string(4) "2007"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 

 

20 grudnia 2007

spotkanie z operą

W gronie Rodziny Arkońskiej wybraliśmy się na operę: „Opowieści Hoffmana” Jacquesa Offenbacha. Znawcy tematu wyczekiwali pierwszego, przed polską publicznością, spektaklu w reżyserii Harrego Kupfera. Trzy akty, trzy historie miłosne, trzy różne konwencje muzyczne. Olimpia w lekkiej operze francuskiej, Antonia w duchu niemieckiego romantyzmu i Giulietta w klimacie włoskiego belcanta. Co ciekawe, sam bohater tytułowy, postać rzeczywista, niemiecki pisarz i kompozytor Ernst Hoffman uważany jest za jednego z prekursorów fantastyki grozy i stawiany w jednym rzędzie z Edgarem Allanem Poe czy Howardem Lovecraftem.

 

31 grudnia 2007

Sylwester Arkoński

Pierwsza i niezwykle udana próba. Bawiliśmy się przednio i do rana. Ognie w niebo poszły, podobnie jak korki od szampanów. Miło jest przywitać Nowy Rok w gronie najbliższych przyjaciół.

 

8 stycznia 2008

spotkanie naukowe

Dominikanin, o. Michał Gołubiewski OP, swój wykład poświęcił rozwojowi duchowemu człowieka, widzianemu przez pryzmat nauczania Kościoła Katolickiego. Tym razem, w przeciwieństwie do naszego poprzedniego Gościa, o Freudzie prelegent nie wspominał.

 

15 stycznia 2008

spotkanie naukowe

Zorganizowane przez fil. Andrzeja Szeptyckiego, adiunkta w ISM UW i eksperta Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, spotkanie z prof. Romanem Kuźniarem, znanym, a kontrowersyjnym specjalistą w dziedzinie polityki zagranicznej. Wieloletni współpracownik polskiego MSZ, negocjator, teoretyk i praktyk dyplomacji, opowiedział nam o tym, jak wygląda polityka zagraniczna z perspektywy uczestnika najważniejszych wydarzeń. Przedstawił także swoje poglądy dotyczące m.in tarczy antyrakietowej oraz obecnej administracji rządowej. Temat prelekcji brzmiał: “Meandry polskiej polityki zagranicznej“.

 

17 stycznia 2008

Koncert muzyki jazzowej

Trochę kultury jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Podobno. Wychodząc z tego założenia wybraliśmy się na koncert muzyki jazzowej, który odbył się w ramach “Czwartkowych Spotkań Muzycznych“ w Filharmonii Narodowej. Posłuchaliśmy kompozycji Krzysztofa Herdzina oraz standardów jazzowych przedstawionych w jego aranżacjach. Grali Krzysztof HERDZIN - fortepian, Zbigniew WEGEHAUPT - kontrabas oraz Cezary KONRAD - perkusja.

 

22 stycznia 2008

spotkanie naukowe

Każdy nowo wprowadzany na rynek silnik odrzutowy powinien przejść “Test Kurczaka“, dowiedzieliśmy się z wykładu kol. Janusz Tomaszewskiego zatytułowanego “Dlaczego samoloty latają, czyli słów kilka na temat silników odrzutowych“. Dodatkowo podstawy fizyki oraz magiczne rysunki ze strzałkami przedstawione przez kolegę przybliżyły nam to dziwaczne zjawisko, jakim jest unoszenie się czegoś z blachy w powietrzu. Ze zwinnością pantery poruszający się w temacie lotnictwa, oporów powietrza i mieszanek paliwowych prelegent opowiedział nam także o konstrukcji silników oraz o tym, co się musi stać, zanim takowy znajdzie się w sprzedaży.

 

24 stycznia 2008

spotkanie kwaterowe przedsesyjno-sesyjne

Ważne by umysł i ciało były przygotowane do sesji. I tym właśnie zajęliśmy się na tym spotkaniu, każdy jak potrafił i na ile siły mu pozwalały.

 

29 lutego 2008

Knajpa przestępcza

Ci z nas, którzy nie dołączyli do grupy szturmowo-desantowej, okupującej przez czas jakiś Wrocław, zagościli na knajpie przestępczej organizowanej przez Welecję. Jak sami organizatorzy zapewniali, taki dzień jak ten zdarza się raz na 4 lata. My ze swojej strony możemy zapewnić: piwa i jadła nie zabrakło...

 

1 marca 2008

Komersz reaktywacyjny K! Cresovia

Grupa szturmowa Arkonii składająca się z Filistra kierowcy, dwóch Oldermanów, wiceprezesa, komisarza imprezowego, sporych gabarytów archiwisty oraz trzech fuksów udała się do Wrocławia, aby świętować reaktywację kolejnej polskiej korporacji akademickiej. Równie liczną grupą była sama korporacja Cresovia. Na części nieoficjalnej komerszu naszych trzech fuksów zrobiło furorę efektownie pokonując w piwnej sztafecie składy Cresovii i Aquilonii. Puchniemy z dumy!

 

4 marca 2008

spotkanie naukowe: Śmierć i Podatki

Jak wiadomo śmierć i podatki to jedyne rzeczy, których można być pewnym. Na śmierć zasadniczo wpływu nie mamy, ale na podatki już tak. Dyskusja nt. typów opodatkowania, z krótkim wstępem kol. Pawła Wilskiego, przebiegła pod dyktando nieustannie wymienianych różnorakich pro i contra. Koledzy argumentowali swoje racje na najbardziej wyszukane sposoby. Żaden, nawet najprostszy pogląd nie pozostał bez krytycznego komentarza. Szybkość wymienianych opinii i ich wysoki poziom merytoryczny mógłby zadziwić... Choć momentami doprowadzał do konkluzji, iż dysputa to istne dialogue des sourds...


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8