> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 88

 

5 grudnia 2017

108 lat kartelu Konwentu Polonia i Arkonii

108 lat temu, w Dorpacie (dzisiejsze Tartu w Estonii), została podpisana umowa kartelowa pomiędzy Konwentem Polonia a Arkonią.  Dwie najstarsze polskie korporacje akademickie, mające siedziby na terenie wrogiego Imperium Rosyjskiego, postanowiły zawrzeć więź wiecznej przyjaźni na znak wzajemnego, bratniego wsparcia na rubieżach dawnej I Rzeczypospolitej. III program Polskiego Radia, uznając doniosłość tego faktu, podało informację o rocznicy podpisania kartelu w audycji Urywki z Kalendarza.

 

Convent Polonia et Arconia, vivant, crescant, floreant in aeternum!

 

 

Linki:

Fragment audycji Urywki z Kalendarza, informacja o podpisaniu kartelu


Link do podstrony audycji na stronie Trójki - pełna audycja znajduje się dn. 5 XII 2017, prowadzący Łukasz Błąd.

 

28 listopada 2017

Geologia Marsa

W ostatni wtorek listopada wykład o Geologii Marsa wygłosił prezes Arkonii, Kolega Szymon Betliński (cetus 2010). Prelegent omówił nam w sposób popularno-naukowy strukturę czwartej w Układzie Słonecznym i jednocześnie najbliższej Ziemi planety. Wykład o samym Marsie był przyczynkiem do zaszczepienia dalszych zainteresowań tematu ewolucji planetarnej i szerzej Wszechświata. Prezentacja dotykała także zagadnień związanych z filozofią nauki. Kolega przybliżył nam ogólne cechy charakterystyczne czerwonej planety wraz z hipotezami wysówanymi przez naukowców (geologów planetarnych) powstawania tych struktur. W trakcie prezentacji dowiedzieliśmy się m.in. że na Marsie znajduje się największa góra w naszym układzie Olympus Mons, przy której nasz rodzimy Mont Everst wydaje się małym pagórkiem. Mieliśmy także okazję przyjżeć się bliżej wodzie na Marsie, w jakich formach tam istnieje i jaki miała wpływ na obecny wygląd planety. Na koniec nie zabrakło poruszenia kwestii, skąd to wszystko wiemy. Kolega przybliżył nam po krótce aspekt badania Marsa przez człowieka. W części pytań nie mogło oczywiście zabraknąć wątku rozpalajacego wiele dyskusji, a mianowicie pomysłu misji załogowych na Marsa wraz z budowaniem tam większej infrastruktury do życia, a nawet kwestii terraformowania planety. Odpowiedzi zachowamy sobie w pamięci.

 

Jedno jest pewne: w Arkonii życie pulsuje mocno w każdy wtorek!

 

21 listopada 2017

Media publiczne czy narodowe?

Na wtorkowym zebraniu naukowym usłyszeliśmy wykład na temat: Media publiczne czy narodowe? - Perspektywy rozwoju na tle tendencji europejskich. Prelegentem był filister Maciej Stanecki (cetus 1993), wiceprezes zarządu TVP S.A. Filister opowiedział o istotnej roli, jakie odgrywają media publiczne na rzecz debaty publicznej i pielęgnowaniu kultury polskiej. Dlatego należy je dofinansowywać z budżetu państwa, ponieważ nie jest to działalność komercyjna przynosząca zysk.  Prelegent przedstawił trendy europejskie oraz światowe, które w połączeniu z nowoczesnymi technologiami, wpływają na rozwój telewizji. Została przedstawiona wizja, w której tradycyjny telewizor został zastąpiony projektorem połączonym do urządzenia mobilnego, w którym wybieramy ulubiony serial danej stacji telewizyjnej w systemie VOD. W trakcie wykładu padło wiele dociekliwych pytań, które pozwoliły zrozumieć, jak działa Telewizja Polska.

 

Wykład zwiększył naszą świadomość, że media publiczne powinny pełnić służbę na rzecz społeczeństwa i kraju. 

 

18 listopada 2017

Weleckie Vabank!

W sobotę odbyła się Wieczornica naszych kartelowych braci z Korporacji Akademickiej Welecja. W tym semestrze Weleci zorganizowali potańcówkę w stylu Vabank. Nie mogliśmy pominąć okazji do wspólnej zabawy, toteż wzięliśmy udział licznie w tańcach i innych przyjemnościach wieczoru przygotowanych przez gospodarzy. Braciom Weletom gratulujemy zorganizowania znakomitej Wieczornicy i zarazem zapraszamy na naszą już 6 stycznia!

 

Link do galerii zdjęć: 

https://www.facebook.com/events/157486934739258/permalink/159893941165224/

 

14 listopada 2017

Przemysł Kosmiczny - Polska, Europa Świat

14 listopada spotkaliśmy się na wykładzie otwartym Przemysł Kosmiczny - Polska/Europa/Świat w Instytucie Techniki Cieplnej. Wydarzenie na temat przemysłu kosmicznego zorganizowane zostało we współpracy z Studenckim Kołem Astronautycznym przy PW, a gościem był Michał Szaniawski– wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, podlegającej pod Ministerstwo Rozwoju.

Mieliśmy okazję zrozumieć mechanizmy programów wsparcia sektora technologii kosmicznej w Polsce, Europie oraz na całym świecie, a także poznać największe wyzwania stojące przed polskim biznesem w tym sektorze, z których największym jest wytworzenie kadr aby ludzie z inicjatywą mogli realizować projekty nie opuszczając kraju. Jako największa szansa dla polskich podmiotów został wskazany segment downstream, czyli przetworzenie i wykorzystanie danych pozyskiwanych z satelitów.

Poznaliśmy również kulisy prac Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz roli Polski w tych przedsięwzięciach, a następnie nasz gość opowiedział o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która dotychczas zdążyła pochłonąć 100 miliardów dolarów. Najważniejszym trendem w przemyśle kosmicznym, wskazanym przez gościa okazało się zastępowanie dużych i długowiecznych satelitów znacznie mniejszymi i mniej wytrzymałymi, ale w dużo większej ilości (konstelacje nawet po 1000 satelitów jedna).

Wszystko okraszone było wieloma doskonałymi anegdotami, których jeszcze więcej mieliśmy okazję wysłuchać przy wspólnym piwie po wykładzie.

Krótkie podsumowanie wykładu: 

https://www.youtube.com/watch?v=2p-iH0jxCqs

 

11 listopada 2017

Komersz Zimowy 189-lecia K! Konwent Polonia

11 listopada, w dzień Święta Niepodległości Polski, delegacja Arkonii wzięła udział w Komerszu Zimowym najstarszej, a zarazem kartelowanej z Arkonią korporacją, Konwentu Polonia. W tym roku Polonusi świętowali 189 rocznicę powstania swojej korporacji, która została utworzona pierwotnie w Dorpacie (współcześnie Tartu w Estonii).

Uroczystości komerszowe rozpoczęły się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w której odprawiono mszę świętą za Ojczyznę, w której wzięli udział samorządowcy, wojewoda pomorski i parlamentarzyści. Poczty sztandarowe Polonii, Arkonii i Welecji stanęły obok pocztów służb mundurowych, związków zawodowych oraz środowisk patriotycznych. Uroczystościom przewodniczył metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

Cześć oficjalna Komerszu Zimowego rozpoczęła się w znanej (a korporantom już znajomej) Operze Leśnej. Było wiele doskonałych przemówień, które podkreślały wartość przyjaźni międzykorporacyjnej. Korzystając z faktu, że mieliśmy do dyspozycji amfiteatr, nie odmówiliśmy sobie wesołych śpiewów. Zabawa później przeniosła się na kwaterę Konwentu, gdzie odbyła się knajpa pokomerszowa. Nazajutrz pożegnaliśmy się z Polonusami, spożywając wspólnie burszowskie śniadanie.

Braciom Polonusom dziękujemy, jak zwykle, za serdeczną gościnę oraz gratulujemy dobrego rozwoju. Życzymy kolejnych sukcesów na polu korporacyjnym oraz wytrwałości w pracy na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska.

 

Vivat, crescat, floreat CONVENT POLONIA in aeternum!

 

Link do galerii zdjęć: 

https://www.facebook.com/arkoniapl/posts/2013608398897349

Relacja TVP3 Gdańsk:

https://gdansk.tvp.pl/34778292/msza-swieta-za-ojczyzne-w-bazylice-mariackiej

 

5 listopada 2017

Msza za rodzinę Arkońską

5 listopada o godzinie 8:00 zebraliśmy się w kościele św. Marcina na ul. Piwnej aby uczestniczyć we Mszy Świętej za Rodzinę Arkońską. Po mszy spotkaliśmy się w lokalu Sto Pociech by porozmiawiać przy słodkim poczęstunku. Spotkanie było bardzo miłe i okazało się pretekstem do poglębienia więzów wśród wielopokoleniowej Rodziny Arkońskiej.

 

1 listopada 2017

Dzień Wszystkich Świętych

W tym pełnym zadumy okresie Wszystkich Świętych Arkoni odwiedzili warszawskie cmentarze, aby móc pomodlić się za dusze zmarłych członów korporacji. Porządkując czasem zapomniane przez bliskich groby filistrów, zostawiamy na nich znicz i barwy arkońskie na znak pamięci i wiecznego braterstwa.

 

Braciom co po życia znoju, spoczywają już w pokoju, pod mogilnym żwirem ziemi, wieczny pokój, wieczna cześć

 

30 października 2017

Historia Arkonii w Międzywojniu

Ostatnia kwatera naukowa w październiku była na temat: Historia Arkonii w Międzywojniu. Kolega Piotr Krawczyk (cetus 2015) zaprezentował nam zawiłe dzieje naszej Korporacji w trudnym okresie rodzenia się państwowości polskiej oraz jej utrzymania. Kolega zaznaczył, że wielu Arkonów, podporządkowując się decyzji Koła, wstąpiło do wojska w 1920 roku, aby bronić ojczyzny przed bolszewizmem oraz w 1926 roku, aby bronić legalny rząd II Rzeczypospolitej przed zbuntowanymi pułkami Piłsudskiego. Wykład naszego kwatermistrza przypomniał nam także o skomplikowanym procesie zmiany miejsca działania Arkonii (Ryga, Moskwa, Ryga, Warszawa) oraz afiliacji Arkonii przy Politechnice Warszawskiej w roku 1918. Prelegent podkreślił ofiarność naszych filistrów przy nabyciu kamienicy na ulicy Wilczej 60 oraz opowiedział o życiu korporacyjnym w tamtych latach. Arkoni bywali na wielu balach, rautach, odbywały się też spotkania brydżowe w czwartki na naszej kwaterze. Ważną rolę odgrywały też komersze, na jednym z których w 1937 roku Arkonia gościła marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego, w celu podjęcia próby zjednoczenia młodzieży akademickiej w myśl obrony ojczyzny i wielkiego szacunku wokół armii.

 

28 października 2017

Komersz 134-lecia Welecji

Tego dnia Korporacja Akademicka Welecja, skartelowana z Arkonią korporacja, obchodziła 134-lecie istnienia. Tradycyjnie silna delegacja arkońska wzięła udział w obchodach komerszowych. Przed komerszem został wystawiony sztandar Arkonii naprzeciwko sztandarowi Welecji podczas mszy w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, gdzie zostało odprawione nabożeństwo w intencji 134-lecia Welecji i jej dalszego pomyślnego rozwoju. Następnie pojawiliśmy się w znanym Arkonom miejscu, mianowicie w  Warszawskim Domu Technika NOT, gdzie czekał na nas pyszny obiad przedkomerszowy oraz kartelowi bracia: Polonusi i Weleci. W czasie komerszu padło wiele znakomitych przemówień, podkreślających wagę łączących nas więzi przyjaźni oraz braterstwa. Wspaniały Komersz minął wśród śpiewów i rozmów, a po komerszu na kwaterze jubilatów odbył się korporacyjny after, czyli knajpa pokomerszowa. Obchody pokomerszowe trwały jeszcze w niedzielę w gronie najwytrwalszych burszów.


Braciom Weletom gratulujemy dobrej kondycji przy tak zacnym wieku oraz życzymy kolejnych 134 komerszy w tak doskonałym gronie!

 

Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum!


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 88