string(4) "2012"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 

 

13 listopada 2012

Komersz Konwentu Polonia

W dniu Święta Niepodległości delegacja Arkonii tradycyjnie stawiła się w Sopocie, by uczestniczyć w komerszu skartelowanej Korporacji Akademickiej Konwent Polonia. Uroczystości trwały cały dzień: po porannej Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym oraz pamiątkowym zdjęciu, udaliśmy się genzenmarszem na sopockie molo. Rozśpiewany pochód korporantów w kolorowych deklach stał się nieoczekiwanie główną atrakcją na popularnym  "Monciaku".


Sam komersz odbył się w nowym miejscu na kulturowej mapie Trójmiasta - w Instytucie Spraw Wszelakich. Zabawa udała się znakomicie i trwałaby pewnie do białego rana gdyby nie to, że zbliżający się nieuchronnie poniedziałek wymuszał na nas powrót do Warszawy.   Konwentowi gratulujemy organizacji i dziękujemy za (jak zwykle) wspaniałą gościnę i wspólną zabawę.

 

15 listopada 2012

Wykład kol. Betlińskiego

W drugi wtorek listopada kol. Szymon Betliński przedstawił nam biografie dwóch ryskich Filistrów Arkonii: Karola Jankowskiego - architekta oraz Aleksandra de Rosset - przedsiębiorcy/inżyniera.

 

21 listopada 2012

Wykład p. Michała Konopczaka

Wtorkowe spotkanie naukowe poprowadził pan Michał Konopczak, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział o strefie euro. Prelegent większą część wykładu poświęcił takim zagadnieniom jak ogólne funkcjonowanie strefy euro, geneza kryzysu zadłużeniowego czy możliwość wystąpienia ze strefy euro przez niektóre państwa. Na koniec przedstawione zostały korzyści oraz straty z ewentualnego przyjęcia euro w Polsce.

 

Wykład zakończyła krótka dyskusja.

 

26 listopada 2012

Komersz Vironii w Tallinnie

W miniony weekend 9-osobowa delegacja Arkonii udała się do Tallinna, aby wziąć udział w Komerszu 112-lecia założenia Korporacji Akademickiej Vironia. Komersz odbył się na Uniwersytecie Tallińskim. Po głównej części, pamiątkowym zdjęciu i odwiedzeniu kilku barów w stolicy Estonii dotarliśmy na kwaterę Vironii, gdzie zabawa trwała do rana. Następnego dnia udaliśmy się na tradycyjną saunę gdzie można było zjeść pierwszy posiłek dnia oraz osoby nie prowadzące w drodze powrotnej mogły wypić kilka piw.

Uroczystości, ktore odbyły się w bardzo dużym gronie samych Vironów oraz delegacji innych korporacji, udały się fantastycznie. Koledzy, dla których była to pierwsza wizyta u Vironów byli niesamowicie zaskoczeni ich gościnnością. Na pewno 15 godzin jazdy samochodem w każdą stronę były warte przejechania i oby tylko było więcej takich arkońskich wyjazdów.

 

28 listopada 2012

Geopolityka RP

W ostatni wtorek listopada swój wykład na Kwaterze wygłosił adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego Przemysław Żurawski vel Grajewski. Opowiadał on o geopolityce Polski oraz porównywał politykę międzynarodową II i III Rzeczpospolitej.

 

10 grudnia 2012

Rybka arkońska

W sobotę 8 grudnia spotkaliśmy się na tradycyjnej "Rybce" arkońskiej, która z każdym rokiem zachwyca nas swoją jakością. Dzięki licznej frekwencji ze strony Fuksów, Barwiarzy oraz Filistrów, nasza Kwatera okazała się dla nas zbyt ciasna. Po odśpiewaniu kolęd, złożeniu sobie nawzajem świątecznych życzeń i podzieleniu się opłatkiem zasiedliśmy do stołów, na których czekały na nas przysmaki przygotowane przez kol. Koczota. Takiej ilości osób na naszej Kwaterze przy Koźlej nie było jeszcze nigdy, a mamy nadzieję, że z każdym rokiem frekwencja będzie rosła.

 

12 grudnia 2012

Fakty i mity nt. husarii

Wczoraj na kwaterze swój pierwszy wykład poprowadził fuks Janek Pakulski. Przedstawił nam on wszystkie najważniejsze fakty oraz mity na temat słynnej husarii.

 

18 grudnia 2012

Historia planów kolonialnych Rzeczypospolitej

Ostatnie spotkanie naukowe w roku kalendarzowym 2012 poprowadził dr Marek Arpad Kowalski, który przedstawi dawne plany kolonialne Rzeczpospolitej.

 

14 stycznia 2013

Turystyczna Wieczornica Arkońska

Po przerwie świątecznej odbyła się długo oczekiwana Wieczornica Arkońska. W tym roku bawiliśmy się w atmosferze turystycznej. Do schroniska urządzonego w sali Pen Clubu w Pałacu Kultury i Nauki zeszły się tłumy turystów. Przyjechali z gór, z plaży, żeglarze i wielu innych. Niektórzy przyjechali nawet zza granicy! Oczywiście jak na turystów przystało bawiliśmy się i tańczyliśmy do późnej nocy, a niektórzy zabawę skończyli nad ranem w lokalnym barze.

Zabawa udała się znakomicie, gości przybyło niesamowicie dużo i już nie możemy się doczekać przyszłorocznej edycji!

 

16 stycznia 2013

Spotkanie z Rafałem A. Ziemkiewiczem

Pierwszym spotkaniem naukowym w 2013 roku, od razu półotwartym, był wykład znanego publicysty Rafała A. Ziemkiewicza. Felietonista w trakcie blisko godzinnej prelekcji oraz późniejszej dyskusji, zapoznał zebranych na sali słuchaczy ze swoją analizą obecnej sytuacji społeczno-politycznej Polski. Przed pełną salą na Kwaterze przy Koźlej 10 prelegent bronił tez zawartych w swojej najnowszej książce "Myśli współczesnego endeka", przede wszystkim tej, której zostało poświęcone najwięcej miejsca, czyli przedstawienie obecnej Polski jako kraju quasi postkolonialnego. Oby więcej tak ciekawych spotkań w 2013 roku!


Strona: 1 2 3 4 5