string(4) "2010"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 

 

20 stycznia 2011

Fil. Stanecki o L. Tyrmandzie i "Złym"

Fil. Stanecki w ciekawy sposób opowiedział nam o Leopoldzie Tyrmandzie i jego najsławniejszej powieści i jej warszawskości. Nie obyło się bez zapadających w pamięć cytatów i interesujących anegdot, które przytrafiły się autorowi podczas pisania tej międzypokoleniowej książki. Oby więcej takich spotkań!

 

27 stycznia 2011

MENU na kwaterze

Czwartkowego wieczoru spotkaliśmy się w niekoniecznie oficjalnej atmosferze (przerwa sesyjna wszakże trwa!) na Międzypokoleniowej Entuzjastycznej Nasiadówce Utracjuszy, zorganizowanej przez Prezesa ZFA. Stoły uginające się pod wspaniałym jadłem wg menu zaprojektowanego specjalnie na tę okazję, trunki najznakomitszego sortu i doborowe towarzystwo sprawiły, że wieczór (i spora część nocy) minęła we wspaniałej atmosferze. Było dosłownie pysznie.

 

22 lutego 2011

Czy wiek XXI będzie wiekiem Chin?

W większym niż zwykle gronie, razem z naszymi przyjaciółmi, rodzeństwem, partnerkami, spotkaliśmy sie na Kwaterze by wysłuchać wykładu pana Radosława Pyffla pt. Czy wiek XXI będzie wiekiem Chin? Temat ciekawy i jakże na czasie. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, usłyszeliśmy jak Chiny zmieniały i zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Czy rzeczywiście zostaniemy zdominowani przez azjatów w tym stuleciu? Według prelegenta prawdopodobieństwo tego to 60 do 40.

 

1 marca 2011

Troja Północy czyli o Słowianach jeszcze raz

Kolega Łukasz Iżowski po przeczytaniu książki Zofii Kossak - Szczuckiej  pt. "Troja Północy" postanowił podzielić się z nami swą wiedzą i przemyśleniami o pierwszych organizacjach państwowych Słowian oraz ich historii. Wykład był ciekawy, publikę najbardziej chyba zainteresowały fragmenty o wojnach które prowadzili Słowianie i ich zwycięstwach nad Germanami. Niestety jednak prelegent zasmucił nas na końcu informacją, że potęga Słowian zakończyła się w momencie najwiekszych ich zwycięstw gdy... wybuchła wojna domowa. Historia magistra vitae est!

 

2 marca 2011

Korporacje akademickie - historia, podstawy, działalność.

Dzięki przychylności i uprzejmości Pani dr hab. Anny Kamler w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW przeprowadzony został wykład pt. Korporacje akademickie - historia, podstawy, działalność". Wykład poprowadził Arkon, kol. Tomasz Jadowski. Sekundowali mu fil. Konwentu Polonia Jan Trynkowski oraz Olderman Welecji Władysław Jóźwicki. Wykład został przyjety bardzo życzliwie, mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znów w gościnnych progach Pałacu Zamoyskich przy ulicy Nowy Świat 69.

 

12 marca 2011

Krew powinna krążyć

W piękne sobotnie przedpołudnie, na przeciw kościoła św. Jacka przy ulicy Freta zaparkował krwiobus. Nie przypadkiem znalazł się on tak niedaleko arkońskiej kwatery mieszczącej się przy ulicy Koźlej. Właśnie w tę sobotę odbyła się II arkońska akcja krwiodawstwa pod znanym już z ubiegłorocznej edycji hasłem: „Krew Powinna Krążyć”. Zainteresowanie wśród Arkonów, a także wśród spacerujących Warszawiaków było duże. Mamy nadzieję, że nasza krew pomoże potrzebującym.

 

 

15 marca 2011

Republikanizm a sprawa polska

Tym razem na naszej Kwaterze gościliśmy pana Bartłomieja Radziejewskiego, redaktora naczelnego pisma "Rzeczy wspólne" oraz działacza Fundacji Republikańskiej. Dyskusja toczyła się oczywiście o tym czym jest republikanizm, jak wygląda na świecie i jak powinien wyglądać w Polsce. Mimo tego, że nie wszyscy zgodzili się z częścią pogladów prelegenta, wykład był bardzo interesujący.

 

22 marca 2011

"Polska, ale jaka?" - Mesjanizm

W czasie kolejnego wykładu poświęconego pytaniu jak powinna wyglądać Polska gościliśmy na naszej Kwaterze dr Michała Łuczewskiego. Prelegent jest socjologiem, psychologiem oraz członkiem Rady Programowej Polskiego Forum Obywatelskiego. Tezę mówiącą o tym, że nie ma jednej, idealnej wizji Polski potwierdziła długa dyskusja i spory między uczestnikami.

 

29 marca 2011

Jak fotografować?

Kol. Filip Otmianowski, nasz etatowy fotograf, opowiedział nam a później pokazał co to znaczy dobrze fotografować. Zaczęliśmy jednak wykład od drugiej strony i dowiedzieliśmy się jakie są najpopularniejsze błędy przy fotografowaniu. Fotografie cyfrowe i analogowe, ISO, matryce, flesz. Od dziś fotografia w podstawowym zakresie nie ma dla nas tajemnic.

 

9 kwietnia 2011

Jajeczko arkońskie

W piękną sobotę, jedną z piękniejszych tej wiosny zebraliśmy sie na Kwaterze by w gronie Arkonów, Polonusów i Weletów złożyć sobie życzenia w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy. Dobrego jadła i zimnego piwa nie zabrakło. Mimo, że spotkanie zaczęło się jeszcze przed południem to ostatnie osoby wychodziły z Kwatery w godzinach wieczornych. Wszystkim życzymy Wesołych Świąt!


Strona: 1 2 3 4 5 6