string(4) "2007"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 

 

15 kwietnia 2008

spotkanie naukowe

“Co to znaczy być?“ oraz relacje polsko-żydowskie - dzisiaj, to tematy kolejnego spotkania naukowego, na którym gościliśmy Pana Aleksandra Rozenfelda. Wkrótce więcej informacji...

 

19 kwietnia 2008

LIII Bal Arkonii

Rodzina Arkońska, przyjaciele i zaproszeni goście spotkali się po raz pięćdziesiąty trzeci na balu arkońskim. Sala Odczytowa w budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej zapełniła się Paniami w pięknych toaletach, młodzieżą i dostojnymi Panami około godziny 21. Gdyby tego dnia zabłąkał się tam Napoleon Bonaparte, to tak samo jak na balu przed ponad dwustu laty krzyknąłby: oh, qu'il y a de jolies femmes à Varsovie!

Zgodnie ze zwyczajem zabawę rozpoczął uroczyście odśpiewany hymn Arkonii. Tego wieczora, na parkiecie królował walc. Można śmiało powiedzieć, że od początku do samego końca… Loteria, promocja książki czy aukcja wypełniały kolejne punkty programu. Niezwykły, bisowany Mazur wykonany przez ośmiu najlepszych arkońskich tancerzy, tradycyjnie już, oczarował i porwał do dalszej zabawy, która upłynęła przy dźwiękach współczesnej muzyki rozrywkowej. Komisarzowi Balowemu gratulujemy imprezy.

 

19 kwietnia 2008

Gaudeamus - II wydanie książki fil. Jałowieckiego

Z myślą o wyjątkowym wydarzeniu jakim jest coroczny Bal Arkonii, Wydawnictwo Biblioteki Arkonii przygotowało drugie, poprawione i rozszerzone wydanie książki “Gaudeamus - Szkice z lat minionych“ autorstwa fil. Arkonii, Mieczysława Jałowieckiego (cetus 1895).

Szkice... to zbiór 27 opowiadań z okresu studiów autora na Politechnice Ryskiej, będący jednocześnie najbarwniejszym i najżywiej napisanym wspomnieniem o ryskim okresie korporacji Akademickiej Arkonia. Z przedmowy do wydania II: „…Przygotowując pierwsze wydanie Szkiców… nie byliśmy w pełni świadomi ich innej roli, która sprawiła, iż w chwili obecnej tylko niewielu z nas nadal posiada zakupiony wówczas egzemplarz. Mam na myśli ogromny popularyzatorski potencjał książki, która przybliża idee korporacji studenckich, a także cele i zasady, którymi starają się kierować w swej działalności. Gaudeamus okazał się być doskonałą pozycją dla bliskich nam osób, które o korporacjach wiedziały niewiele lub utożsamiały je głównie z wieczorną nieobecnością w domu swych synów, ojców, narzeczonych czy znajomych…” Książkę można zamówić wysyłając email na adres t.jadowski@arkonia.pl lub maciej.w.grzesik@gmail.com

 

20 kwietnia 2008

Z wizytą w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2

Wczesnym niedzielnym popołudniem przed wzorcową Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 2, czyli mówiąc kolokwialnie remizą w warszawskich Włochach zebrała się wcale liczna, biorąc pod uwagę atrakcje ubiegłej nocy, reprezentacja Rodziny Arkońskiej.

Warto odnotować, że było z nami, aż sześcioro spośród jej najmocniej nieletnich przedstawicieli. Zwiedzanie zaczęło się od krótkiego wstępu nt. historii jednostki, którą przybliżył nam st. bryg. Pan Marian Bielecki, prywatnie ojciec naszego kolegi Piotra. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Przeszliśmy do garażu, gdzie zaczęły się prawdziwe atrakcje. Dzieciom najbardziej spodobała się możliwość wsiadania do wozów. Co ciekawe, filistrówny okazały się śmielsze i wyraźnie chętniej siadały za kierownicą ogromnych pojazdów. A może po prostu filistrowicze, jako młodzi dżentelmeni nie chcieli Paniom odmawiać tej przyjemności. Po obejrzeniu aktualnego wyposażenia przeszliśmy do części muzealnej. Stały tam pięknie odrestaurowane wozy z lat 80, 60 a nawet liczące sobie sto lat ręczne pompy strażackie…

Być może po Balu nie było łatwo wstać tak wcześnie, ale z pewnością było warto. Jeśli ktoś przespał to spotkanie naprawdę ma czego żałować.

 

20 kwietnia 2008

spotkanie naukowe

Wykład o kryminalistyce ze szczególnym uwzględnieniem broni palnej pneumatycznej wygłosił Wacław Wilski - pracownik BOR, specjalista w dziedzinie balistyki. Nasz prelegent opowiedział o pracy oraz doświadczeń zdobytych w policyjnym laboratorium kryminalistycznym. Przedstawił specyfikę różnych rodzajów broni palnej oraz aktualny stan prawny regulujący posiadanie i użycie wspomnianego oręża. Ciekawy, techniczny wykład, już po rundzie pytań uwieńczyła dyskusja o relacjach policja – społeczeństwo, o zmianach społecznego odbioru funkcjonariuszy tej formacji zachodzących po ’89 roku oraz możliwych formach poprawy obywatelskiej współpracy.

 

22 kwietnia 2008

spotkanie podsumowujące Bal

Przygotowanie Balu dla kilkuset osób jest dużym wyzwaniem organizacyjnym. Jak w każdym sprawnie prowadzonym przedsięwzięciu istotnym elementem procesu jest dokonanie, po jego zakończeniu, podsumowania i wyciagnięcie wniosków na przyszłość. Komisarz balowy – kol. Adam Korkus – śmiałek, który podjął się organizacji i koordynacji prac pozostałych kolegów, przedstawił wstępny bilans balu, dzielił się swoimi refleksjami by następnie oddać się do dyspozycji kolegów. Wywiązała się interesująca dyskusja, którą arcyprofesjonalnie podsumował prowadzący spotkanie. Dla młodszych kolegów, dla których Bal był pierwszą poważaną imprezą, za której przygotowanie byli współodpowiedzialni, spotkanie było okazją do nauki jak i własnego krytycznego spojrzenia na przebieg tradycyjnego arkońskiego audytu.

Gdy plusy i minusy pozbierane, wnioski zapisane, a toasty spełnione... Czas na kolejne wyzwania.

 

25 kwietnia 2008

Arkońskie kino

“Generał polskich nadziei….Władysław Anders 1892 - 1970.“ Dwuczęściowy fabularyzowany film dokumentalny prezentujący życie i przebieg służby wojskowej fil. Arkonii, utalentowanego stratega i dowódcy, bohatera czasów wojny polsko – bolszewickiej i II wojny światowej, aktywnego animatora emigracyjnego życia w Londynie. Dokument zrealizowany przez TV Polonię jest przykładem raczej sprawnego rzemiosła niż sztuki filmowej, spełnia jednak niezwykle ważną rolę w promowaniu wiedzy o naszej historii najnowszej. Prezentuje koleje losu człowieka, którego całe życie przepełnione było ideą wolnej i suwerennej Polski. Nieznane szerzej fakty, przemilczane, wykpiwane czy manipulowane przez propagandę PRL motywy i wybory generała zostały tu oddane w wierny i obiektywny sposób. Obraz polecamy.

 

29 kwietnia 2008

spotkanie naukowe

Fil. Wojciech Klata - Alternatywa wobec demokracji przedstawicielskiej. Wkrótce więcej informacji...

 

30 kwietnia 2008

Noc Walpurgii w Tartu

Noc Walpurgii czyli juwenalia w Estonii. Ostatniej nocy kwietnia, burmistrz Tartu oraz rektor Uniwersytetu przekazują studentom, jak to drzewiej bywało, władze nad miastem. Zaniedbana w większości ośrodków akademickich Europy piękna, stara tradycja, tu pozostaje wciąż żywa. Prym w imprezie wiodą członkowie licznych w Estonii korporacji akademickich, zarówno męskich jak i żeńskich. Całą noc kwatery wszystkich stowarzyszeń pozostają otwarte dla gości, którzy mogą zapoznawać się z działalnością korporacji oraz wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i muzycznych. Arkonię reprezentowali, po raz kolejny w tym roku, niezmordowani zaklinacze szos: kol. prezes oraz kol. Janusz Tomaszewski. Nie wiemy ile „paliwa spalili” podczas wyjazdu, ale w trakcie pobytu na pewno „podładowali akumulatory”.

 

3 maja 2008

Komersz Konwentu Polonia

Tradycyjnie, Narodowe Święto 3-go Maja delegacja arkońska spędziła w Sopocie na Komerszu intern K! Polonia. Również tradycyjnie dopisała pogoda. Tradycyjny genzenmarsz “Monciakiem“ wywołał nie lada zainteresowanie. Tradycyjnie zostaliśmy ugoszczeni pysznym jedzeniem i tradycyjnie minimalnie ustępującym mu piciem. Tradycyjnie, a jakże, zabawa była przednia. Możnaby pomyśleć: rutyna. Ale nie! U Polonusów za każdym razem jak u siebie - wesoło i hucznie i za każdym razem wyjątkowo. Nowopoznana przez korporantów sztafeta wysiłkowo-piwna wywołała doping nie gorszy niż na finale Ligi Mistrzów. I znów, tradycyjnie, będzie co wspominać. Na październik i obchody 180-lecia Konwentu czekamy z niecierpliwością!


Strona: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8