string(4) "2008"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 

 

7 marca 2009

MaturaTest

MaturaTest - Przedmaturalne testy sprawdzające wiedzę z matematyki i historii. Pomocna dłoń wyciągnięta do uczniów klas maturalnych. Wkrótce więcej informacji…

 

9 marca 2009

spotkanie ad hoc

Zwykło się mawiać, iż gdzie trzech Arkonów tam kwatera. W myśl tego starego zwyczaju, nierzadko co drugi dzień bywa dniem kwaterowym. Często multikwaterowym... Co jednak powiedzieć, gdy ad hoc, w lokalu oddalonym od Koźlej o dobre kilka kilometrów zjawia się jednego wieczoru około dwudziestu Arkonów, w tym kilku filistrów? Przypadek? Nie do końca.

Dla sędziwej, choć duchem i ciałem wciąż młodej, 130-letniej jubilatki, która niezmiennie daje nam dużo, żądając tak niewiele - pozdrowienia. Zasłużone.

 

10 marca 2009

spotkanie naukowe

“Matematyka konkretna“. Naszym gościem na kolejnym spotkaniu naukowym był prof. Witold Kosiński, kierownik Katedry Systemów Inteligentnych w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Prowadzeni przez prelegenta w gąszczu dyscyplin matematycznych i heurystyki rozwiązywaliśmy (proste) zagadki matematyczne. Bonus: podstawy systemu binarnego.

 

12 marca 2009

Kurs tańca - inauguracja

Pierwsze spotkanie kolejnej edycji arkońskiego kursu tańca. Przez najbliższych kilka tygodni będziemy odświeżać i szlifować swoje umiejętności taneczne. Samba, Rumba, Cza-cza, Rock and roll, Walc wiedeński i angielski. Jednocześnie wystartowały przygotowania do Mazura, którego pokaz to tradycyjnie jedna z atrakcji Balu Arkonii. W tym roku uczestnicy szykują coś wyjątkowego. Na razie jednak... sza.

 

12 marca 2009

Arkońskie Kino

Skwar. Pot. Piach. Rewolwery. Kaktusy. Krew. Brud. Wojna. Skarb. Śmierć. Znakomite kino. “Il Buono, il brutto, il cattivo“ w reżyserii Sergio Leone z Clintem Eastwoodem i nieśmiertelną oprawą muzyczną Ennio Morricone.

 

14 marca 2009

V K! derby stolicy

Koszykarskie emocje za nami. Tegoroczne derby dla Arkonii. Końcowy sukces to kombinacja wysokiej formy, „szerokiej ławki“ i głównie wyjątkowo barwnego dopingu. Niesieni tym ostatnim zawodnicy obu drużyn wylali wiadra potu. Nasi kartelowi rywale osłabieni brakiem zmienników pomimo niezwykle walecznej postawy, ostatecznie ulegli. Najwięcej punktów w drużynie arkońskiej zdobyli kol. kol. Stanisław Rozwadowski i Aleksander Zarzycki. W ekipie weleckiej, kol. Władysław Jóźwicki oraz fil. Arkadiusz Peisert.

Nie powiodła się niestety, już po raz drugi, próba rozszerzenia formuły i liczby uczestników o kolejną warszawską korporację. Względy zdrowotne w ostatniej chwili wykluczyły z udziału ekipę Respubliki.

Pomeczowa regeneracja sił w ośrodku odnowy fizjologicznej „Fantazja” dopełniła piękne wiosenne popołudnie. Ach, ta nowoczesna technika...

 

17 marca 2009

spotkanie.. hmm naukowo-rozrywkowe

“Tragedia Othella Maura Weneckiego“ - nie, tym razem nie chodzi o wyjście do teatru czy operę Verdiego wg dramatu Williama Szekspira. “Intubacja“ - choć na sali był lekarz nie poświęciliśmy czasu na prelekcję np. o szkodliwości palenia tytoniu. “Most na rzece Kwai“, “Błękit pruski“... Te i inne “Hasła“ posłużyły do Kalamburów, które zastąpiły spotkanie, w zamyśle poświęcone etyce dziennikarskiej i odwadze intelektualnej.

Zastępstwo, choć nieoczekiwane, udało się wyjątkowo. Przewidziana formuła półotwarta sprawiła, iż w zabawie uczestniczyło łącznie niemal 40 osób. Do arkońskiego zbioru anegdotek wejdzie zapewne “Berlińskie zoo“ autorstwa kol. Macieja Grzesika.

 

18 marca 2009

Arkońskie kino

“Gry wojenne“ w reżyserii Dariusza Jabłońskiego. Wspólny seans w jednym z warszawskich kin - element przygotowań do przyszłotygodniowej debaty, spotkania otwartego Arkonii poświęconego osobie i roli jaką w najnowszej historii Polski odegrał płk Ryszard Kukliński.

Dokument, efekt blisko pięcioletnich prac, opowiada o próbie dotarcia do prawdy. Kim był pułkownik? Jak doszło do tego, że oficer sztabu generalnego Ludowego Wojska Polskiego jako “Jack Strong“ w latach 1972-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. Jakie były skutki jego decyzji?

Mocną strona filmu są wypowiedzi najważniejszych świadków działalności pułkownika Kuklińskiego z USA, Rosji i Polski. Jeszcze mocniejszą fakty i odtajnione dokumenty. Hanna Kuklińska, wdowa po płk. Kuklińskim po premierze filmu (styczeń 2009) powiedziała m.in. “Wierzę, że ten film rozwieje jakiekolwiek istniejące jeszcze kontrowersje wokół osoby mojego męża, a postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na trwałe pozytywnie zapisze się w historii Polski“.

Tym właśnie kontrowersjom poświęcimy spotkanie za tydzień. Nie uprzedzając jednak faktów - serdecznie zapraszamy!

 

21 marca 2009

Welecki Komersz w Rydze

Wiosną, dokładnie 125 lat temu, odbył się w Rydze pierwszy Komersz nowopowstałej polskiej korporacji Welecja. Wkrótce więcej informacji..

 

24 marca 2009

spotkanie naukowe

“Bezpieczeństwo energetyczne Polski“

Zagadnienia polityki energetycznej, dywersyfikacji dostaw i organizacji krajowego sektora energetycznego przedstawił były prezes BP Polska i PKN Orlen, nasz gość, pan Wojciech Heydel.

Rozmawialiśmy m.in. o strukturze dostaw surowców (szczególnie gazu ziemnego i ropy naftowej) i perspektywach jej zróżnicowania, obecnej i planowanej przepustowości krajowych i międzynarodowych połączeń systemów energetycznych oraz warunkach działania na lokalnym i międzynarodowym rynku paliw. Część dyskusji wypełniły również kwestie związane z alternatywnymi źródłami energii. Temat wymagający, ale jakże ważny.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7