string(4) "2017"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 

 

20 lutego 2018

Brydż dla bystrzaków

Na kolejnym spotkaniu naukowym wzięliśmy pod warsztat popularną grę towarzyską w okresie międzywojennym, czyli brydż! Spotkanie poprowadził najlepszy arkoński brydżysta, filister Filip Otmianowski (cetus 2003), swojego czasu zawodnik Polskiego Związku Brydża Sportowego. Filister przedstawił niezbędny samouczek, po którym barwiarze, fuksy i goście w czwórkach rozpoczęli brydżowe licytacje, wisty oraz zdobywanie lew. Gra przypadła wszystkim do gustu, toteż nie raz będziemy ją powtarzać przy mniej oficjalnych spotkaniach!

 

27 lutego 2018

Ruch Korporacyjny w Niemczech

Tego dnia usłyszeliśmy ciekawej prelekcji filistra Arkonii oraz zarazem Wiceprezesa Zewnętrznego Związku Filistrów Arkonii, Bartłomieja Kachniarza (cetus 1995) na temat ruchu korporacyjnego u naszych zachodnich sąsiadów. Filister podkreślił, że o ile w Polsce Korporacji jest około 20, to w Niemczech jest tyle związków grupujących korporacje. Korporacje w Niemczech dzielą się na różne typy: Landmanschafty, czyli ziomkostwa z danej ziemi (dzisiaj raczej nawiązujące nazwą), apolityczne i areligijne Corpsy oraz Burschenschafty, które są radykalniejszym i bardziej politycznym odłamem niemieckiego ruchu korporacyjnego. Są też korporacje, które są katolickie lub innego wyznania, zajmują się wyłącznie śpiewem albo uprawianiem sportu, lecz nie są szanowane przez starsze związki, które uprawiają szermierkę akademicką. Prelegent nakreślił nam piękną wizję życia korporacyjnego w własnych, dużych domach, które są podstawą działalności formacji korporacyjnych w Niemczech.

 

 

Ponadto został nam przedstawiony bliżej Związek Corpsów Weinheim, których delegaci mają przybyć do Warszawa na zaproszenie stowarzyszenia AHSC, aby poznać Arkonię i polski ruch korporacyjny. Liczymy na owocną wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy!

 

1 marca 2018

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Delegacja Arkonii oraz innych warszawskich korporacji wzięła udział w uroczystościach państwowych w Areszcie Śledczym na ul. Rakowieckiej oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Oddaliśmy hołd m.in. filistrowi Arkonii, Mirosławowi Ostromęckiego, który został skazany na karę śmierci (został ułaskawiony) za aktywną działalność w Narodowych Siłach Zbrojnych.  


 

Cześć i chwała bohaterom!

 

3 marca 2018

Kurs Pierwszej Pomocy

W sobotę Wiceprezes Wewnętrzny, kol. Maciej Saczywko (cetus 2013), - ratownik medyczny oraz przedsiębiorca zorganizował kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas kursu  uzyskaliśmy niezbędne informacje oraz umiejętności potrzebne przy ratowaniu życia lub zdrowia. Prelegent podkreślił, że przy udzielaniu pierwszej pomocy najważniejsze jest własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo osoby potrzebującej pomocy. Mieliśmy okazję poćwiczyć resustytacje krążeniowo-oddechową  na fantomie dorosłego człowieka, dziecka, niemowlęcia. Dowiedzieliśmy się jak używać automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), a ponadto usłyszeliśmy sposoby na radzenie sobie z zagrożeniami dnia codziennego.

 

Ponadto uzyskaliśmy od kol. Saczywko certyfikaty ukończenia kursu pierwszej pomocy, które zostały oblany w odpowiedni dla burszów sposób.

 

10 marca 2018

Arkoński Wyjazd Integracyjno-Taktyczny 10-11 marca

W drugi weekend marca wybraliśmy się do urokliwego ośrodka w Kamieńczyku nad Liwcem, w którym Komisarz ds. Spotkań i Zebrań Towarzyskich, kol. Stanisław Ciarka (cetus 2009) zaplanował wyjazd z udziałem stanu filisterskiego i młodej Arkonii. Odbyliśmy fascynujące warsztaty z filistrami na temat przyszłości Arkonii, sposobów działalności w Korporacji, w których ćwiczyliśmy umiejętności miękkie: prezentacji własnej wizji, zdolność jej realizacji oraz działanie w grupie. Wynik warsztatów okazał się satysfakcjonujący, biorąc pod uwagę tylko ilość pomysłów, które czekają na urzeczywistnienie!


Następnie rozpaliliśmy ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski oraz spożywaliśmy złocistą substancję, tocząc wesołe gawędy i śpiewy. Ten mały reset okazał się konieczny, aby w dniu następnym wstać o poranku i wziąć udział w dalszym programie wyjazdu. Zostało zorganizowane szkolenie taktyczne ASG przez komandosów z grupy Grom i JWK Lubliniec. Doświadczyliśmy na własnej skórze, jak ważna jest klarowna komunikacja, zgranie w zespole oraz przede wszystkim zaufanie. Nauczyliśmy się kilka szyków formacji piechoty, np. tyraliera i sierżant. Ferwor walki udzielił się każdemu, toteż symulacje potyczek bojowych były bardzo zacięte.

 

Ten wyjazd przejdzie do historii Arkonii!  


Galeria Zdjęć

 

Film prezentujący działania bojowe Arkonów

 

13 marca 2018

Polacy w walce z bronią V w czasie II Wojny Światowej

W tym dniu odbyliśmy dyskusję pomiędzy Arkonami i gośćmi o wpływie Polaków w walce z projektowaną bronią rakietową III Rzeszy Niemieckiej, którą według propagandy niemieckiej miała stanowić Wunderwaffe zmieniająca niepomyślny dla Niemiec obrót  II Wojny Światowej. Wymieniliśmy posiadaną wiedzę, dowiadując się, że Armia Krajowa wykradła części broni rakietowej V1 i V2, który dokładnie zbadał polski naukowiec, Janusz Groszkowski. Dzięki jego trafnej analizie właściwości rakiet niemieckich, AK mogło przekazać informację Brytyjczykom w celu zorganizowania skutecznej obrony antyrakietowej.

 

Ponadto daliśmy się ponieść w kreacji historii alternatywnej, co byłoby, gdyby III Rzeszy udałoby się rozwinąć Wunderwaffe na większą skalę. W połączeniu z prowadzonymi badaniami nad bronią atomową, naziści mogli dokonać o wiele większych zniszczeń, niszcząc doszczętnie Londyn i może Moskwę. Doszliśmy jednak do wniosku, że przewaga strategiczna po stronie Aliantów była zbyt wielka, a Hitler nie utrzymałby się dłużej niż do późnego roku 1946 nawet przy rozsądnej strategii wojskowej  (zamiast miast-twierdz, powolne cofanie się do Niemiec, wykorzystując sytuacje przewagi taktycznej do kontruderzeń). To było za mało czasu, aby wyprodukować więcej głowic jądrowych oraz samych rakiet. Wunderwaffe nie mogło ocalić III Rzeszy przed upadkiem.

 

15 marca 2018

Przyjazd delegacji niemieckich korporantów z Związku Weinheim 14-16 marca

W tych dniach przyjęliśmy niemiecką delegację z Związku Corpsów Weinheimer Senioren Conventen (WSC). W wyniku arkońskiej wizyty w Berlinie, (patrz Arkońska eskpedycja do Berlina z dn. 6 października 2017), zostały nawiązane nowe kontakty, które zaowocowały przyjazdem władz WSC, aby mogli poznać Arkonię i polskie realia korporacyjne.


W czwartek delegacja WSC była na spotkaniu AHSC Warschau, stowarzyszenia międzynarodowego, które jest platformą międzkorporacyjną łączących zagranicznych korporantów przebywających w Warszawie. W piątek została zorganizowana na kwaterze Arkonii knajpa polsko-niemiecka, w której oprócz Arkonów wzięli udział członkowie niemieckich corpsów: Alemannia-Thuringia Magdeburg, Delta Aachen, Corps Borussia zu Clausthal-Zellerfeld, Rheno-Nicaria zu Mannheim-Heidelberg. Śpiewów i rozmów w trzech językach nie było końca, została rozegrana sztafeta, która zakończyła się remisem. W sobotę, w Irish Pub na Krakowskim Przedmieściu (w końcu dzień św. Patryka!) odbyły się rozmowy na temat przyszłej współpracy, podczas której znaleźliźmy wiele wspólnych punktów.

 

Teraz czas na rewizytę Arkonii w 10-13 maja na zamku Weinheim!

 

20 marca 2018

Chiny - jak osiodłać smoka

W tradycyjny dzień kwaterowy opuściliśmy naszą kwaterę na Koźlej 10, ponieważ razem z SKN Badań nad Konkurencyjnością zorganizowaliśmy wykład Chiny - jak osiodłać smoka w murach Szkoły Głównej Handlowej. Prelegent, pan Bartosz Komasa, Senior Relationship Manager Bank of China, przedstawił nam pokrótce rys swojego banku, gospodarki Chin (tu został przedstawiony ogromny popyt na polską, zdrową żywność) i przeszedł do zwyczajów oraz sposobu bycia Chińczyków pod względem relacji biznesowych. Dowiedzieliśmy się, że lepiej nie próbować opowiadać jest dowcipów czy zabawnych anegdot w towarzystwie chińskich partnerów, ponieważ raczej zostanie to źle odebrane. Ciepły posiłek, idąc za myślą konfucjanizmu, jest bardzo ważnym elementem dnia typowego Chińczyka, toteż negocjacje, czy też ważne decyzje warto podejmować przy suto zastawionym stole. Przy negocjacjach, czy też przy zwykłych pracach wymagającej raportu, przedstawienia stanowiska, Chińczycy starają się łagodzić negatywny wymiar odpowiedzi, zamieniając “nie” na “być może”, “zobaczymy, co się da z tym zrobić”, itp. Wykład został okraszony wieloma anegdotami, przy których w humorystyczny sposób zrozumieliśmy sposób myślenia i bycia Chińczyków.

 

Po wykładzie udaliśmy się do Zielonej Gęsi, gdzie wraz z przybyłymi gośćmi dalej kontynuowaliśmy dyskusję na temat Państwa Środka lub wymienialiśmy najnowsze wieści i ploteczki z warszawskiego życia studenckiego. 

 

24 marca 2018

Jajeczko Arkonii 2018

W ostatnią sobotę przed Wielkim Tygodniem kwatera o godzinie 11:00 zapełniła się licznie zebranymi Filistrami, Barwiarzami i Fuksami podczas tradycyjnego Jajeczka. Nie zabrakło też gości: braci z Korporacji Akademickiej Welecja oraz przedstawicieli naszej najmłodszej córki, Giedyminii Ostrogiensis

 

W radosnej, wiosennej atmosferze życzyliśmy sobie dobrze przeżytych Świąt Wielkanocnych oraz chwili odpoczynku w gronie rodzinnym. Suto zastawione stoły były dowodem owocnej pracy Arkonów, którzy w dniach poprzednich przygotowywali świąteczne dania. Po tak wytężonej pracy przygotowane śniadanie musiało cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem.

 

Rozmowom, żartom oraz poważniejszym dyskusjom długo nie było końca. Fuksy cetusów 2016 i 2017 zostały obdarowane niejednym eksem za drobne uchybienia w comment. W swobodniejszej atmosferze cieszyliśmy się swoim towarzystwem w tradycyjnym, arkońskim "ogródku" przed kwaterą. Od godziny od 11:00 do 22:00 panowała niezauważalna rotacja w składzie biesiadników, toteż każdy mógł wziąć udział w naszym świątecznym spotkaniu po spełnieniu pilnych obowiązków. 

 

Kolejne Jajeczko już za rok.

 

27 marca 2018

Warszawa Wykreślona - projekt VR

Na kolejnej kwaterze naukowej gościliśmy grupę PictureWorks, która zajmuję się m.in. wizualizacją rozwoju Warszawy nie dotkniętej zniszczeniami II Wojny Światowej. Prelegenci: Marcin Adamski i Piotr Greiner opowiedzieli nam o planach przedwojennych architektów na temat rozbudowy Warszawy, m.in. filistra naszej bratniej Welecji, Bohdana Pniewskiego. Dowiedzieliśmy się, że Pole Mokotowskie miało zostać przekształcone w dzielnicę rządową im. marszałka Józefa Piłsudskiego, która w myśl ekipy sanacyjnej miała się stać dzielnicą-pomnikiem. Na niej byłyby umieszczone główne urzędy centralne II Rzeczypospolitej, zostało też zaplanowane miejsce na ogromny plac, gdzie Generalni Inspektorzy Sił Zbrojnych lub Naczelni Wodzowie mogli przyjmować defilady Wojska Polskiego. Plany były zaawansowane i wstępnie zaakceptowane przez prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego oraz elity rządowe.
 
Ponadto usłyszeliśmy też o realizacji samego projektu przez PictureWorks, jego blaskach i cieniach. Prelegenci na spotkanie arkońskie przynieśli sprzęt interaktywny, za pomocą którego mogliśmy się przenieść ciałem do Warszawy zniszczonej przez II WŚ. Po założeniu okularów oraz innych dodatków nie mogliśmy uwierzyć w rzeczywistość obrazu oraz możliwości interakcji z otoczeniem Warszawy Wykreślonej, mimo, że ciągle byliśmy na naszej kwaterze. Dziękujemy prelegentom za ciekawą opowieść, która zwiększyła naszą świadomość o historii alternatywnej. 
 


Strona: 1 2 3 4 5 6 7