string(4) "2008"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 

 

25 listopada 2008

spotkanie naukowe

“Czy światowy kryzys gospodarczy jest dla nas groźny?“

Na to, nieco retoryczne pytanie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź wraz z naszym gościem - Wojciechem Sobierajem, założycielem i prezesem Alior Banku, byłym szefem polskiego oddziału Boston Consulting Group oraz wiceprezesem banku BPH. Wychodząc od współczynnika wypłacalności banków (Cook ratio), przez zmiany w praktyce udzielania kredytów hipotecznych (subprime mortgage) oraz obrocie opartych na nich obligacjach (collateralized mortgage obligation), próbowaliśmy odtworzyć przyczyny, przebieg i skutki doświadczanego obecnie kryzysu finansowego. Rozmawialiśmy również o polskim sektorze bankowym, zależności polskiej gospodarki od procesów globalnych oraz perspektywach i możliwościach jakie rodzi obecne przesilenie. Spotkanie, momentami bardzo specjalistyczne, wywołało żywą dyskusję wśród licznie zgromadzonych. Wydziałowi naukowemu jak i wspierającemu go filisteriatowi gratulujemy.

 

28 listopada 2008

Kurs historii Polski - Spotkanie IV

Polska w Europie połowy XIX wieku. Szkic sytuacyjny obejmujący m.in Wiosnę Ludów i Wojnę Krymską. Preludium do tematu powstań narodowych XIX stulecia.

 

9 grudnia 2008

spotkanie naukowe

“Podróż krajoznawcza przez Macedonię i Albanię“ - rys turystyczny wzbogacony opisem kondycji społeczno-gospodarczej obu krajów.

Kol. Mikołaj Saczywko, za sprawą starannie przygotowanej prezentacji, przeniósł nas w południowy, czasami zapomniany zakątek Europy.

 

11 grudnia 2008

Kurs historii Polski - Spotkanie V

Wiek XIX w historii wielu narodów jest okresem wyjątkowym. Dziejów najnowszych wielu z nich nie sposób pojąć bez znajomości, często bardzo dynamicznych, procesów zachodzących w wieku „pary i elektryczności”. Dla nas było to długie stulecie bez własnej państwowości, bez realnej możliwości samostanowienia. Permanentna niezgoda na ów stan, przepełniała myśli i serca kolejnych pokoleń Polaków. Spotkanie poświęcone analizie powstań narodowych: listopadowego i styczniowego.

 

13 grudnia 2008

Rybka arkońska

Rybka arkońska. Ładnie przystrojona sala, ładny bałwanek po prawej, ładnieśmy się bawili.

 

13 grudnia 2008

Komersz Talavji

11 grudnia o godzinie 22.30 trzech śmiałków - Arkon i dwóch Weletów obrało kurs na północ-północny wschód; cel - Ryga, komersz Talaviji. Odwiedzając po drodze Wilno i archiwum Konwentu Polonia, dotarli do Rygi. W sobotę z samego rana mieli możliwość obejrzeć częściowo odnowiony karcer na Politechnice Ryskiej, wieczorem wzięli udział w komerszu 108 rocznicy powstania ryskiej Talaviji. Śpiewom i rozmowom nie było końca. Na jedną noc Arkonia i Welecja wróciła do swojego dawnego domu.

 

16 grudnia 2008

spotkanie naukowe

“Etyka zawodu adwokata“ fil. Marcinkowski oraz mec. Adam Barbasiewicz.

 

18 grudnia 2008

Arkońskie kino

“Śmierć rotmistrza Pileckiego“ w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

Projekcję poprzedził krótki wstęp oldermana - kol. Tomasza Jadowskiego z myślą przewodnią: “Rtm. Pilecki - bohater czasu pokoju“, w którym przybliżył postać i postawę Witolda Pileckiego w najmniej spektakularnym, a jednocześnie najbliższym naszym codziennym wyzwaniom okresie jego życia.

Obraz jest jednym z lepszych owoców przywrócenia swobody twórczej po '89 roku.

 

20 grudnia 2008

Opłatek Rodziny Arkońskiej

Za sprawą Koła Filistrowych i Filistrówien Arkonii spotkaliśmy się w licznym gronie Rodziny Arkońskiej na tradycyjnym spotkaniu przedświątecznym. Zgromadzeni wokół nakrytego stołu, który służył jednocześnie za “domek - kwaterę“ dla najmłodszych, wśród gwaru rozmów i nieśmiało intonowanych kolęd wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem.

 

10 stycznia 2009

Kolędy 2009

Tradycyjne spotkanie kolędowe. Tym razem jednak, nie jak drzewiej bywało u kol. Kuby Raka, lecz po raz pierwszy u fil. Kuby Raka z małżonką.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7