string(4) "2012"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 

 

21 kwietnia 2013

LVIII Bal Arkonii

W minioną sobotę mieliśmy okazję bawić się na corocznym balu, organizowanym przez naszą Korporację. Goście opuszczający piękne sale Pałacu Prymasowskiego byli niezmiernie zaczwyceni .

Tegoroczny bal, tak jak i zeszłoroczny, miał wyjątkową oprawę. Poza tradycyjnym już Wysokim Patronatem ambasadorów Republiki Łotewskiej i Estońskiej w Polsce oraz honorowymi patronatami rektorów warszawskich uczelni, na których studiują Arkoni, specjalną rolę objęły małżeństwa filisterskie. Państwo Marcinkowscy, Szumowscy, Trzeciakowscy oraz Wilińscy zgodzili się zostać gospodarzami tego prestiżowego wydarzenia.

W trakcie wieczoru nie mogło zabraknąć poloneza, pokazu mazura oraz walca kotylionowego. Można było również wziąć udział w loterii oraz aukcji, z których dochód przeznaczony został  Fundacji Św. Jana Jerozolimskiego na Program Pomocy Rodzinnym Domom Dziecka oraz Zespołowi Szkół Specjalnych św. Maksymiliana w Laskach na Program Stypendialny Dla Uczniów. 

Bez wątpienia tegoroczny Bal Arkonii był jednym z najbardziej tanecznych. Przez cały wieczór parkiet zapełniony był obracającymi się parami. Ci co zostali do końca  na pewno wytańczyli się i wybawili na zapas.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i do zobaczenia w przyszłym roku!

 

25 kwietnia 2013

Polacy i Żydzi - połączeni na zawsze

We wtorek 23 kwietnia 2013 roku, spotkaliśmy się na kolejnym półotwartym wykładzie naukowym. Tym razem, na Kwaterze gościliśmy Dawida Wildsteina. „Polacy i Żydzi połączeni na zawsze” to temat minionego spotkania. Prelegent dynamicznie i zwięźle rozpoczął wykład, poruszając mnóstwo ciekawych kwestii znaczących dla sprawy polskiej i żydowskiej.

 

6 maja 2013

Komersz Konwentu Polonia

Tradycyjnie w dniu święta Konstytucji 3 maja, w Sopocie, odbył się wiosenny Komersz skartelowanej Korporacji Akademickiej Konwent Polonia. W Trójmieście stawiła się liczna delegacja Arkonii. Uroczystości komerszowe trwały cały dzień. Po porannej Mszy Świętej w Kościele św. Jerzego i pamiątkowym zdjęciu ze sztandarami odbył się obiad oraz główne części komerszu w salach restauracji Zatoka. Po części nieoficjalnej udaliśmy się na Kwaterę Konwentu na luźne rozmowy przy piwie, które trwały do późnego wieczora.

Komersz i zabawa pokomerszowa (przedkomerszowa też) udały się znakomicie. Gratulujemy Konwentowi organizacji oraz dziękujemy za kolejną już wspaniałą gościnę.

 

16 maja 2013

Orient-Occident-Barbaricum

W drugi wtorek maja spotkanie naukowe poprowadził fil. Ireneusz Kossakowski. Filister opowiedział o zderzeniu się trzech światów przy okazji upadku Imperium Romanum oraz prób jego sanacji w VI wieku ze szczególnym naciskiem na przenikanie się sztuki i kultur.

 

20 maja 2013

KOMERSZ 134-lecia Arkonii

Tradycyjnie w trzecią sobotę maja obchodziliśmy rocznicę założenia Korporacji Akademickiej Arkonia. W tym roku, aby świętować  134 lata istnienia Stowarzyszenia spotkaliśmy się w gmachu Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej.

Obchody komerszowe rozpoczęły się od odwiedzenia grobu fil. Adama Malinowskiego na Powązkach oraz złożenia kwiatów pod tablicą znajdującą się na kamienicy Johna, a upamiętniającą poległych Korporantów walczących w zamachu majowym. Następnie odbyła się Msza Święta w kościele pw.  Św. Marcina. Na Mszy obecne były poczty sztandarowe Arkonii i skartelowanej Korporacji Akademickiej Welecja.

Po nabożeństwie zebraliśmy się w sali komerszowej gdzie najpierw odbyło się Koło Komerszowe. Po zakończeniu obrad mieliśmy czas na relaks i odpoczynek na wydziałowym patio. Wykonane zostało także pamiątkowe zdjęcie. Po obiedzie, najedzeni i pokrzepieni zimnym trunkiem rozpoczęliśmy główną część Komerszu. W tym momencie na sali zasiadło ponad 80 korporantów. Oprócz Arkonów swoją obecnością zaszczycili nas przyjaciele z Polonii, Welecji i Laudy.

Podczas Komerszu mogliśmy wysłuchać przemówień prezesa Arkonii, prezesa Związku Filistrów Arkonii, Oldermana Arkonii, przedstawiciela najmłodszego cetusu Arkonii oraz przedstawicieli obecnych na Komerszu, delegacji wymienionych wyżej korporacji akademickich. Przemówienia skupiały się na motywacji do dalszej pracy. Wielokrotnie było też podkreślane jak ważnym elementem w codziennym życiu korporacyjnym jest wzajemna przyjaźń i braterstwo.

Po zakończonej części oficjalnej oraz przedłużonym kolokwium odbyła się część nieoficjalna, podczas której m.in. odbyły się zawody, tzw. sztafeta piwna. Na zakończenie odśpiewaliśmy pieśń semestrów.

Po Komerszu przejechaliśmy autobusem na Plac Zamkowy skąd rozpoczęliśmy Genzenmarsz na kwaterę. Długi sznur Korporantów podążających ze śpiewem na ustach za sztandarem Arkonii jadącym na dorożce ulicami Starego Miasta wywarł  na przechodniach wielkie wrażenie. Na kwaterze odbyła się knajpa pokomerszowa. Świętowanie kolejnej rocznicy założenia naszego Stowarzyszenia trwało do wczesnych godzin porannych.

Wszystkim  serdecznie dziękujemy za obecność w tak ważnym dla nas dniu.

Vivat!

 

22 maja 2013

Ukraina wobec Rosji. Studium zależności.

We wtorek na kwaterze mieliśmy przyjemność wysłuchania fil. Andrzeja Szeptyckiego, który przybliżył nam tytułowe zaganienie własnej książki "Ukraina wobec Rosji. Studium zależności."

 

29 maja 2013

Filistrzy Ermich i Marcinkowski o sprawach sądowych

Na ostatnim spotkaniu naukowym w roku akademickim 2012/2013 wysłuchaliśmy naszych filistrów - sędziów Piotra Ermicha i Mariana Marcinkowskiego. Opowiedzieli nam o tym jak wygląda ich praca, z jakimi trudnościami muszą się zmagać oraz co ich ogranicza. Dowiedzieliśmy się też o tym, że niektóre sprawy w mediach nie oddają rzeczywistości prowadzonej sprawy. Spotkanie było bardzo udane i okraszone wieloma zabawnymi anegdotami z pracy sędziego.

 

2 czerwca 2013

Ś. P. Filister Henryk Manteuffel

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 1 czerwca 2013 roku w Warszawie zmarł Filister Arkonii Henryk Manteuffel.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 7 czerwca o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Braciom co po życia znoju,

spoczywają już w pokoju,

pod mogilnym żwirem ziemi,

wieczny pokój, wieczna cześć.

 

3 czerwca 2013

Knajpa żałobna po fil. Henryku Manteufflu

3 czerwca, na kwaterze Arkonii, odbyła się Knajpa Żałobna po zmarłym fil. Henryku Menteufflu.

 

5 czerwca 2013

Nowe władze Korporacji Akademickiej Arkonia

Dnia 4 czerwca 2013 roku na kole sprawozdawczo-wyborczym nr 2401 udzielono absolutorium ustępującemu prezydium oraz wybrano nowe władze w składzie:

Prezes - kol. Maciej Dulski (c.2008) 
Wiceprezes wewnętrzny - kol. Jan Grzesik (c.2009)
Wiceprezes zewnętrzny - kol. Mikołaj Stępniewski (c.2010)
Sekretarz - kol. Maciej Gniewosz (c.2010)
Skarbnik - kol. Szymon Betliński (c.2010)

Na Oldermana cetusu 2013 wybrany został kol. Sławomir Bojarowski (c.2007)


Strona: 1 2 3 4 5