13 grudnia 2014
Rybka Arkońska
W sobotę 13 grudnia 2014 roku o godzinie 18 zgromadziliśmy się w gronie fuksów, barwiarzy, filistrów Arkonii, filistra Konwentu Polonia i przedstawicieli Welecji na Kwaterze Arkonii. Okazją było przedświąteczne spotkanie zwane RYBKĄ ARKOŃSKĄ. Frekwencja dopisała i poraz kolejny okazało się, że obecna Kwatera Arkonii staje się za mała na nasze spotkania. Wieczór spędziliśmy bardzo miło, prowadząc rozmowy do późnych godzin nocnych.
9 grudnia 2014
Wykład kol. Piotra Cieślaka pt. ,,Podstawy aerodynamiki żagla - dlaczego jacht płynie"
Kol. Piotr Cieślak przybliżył nam podstawowe prawa fizyki obowiązujące w żeglarstwie. Wykład był niezwykle ciekawy i pozwolił nam na zrozumienie dlaczego jacht płynie. Kol. Piotr przedstwił nam regaty America's Cup będące najbardziej preztiżową imprezą w środowisku żeglarskim. Niegdyś tak popularna i niezbędna wiedza dotycząca żeglarstwa staje się coraz bardziej niszową i drogą pasją. Niezmienia to jednak faktu, że ta dziedzina jest niezwykle interesująca i wszyscy wysłuchaliśmy wykładu z nadzieją, że kiedyś będzie nam dane wykorzystać wiedzę w praktyce.
2 grudnia 2014
Komersz 114-lecia Korporacji Akademickiej Vironia
W ostatni weekend listopada pojechaliśmy grupą aż 12 Arkonów do Estonii na komersz 114-lecia naszej zaprzyjaźnionej Korporacji Akademickiej Vironia. Pomimo niemałych problemów podczas podróży udało nam się dotrzeć w komplecie do Tartu.
Komersz przebiegł bardzo sprawnie. Widać, że Estończycy potrafią organizować tak wielkie wydarzenia, a magister cantandi fantastycznie prowadził śpiew na sali pełnej Korporantów. Warto zaznaczyć, że prezent, jaki podarowaliśmy Vironom zrobił nawet na tak liczebnej Korporacji bardzo duże wrażenie i wywołał okrzyki zachwytu.
Po części oficjalnej i nieoficjalnej udaliśmy się na kwaterę Vironii, na której kontynuowaliśmy długie rozmowy z naszymi estońskimi przyjacółmi oraz kosztowaliśmy tamtejszych trunków. Niektórzy noc zakończyli chodząc po barach i zwiedzając piękne miasto Tartu po nocy inni dalej bawili na kwaterze, a jeszcze inni w jeszcze innym miejscu popijali estońskie alkohole.
Dzień po komerszu, z samego rana, udaliśmy się na kwaterę Vironów, gdzie niektórzy jeszcze dosypiali długą noc, a pozostali ją jeszcze kontynuowali. Myśmy poszli na saunę oraz zjedli śniadanie. Niestety musieliśmy zacząć się powoli zbierać do drogi powrotnej, żeby w poniedziałek rano można było stawić się do pracy. Podróż, tak samo jak noc poprzednia przebiegła bardzo wesoło, a co najważniejsze bezpiecznie, aż do samej Warszawy.
Należy podkreślić, że bardzo nam miło było podróżować wraz z 5 Kolegami z skartelowanej Welecji, z którymi odbyliśmy tę fantastyczną wyprawę dwoma dużymi busami.
Podsumowując, można na pewno powiedzieć, że kolejny już raz nasz wyjazd do Vironów, każdy z nas będzie wspominał bardzo przyjemnie, zarówno godziny spędzone na miejscu jak i te w samochodzie lub na stacji benzynowej w środku nocy.
Brawa należą się kierowcom, którzy bezpiecznie dowieźli całą ekipę w obie strony.
26 listopada 2014
Wykład Barbary Strojny o Parkach Narodowych w RPA
Niezwykle ciekawy i bogaty w ładne zdjęcia wykład przygotowała doktorantka Barbara Strojny ze swojej podróży do RPA. Spędziła Ona dwa tygodnie zwiedzając parki narodowe północnej części Republiki Południowej Afryki. Przepiękne zdjęcia fauny i flory Afryki niewątpliwie rozbudziło marzenia zgromadzonych słuchaczy do odwiedzeniu tego kontynentu.
18 listopada 2014
Wykład Wojciecha Sumlińskiego o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
We wtorek spotkaliśmy się na Kwaterze Arkonii by wziąć udział w wykładzie, Wojciecha Sumlińskiego na temat kontrowersji w sprawie śmierci ks. Jerzego Popiełuszko. Pan Sumliński przedstawił wiele niepokojących informacji, podważających dotychczasową wiedzę na temat wydarzeń z października 1984 roku.
12 listopada 2014
Komersz Zimowy 186-lecia Konwentu Polonia
W tym roku skromna, bo tylko dwuosobowa, delegacja Arkonii stawiła się na zimowym Komerszu Konwentu Polonia. Podczas komerszu padło wiele znakomitych słów oraz życzeń. Już teraz można było wyczuć, że Konwent Polonia jest w pełni zaangażowany w organizację Komerszu Narodów Bałtyckich, który odbędzie się pod koniec maja w Sopocie.
Niestety, następny normalny dzień pracy zmusił nas do szybkiego powrotu do Warszawy od razu po komerszu i nie zostaliśmy jak zawsze na knajpie pokomerszowej na kwaterze Polonii, tylko wsiedliśmy do samochódu i wraz z delegacją Welecji wróciliśmy do Stolicy zabierając przy okazji jednego Filistra Polonii mieszkającego w Warszawie.
2 listopada 2014
Arkońska akcja odwiedzania grobów
Przed 2 listopada, a więc Dniem Zadusznym odwiedziliśmy groby zmarłych członków Korporacji Akademickiej Arkonia. Cała akcja przebiegła sprawnie, a na każdym grobie został postawiony znicz wraz z tasiemkami w barwach Arkonii. Stworzyliśmy również bazę zdjęć grobów arkońskich.
28 października 2014
Wykład o Syberii Pana Krzysztofa Jabłonki
Na ostatnim spotkaniu gościliśmy pana Krzysztofa Jabłonkę, historyka i dyplomatę, który opowiedział nam o Syberii na przykładzie zesłania Józefa Piłsudskiego. Poznaliśmy wiele szczegółów z tego okresu życia Marszałka, a także dowiedzieliśmy się o trudnej drodze i życiu zesłańców w tamtych czasach. Po wykładzie prelegent został na kwaterze do późnego wieczora dzieląc się z nami wiedzą i przemyśleniami o walorach przyrodniczych Syberii, o ważnej i docenianej roli Polaków w rozwoju tych regionów i wielu innych sprawach. Widać było, że wykład obudził w wielu kolegach duszę podróżnika i chęć wyprawy w dalekie rejony Azji.
25 października 2014
Komersz CXXXI-lecia Korporacji Akademickiej Welecja
W gronie korporantów z Polski i z zagranicy, 25 października obchodziliśmy 131 rocznicę założenia Welecji. Po mszy w kościele Zbawiciela udaliśmy się wszyscy na komerszową kolację w sali Stronnictwa Demokratycznego przy ul. Chmielnej.
Resztę wieczoru świętowaliśmy śpiewając i rozmawiając w doborowym towarzystwie aż do rana.
Welecja vivat crescat floreat in aeternum!
22 października 2014
Fonetyka i transkrypcja w języku angielskim
Ostatni wykład wygłosił kol. Stanisław Ciarka, który przybliżył Nam zasady wymowy w języku angielskim. Nauka profesjonalnej wymowy w tak popularnym języku przyda się każdemu z Nas, dlatego wszyscy z dużym zaciekawieniem wysłuchali wykładu. Poznaliśmy tajniki słów z pozoru prostych do wymówienia, a w których tak często popełniamy błędy.