string(4) "2011"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 

 

21 kwietnia 2012

LVII Bal Arkonii

W minioną sobotę mieliśmy okazję bawić się na balu, organizowanym przez naszą Korporację. W opinii gości, zgromadzonych w wytwornych salach Pałacu Prymasowskiego, był to jeden z najlepszych bali ostatnich lat.

Tegoroczny bal miał wyjątkową oprawę. Poza tradycyjnym już Wysokim Patronatem ambasadorów Republiki Łotewskiej i Estońskiej w Polsce oraz honorowymi patronatami rektorów warszawskich uczelni, na których studiują Arkoni, specjalną rolę objęło 5 par małżeństw filisterskich. Państwo Jeleńscy, Olizarowie, Szumowscy, Trzeciakowcy oraz Żarynowie zgodzi się zostać gospodarzami tego wydarzenia, co z pewnością jeszcze bardziej podniosło jego prestiż.

W trakcie wieczoru nie mogło zabraknąć poloneza, pokazu mazura (wielkie podziękowanie dla Eli Korycińskiej oraz Marcina Morawskiego za cierpliwe przygotowanie tancerzy)  oraz walca kotylionowego. Można było również wziąć udział w loterii oraz aukcji, z której dochód przeznaczony został na renowację grobowca Juliusza Ordona na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. 

Bez wątpienia tegoroczny Bal Arkonii był jednym z najbardziej tanecznych. Przez cały wieczór parkiet zapełniony był obracającymi się parami. O świetnej zabawie może świadczyć fakt, że nawet podczas ostatnich piosenek, około godziny 3:00 w nocy, na parkiecie dalej bawiło się kilkanaście par (i wcale nie mieli ochoty rozchodzić się do domów).

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i do zobaczenia w przyszłym roku!

 

24 kwietnia 2012

Budowa sieci komputerowych

Kol. Tomasz Bil przygotował prezentacje na temat budowy sieci komórkowych. Temat jemu bliski ze względu na kierunek studiów i zainteresowania. Wykład rozpoczął się od porównania technologii analogowych i cyfrowych wykorzystywanych w telefonii. Część wykładu dotyczyła regulacji rynku telekomunikacyjnego i jego rozwoju, zaś główna część wykładu przedstawiała architekturę funkcjonalną i realizację techniczną. Zaskakujące okazało się choćby to, jak dużo kroków musi być wykonane, aby zestawić połączenie dwóch użytkowników. 

Wykład zakończył się pytaniami.

 

1 maja 2012

Początek maja

Maj rozpoczęliśmy go od wyjazdów korporacyjnych. Arkoni uczestniczyli w obchodach Nocy Walpurgii w Estonii, komerszu majowym Korporacji Akademickiej Konwent Polonia oraz Korporacji Lauda. Dwa ostatnie wydarzenia zgromadziły szczególnie liczną arkońską reprezentację, co z pewnością spowoduje jeszcze większe zacieśnienie więzów między naszymi Stowarzyszeniami.

 

15 maja 2012

Za kim jesteś? - Pytanie, które najmniej chcemy usłyszeć na ulicy

Kol. Grzesik przybliżył nam temat aktualny ze względu na zbliżające się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, chociaż dotyczył głównie kibiców klubowych. Było trochę o gwarze kibicowskiej, trochę o repertuarze muzycznym na trybunach, aż wreszcie o zwykłym życiu pasjonatów piłki nożnej. Bo kibicowanie to przede wszystkim pasja.

Wykład zakończyła krótka dyskusja.

 

22 maja 2012

Prywatyzacja wydobycia surowców energetycznych w Polsce

Wykład o perspektywach zarządzania przez państwo polskie gazem łupkowym i innymi kopalinami wygłosił mec. Jan Stefanowicz, m.in. ekspert prawny Centrum Adama Smitha i były członek Rady nadzorczej koncernu LOTOS.

Myślą przewodnią wykładu było ukazanie braku wypracowanych przez władze polskie mechanizmów zarządzania posiadanymi przez nie surowcami naturalnymi i przykrych konsekwencji takiego stanu rzeczy dla perspektyw dalszego rozwoju Polski, w szczególności ewentualnej eksploatacji złóż gazu łupkowego. Prelegent wypunktował również i sprostował błędy popełniane zwykle przez dziennikarzy zajmujących się tą tematyką, dotyczące ewentualnej szkodliwości odwiertów dla środowiska naturalnego.

Odpowiedział także na zadane przez obecnych na sali kolegów pytania dotyczące m.in. możliwości zmiany na lepsze polskiej polityki energetycznej. Niestety, odpowiedzi naszego gościa nie napawała optymizmem...

 

29 maja 2012

Bycie sołtysem czy politykiem, czyli jak zachować arkoński rozsądek.

Wykład pod takim tytułem zdecydowal się wygłosić kol. Karol Brzozowski, który od kilku miesięcy pełni funkcję sołtysa swojej rodzinnej miejscowości - wsi Klaudyn.

Chociaż początkowo pojawiły się trudności techniczne, związane z brakiem podłączenia do projektora, nie zraziło to prelegenta, który dokładnie wyjaśnił zebranym jak wygląda sprawowanie tej funkcji. Dowiedzieliśmy się o obowiązkach sołtysa, a także o korzyściach,  jakie daje ta funkcja. Duże zainteresowanie wzbudził temat potencjalnych korzyści finansowych. Karol opowiedział również kilka zabawnych historii, które spotkały go do tej pory, w związku z pełnieniem funkcji sołtysa. Wykład zakończyła krótka dyskusja na temat "polityczności" tego stanowiska, co potencjalnie mogłoby stać w sprzeczności z ideologią Arkonii.

Wczorajszy wykład był ostatnim spotkaniem naukowym w tym roku akademickim. Po dwóch wyczerpujacych semestrach zbliżamy się do upragnionych wakacji. Oczywiście na większość z nas czeka jeszcze sesja akademicka... W imieniu Komisarza Naukowego - POWODZENIA!


Strona: 1 2 3