20 kwietnia 2008
Z wizytą w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2

Wczesnym niedzielnym popołudniem przed wzorcową Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 2, czyli mówiąc kolokwialnie remizą w warszawskich Włochach zebrała się wcale liczna, biorąc pod uwagę atrakcje ubiegłej nocy, reprezentacja Rodziny Arkońskiej.
Warto odnotować, że było z nami, aż sześcioro spośród jej najmocniej nieletnich przedstawicieli. Zwiedzanie zaczęło się od krótkiego wstępu nt. historii jednostki, którą przybliżył nam st. bryg. Pan Marian Bielecki, prywatnie ojciec naszego kolegi Piotra. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Przeszliśmy do garażu, gdzie zaczęły się prawdziwe atrakcje. Dzieciom najbardziej spodobała się możliwość wsiadania do wozów. Co ciekawe, filistrówny okazały się śmielsze i wyraźnie chętniej siadały za kierownicą ogromnych pojazdów. A może po prostu filistrowicze, jako młodzi dżentelmeni nie chcieli Paniom odmawiać tej przyjemności. Po obejrzeniu aktualnego wyposażenia przeszliśmy do części muzealnej. Stały tam pięknie odrestaurowane wozy z lat 80, 60 a nawet liczące sobie sto lat ręczne pompy strażackie…
Być może po Balu nie było łatwo wstać tak wcześnie, ale z pewnością było warto. Jeśli ktoś przespał to spotkanie naprawdę ma czego żałować.
20 kwietnia 2008
spotkanie naukowe
Wykład o kryminalistyce ze szczególnym uwzględnieniem broni palnej pneumatycznej wygłosił Wacław Wilski - pracownik BOR, specjalista w dziedzinie balistyki. Nasz prelegent opowiedział o pracy oraz doświadczeń zdobytych w policyjnym laboratorium kryminalistycznym. Przedstawił specyfikę różnych rodzajów broni palnej oraz aktualny stan prawny regulujący posiadanie i użycie wspomnianego oręża. Ciekawy, techniczny wykład, już po rundzie pytań uwieńczyła dyskusja o relacjach policja – społeczeństwo, o zmianach społecznego odbioru funkcjonariuszy tej formacji zachodzących po ’89 roku oraz możliwych formach poprawy obywatelskiej współpracy.
19 kwietnia 2008
LIII Bal Arkonii
Rodzina Arkońska, przyjaciele i zaproszeni goście spotkali się po raz pięćdziesiąty trzeci na balu arkońskim. Sala Odczytowa w budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej zapełniła się Paniami w pięknych toaletach, młodzieżą i dostojnymi Panami około godziny 21. Gdyby tego dnia zabłąkał się tam Napoleon Bonaparte, to tak samo jak na balu przed ponad dwustu laty krzyknąłby: oh, qu'il y a de jolies femmes à Varsovie!
Zgodnie ze zwyczajem zabawę rozpoczął uroczyście odśpiewany hymn Arkonii. Tego wieczora, na parkiecie królował walc. Można śmiało powiedzieć, że od początku do samego końca… Loteria, promocja książki czy aukcja wypełniały kolejne punkty programu. Niezwykły, bisowany Mazur wykonany przez ośmiu najlepszych arkońskich tancerzy, tradycyjnie już, oczarował i porwał do dalszej zabawy, która upłynęła przy dźwiękach współczesnej muzyki rozrywkowej. Komisarzowi Balowemu gratulujemy imprezy.
19 kwietnia 2008
Gaudeamus - II wydanie książki fil. Jałowieckiego

Z myślą o wyjątkowym wydarzeniu jakim jest coroczny Bal Arkonii, Wydawnictwo Biblioteki Arkonii przygotowało drugie, poprawione i rozszerzone wydanie książki “Gaudeamus - Szkice z lat minionych“ autorstwa fil. Arkonii, Mieczysława Jałowieckiego (cetus 1895).
Szkice... to zbiór 27 opowiadań z okresu studiów autora na Politechnice Ryskiej, będący jednocześnie najbarwniejszym i najżywiej napisanym wspomnieniem o ryskim okresie korporacji Akademickiej Arkonia. Z przedmowy do wydania II: „…Przygotowując pierwsze wydanie Szkiców… nie byliśmy w pełni świadomi ich innej roli, która sprawiła, iż w chwili obecnej tylko niewielu z nas nadal posiada zakupiony wówczas egzemplarz. Mam na myśli ogromny popularyzatorski potencjał książki, która przybliża idee korporacji studenckich, a także cele i zasady, którymi starają się kierować w swej działalności. Gaudeamus okazał się być doskonałą pozycją dla bliskich nam osób, które o korporacjach wiedziały niewiele lub utożsamiały je głównie z wieczorną nieobecnością w domu swych synów, ojców, narzeczonych czy znajomych…” Książkę można zamówić wysyłając email na adres t.jadowski@arkonia.pl lub maciej.w.grzesik@gmail.com
15 kwietnia 2008
spotkanie naukowe
“Co to znaczy być?“ oraz relacje polsko-żydowskie - dzisiaj, to tematy kolejnego spotkania naukowego, na którym gościliśmy Pana Aleksandra Rozenfelda. Wkrótce więcej informacji...
12 kwietnia 2008
Komersz K! Chrobria

Arkońska delegacja, w osobach kol. prezesa oraz kol. Janusza Tomaszewskiego, gościła na Komerszu K! Chrobria. Wkrótce więcej informacji...
11 kwietnia 2008
Knajpa filisterska

W piątkowy wieczór, na kwaterze miały miejsce zajęcia praktyczne z zakresu „Knajpa i jej rola w łączeniu pokoleń”. Seminarium poprowadził, debiutujący w tej roli, filisteriat „średniego pokolenia” z prezesem ZFA! na czele. Całość, utrzymana w swobodnej atmosferze, rozpoczęła się częścią oficjalną. Krótkie przemówienia i pieśni w tradycyjnie ustalonym porządku świadczyły o dobrym przygotowaniu teoretycznym prowadzących. W części nieoficjalnej nie zabrakło konkursów, również o wymowie autoironicznej. Nadmieńmy, iż u wykładowców dało się zauważyć pewne braki w użyciu rapiera, jednak fakt ten należy tłumaczyć długoletnim zamiłowaniem do broni palnej. Organizatorzy przewidzieli możliwość indywidualnych konsultacji oraz zajęć prowadzonych w podgrupach, bez ograniczeń czasowych. Co ważne, dzięki uprzejmości organizatorów na miejscu były dostępne wszelkie pomoce naukowe. Podsumowując, po raz kolejny w tym roku młodzież miała okazję spotkać ciekawych ludzi, przełamać nieśmiałość, a nawet spróbować alkoholu. Pozostaje mieć nadzieje, iż podobne inicjatywy wejdą na stałe do kalendarza spotkań naukowych.
8 kwietnia 2008
spotkanie naukowe
Spotkanie pod intrygującym i nieco prowokacyjnym tytułem: “Chiny i Indie: dzisiejsi pariasi, jutrzejsi liderzy?“ Naszymi gośćmi byli Artur Gradziuk (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) oraz dr Jakub Zajączkowski (Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego). Dwie cywilizacje, dwie kultury, dwa najbardziej liczebne narody i to samo pragnienie szybkiego rozwoju. Długa dyskusja nakreśliła zaledwie szkic wzrastającej roli Chin i Indii we współczesnym świecie. Nie zawsze bowiem zdajemy sobie sprawę, że siła Indusów, to nie tylko przypadki fenomenalnych rozwiązań informatycznych, czy też w przypadku Chin ogromny potencjał wytwórczy prostych artykułów codziennego użytku. Wystarczy chwilę się przyjrzeć, a dostrzegamy coraz większą rolę tych państw: w kształtowaniu się międzynarodowych finansów, w stanowieniu równowagi militarnej czy też w tempie rozwoju ekonomicznego świata.
1 kwietnia 2008
Wykład otwarty: Podatek linowy - Globalna rewolucja
W dniu Prima Aprilis na kwaterze odbyło się, drugie w tym roku akademickim, spotkanie otwarte. Gościem Arkonii był doktor nauk ekonomicznych, Amerykanin Daniel Mitchell. Gdy tylko ucichła toccata na filiżanki i kufle, wysłuchaliśmy wykładu zachwalającego koncepcję podatku liniowego. Tym razem dyskusja była spokojniejsza (vide: spotkanie 4 marca) i nieco bardziej konkretna. Prelegent nie unikał odpowiedzi na trudne pytania, nie tylko natury ekonomicznej, ale także moralno-społecznej. Po zakończonej prelekcji, kwatera tradycyjnie już rozbrzmiała „dźwiękami ulubionej pieśni”: Gaudeamus Igitur, Iuvenes dum sumus;…
29 marca 2008
Wieczornica Welecji
W podwarszawskiej posiadłości kol.Szweycera, odbyła się coroczna wieczornica drogiej Welecji. W tym roku organizatorzy przygotowali zabawę w konwencji myśliwskiej. Panie (myśliwi) tropiły Panów (zwierzyna) do białego rana... Raz po raz dało się słycheć salwy perlistego śmiechu i wymieniane szeptem słowa: “Darzbór moja Droga, darzbór“