string(4) "2009"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 ... 8

 

24 listopada 2009

spotkanie ideowe: dyskusja o Arkonii - c.d.

Tym razem przyjrzeliśmy się nieco perspektywom na przyszłość Arkonii, na kształtowaniu jakich cech powinniśmy się skupić na codzień oraz w jakim kierunku Arkonia powinna zwrócić swoje wysiłki. Często poruszanej życzliwości nikomu nie można było odmówić. Wśród niejednokrotnych wybuchów śmiechu dało się wyraźnie wyczuć zaangażowanie zebranych w temat dyskusji.

Dyskusja skończona, refleksje zebrane, czas działać.

 

28 listopada 2009

Wieczornica Arkońska

W podziemiach warszawskiego Hotelu Europejskiego odbyła się arkońska Wieczornica. Jak zwykle, pod koniec listopada, ściągnęły na nią tłumy młodych, żądnych wyśmienitej zabawy w dobrym towarzystwie. Tym razem kluczem ubioru byli Superbohaterowie - nie zabrakło Jokera, Zorra czy Maski. Jakimś cudem odwiedziło nas też pół plemienia Galów, wraz z Obeliksem i Asterixem, pod przewodnictwem sędziwego Panoramiksa. 

Oczywistą oczywistością jest, że zabawa była przednia. 

 

5 grudnia 2009

100-lecie kartelu Arkonii i Konwentu Polonia

Nikt już nie może pamiętać, jak w dawnych czasach dwie najstarsze Polskie Korporacje Akademickie działające na obczyźnie, zjednoczone wspólnymi celami i przyświecającymi ideami, zdecydowały się podpisać wieczysty kartel. Większość z tych stu lat nie sprzyjała istnieniu organizacji jak nasze Stowarzyszenia, cytując fil. Trynkowskiego - "Cud się stał, że kartel tak długo przetrwał". Jedno wiemy na pewno - dziś wszyscy, młodzi, możemy śmiało powiedzieć, że 100 lat, to jeszcze nie koniec. Jeszcze bardzo długo nie.

Obchody w Belwederze oraz arkońskiej kwaterze, w gronie polonusko-arkońsko-weleckim, udały się przewybornie, o czym świadczy godzina opuszczenia kwatery - okolice 12:00 dnia następnego.

Vivat Cartell!

 

8 grudnia 2009

"Loty za złotówkę" - kol. Staszek Zakrzewski

Nikt nie spodziewał się aż tak ciekawego wykładu. Kol. Zakrzewski z wielkim zapałem opowiadał o przeróżnych aspektach działania tanich linii lotniczych, "hedge'owaniu", opłatach lotniskowych i porcie lotniczym Warszawa - Modlin. Znakomita znajomość tematu, wynikająca z wieloletniego nim zainteresowania, zaskoczyła wielu. Tanie linie realizują bardzo różne polityki, by osiągnąć w końcu jedyną ważną dla klienta rzecz: niską cenę biletu. I jak się okazuje - można! Do USA czy Dubaju polecieć za mniej niż 1000 zł, a do Paryża, Brukseli czy Madrytu nawet za symbolicznego złocisza.

 

10 grudnia 2009

"Generał Nil" - wieczór filmowy na kwaterze

Jeden z najnowszych polskich filmów składających hołd i przypominających o wybitnych ludziach w historii Polski. Olgierd Łukaszewicz w roli gen. A. E. Fieldorfa odtwarza postać znakomitego dowódcy, kochającego męża i ojca w jednej osobie. Film zdecydowanie warty polecenia. Ryszard Bugajski, reżyser, umiał w bardzo przystępny sposób opowiedzieć historię o wielkim człowieku, która zdarzyła się naprawdę. Niektóre sceny chwytają za serce, które po seansie biło wyraźnie szybciej.

Po seansie rozłożyliśmy "Ryzyko". Bawiąc się pionkami na mapie świata, dzieliliśmy między siebie kraje i kontynenty i uprawialiśmy jakże trudną sztukę dyplomacji. Niejeden sojusz został złamany, ale szczęśliwie - łamiący przegrał!

 

12 grudnia 2009

Opłatek Rodziny Arkońskiej

Przedświąteczne spotkanie Rodziny Arkońskiej przygotowane przez Koło Filistrowych i Filistrówien Arkonii.

 

15 grudnia 2009

spotkanie naukowe

Kolejne praktyczne spotkanie poświęcone zagadnieniu twórczej dyskusji i sztuce argumentowania. Za tezę debaty oksfordzkiej posłużył tym razem wysuwany jeszcze do niedawna postulat zburzenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tym samym losy zabytkowego (od 2 lutego 2007) PKiN-u znów chwilowo zawisły na włosku..

Drużyna „Za tezą” podkreślała symboliczno-negatywny wymiar Pałacu, niską funkcjonalność w porównaniu do kubatury, wysokie koszty stałej renowacji jak i łatwość w znalezieniu potencjalnych inwestorów do bardziej efektywnych rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych. Drużyna „Przeciw tezie” postawiała na rolę „widocznego znaku” trudnej historii, obecne funkcje społeczno-kulturalne i negatywne, a jej zdaniem wysoce prawdopodobne, zunifikowanie przestrzeni miejskiej po ewentualnym wyburzeniu Pałacu.

Po zaciętej i wyjątkowo wyrównanej dyskusji, pomimo momentami głębokiej defensywy, zwycięskie uznanie publiczności zdobyła drużyna opowiadająca się przeciw tezie.

Pałac zostaje.   

 

18 grudnia 2009

“Etyka w nauce“ - spotkanie otwarte

Debata z udziałem panelistów: prof. Henryka Manteuffela, prof. Andrzeja Jeleńskiego, prof. Witolda Trzeciakowskiego, oraz dr hab. Jana Żaryna - pierwsze z serii planowanych przez Arkonię  spotkań otwartych poświęconych zagadnieniu etyki w życiu zawodowym.

Wkrótce obszerna relacja na podstronie:
"Wykłady i spotkania otwarte"

 

19 grudnia 2009

"Rybka" arkońska

Tuż przed świąteczną przerwą spotkaliśmy się po raz ostatni w roku 2009 na kwaterze, na tradycyjnej "rybce". Arkoni w każdym wieku z radością złożyli sobie serdeczne życzenia świąteczne. Kwatera wypełniona śmiechem, gwarem i atmosferą Świąt opuszczona została dopiero pod wieczór...

Serdeczne życzenia Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Do zobaczenia w kolejnym pracowitym roku, 2010.

 

9 stycznia 2010

Kolędy u filistrostwa Raków

Tradycyjnie już, zaraz po Nowym Roku, spotkaliśmy się u filistrostwa Raków na kolędowaniu noworocznym. Tym razem chmara Rodziny Arkońskiej osiągnęła liczebność czterech tuzinów i dwóch sztuk. Rozśpiewani przy akompaniamencie gitary spędziliśmy miło czas, jeszcze raz czując świąteczną atmosferę.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 ... 8