17 listopada 2005
Fantazja i rzeczywistość - od romantyzmu do impresjonizmu
Wizyta w warszawskim Muzeum Narodowym; tym razem dyrektor Muzeum - filister Ferdynand Ruszczyc - umożliwia nam obejrzenie prac artystów niemieckich XIX i początku XX wieku. Pokornie zgadzając się z recenzjami fachowców, wystawę uznajemy za niezwykle ciekawą.
15 listopada 2005
Grzywna czy zawiasy?
Spotkanie wtorkowe praktyczne jak rzadko kiedy - filister Marian Marcinkowski, asesor wydziału karnego warszawskiego sądu rejonowego, poucza nas jak w głupi sposób nie popaść w kolizję z prawem karnym i jego stosowaczami. Dla tych, którzy nie wystarczająco internalizują wykładane treści odbywa się część druga - co zrobić jak już się wpadło, czyli jak postępować z policją, prokuraturą, sądami, klawiszami, a w końcu z wielkim Murzynem w celi.
11 listopada 2005
3miasto
Uroczystości państwowo-konwentowe w Sopocie z okazji Święta Niepodległości i rocznicowego komerszu Konwentu Polonia - najstarszej, skartelowanej oczywiście z Arkonią, polskiej korporacji akademickiej; po Mszy Św. w katedrze Marynarki Wojennej i złożeniu wieńca pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów walk, przypominamy się miejscowemu obywatelstwu głośno defilując środkiem “monciaka“ do lokalu komerszowego. Następnego dnia odbywa się “Sobótka“ z okazji otwarcia pierwszej po wojnie Kwatery Konwentu. Polonusom gratulujemy tak Kwatery, jak i 177 lat.
4 listopada 2005
Zaduszki na Barskiej
Mickiewiczowsko-dziadowskie (część II) przedstawienie w wykonaniu i subtelnej interpretacji reprezentacyjnego zespołu artystycznego Korporacji Arkonia. Panowie z elektrowni, bezbłędnie wyczuwając potrzebę chwili, dodatkowo podkręcają nam klimat odcinając prąd. Ogrzewanie zostało wyłączone już wcześniej. Zostajemy tylko my i znicze. No i piwo. A miało być wino. Grzane, z korzonkami.
1 listopada 2005
Wszystkich Świętych i Zaduszki
Nawiedzamy groby Filistrów spoczywających na warszawskich cmentarzach.
25 października 2005
Zwycięstwo polityczności nad marketingiem
Dlaczego stało się tak, jak się stało, a nie stało się tak, jak stać się miało rozprawiamy na powyborczym spotkaniu z p. Joanną Gepfert, specjalistką od budowania wizerunku osób publicznych i komunikacji społecznej, właścicielką agencji PR-owskiej.
21 października 2005
Tryptyk welecki
3 dniowe uroczystości rocznicowe skartelowanej z Arkonią Korporacji Welecja. W piątkowy wieczór pod pomnikiem Polski Walczącej na Kopcu Czerniakowskim odbywa się Wieczór Pamięci poświęcony zabitym i pomordowanym Weletom. W sobotę mają miejsce główne uroczystości - Msza św., komersz właściwy w Pałacu Sapiehów i knajpa na Kwaterze przy Koźlej. Najwytrwalsi obchody 122-lecia Welecji kończą niedzielnym tzw. Katerfrühstückiem, w wolnym tłumaczeniu kac-śniadanioobiadokolacją.
18 października 2005
Kiedy kultura przestaje być kulturalna?
Demokratyzm w sztuce, rola mediów, zadania twórców, możliwości i ograniczenia “kultury masowej“ - dyskusja z udziałem Jana Skotnickiego, Filistra A!, sekretarza artystycznego Teatru Narodowego, profesora warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Marka Horodniczego, redaktora naczelnego kwartalnika “Fronda.“
16 października 2005
Skandal, hańba, targowica
To jedne z bardziej cenzuralnych komentarzy kibiców Arkonii po tym, jak oddajemy Weletom 37 punktów w rozgrywkach koszykarskich.
Załamani symbolicznym jedynie zwycięstwem 70:37 idziemy do kościoła akademickiego Św. Anny oficjalnie zainaugurować wraz z Prymasem Polski JE Józefem kardynałem Glempem oraz Rektorami warszawskich Uczelni wyższych tak feralnie rozpoczęty nowy rok akademicki 2005/06. Kolegom z drużyny “zielonych“ musimy jednak, niechętnie, pogratulować postępów - długie godziny ćwiczeń przed meczem mimo wszystko nie poszły na marne.
11 października 2005
Cichociemni
O szkoleniu i misjach poprzedników komandosów Gromu z czasów II wojny światowej, rozpijaniu Szkotów i siusianiu w samolocie w pełnym rynsztunku spadochroniarskim opowiada ppłk Stefan “Starba“ Bałuk. Prelegent ciepło wspomina też sylwetkę Filistra A! ppor. Stefana Jasieńskiego (“Urban“, “Alfa“), który po nieudanej misji zorganizowania ruchu oporu w KL Auschwitz został - po ciężkich torturach - zamordowany w obozowej celi śmierci nr 21.