11 marca 2008
Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) rozebrana na części
Pani prof. Ewa Rondio wyjaśniła nam, co się tam bada, w jaki sposób i co daje to nauce. Pytaniom nie było końca. Poczuliśmy respekt… wobec skali przedsięwzięcia i wagi prowadzonych tam badań. Skrywana dotychczas wiedza niektórych z nas tak zaskoczyła Panią profesor, że musiała sięgać do materiałów naukowych przeznaczonych dla studentów specjalizujących się w tej dziedzinie. Zaznaczmy jednak, że nie wszyscy tak łatwo chłonęli trudne wzory i skomplikowane teorie. Grono nielicznych słuchaczy do końca wykładu próbowało poradzić sobie ze zrozumieniem czemu tak drogie badania prowadzone są mimo sporego prawdopodobieństwa ich zupełnej bezwartościowości... Jeszcze inni z wykładu wynieśli tylko banany i pomarańcze...
8 marca 2008
Jajko arkońskie
Przy suto zastawionych stołach spotkaliśmy się, aby złożyć sobie wielkanocne życzenia. Jak co roku, nie obyło się bez śpiewów i dowcipów. Kolejni Arkoni przybywali na kwaterę kilka godzin. Piękna pogoda, pierwsze wiosenne promienie słońca i mile łechcące powiewy wiatru „wyprosiły” Arkonów przed kwaterę. Tam biesiada trwała dalej. Elegancko, jak zawsze... Parafrazując Antoine de Saint-Exupéry'ego: “Trzeba troskliwie osłaniać kufle, powiew wiatru może wygazować piwo...“
5 marca 2008
spotkanie filisterskie
Związek Filistrów Arkonii zainaugurował nowy cykl spotkań. Każda środa, w zamyśle naszych drogich Filistrów, ma stać się okazją do spotkania, wymiany myśli, spełnienia filiżanki czy kufla herbaty.
4 marca 2008
spotkanie naukowe: Śmierć i Podatki
Jak wiadomo śmierć i podatki to jedyne rzeczy, których można być pewnym. Na śmierć zasadniczo wpływu nie mamy, ale na podatki już tak. Dyskusja nt. typów opodatkowania, z krótkim wstępem kol. Pawła Wilskiego, przebiegła pod dyktando nieustannie wymienianych różnorakich pro i contra. Koledzy argumentowali swoje racje na najbardziej wyszukane sposoby. Żaden, nawet najprostszy pogląd nie pozostał bez krytycznego komentarza. Szybkość wymienianych opinii i ich wysoki poziom merytoryczny mógłby zadziwić... Choć momentami doprowadzał do konkluzji, iż dysputa to istne dialogue des sourds...
1 marca 2008
Komersz reaktywacyjny K! Cresovia
Grupa szturmowa Arkonii składająca się z Filistra kierowcy, dwóch Oldermanów, wiceprezesa, komisarza imprezowego, sporych gabarytów archiwisty oraz trzech fuksów udała się do Wrocławia, aby świętować reaktywację kolejnej polskiej korporacji akademickiej. Równie liczną grupą była sama korporacja Cresovia. Na części nieoficjalnej komerszu naszych trzech fuksów zrobiło furorę efektownie pokonując w piwnej sztafecie składy Cresovii i Aquilonii. Puchniemy z dumy!
29 lutego 2008
Knajpa przestępcza
Ci z nas, którzy nie dołączyli do grupy szturmowo-desantowej, okupującej przez czas jakiś Wrocław, zagościli na knajpie przestępczej organizowanej przez Welecję. Jak sami organizatorzy zapewniali, taki dzień jak ten zdarza się raz na 4 lata. My ze swojej strony możemy zapewnić: piwa i jadła nie zabrakło...
24 stycznia 2008
spotkanie kwaterowe przedsesyjno-sesyjne
Ważne by umysł i ciało były przygotowane do sesji. I tym właśnie zajęliśmy się na tym spotkaniu, każdy jak potrafił i na ile siły mu pozwalały.
22 stycznia 2008
spotkanie naukowe
Każdy nowo wprowadzany na rynek silnik odrzutowy powinien przejść “Test Kurczaka“, dowiedzieliśmy się z wykładu kol. Janusz Tomaszewskiego zatytułowanego “Dlaczego samoloty latają, czyli słów kilka na temat silników odrzutowych“. Dodatkowo podstawy fizyki oraz magiczne rysunki ze strzałkami przedstawione przez kolegę przybliżyły nam to dziwaczne zjawisko, jakim jest unoszenie się czegoś z blachy w powietrzu. Ze zwinnością pantery poruszający się w temacie lotnictwa, oporów powietrza i mieszanek paliwowych prelegent opowiedział nam także o konstrukcji silników oraz o tym, co się musi stać, zanim takowy znajdzie się w sprzedaży.
17 stycznia 2008
Koncert muzyki jazzowej
Trochę kultury jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Podobno. Wychodząc z tego założenia wybraliśmy się na koncert muzyki jazzowej, który odbył się w ramach “Czwartkowych Spotkań Muzycznych“ w Filharmonii Narodowej. Posłuchaliśmy kompozycji Krzysztofa Herdzina oraz standardów jazzowych przedstawionych w jego aranżacjach. Grali Krzysztof HERDZIN - fortepian, Zbigniew WEGEHAUPT - kontrabas oraz Cezary KONRAD - perkusja.
15 stycznia 2008
spotkanie naukowe
Zorganizowane przez fil. Andrzeja Szeptyckiego, adiunkta w ISM UW i eksperta Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, spotkanie z prof. Romanem Kuźniarem, znanym, a kontrowersyjnym specjalistą w dziedzinie polityki zagranicznej. Wieloletni współpracownik polskiego MSZ, negocjator, teoretyk i praktyk dyplomacji, opowiedział nam o tym, jak wygląda polityka zagraniczna z perspektywy uczestnika najważniejszych wydarzeń. Przedstawił także swoje poglądy dotyczące m.in tarczy antyrakietowej oraz obecnej administracji rządowej. Temat prelekcji brzmiał: “Meandry polskiej polityki zagranicznej“.