> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 ... 82

 

14 października 2017

LXII Bal Arkonii

W ostatnią sobotę otworzyliśmy oficjalnie rok akademicki 2017/2018, bawiąc się już na LXII Balu Arkonii! Bal miał miejsce w Warszawskim Domu Technika NOT, który już nieraz widział Arkonów tańczących do białego rana. W tym roku formuła balu była skierowana do studentów, absolwentów i profesorów uczelni warszawskich, nawiązując tym samym do pierwszych balów arkońskich, które były adresowane dla środowiska akademickiego Politechniki Ryskiej, alma mater Arkonii.

Po przemówieniach Komisarza Balowego oraz przedstawiciela Zakonu Maltańskiego, Marianny Górskiej, z kilkudziesięciu piersi arkońskich zabrzmiał hymn Arkonii. Następnie rozpoczęliśmy bal tradycyjnym polskim tańcem: polonezem. DJ-e z zespołu “The Karlins” po polonezie przygotowali nam żywiołową muzykę, która porwała nas do tańca. W czasie przerw od parkietu, o nasze podniebienia zadbał wyśmienity catering z NOT, a dla panów było przygotowane stoisko z trunkami od Baczewskiego! Została także przeprowadzona loteria fantowa oraz aukcja charytatywna, których dochód jest przeznaczony na całoroczną działalność Grupy Polskiej działającej w strukturach Małej Malty, opiekującej się osobami niepełnosprawnymi.

Dziękujemy gościom za liczne przybycie. Dziękujemy ambasadzie Estonii oraz Rektorom Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej za udzielenie patronatu nad LXII Balu Arkonii. Dziękujemy senator Rzeczypospolitej Polskiej oraz córce filistra Arkonii, Władysława Andersa, pani Annie Marii Anders za patronat oraz wspólną zabawę. Komisarzowi Balowemu, kol. Jędrzejowi Jeleńskiemu (c. 2014) i komisji balowej gratulujemy zorganizowania świetnego balu, którego przygotowanie wymaga zdolności organizacyjnych, przywódczych oraz odporności na stres. Arkonia jest z was dumna!  

 

10 października 2017

O sztuce publicznego występowania

Za nami pierwsza kwatera naukowa w nowym roku akademickim! Temat wykładu: “O sztuce publicznego występowania”. Prelegentem był pan Jędrzej Dudkiewicz, znakomity dziennikarz i prezenter (występujący m.in. w TVP 1 i TVP Polonia), który nam opowiedział, jak powinniśmy się zachowywać przed kamerą oraz tłumem, aby zostać dobrze odebranym i zrozumianym przez odbiorcę. Trzeba zadbać o odpowiedni wygląd, postawę podczas prezentacji oraz stosować przyjazne gestykulacje. Ważnym czynnikiem jest niewerbalna autoprezentacja: kontrola mowy ciała, ponieważ może zdradzić stres lub niewiarę we własne słowa. Nie należy uciekać wzrokiem od tłumu; dobrą metodą jest skupienie wzroku na znajomych i przyjaznych osobach. Po prezentacji najważniejszych punktów przeszliśmy do ćwiczeń praktycznych: każdy z nas zaprezentował siebie w 30 sekund. Nie było łatwo, jakby mogło się wydawać, ale humor i odrobina dystansu zawsze są skutecznymi sposobami na wyjście z stresującej sytuacji!

 

6 października 2017

Arkońska ekspedycja do Berlina

W pierwszy weekend października delegacja Arkonii udała się na lewy brzeg Odry, aby wziąć udział w Komerszu 26-lecia Zjednoczenia Niemiec w Berlinie. Pomimo pewnych trudności komunikacyjnych w Niemczech (huragan Xavier), dotarliśmy szczęśliwie na kwaterę Corpsu Borussi Berlin, która była organizatorem tegorocznych uroczystości. W trakcie świetnego komerszu nie zabrakło toastów i okazji do bliższego zapoznania się z niemieckimi burszami. Nazajutrz zostaliśmy zaproszeni na kwaterę Corpsu Marchii Berlin. Gospodarze chętnie oprowadzili nas po swoim pięknym domu korporacyjnym, równocześnie dbając o przyjazną atmosferę. Nieco zmęczeni, wsiedliśmy wieczorem w pociąg do Frankfurtu nad Odrą, żeby udać się na kwaterę Corpsu Silesii. która organizowała kolejną imprezę korporacyjną: knajpę inaugurującą rok akademicki. Zabawa, rozmowy i śpiewy trwały do późnych godzin nocnych. W niedzielę, po wspólnym śniadaniu i kufelku pysznego piwa, udaliśmy się na dworzec w celu powrotu do Warszawy.


Wyjazd poszerzył naszą wiedzę o niemieckim ruchu korporacyjnym i jego działalności. Uzyskaliśmy nowe pomysły, które będziemy wprowadzać w tym roku akademickim. To był udany wypad!  

 

3 października 2017

Zebranie Ogólne

Tego dnia na kwaterze Arkonii odbyło się Zebranie Ogólne - pierwsze po wakacjach oficjalne spotkanie barwiarzy i fuksów Korporacji Akademickiej Arkonia. Zebranie Ogólne, jako ciało uchwałodawcze, ma za zadanie uchwalić budżet korporacji na nowy rok akademicki oraz wysokość składki członkowskiej. Po burzliwej debacie, budżet został pomyślnie uchwalony wraz składką obowiązującą na rok akademicki 2017/2018.

 

1 sierpnia 2017

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego nasz poczet sztandarowy i Arkoni zebrani na Powązkach Wojskowych pod pomnikiem Gloria Victis na Apelu Poległych złożyli hołd wszystkim uczestnikom tego heroicznego i patriotycznego zrywu. Dumni ze swoich przodków pamiętamy o ich poświęceniu dla Polski. Wieczorem tradycyjnie wzięliśmy udział w Knajpie Patriotycznej na kwaterze bratniej Welecji.

 

28 lipca 2017

Komersz Letni K! Welecja

Tak jak Lato był piłkarzem wyśmienitym, tak doskonale arkońska delegacja bawiła się na weleckim Komerszu Letnim w ubiegły weekend. Komersz, który odbył się, jak rok temu, w Ostrowinie, urokliwiej wsi mazurskiej, był znakomitą okazja do odnowienia więzi z korporacjami skartelowanymi oraz wypoczynku na łonie natury. Komersz letni był połączony z spotkaniem coraz liczniejszej rodziny kartelowej, która mogła się poznać nawzajem i wspólnie spędzić czas. Serce nam roście, widząc rozrost wśród potomstwa filisterskiego.

Gratulujemy braciom Weletom zorganizowania bardzo dobrego komerszu oraz stworzenia prawdziwie braterskiej aury w ten tajemniczy, sobotni wieczór!

Korporacja Akademicka Welecja, vivat, crescat, floreat in aeturnum!

 

20 czerwca 2017

Nowe władze Stowarzyszenia na rok akademicki 2017/2018

Dnia 20 i 27 czerwca 2016 roku na Kole Sprawozdawczo-Wyborczym nr 2446 wybrano nowe władze Arkonii w składzie:

 

Prezes - kol. Szymon Piotr Betliński (c.2010)

Wiceprezes wewnętrzny - kol. Maciej Saczywko (c.2013)

Wiceprezes zewnętrzny - kol. Piotr Marcin Butrym (c.2008)

Sekretarz - kol. Kamil Lewoszewski (c.2015)

Skarbnik - kol. Michał Michalski (c.2015)


Na Oldermana cetusu 2017 wybrany został kol. Igor Białorucki (c.2012)

 

23 maja 2017

O Azji Centralnej

Na wtorkowym spotkaniu naszymi goścmi byli Pan Krzysztof Strachota, oraz Pan Józef Lang - członkowkie ośrodka studiów wschodnich (OSW). Tematem spotkania było omówienie sytuacji politycznej państw Azji Centralnej na obszarze postsowieckim. Prelegenci skupili się na całościowym zarysowaniu realiów regionu. Szczególnie postarali się zaś zwrócić uwagę na specyfikę terroryzmu i radykalizmu islamskiego w Azji Centralnej oraz rolę jaką gra w tym polityka Federacji Rosyjskiej. Prelegenci zwrócili również uwagę na powiązanie sytuacji w Azji Centralnej z wojną domową w Syrii.

 

20 maja 2017

Komersz 138-lecia Arkonii!

W sobotę 20 maja obchodziliśmy kolejną już, 138 rocznicę założenia Arkonii w Rydze w 1879 roku. Obchody rozpoczęliśmy od złożenia wieńców na grobie fil. Adama Malinowskiego i pod tablicą za poległych Korporantów na warszawskim pl. Zamkowym. Część oficjalna odbyła się, jak 80 lat temu, w Resursie Obywatelskiej. Potem w genzenmarszu świętować udaliśmy się na naszą kwaterę.

 

3 maja 2017

Komersz letni 188-lecia Konwentu Polonia

Jak co roku, 3 maja delegacja Arkonii wzięła udział w letnim Komerszu Konwentu Polonia w Sopocie. Nasi Bracia z Trójmiasta jak zawsze podjęli nas doskonałym towarzystwem, zimnym piwem i świetną zabawą. Gospodarzom, a przy okazji najstarszej polskiej korporacji akademickiej, życzymy dalszego wzrostu i rozkwitu, oraz gratulujemy tak wspaniałego wieku. Z niecierpliwością wyczekujemy już nastepnego Komerszu!

Korporacja Akademicka Konwent Polonia, vivat, crescat, floreat in aeternum!


Strona: 1 2 3 4 5 ... 82