> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 93

 

20 listopada 2018

Tatarzy w Polsce

W ten wtorkowy wieczór na kwaterze Arkonii odbył się wykład pół-otwarty fil. Stefana Bekira Assanowicza (cetus 1996), który opowiedział nam o swoim tatarskim pochodzeniu i o dziejach polskich Tatarów. Tatarzy - za zgodą ks. Witolda - zaczęli się osiedlać w Wielkim Księstwie Litewskim już pod koniec XIV wieku. W XVII wieku również w Koronie. Polscy Tatarzy przez wieki wiernie służyli polskim królom (także pod Wiedniem), brali udział we wszystkich powstaniach narodowych oraz w walce o niepodległość i wolną Polskę w XX wieku. Obecnie szacuje się, że w Polsce żyje około 3 tys. polskich Tatarów.

 

15 listopada 2018

100-lecie Arkonii na Politechnice Warszawskiej

15 XI Arkonia wzięła udział w uroczystym posiedzeniu Senatu Politechniki Warszawskiej w dniu Święto Politechniki Warszawskiej. Jest to dla Arkonów ważne wydarzenie, ponieważ mija dokładnie 100 lat od przeniesienia działalności z Politechniki Ryskiej na Politechnika Warszawska. W tym szczególnym dniu składamy naszej warszawskiej Alma Mater najlepsze życzenia!

Jego Magnificencja Rektor PW wspomniał podczas swojego przemówienia o filistrze Arkonii Janie Podoskim. Fil. Podoski był czynnym uczestnikiem trzech wojen oraz zasłużonym oficerem Sił Zbrojnych na Zachodzie. W 1949 został aresztowany przez UB i skazany na 8 lat więzienia. W 1962 r. mianowany profesorem zwyczajnym a w 1986 r. nadano mu tytuł doktora honoris causa PW. Był wybitnym specjalistą od transportu miejskiego i inicjatorem budowy metra warszawskiego. 

http://apw.ee.pw.edu.pl/tresc/semin'17/24v2017/3-JanPodoski_24v2017.pdf?fbclid=IwAR2tbQqfiRWyvMVaGR-N1IWir1T8R_JE63QJIEujG665k8DbrPd3hBJXnRQ

W tym miejscu warto również wspomnieć, że dwóch filistrów Arkonii, tj. fil. Jan Zawidzki (1917-1919) oraz fil. Czesław Skotnicki (1924-1926), piastowali godność rektora Politechniki Warszawskiej.

 

Więcej informacji o tym dniu pod linkiem:

https://www.pw.edu.pl/Uczelnia/Aktualnosci/PW-swietuje-swoj-dzien-z-Legia-Akademicka?fbclid=IwAR1fwrNQPP9qrJMNjDmJbjRkyVa5G_7BMVbIZxZMBopABrbKvCQf4MimHAM

https://www.biuletyn.pw.edu.pl/Galeria/Swieto-Politechniki-Warszawskiej-2018?fbclid=IwAR2EFAyAclpgdQ2_MFCbYk7Rpqb-czttvj7D8OLVxZlwe0txroX-Zya06ZA

 

13 listopada 2018

Czym jest Proptech? Spotkanie z Bartkiem Dobrowolskim

Tega dnia mieliśmy przyjemność wysłuchać prezentacji Bartosza Dobrowolskiego opowiadającego o zmianach zachodzących w branży nieruchomości, ogólnie znanych pod pojęciem Proptech.

 

Dziękujemy serdecznie Bartkowi i przybyłym gościom. Oby więcej tak dobrych spotkań!

 

Wszystkich chcących dalej zgłębiać temat zapraszamy do wysłuchania Bartka podcastu (Spotify: Proptech Poland) i odwiedzenia profilu Proptech Poland

 

Dziękujemy Business Link za gościnę!

 

11 listopada 2018

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada, w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, Arkonia wystawiła poczet sztandarowy w uroczystościach państwowych na placu marsz. Józefa Piłsudskiego o godz. 12:00. Wzięliśmy udział w odprawie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie w defiladzie w stronę Muzeum Wojska Polskiego. Oprócz Arkonii sztandar wystawiła Corporatio Respublica!

 

Udostępniamy link do transmisji z uroczystości:

https://www.youtube.com/watch?v=I3JxOATEjfo - minuty arkońskie:  3:52, 4:28, 18:43, 22:40, 26:22, 27:11, 1:09:55, 1:10:18


Niech żyje niepodległa Polska! Vivat!

 

 

11 listopada 2018

190-lecie Konwentu Polonia!

Tego dnia Arkoni, oprócz wzięcia udziału w uroczystych, centralnych obchodów naszego narodowego święta – w Święto 100-lecia odzyskania Niepodległości – przybyli do Trójmiasta na Komersz zimowy 190-lecia naszych Braci z Konwentu Polonia. Dzień rozpoczęliśmy od udziału w uroczystym nabożeństwie w Kościele Zbawiciela Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (Luterańska)Warto tu wspomnieć szczególnie postać filistra Konwentu Polonia, Juliusza Burschego (1862-1942), bohaterskiego biskupa Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce, który całe życie, aż do męczeńskiej śmierci w obozie Sachsenhausen, poświęcił działalności dla swojej wybranej ojczyzny Polski. Filister bp Bursche został 11 listopada 2018 r. pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego.

Biesiada komerszowa odbyła się w Operze Leśnej. Komersz extern zgromadził delegatów korporacji z Estonii (Fraternitas Estica), Łotwy (Studentu korporācija Lettonia i Talavija) oraz Polski (poza Konwentem i Arkonią): , braci z Korporacja Akademicka Welecja, kolegów Korporacja Akademicka Sarmatia, Korporacja Akademicka Chrobria, Corporatio Respublica, Concordia, K!Lauda, Polska Akademicka Korporacja Astrea Lublinensis, Polska Korporacja Akademicka Giedyminia Ostrogiensis). Tego dnia Polonia świętowała także jeszcze dwie ważne rocznice: 10-lecia podpisania umowy kartelowej z Fraternitas Estica , z którą Polonię łączy kartel wieczysty, a także 90-rocznicę umowy o wieczystej przyjaźni z Welecją.

Polonusom dziękujemy, jak zwykle, za braterskie przyjęcie i gratulujemy udanych obchodów 190-lecia!

 

Vivat, crescat, floreat CONVENT POLONIA in aeternum!

 

1 listopada 2018

Dzień Wszystkich Świętych

W tym pełnym zadumy okresie Wszystkich Świętych Arkoni odwiedzili warszawskie cmentarze, aby móc pomodlić się za dusze zmarłych członów korporacji. Porządkując czasem zapomniane przez bliskich groby filistrów, zostawiamy na nich znicz i barwy arkońskie na znak pamięci i wiecznego braterstwa.

 

Braciom co po życia znoju, spoczywają już w pokoju, pod mogilnym żwirem ziemi, wieczny pokój, wieczna cześć

 

30 października 2018

Tradycyjne golenie

Ostatnie spotkanie naukowe w październiku poprowadził kol. Stanisław Ciarka (cetus 2009). Tematem było tradycyjne golenie, ponieważ kol. Ciarka jest znany w Arkonii z nienagannej pielęgnacji swojego zarostu i zgłębił tajniki sztuki golenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty wygłoszone w czasie referatu:

- Historia golenia od czasów 30 000 p.n.e. do czasów współczesnych. Z wyszczególnieniem i opisem znaczenia w różnych epokach . Szczególnym zainteresowaniem na temat symboliki i znaczenia golenia w czasach średniowiecza wykazał się kol. Kacper Szczukocki (cetus 2010), który opowiedział symboliczne znaczenie noszenia bród w tamtych czasach przez różne warstwy społeczne.

- Następnie zobaczyliśmy schemat współczesnej brzytwy, poznaliśmy jej części, materiały z których może być wykonywana i ewolucję kształtu przez kolejne lata.

- Prezentacja przez kol. Stanisława Ciarkę wszelkich artykułów obecnie wykorzystywanych przy goleniu tj. twarde mydło, kryształ naturalny, kryształ łagodzący skórę, brzytwę, różnego rodzaju maszynki do golenia o dych jednorazowych do maszynek z wymiennymi ostrzami, pędzle itp.- wszystkich przedmiotów mogliśmy dotknąć i obejrzeć.

- Przestawienie historii powstania maszynek do golenia-  powstały na początku XX w. ,(Gilette)

- Kulturalne aspekty golenia brody , zwyczaje panujące u wikingów, żydów, chrześcijan.

- Tradycyjne golenie w Polsce, krótkie historie polskich firm produkujących artykuły do golenia tj. brzytwy, kremy do golenia

Na końcu mieliśmy czas na wolne dyskusje, zadawanie pytań, anegdoty. Po zakończeniu referatu przystąpiliśmy do porządkowania kwatery w ramach trwającego remontu.

 

27 października 2018

Komersz CXXXV-lecia Welecji

Tego dnia Korporacja Akademicka Welecja, skartelowana z Arkonią korporacja, obchodziła 135-lecie istnienia. W tym roku komersz był w wersji extern, czyli zaproszono wszystkie korporacje akademickie w Polsce. Tradycyjnie silna delegacja arkońska wzięła udział w obchodach komerszowych. Przed komerszem został wystawiony sztandar Arkonii naprzeciwko sztandarowi Welecji podczas mszy w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, gdzie zostało odprawione nabożeństwo w intencji 135-lecia Welecji i jej dalszego pomyślnego rozwoju. Następnie pojawiliśmy się w Federacji Związków Zawodowych na ulicy Długiej 29, gdzie czekał na nas pyszny obiad przedkomerszowy oraz kartelowi bracia: Polonusi i Weleci. Ponadto pojawili się nasi łotewscy przyjaciele z Talavii. Przyjechało sporo delegacji z całej Polski: Sarmatia, Chrobria, Respublica, Corolla, Hermesia, Lauda, Astrea Lublinensis, Akropolia Cracoviensis, Giedyminia Ostrogiensis.

 

W czasie komerszu padło wiele znakomitych przemówień, podkreślających wagę łączących nas więzi przyjaźni oraz braterstwa. Wspaniały Komersz minął wśród śpiewów i rozmów, a po komerszu na kwaterze jubilatów odbył się korporacyjny after, czyli knajpa pokomerszowa. Obchody pokomerszowe trwały jeszcze w niedzielę w gronie najwytrwalszych burszów.


Braciom Weletom gratulujemy zorganizowanego świetnego komerszu i życzymy, aby nadchodzący Komersz Narodów Bałtyckich był jeszcze lepszy!

 

Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum!

 

23 października 2018

Inwestycje alternatywne

Kol. Adam Ślaski (cetus 2011) opowiedział o tym czym są inwestycje alternatywne. Najczęstszymi inwestorami tego typu są fundusze które zbierają pieniądze od członków funduszy(wymagany jest od nich duży kapitał, aby dołączyć do funduszu). Alternatywne inwestycje mają o wiele większa swobodę w inwestowaniu niż inwestycje tradycyjne. Do alternatywnych inwestycji zaliczamy fundusze hedgingowe, private equity (wykupywanie małych przedsiębiorstw), real estate (inwestycje w nieruchomości), commodities (surowce), Others (kolekcjonerskie).

Charakterystyka tych funduszy:
-duży kapitał
-najczęściej jeden fundusz to jeden typ inwestycji np. nieruchomości
-fundusze alternatywne mogą zaciągać kredyty w bankach w przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy
-mała płynność kapitału, najczęściej zobowiązujemy się do trzymania tam kapitału na dłuższy okres(do zakończenia inwestycji)
-niski poziom regulacji i przejrzystości
-wysokie ryzyko
-inwestują w rzeczy którym często banki odmówiłyby kredytu lub nie akceptują ich modelu biznesowego
-przyciągają dużym zakresem możliwości inwestycyjnych
 

 

20 października 2018

Komersz IV-lecia Astrei Lublinensis

W tą sobotę udaliśmy się do Lublina na zaproszenie korporacji Astrei Lublinensis (2013).  Arkonię reprezentowali kol. Szymon Krajewski (cetus 2011) oraz Kamil Lewoszewski (cetus 2015). Mieliśmy przyjemność pogłębić kontakty oraz wspólnie się bawić z licznymi delegacjami z całej Polski: K! K! Sarmatia, Kujawja, Chrobria, Respublica, Hermesia, Akropolia Cracoviensis, Giedyminia Ostrogiensis. Tego wieczoru Astrea zaprosiła gościa specjalnego - ks. prof. Andrzeja Kicińskiego, Prorektora ds. Studentów i Kontaktów Międzynarodowych. Podczas zwyczajowych przemówień padło ze strony gości z innych korporacji oraz Księdza Profesora wiele ciepłych słów w kierunku K! Astrei. Astrea Lublinensis jest przykładem, jak wiele może osiągnąć Korporacja w krótkim czasie, jeśli ma jasną wizję i chęć do działania.

Tego wieczoru miało miejsce wydarzenie szczególne w historii Astrei Lublinensis bowiem tego dnia powiększyła swoje grono filistrów, przenosząc w stan filisterski czterech comilitonów – fil! Nikodema Polaka, fil! Michała Kopańskiego, fil! Aleksandra Lewkowicza oraz fil! Mateusza Pachuckiego. Warto zaznaczyć, że to są pierwsi filistrzy rzeczywiści Astrei, czyli osoby, które zaczynały jako fuks, były barwiarzami i teraz są filistrami. Ponadto Astrea przyjęło admisję dwóch nowych fuksów. Nowym filistrom i fuksom składamy serdeczne gratulacje!

 

Przy głośnych śpiewach i radosnej zabawie czas zawsze pędzi nieubłaganie – tak było i tym razem. Po zakończeniu oficjalnej części komerszu udaliśmy się na kwaterę korporacji Astrei, gdzie do późnych godzin porannych najwytrwalsi kontynuowali zabawę. Warto zaznaczyć, że Astrejczycy kwaterę mają miejscu bardzo reprezentatywnym oraz jej wielkość nawet Arkonom wydaje się niezwykła.

 

W imieniu Arkonii składamy Astrejczykom najszczersze gratulacje i wyrazy uznania!

 

Vivat, crescat, floreat Astrea Lublinensis in aeternum!

 


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 93