> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 ... 87

 

25 stycznia 2018

Sprostowanie informacji o spotkaniu “Nord Stream 2 a prawo ochrony środowiska” z dn. 19.12.2017

Szanowni państwo,
 
chcemy bardzo przeprosić za podanie błędnych informacji o spotkaniu naukowym dn. 19.12.2017 r. z Filistrem Aleksandrem Gubrynowiczem na temat: “Nord Stream II a prawo ochrony środowiska”. Fil! Gubrynowicz nie jest pracownikiem etatowym Collegium Civitas, jest natomiast nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Za wprowadzenie w błąd oraz uchybienia przepraszamy.

 

23 stycznia 2018

Symbolika architektury chrześcijańskiej

W kolejny wtorek zebraliśmy się, aby wysłuchać prezentacji Kolegi Igora Białoruckiego (cetus 2012) na temat symboliki architektury chrześcijańskiej. Olderman cetusu 2017 opowiedział nam o przepaści semantycznej, jaka dzieli ludzi żyjących obecnie z budowniczymi wielkich katedr.

Symbole zawarte w świątyniach dawnych czasów niestety są już dzisiaj nie zrozumiałe. Natomiast, ucząc się tego języka, jesteśmy w stanie odkryć bogate treści, które rozwijają nasza wrażliwość na treści przekazywane przez religię. Postrzegana w dużym uproszczeniu tzw. Biblia Pauperum, nie była tylko kolorowymi obrazami dla niewykształconego ludu. Świątynie w swoje geometrii przestrzennej, konstrukcji, ornamentyce, relacji wzajemnej elementów oraz w samym procesie fundowania i orientowania wyrażały złożone kwestie kosmologiczne i teologiczne. Dla osób potrafiących odczytać ten język była to swoista modlitwa zaklęta w kamieniu.

 

 

Przechodząc przez epoki historyczne aż do współczesności zdaliśmy sobie sprawę, że to był zaledwie wstęp do poznania piękna sztuki architektury chrześcijańskiej. Po wykładzie oddaliśmy się dyskusjom w czasie kuluarów. Dały one niezbędny zastrzyk energii do stoczenia boju z nadchodzącą sesją.

 

23 stycznia 2018

Audycja o Arkonii w Polskim Radio 24

W tym dniu delegacja Arkoni wzięła udział w audycji Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja, w której głównym tematem była Arkonia, jej geneza, zwyczaje oraz wcześniejsza i bieżąca działalność. Kolega Maciej Saczywko (cetus 2013) zaprezentował naszą hierarchię oraz proces przyjęcia do Arkonii. Filister Bartłomiej Kachniarz (cetus 1995) podkreślił rolę demokratyzmu Arkonii oraz wsparcia koleżeńskiego. Wspomniano również o zasadzie apolityczności i areligijności w Arkonii. Mieliśmy także okazję przedstawić 3 filary, na którym opiera się nasza korporacja: przyjaźń, praca nad sobą i patriotyzm.  Przedstawiono funkcje i wydziały w Korporacji, w których każdy Arkon może wykorzystać nabytą wiedzę ze studiów w praktyce oraz działanie parlamentu Arkonii - Koła.

 

W audycji wspomniano także o Arkonach,  którzy zapisali chlubną kartę w polskiej historii: o filistrach Władysławie Andersie, Edwardzie O'Rourke, Naumie Hornsteinie, Janie Podoskim, Janie Nielubowiczu.

 

Link do audycji:

https://www.polskieradio.pl/130/5558/Artykul/2003029,Dzialalnosc-akademickiej-korporacji-Arkonia

 

20 stycznia 2018

Komersz XCVI-lecia Corporatio Respublica

W sobotni styczniowy wieczór delegacja Arkonii wzięła udział w komerszu 96-lecia Respubliki. Corporatio Respublica jest nam zawsze bliska sercu, ponieważ Arkonia matkowała jej przy procesie zakładania oraz zdobycia członkostwa w maju 1922 roku w Związku Polskich Korporacji Akademickich (ZPK!A).


 

Wśród rodów respublikańskich: Homików i Quantów bawiliśmy się świetnie. Ponadto umocniliśmy korporacyjne więzi wśród innych gości Respubliki: z naszymi braćmi z Welecji, korporantami z Sarmatii, Estończykami z Korporacji Rotalia, którzy są związani kartelem z Respubliką od 2002 roku, z Aquillonią oraz z poznańską Chrobrią, która nawiązała z Respubliką kartel w 2010 roku.


Organizatorom komerszu gratulujemy i życzymy dalszego pomyślnego rozwoju!

 

Vivat, crescat, floreat Corporatio Respublica in aeternum!

 

16 stycznia 2018

Dowódca japońskiego niszczyciela

Na pierwszym spotkaniu naukowym w nowym roku zebraliśmy się na kwaterze, aby posłuchać referatu naukowego Kolegi Jędrzeja Galicza (cetus 2013). Kolega opowiedział nam o Nippon Kaigun, czyli o cesarskiej marynarce wojennej Wielkiej Japonii w czasach II Wojny Światowej. Dowiedzieliśmy się, że niszczyciele japońskie brały nazwy o zjawisk atmosferycznych lub pogody. Było wiele klas wśród tego typu okretów wojennych, ponieważ Japonia przez cały okres międzywojenny przygotowywała flotę do wojen agresywnych i zdobywania nowych terenów. Do końca wojny dotrwał tylko jeden niszczyciel - Yukikaze, który potem został przekazany Republice Chińskiej i został złomowany w 1970 roku.

 

16 stycznia 2018

Żałoba w Arkonii

Z ogromnym smutkiem zawiadamy, że w godzinach popołudniowych dnia 16 stycznia 2018 roku zmarł Lech Stejgwiłło-Laudański, filister naszej kartelowej siostry, Konwentu Polonia.  Łączymy się w bólu z Polonusami, ogłaszając 3-dniową żałobę w Arkonii.

 

Braciom co po życia znoju,

spoczywają już w pokoju,

pod mogilnym żwirem ziemi,

wieczny pokój, wieczna cześć.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 stycznia o godzinie 10:00 w Kościele św. Anny w Wilanowie.

 

9 stycznia 2018

Zaprzysiężenie fil. Łukasza Szumowskiego na Ministra Zdrowia

W tym dniu Prezydent RP, dr Andrzej Duda, przyjął zaprzysiężenie nowych ministrów w Radzie Ministrów. Wśród powołanych członków rządu znalazł się Filister Arkonii, Łukasz Szumowski (cetus 1993), który został desygnowany na Ministra Zdrowia! Filister dotychczas był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym wniósł wielki wkład w sprawie reformy szkolnictwa wyższego. Jest także cenionym kardiologiem, profesorem nauk medycznych.

 

Filistrowi gratulujemy i życzymy pomysłowości w realizowaniu nowych obowiązków! Veritate ac Labore!

 

6 stycznia 2018

Futurystyczna Wieczornica Arkonii - Nuż w bżuhu

Za nami pierwsza huczna impreza w Karnawale 2018! W tym roku nasza Komisja Balowa przy organizacji Wieczornicy, tradycyjnej arkońskiej potańcówki, postawiła na konwencję futurystyczną i nawiązując do jednodniówki polskich futurystów nazwała ją: Nuż w Bżuhu. Bawiąc się na ostatnim piętrze lokalu Mysia 3, poznaliśmy, jak będzie smakowała przyszłość. Mówimy tu w przenośni i dosłownie: stroje Arkonów, gości, kolorowe światła i neony oraz przede wszystkim muzyka z gatunku synth-wave i new retro wprowadziły nas w nastrój futuryzmu. Jednocześnie uczestnicy Wieczornicy mieli okazję skosztować wyśmienite filisterskie drinki: de Rosset, Ronikiera i Andersa. Zabawa trwała do 04:00, miejmy nadzieję, że przy następnej Wieczornicy ujrzymy wschód słońca, który będzie zwiastować coraz to lepszą przyszłość!

 

Link do wydarzenia, na którym jest relacja z Wieczornicy:

https://www.facebook.com/events/1793926127293467/

 

22 grudnia 2017

Przerwa świąteczna 22.12.2017-03.01.2018

Korporacja Akademicka Arkonia życzy wszystkim Arkonom oraz sympatykom naszej korporacji szczęśliwych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia  i Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Następne arkońskie wydarzenie to Wieczornica 6 I 2018! Serdecznie zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/1793926127293467/

 

19 grudnia 2017

Nord Stream II a prawo ochrony środowiska

Na grudniowym spotkaniu półotwartym mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu kolejnego naszego filistra, dr hab. Aleksandra Gubrynowicza (cetus 1994). Filister, będąc uznanym specjalistą w dziedzinie prawa  międzynarodowego publicznego oraz prawa ochrony środowiska, omówił kwestię budowy linii gazociągu tzw. Nord Stream II na tle przepisów europejskich traktujących o ochronie środowiska. Dowiedzieliśmy się, państwa Unii Europejskiej  mają różne punkty widzenia w sprawie obowiązywania trzeciego pakietu energetycznego na dnie Morza Bałtyckiego. Inwestycja Nord Stream II dzieje się w luce prawnej, wobec którego UE nie może wypracować wspólnego stanowiska. Budowa gazociągu napotyka np. opór ze strony Danii, której parlament przyjął ustawę pozwalająca na zablokowanie budowy Nord Stream II na duńskich wodach terytorialnych. Alternatywna trasa gazociągu biegnie przez tereny Natura 2000, co powoduje sprzeciw ekologów oraz rządu szwedzkiego i duńskiego, ponieważ może to stanowić komplikacje w szlaku komunikacyjnym pomiędzy Bornholmem a Szwecją.  Po wspólnej dyskusji doszliśmy do wniosku, że Nord Stream II zostanie najprawdopodobniej ukończony z opóźnieniem oraz większymi kosztami, pomimo sprzeciwów wielu środowisk ekologicznych oraz politycznych.

 

Dziękujemy filistrowi Gubrynowiczowi za wzbogacenie naszej wiedzy prawnej i geopolitycznej, a gościom za długie i ciekawe rozmowy przy świecach, winie oraz kuflu złocistej substancji.  


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 ... 87