string(4) "2008"  Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 ... 7

 

30 października 2008

Kurs historii Polski - Spotkanie II

Konstytucja 3 maja. “Najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród..“ jak szumnie określał ją twórca nowoczesnego konserwatyzmu - Edmund Burke. Druga w dziejach świata ustawa zasadnicza, jedno z najdonoślejszych wydarzeń w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na drugim spotkaniu Kursu historii Polski rozmawialiśmy o okolicznościach jej uchwalenia i dziedzictwie, które pomimo tragedii rozbiorów przez kolejne pokolenia pomagało podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Zagadnienie przedstawił kol. Tomasz Apel.

 

1 listopada 2008

Dzień Zaduszny

Braciom, co po życia znoju spoczywają już w spokoju, pod mogilnym żwirem ziemi, wieczny spokój, wieczna cześć... Rokroczne nawiedzanie kwater filistrów Arkonii na warszawskich cmentarzach.

 

7 listopada 2008

Spotkanie z operą

Wspólne wyjście w gronie arkońskim na operę „Łucja z Lammermooru” Gaetano Donizettiego. Pomimo, iż dzieło nie należy do pierwszego garnituru utworów operowych (cóż, libretto oparte jest na ogranym motywie z Romea i Julii, w szkockich krajobrazach) znalazło swoich entuzjastów. Może dlatego, iż opera jako zjawisko, sama w sobie jest czymś niezwykłym. Cudowną formą, świadectwem czasów i ludzkiej wrażliwości, ponadczasowej, a jednocześnie zmieniającej się przez epoki. Właśnie tam, fabuła, śpiew i muzyka połączone w jedno uwodzą widza i pozwalają przymknąć oko, a wręcz cieszyć się numerami w stylu „Pojawia się obłąkana Łucja. Idzie nie widząc nikogo, wydaje jej się, że rozmawia z Edgarem. Zebrani stoją jak skamieniali, przejęci tragedią”. Jednym słowem warto znać klasykę, odnosić się do niej i czasem twórczo ją negując „szukać prawdy jasnego promienia! Szukać nowych, nie odkrytych dróg…”

 

11 listopada 2008

Obchody 180-lecia Konwentu Polonia

Obchody 180-lecia Konwentu Polonia. Pierwsza od 1939 r. Czarna Kawa Fuksów K!Polonia. Śniadanie Filisterskie, Msza Święta w intencji Konwentu Polonia w Bazylice Mariackiej, Uroczysta Akademia 180-lecia w Dworze Artusa, podpisanie umowy kartelowej z Korporacją Fraternitas Estica z Tartu (Estonia), Komersz 180-lecia w Sopocie. Wkrótce więcej informacji.

 

13 listopada 2008

Kurs historii Polski - Spotkanie III

Kolejne spotkanie cyklu. Tym razem z nieco szerszym tłem historycznym. Podboje Napoleona I Bonaparte a sprawa polska - powstanie Księstwa Warszawskiego i o tym co nam z tego pozostało - o hymnie narodowym. Dyskusja o wielkich acz złudnych nadziejach i początkach tradycji sojuszów między Polską i Francją.

 

15 listopada 2008

Otwarcie wystawy „130 lat korporacji Arkonia”

15 listopada, czyli w Dniu Politechniki Warszawskiej miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „130 lat korporacji akademickiej Arkonia”. Wybór czasu i miejsca nie był przypadkowy. Tegoroczne święto PW przypada, bowiem w 90-tą rocznicę afiliacji Arkonii przy Politechnice Warszawskiej. To właśnie w gmachu i salach wykładowych Politechniki, po przeniesieniu z Rygi do Warszawy, Arkonia rozpoczęła swoją działalność w niepodległej Ojczyźnie. Punktualnie o godz. 9:30 krużganki przed Małą Aulą w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej zapełniły się gośćmi, pośród których licznie wyróżniały się różnobarwne dekle. Symbolicznego otwarcia wystawy, dokonali wspólnie: prorektor PW, prezes Związku Filistrów A! oraz prezes Arkonii. Wystawa ma na celu przybliżenie studentom i pracownikom uczelni idei korporacji akademickiej, jej historii, celów oraz działań podejmowanych obecnie. Wystawę będzie można oglądać do 30 listopada. Serdecznie zapraszamy.

 

18 listopada 2008

spotkanie naukowe

Szlakiem 4s po Azji południowo-wschodniej - koledzy Wojciech Kuźnia i Stanisław Rozwadowski skonfrontowali swoje wrażenia z wakacyjnych podroży po Półwyspie Indochińskim. Obejrzeliśmy dwie serie slajdów z Tajlandii, Laosu i Kambodży. Rozmawialiśmy również o kulturze, obyczajowości i historii państw regionu. Spotkanie miało charakter półotwarty.

 

20 listopada 2008

wykład otwarty

„Warszawa – Waszyngton po zmianie warty” - debata na Politechnice Warszawskiej z udziałem gości: Pawła Zalewskiego - posła niezrzeszonego, członka sejmowej Komisja Spraw Zagranicznych oraz prof. Krzysztofa Michałka - amerykanisty z Instytutu Historycznego UW. Osią spotkania były wydarzenia ostatnich miesięcy w Stanach Zjednoczonych: kryzys gospodarczy, wybory prezydenckie oraz praktyczny wymiar hasła wyborczego - zapowiedzi prezydenta elekta: „Potrzebujemy zmiany“. Nasi goście zgodzili się, że zmiany nadejdą. Co więcej, starali się również wykazać, iż Ameryka, świadoma ich zdaniem nadejścia schyłkowego etapu swej światowej supremacji, proces zmian rozpoczęła już kilku lat temu. Wielobiegunowy porządek, lub bardziej jego realna wizja, stwarza nowe warunki działania, również dla państw takich jak Polska. Padło wiele interesujące hipotez i jeszcze więcej znaków zapytania. Spotkanie było jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 90-tej rocznicy afiliacji Arkonii przy Politechnice Warszawskiej.

 

22 listopada 2008

Wieczornica szpiegowska

Jedna z sal Pałacu Kultur i Nauki… Sobotni wieczór… Nakrycia głowy mocno nasunięte na oczy… Plastikowe noże, zestawy słuchawkowe i kabury ukryte pod strojami... Tego wieczora, aż iskrzyło od nastroju konspiracji. Mata Hari w rozmowie z Agentami Jej Królewskiej Mości, dyplomaci, agenci federalni wymieniający uwagi półgłosem, Michelle z tzw. Francuskiego Ruchu Oporu uwodząca Herr Flicka i całe rzesze gości, którzy dla niepoznaki przebrali się w wieczorowe stroje. Ponad 150 osób, w znakomitej atmosferze bawiło się do czwartej nad ranem na Wieczornicy szpiegowskiej Arkonii. Agencje wywiadowcze donoszą, że na imprezie „służbowo” bawili się również filistrzy i warszawscy korporanci. Z zebranych materiałów operacyjnych wynika, iż imprezę można uznać za udaną.

 

22 listopada 2008

Msza Św. za Rodzinę A!

W sobotnie przedpołudnie, w wyjątkowo tym razem nielicznym gronie, spotkaliśmy się tradycyjnie u ojców Dominikanów przy ul. Freta 10 by wspominać i modlić się za byłych, obecnych i przyszłych członków Rodziny Arkońskiej. Spotkanie na kwaterze płynnie, z czysto towarzyskiego przerodziło się w spotkanie robocze – kanapki i inne smakołyki na wieczornicę arkońską wychodziły spod rąk zarówno Pań jak i kolegów. Dlaczego zarówno? Nieugięta postawa naszych Pań szybko ukróciła przyjętą początkowo praktykę – jedna kanapka na tacę, druga do ust…


Strona: 1 2 3 4 5 6 ... 7