string(4) "2012"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 

 

22 stycznia 2013

Polska - Chiny: strategiczne partnerstwo

Dzisiejszy prelegent Radosław Pyffel przedstawił Chiny jako państwo, które przez ostatnie stulecia miało niewielkie znaczenie na arenie międzynarodowej. Ostatnie dekady stanowiły jednak okres dużego rozwoju Państwa Środka. W tym momencie panuje stereotyp Chin jako „fabryki świata”, gdzie warto przenieść produkcję ze względu na niskie koszty. Prelegent zwrócił uwagę, że nie odpowiada to dzisiejszej sytuacji. Charakterystyczny jest też fakt, że Chiny więcej inwestują za granicą, niż przyjmują inwestycji zagranicznych.

Po wystąpieniu prelegenta nadszedł czas na pytania, których na ten temat nie brakowało.

 

30 stycznia 2013

Piotr Zychowicz na Kwaterze

Na ostatnim spotkaniu naukowym przed feriami zimowymi na naszej Kwaterze gościł pan Piotr Zychowicz. Zapoznał on nas dokładnie ze swoimi tezami postawionymi w swojej ostatniej książce pt. "Pakt Ribbentrop-Beck" oraz przedstawił prawdopodobne scenariusze losów II wojny światowej gdyby nie było sojuszu Polski z Francją i Anglią.

Po wykładzie, prelegent jeszcze długo dyskutował z członkami naszej Korporacji o poglądach na jego scenariusze i innych pomysłach na przebieg wojny.

 

14 lutego 2013

Ś.P. Filister Wieńczysław Wagner

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 12 lutego 2013 roku w Sarasocie w wieku 95 lat zmarł ostatni przedwojenny członek Korporacji Akademickiej Arkonia Filister Wieńczysław Wagner. To dzięki jego wyborowi kandydatów na początku lat dziewięćdziesiątych Arkonia istnieje i działa w obecnym kształcie.

Uroczysta Msza Św. zostanie odprawiona w kościele Incarnation w Sarasocie 19 marca.

Braciom co po życia znoju,

spoczywają już w pokoju,

pod mogilnym żwirem ziemi,

wieczny pokój, wieczna cześć.

 

27 lutego 2013

Praw0 zamówień publicznych

Pierwsze spotkanie po feriach poświęcone było kwestii prawa (czy też bezprawia) w zamówieniach publicznych. Temat, w luźny oraz zrozumiały sposób na przykładzie m.in. licznych afer, przybliżył nam kol. Karol Pieróg.

 

13 marca 2013

Powstanie Styczniowe

Tematem przewodnim wtorkowego spotkania było Powstanie Styczniowe. Po krótkim wstępie historycznym zastanawialiśmy się z prof. Andrzejem Stanisławem Szwarcem z Instytutu Historycznego UW nad formą sprawowania rządów w Powstaniu: "dyktatura czy rządy większości". W drugiej części spotkania Fil. Maciej Stanecki opowiedział nam o historii swoich przodków uczestniczących w wydarzeniach lat 1863-1864 oraz rodzinnych pamiątkach z tego okresu.

 

17 marca 2013

Jajeczko arkońskie

W ostatnią sobotę bardzo licznie zebraliśmy się na Kwaterze, aby w arkońskim gronie uczcić zbliżające się wielkimi krokami święta Wielkiej Nocy. 

 

20 marca 2013

Serce źródłem harmonii organizmu

 

19 marca 2013 roku gościliśmy na Kwaterze prof. Franciszka Walczaka, który przedstawił wykład na temat: "Serce źródłem harmonii organizmu". Profesor w pasjonujący i szczegółowy sposób opisał nam pracę ludzkiego serca. Prelegent skupił się na kilku aspektach funkcjonowania tego organu. Było o elektrofizjologii, zwalczaniu anomalii i pracy nad harmonią. Co ciekawe, Profesor przez cały wykład do ilustracji poszczególnych tematów przedstawiał nam dzieła  Jana Vermeer van Delft, swojego ulubionego malarza.

Szkoda, że tak nie wyglądały kiedyś lekcje biologii. Może więcej z nas poszłoby w tym kierunku?

 

27 marca 2013

Wykorzystanie komputera w projektowaniu inżynierskim

W dniu 26 marca 2013 r. spotkaliśmy się na Kwaterze, by wysłuchać prelekcji naszego fuksa, kol. Piotrka Cieślaka, który z pomocą dopracowanej prezentacji w bardzo przystępny sposób opowiedział nam o wykorzystaniu komputera w projektowaniu inżynierskim. Najwięcej czasu zajęła nam dyskusja na temat drukowania w trzech wymiarach. Wiedza Kolegi została wnikliwie sprawdzona przez dociekliwych słuchaczy, których ciekawiły nie tylko aspekty nowoczesnej matematyki i inżynierii, ale także historii i początków komputeryzacji. Temat spotkał się z wielkim zainteresowaniem sali i być może rozbudził nowe pasje wśród kolegów  w większości zajmujących się na co dzień mniej technicznymi sprawami. 

 

10 kwietnia 2013

Polskie tradycje balowe

We wtorek 9 kwietnia 2013 roku spotkaliśmy się nie, jak zwykle, na kwaterze, lecz w miejscu nader ciekawym, czyli księgarnio-kawiarni Tarabuk. Okazją do otwartego spotkania był niewątpliwie nadchodzący LVIII Bal Arkonii i dlatego też zapełniona sala kawiarni zasłuchana była w opowieściach o balach dawnych i współczesnych podanych przez panią Zofię Jabłonowską-Ratajską, autorkę książki „Walca tańczyłam najlepiej z panien…”, w której, co warto zaznaczyć, Arkonia i Arkoni często się pojawiają.

 

18 kwietnia 2013

Filister Andrzej Morstin opowiada o savoir-vivre

We wtorek 16 kwietnia obecnością zaszczycił nas filister Andrzej Morstin, który opowiedział nam o głównych zasadach savoir-vivre oraz czemu one służą. Celem savoir-vivre jest pozyskanie sympatii w naszym otoczeniu. Sposób ubierania się, zachowania przy znajomych oraz przy tych osobach, które dopiero poznaliśmy czy zachowanie przy stole ma kluczowy wpływ na to jak jesteśmy postrzegani. Poznanie tych zasad zwiększa poczucie swobody oraz pozwala na pozyskanie sympatii w relacjach zawodowych czy prywatnych.


Strona: 1 2 3 4 5