistrowe. Nie zabrakło również roznów, żartów, a także (obowiązkowych) serdecznych życzeń.

 

27 marca 2012

Paralotnie - piękne i niebezpieczne

Z powodu odwołania wcześniej zapowiadanego wykladu, w zastępstwie prezentację na temat swoich przygód z paralotnictwem przedstawił kol. Ciepiela. Olek, jak sam wyjaśnił, zainteresował się tym sportem kilka lat temu i od tamtego momentu "uzależniony".

Wykład poprowadzony został przewrotny sposób. Z jednej strony kol. Ciepiela zachęcał zebranych do latania na paralotni, opowiadając o niesamowitych przeżyciach, jakie temu towarzyszą, adrenalinie oraz możliwości podziwiania świata z wyjątkowej prespektywy. Z drugiej, mówił jak bardzo jest to niebezpieczne i jak duży odsetek wszystkich paralotniarzy, kończy z tym sportem, z powodu groźnych wypadków.

Podczas całego wykładu panowała zupełna cisza, co świadczyć z pewnością o dużym zainteresowaniu przedstawianą tematyką, choć wpływ na to tez miała dyscypina zarządzona przez prelegenta.

 

31 marca 2012

Jajeczko arkońskie

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy zebraliśmy się w sobotę, aby złożyć sobie najlepsze życzenia z okzcji Świąt Wielkiej Nocy. Dobrego jadła i zimnego piwa nie zabrakło. Poza suto zastawionymi stołami pysznym jedzeniem, nie zabrakło również miłej atmosfery oraz wesołej zabawy. Spotkanie, które w tym roku zaczęliśmy nieco później, trwało do późnego wieczoru, a ostatnie osoby wychodziły z Kwatery w godzinach nocnych.

 

10 kwietnia 2012

Prawo autorskie po ACTA

Z miesięcznym opóźnieniem, ale udało nam się spotkać na wykładzie naukowym, którego tematem była jedna z najbardziej bulwersujących (zwłaszcza dla społeczności internetowych)  kwestii ostatnich lat - umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi czyli tzw. ACTA. Jako że organy władzy państwowej zapowiedziały już definitywne wycofanie się jej zapisów, pozostało nam tylko spróbować zastanowić się, co nas czeka dalej. Prelegentem wykładu był znany specjalista z dziedziny praw autorskich, filister Arkonii, fil. Wojciech Dziomdziora. 

Dowiedzieliśmy się na czym dokładnie polegały sporne zapisy, jaka jest ich historia, a także co w rozumieniu polskiego prawa można uznawać za "utwór". Była to na tyle istotna kwestia, gdyż tylko utwory mogą być chronione prawem autorskim. Na prostych w teorii przykladach filister udowadnił nam, jak trudne (w praktyce) jest definiowanie powyższych kwestii. Wykład zakończył się długą dyskusją, co pokazało jednoznacznie, że jest to temat ważny również dla Nas.

Z okazji drugiej rocznicy katarstrofy smoleńskiej, przed rozpoczęciem wykładu uczczono pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńkich i 94 pozostałych ofiar udających się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


Strona: 1 2 3