> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 100

 

27 października 2015

„Od lewej czy od prawej - Komunikat wizualny na styku różnych kultur"

Naszym kolejnym gościem na wtorkowym spotkaniu był dr hab.Leszek Szurkowski, który jest fotografem, profesorem AHE w Łodzi oraz twórcą plakatów filmowych i okładek książek. Podczas swojego ostatniego pobytu w Arabii Saudyjskiej współpracował jako konsultant z Muzeum Narodowym w Rijadzie. W trakcie wykładu opowiedział nam o realiach życia i pracy w Arabii Saudyjskiej. 

 

24 października 2015

Komersz 132-lecia Welecji

Delegacja Arkonii wzięła udział w Komerszu 132-lecia Welecji, który odbył się w salach NOT-u przy ul. Czackiego w Warszawie. Oprócz naszej korporacji, na komersz przybyła również delegacja Konwentu Polonia, a także delegacje łotewskich korporacji: Talaviji oraz Seloniji. Jak co roku, komersz udał się doskonale a zabawa trwała do późnej nocy. Gospodarzom serdecznie gratulujemy wspaniałego wieku i życzymy wszystkiego najlepszego na przyszłość. Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum! 

 

20 października 2015

Wykład kol.Piotra Koczota „ Napoje izotoniczne, energetyzujące i odżywki w diecie”

Na drugim w tym roku spotkaniu naukowym, kol. Piotr Koczot przybliżył nam temat odżywek, napojów energetyzujących oraz innych środków stosowanych w celu poprawy osiąganych wyników. Poznaliśmy, jakie są rodzaje odżywek i preparatów wspomagających w sporcie, a także, kiedy i jak należy je stosować. Poza tym, prelegent przybliżył nam temat tak popularnych wśród studentów napojów energetyzujących oraz napojów izotonicznych. Po wykładzie wiemy już, kiedy warto po nie sięgnąć, a kiedy mogą być dla nas szkodliwe.

 

17 października 2015

XI Komersz Polski

W sobotę 17 października w Warszawie, odbył się kolejny już IX Komersz Polski oraz Kongres Polskich Korporacji Akademickich, których to gospodarzem była Korporacja Akademicka Sarmatia. W tym roku impreza zgromadziła ponad 130 korporantów ze wszystkich większych ośrodków akademickich naszego kraju. Również Arkonia, zarówno barwiarze jak i filistrzy, wzięła udział w tym wydarzeniu. Dzień rozpoczął się Kongresem w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej, na którym to omawiano zagadnienia dotyczące ruchu korporacyjnego w Polsce. Po kilkugodzinnej przerwie, zebraliśmy się na Komerszu, który poprzedziła msza św. w Kościele Św. Anny. W części oficjalnej komerszu odczytano list gratulacyjny z Kancelarii Prezydenta RP, przesłany z tej okazji gospodarzom. Następnie odbyła się część nieoficjalna, gdzie wspólna zabawa i rozmowy trwały do późna w nocy. Gospodarzom gratulujemy świetnej organizacji i mamy nadzieję spotkać się w jeszcze większym gronie na kolejnym Komerszu Polskim. 

 

13 października 2015

Wykład dr Jarosława Klejnockiego "Polska poezja po roku 1968"

Na pierwszym spotkaniu naukowym w roku akademickim 2015/2016 gościliśmy   dr Jarosława Klejnockiego, wykładowcę akademickiego oraz dyrektora Muzeum Literatury, który wprowadził nas w temat polskiej poezji po roku 1968. Prelegent opowiedział nam o tym, jak funkcjonowało środowisko literackie w PRL-u, jakie powstawały grupy literackie, a na końcu porozmawialiśmy o najwybitniejszych poetach i dziełach tego okresu.

 

24 czerwca 2015

Nowe władze Stowarzyszenia na rok akademicki 2015/2016

Dnia 9 i 23 czerwca 2015 roku na Kole Sprawozdawczo-Wyborczym nr 2424 wybrano nowe władze Arkonii w składzie:

Prezes - kol. Tomasz Bil (c.2011) 
Wiceprezes wewnętrzny - kol. Jerzy Byszewski (c.2011)
Wiceprezes zewnętrzny - kol. Jan Dyakowski (c.2011)
Sekretarz - kol. Szymon Krajewski (c.2011)
Skarbnik - kol. Adam Ślaśki (c.2011)

Na Oldermana cetusu 2015 wybrany został kol. Szymon Betliński (c.2010)

 

31 maja 2015

52. Komersz Narodów Bałtyckich w Trójmieście

W dniach 29-31 maja mieliśmy przyjemność uczestniczyć  wraz z licznymi korporacjami krajów nadbałtyckich, tj. Polski, Łotwy, Estonii oraz Niemiec, w 52 Komerszu Narodów Bałtyckich. Już po raz drugi w powojennej historii Polski organizowany był on w Polsce. W tym roku zaszczyt ten przypadł naszym przyjaciołom ze skartelowanej korporacji Konwent Polonia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą przy asyście pocztów sztandarowych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Na uwagę zasługuje dobór miejsc, w których mieliśmy okazję świętować, z uwagi na ich historyczny i symboliczny charakter. Część oficjalna odbyła się w gdańskim Dworze Artusa. Tak jak przed pięciuset laty było to miejsce ponadnarodowych spotkań ludzi stanu szlacheckiego, kupieckiego i mieszczańskiego, tak i teraz historia zatoczyła koło i główna sala wypełniona była deklami studentów i studentek oraz absolwentów uczelni krajów bałtyckich oraz językowym amalgamatem toczonych rozmów. Świętowaniu w tym jakże wspaniałym i nobliwym gronie towarzyszył koncert Cappella Gedanensis. Na główne obchody udaliśmy się do hali B 90 Stoczni Gdańskiej, miejsca, które odznaczyło się na kartach nowożytnej historii Polski i Europy. Uroczystości zostały znakomicie przygotowane przez naszych kartelowych braci z Konwentu Polonia, a świętowanie trwało do późnej nocy, po czym przenieśliśmy się w miejsce, gdzie zostaliśmy już do rana wspólnie spędzając czas również z członkiniami korporacji żeńskich na rozmowach przeplatanych z tańcem. Nie brakowało polskiej gościnności, tradycji oraz studenckiej fantazji i zabawy. Arkonia wystawiła mocną 12 osobową fuksowsko-filistersko-barwiarską delegację.

 

26 maja 2015

Wykład Jana Pietrzaka ,,Opowieść o kabarecie Pod Egidą"

Na kolejnym spotkaniu naukowym gościliśmy Pana Jana Pietrzaka, który opowiedział nam o historii działalności, prawie 50-letniego, kabaretu ,,Pod Egidą". Kabaret ten jest kontynuacją kabaretu ,,Hybrydy". ,,Pod Egidą" w latach PRL cieszył się dużym powodzeniem dzięki umiejętnościom twórców tworzenia skeczy z wieloma antykomunistycznymi podtekstami i gry aktorskiej na wysokim poziomie. Kabaret słynie z piosenki ,,Żeby Polska była Polską", będącej jednym z hymnów Solidarności na początku lat 90-tych .

 

19 maja 2015

Wykład prof. Krzysztofa Rożniatowskiego ,,Broń biała widziana oczami inżyniera materiałowego"

Głównym tematem wykładu prof. Rożniatowskiego była stal wykorzystywana do produkcji noży. Profesor procuje na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej i jest specjalistą z zakresu inżynierii powierzchni. Prelegent ciekawie przedstawił teoretyczne i praktyczne aspekty wytrzywałości różnych rodzajów broni białej.

 

16 maja 2015

Komersz 136-lecia założenia Arkonii

W sobotę 16 maja 2015 roku obchodziliśmy rocznicę założenia Arkonii w Rydze w 1879 roku. Obchody rozpoczęliśmy od złożenia wieńcy na grobie fil. Adam Malinowskiego i pod tablicą za poległych Korporantów na warszawskim pl. Zamkowym. Następnie wszyscy udali się na mszę w kościele św. Marcina na ul. Piwnej. Po godzinie 10-tej zebraliśmy się na Kole Komerszowym w sali na ul. Chmielnej by omówić najważniejsze sprawy dotyczące Stowarzyszenia. Po owocnym Kole zjedliśmy obiad i rozpoczęła się część oficjalna Komerszu. Pomimo licznej reprezentacji Arkonii dotarło niewielu korporantów z innych Stowarzyszeń. Z każdą chwilą atmosfera nabierała kolorów, emocji i szampańskiej zabawy. Przed godziną 20-tą przeszliśmy Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem w tradycyjnym Genzenmarszu na Kwaterę. Bawiliśmy się w wyśmienitych nastrojach i towarzystwie do rana. Arkonia, vivat, crescat, floreat in aeternum!


Strona: 1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 100