> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 83

 

29 października 2016

Komersz 133-lecia Korporacji Akademickiej Welecja

Tradycyjnie delegacja Arkonii wzięła udział w Komerszu naszej kartelowej siostry -  Korporacji Akademickiej Welecja. Świętowanie, rocznicy założenia, odbyło się w salach NOT-u przy ul. Czackiego w Warszawie.  Jak co roku,  Komersz udał się wyśmienicie, a zabawa trwała do późnej nocy. Gospodarzom serdecznie gratulujemy wspaniałego wieku 133 lat i życzymy wszystkiego najlepszego na przyszłość!

Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum!

 

25 października 2016

O wyprawie do Iranu (i nie tylko)

 Na naszym tradycyjnym wtorkowym spotkaniu wysłuchaliśmy opowieści o egzotycznej podróży do krajów Bliskiego Wschodu z perspektywy backpackera. Członek Korporacji Akademickiej Sarmatia, com! Jakub Łasiewicki podzielił się wiedzą na temat odpowiedniego planowania wyprawy, uwzględniający przede wszystkim możliwości studenckiego budżetu. Później odbył się pokaz zdjęć prezentujący przygody Kuby podczas trzy tygodniowego pobytu w Iranie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Omanie. Mieliśmy okazje zobaczyć piękne miejsca, takie jak: bazar w Teheranie, pałace szachów perskich, mauzoleum Imana Rezy w Meszhedzie, futurystyczne wieżowce w Dubaju oraz zadziwiający przepychem meczet Sheikh Zayed w Abu Zabi. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek oraz obalonych mitów dotyczących Iranu: Irańczycy, którzy są wielkimi fanami siatkówki, szanują polską reprezentację siatkarską i każdy mecz z nami traktują bardzo poważnie. Natomiast przesadzone są opinie w sprawie zakazu spożywania alkoholu w Iranie, czy blokowaniem dostępu do Internetu. Przykłady opowiedziane przez prelegenta potwierdziły, że nadmierne zakazy nie przynoszą zamierzonych skutków.

 

11 października 2016

Polityka praw człowieka czy fundamentalizm praw człowieka Prezydenta Jamesa Cartera?

11 października swój pierwszy wykład fuksowski, pod wyżej wymienionym tytułem, wygłosił kol. Patryk Gacka. Celem referatu było zastanowienie się, czy prawa człowieka mogą stanowić istotny element polityki zagranicznej oraz czy podniosłe słowa i hasła tak częste w przemówieniach polityków mogą wpływać na podejmowane rzeczywiście działania dyplomatyczne. W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się, że James Carter był pierwszym politykiem na świecie, który wykorzystał prawa człowieka w polityce zagranicznej na tak szeroką skalę. Początkowy entuzjazm związany z moralnymi argumentami na rzecz wykorzystania praw człowieka w stosunkach międzynarodowych, ostudziło jednak porównanie tzw. retoryki i praktyki praw człowieka, z którego wyraźnie wyniknęło, iż Prezydent Carter zamieniał słowa w czyny wybiórczo, czyli wyłącznie w stosunku do tych państw, które albo były wrogami ideologicznymi (jak ZSRR), albo zbyt słabe gospodarczo (państwa Ameryki Łacińskiej), aby się takiej presji przeciwstawić. Z drugiej strony istotni partnerzy gospodarczy, tacy jak Chiny czy Arabia Saudyjska, nie podlegali jakiejkolwiek presji ze strony Administracji Cartera mimo częstych i powszechnie znanych naruszeń praw człowieka w tych państwach. Następnie kol. Patryk pokrótce opisał nam także samą ideę praw człowieka, ich cechy oraz rodowód historyczny.

 

9 października 2016

Rozpoczynamy rok akademicki 2016/2017!

Chcąc skorzystać z dającej się jeszcze wyczuć letniej aury, i ze świeżych wspomnień minionych tygodni, wczoraj spotkaliśmy się na naszej Kwaterze by razem przywitać nadchodzący rok akademicki. Odbyła się Knajpa na której, mogliśmy powymieniać się wrażeniami z wakacji, przedyskutować z Kolegami nasze plany na nadchodzący rok i po prostu przyjemnie spędzić czas w znakomitym gronie. I tak pokrzepieni odpoczynkiem i wspólną zabawą, wchodzimy w nadchodzące miesiące pełni siły oraz pomysłów na działanie. Życzymy wszystkim pomyślności w roku akademickim 2016/2017, niech okaże się jeszcze lepszy niż poprzedni!

 

15 czerwca 2016

Nowe władze Stowarzyszenia na rok akademicki 2016/2017

Dnia 7 czerwca 2016 roku na Kole Sprawozdawczo-Wyborczym nr 2436 wybrano nowe władze Arkonii w składzie:

 

Prezes - kol. Mikołaj Stępniewski (c.2010)

Wiceprezes wewnętrzny - kol. Krzysztof Ślaski (c.2013)

Wiceprezes zewnętrzny - kol. Igor Białorucki (c.2012)

Sekretarz - kol. Jędrzej Koczorowski (c.2014)

Skarbnik - kol. Maciej Saczywko (c.2013)

Na Oldermana cetusu 2016 wybrany został kol. Jan Grzesik (c.2009)

 

3 czerwca 2016

25-lecie nadania Zespołowi Szkół Sportowych nr 72 w Warszawie imienia gen. Władysława Andersa

Dziś odbyła się uroczystość 25-lecia nadania Zespołowi Szkół Sportowych nr 72 w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej imienia gen. Władysława Andersa. Z tej okazji uczestniczyliśmy w obchodach, podczas których odsłonięta została tablica pamiątkowa ufundowana przez Arkonię. W uroczystośći oprócz naszej delegacji wzięła udział córka generała senator Maria Anders. Nasz filister patronuje placówce, której absolwentami są m.in. Robert Lewandowski, Michał Kusznierewicz, Zofia Klepacka czy Jakub Przygoński.

Dłuższa relacja TVP z wydarzenia dostępna pod adresem (zaczyna się ok. 5.30): 

http://warszawa.tvp.pl/25639127/03062016

 

31 maja 2016

Pan Kamil Śmiałkowski „Fenomen wysokobudżetowych seriali w XXI wieku”

Gościem naszego ostatniego spotkania naukowego w tym roku akademickim był pan Kamil Śmiałkowski-publicysta, redaktor naczelny portalu naekranie.pl, który przybliżył nam zagadnienia związane z fenomenem wysokobudżetowych  seriali w XXI wieku. Zapoznaliśmy się z krótką historią tej formy wyrazu, a także dowiedzieliśmy się kiedy nastąpił moment przełomu w popularności seriali telewizyjnych. Poza tym, porozmawialiśmy sobie o aktualnych trendach w produkcji seriali oraz prognozach na niedaleką przyszłość. Prelegentowi bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie, a także dyskusję, która trwała jeszcze długo po zakończeniu wykładu.

 

24 maja 2016

Pan Jan Gromnicki "O Historii i Tradycji 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich"

Gościem naszego kolejnego wtorkowego spotkania naukowego był Pan Jan Gromnicki- absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ, w latach 1990-1994 radny Dzielnicy Śródmieścia Warszawy oraz Prezes Stowarzyszenia "Rodzina 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich". Prelegent przybliżył nam historię pułku oraz opowiedział jak w obecnych czasach kultywowana jest tradycja pułkowa. Dziękujemy za spotkanie i owocną dyskusję. 

 

21 maja 2016

Komersz 137-lecia Arkonii

W sobotę 21 maja 2016 roku obchodziliśmy kolejną już, 137 rocznicę założenia Arkonii w Rydze w 1879 roku. Obchody rozpoczęliśmy od złożenia wieńcy na grobie fil. Adama Malinowskiego i pod tablicą za poległych Korporantów na warszawskim pl. Zamkowym. Następnie wszyscy udali się na Mszę  do kościoła św. Marcina na ul. Piwnej. Po nabożeństwie przeszliśmy do gmachu Resursy Obywatelskiej, gdzie w tym roku odbywały się uroczystości komerszowe. Tam, po kole komerszowym omawiającym najważniejsze sprawy stowarzyszenia oraz obiedzie, rozpoczęła się część oficjalna Komerszu- pełna przemówień oraz śpiewów. Wśród gości oczywiście nie zabrakło przedstawicieli skartelowanych korporacji: Konwentu Polonia oraz Welecji. Około godziny 19 opuściliśmy Dom Polonii i prowadzeni przez dorożkę wiozącą sztandar przeszliśmy w tradycyjnym Genzenmarszu przez uliczki Starego Miasta na Kwaterę, gdzie w znakomitym towarzystwie świętowaliśmy jeszcze do rana. Arkonia, Vivat, Crescat, Floreat in Aeternum!

 

17 maja 2016

Evgen Malinovskiy o poezji śpiewanej

W ostatni wtorek gościem jednego z naszych cotygodniowych spotkań był Evgen Malinovskiy, pochodzący z Syberii aktor filmowy i teatralny, muzyk i charyzmatyczny pieśniarz. Spotkanie poświęcone było poezji śpiewanej, a w szczególności Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie. Oprócz możliwości zaznajomienia się z historią pieśni bardowskich oraz tzw. pieśni więziennych, mieliśmy również okazję usłyszeć parę wykonań i interpretacji naszego Gościa. Serdecznie dziękujemy naszemu prelegentowi oraz wszystkim przybyłym na to spotkanie.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 83