20 marca 2013
Serce źródłem harmonii organizmu
19 marca 2013 roku gościliśmy na Kwaterze prof. Franciszka Walczaka, który przedstawił wykład na temat: "Serce źródłem harmonii organizmu". Profesor w pasjonujący i szczegółowy sposób opisał nam pracę ludzkiego serca. Prelegent skupił się na kilku aspektach funkcjonowania tego organu. Było o elektrofizjologii, zwalczaniu anomalii i pracy nad harmonią. Co ciekawe, Profesor przez cały wykład do ilustracji poszczególnych tematów przedstawiał nam dzieła Jana Vermeer van Delft, swojego ulubionego malarza.
Szkoda, że tak nie wyglądały kiedyś lekcje biologii. Może więcej z nas poszłoby w tym kierunku?
17 marca 2013
Jajeczko arkońskie

W ostatnią sobotę bardzo licznie zebraliśmy się na Kwaterze, aby w arkońskim gronie uczcić zbliżające się wielkimi krokami święta Wielkiej Nocy.
13 marca 2013
Powstanie Styczniowe
Tematem przewodnim wtorkowego spotkania było Powstanie Styczniowe. Po krótkim wstępie historycznym zastanawialiśmy się z prof. Andrzejem Stanisławem Szwarcem z Instytutu Historycznego UW nad formą sprawowania rządów w Powstaniu: "dyktatura czy rządy większości". W drugiej części spotkania Fil. Maciej Stanecki opowiedział nam o historii swoich przodków uczestniczących w wydarzeniach lat 1863-1864 oraz rodzinnych pamiątkach z tego okresu.
27 lutego 2013
Praw0 zamówień publicznych
Pierwsze spotkanie po feriach poświęcone było kwestii prawa (czy też bezprawia) w zamówieniach publicznych. Temat, w luźny oraz zrozumiały sposób na przykładzie m.in. licznych afer, przybliżył nam kol. Karol Pieróg.
14 lutego 2013
Ś.P. Filister Wieńczysław Wagner
Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 12 lutego 2013 roku w Sarasocie w wieku 95 lat zmarł ostatni przedwojenny członek Korporacji Akademickiej Arkonia Filister Wieńczysław Wagner. To dzięki jego wyborowi kandydatów na początku lat dziewięćdziesiątych Arkonia istnieje i działa w obecnym kształcie.
Uroczysta Msza Św. zostanie odprawiona w kościele Incarnation w Sarasocie 19 marca.
Braciom co po życia znoju,
spoczywają już w pokoju,
pod mogilnym żwirem ziemi,
wieczny pokój, wieczna cześć.
30 stycznia 2013
Piotr Zychowicz na Kwaterze
Na ostatnim spotkaniu naukowym przed feriami zimowymi na naszej Kwaterze gościł pan Piotr Zychowicz. Zapoznał on nas dokładnie ze swoimi tezami postawionymi w swojej ostatniej książce pt. "Pakt Ribbentrop-Beck" oraz przedstawił prawdopodobne scenariusze losów II wojny światowej gdyby nie było sojuszu Polski z Francją i Anglią.
Po wykładzie, prelegent jeszcze długo dyskutował z członkami naszej Korporacji o poglądach na jego scenariusze i innych pomysłach na przebieg wojny.
22 stycznia 2013
Polska - Chiny: strategiczne partnerstwo
Dzisiejszy prelegent Radosław Pyffel przedstawił Chiny jako państwo, które przez ostatnie stulecia miało niewielkie znaczenie na arenie międzynarodowej. Ostatnie dekady stanowiły jednak okres dużego rozwoju Państwa Środka. W tym momencie panuje stereotyp Chin jako „fabryki świata”, gdzie warto przenieść produkcję ze względu na niskie koszty. Prelegent zwrócił uwagę, że nie odpowiada to dzisiejszej sytuacji. Charakterystyczny jest też fakt, że Chiny więcej inwestują za granicą, niż przyjmują inwestycji zagranicznych.
Po wystąpieniu prelegenta nadszedł czas na pytania, których na ten temat nie brakowało.
16 stycznia 2013
Spotkanie z Rafałem A. Ziemkiewiczem
Pierwszym spotkaniem naukowym w 2013 roku, od razu półotwartym, był wykład znanego publicysty Rafała A. Ziemkiewicza. Felietonista w trakcie blisko godzinnej prelekcji oraz późniejszej dyskusji, zapoznał zebranych na sali słuchaczy ze swoją analizą obecnej sytuacji społeczno-politycznej Polski. Przed pełną salą na Kwaterze przy Koźlej 10 prelegent bronił tez zawartych w swojej najnowszej książce "Myśli współczesnego endeka", przede wszystkim tej, której zostało poświęcone najwięcej miejsca, czyli przedstawienie obecnej Polski jako kraju quasi postkolonialnego. Oby więcej tak ciekawych spotkań w 2013 roku!
14 stycznia 2013
Turystyczna Wieczornica Arkońska

Po przerwie świątecznej odbyła się długo oczekiwana Wieczornica Arkońska. W tym roku bawiliśmy się w atmosferze turystycznej. Do schroniska urządzonego w sali Pen Clubu w Pałacu Kultury i Nauki zeszły się tłumy turystów. Przyjechali z gór, z plaży, żeglarze i wielu innych. Niektórzy przyjechali nawet zza granicy! Oczywiście jak na turystów przystało bawiliśmy się i tańczyliśmy do późnej nocy, a niektórzy zabawę skończyli nad ranem w lokalnym barze.
Zabawa udała się znakomicie, gości przybyło niesamowicie dużo i już nie możemy się doczekać przyszłorocznej edycji!
18 grudnia 2012
Historia planów kolonialnych Rzeczypospolitej
Ostatnie spotkanie naukowe w roku kalendarzowym 2012 poprowadził dr Marek Arpad Kowalski, który przedstawi dawne plany kolonialne Rzeczpospolitej.