> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 ... 81

 

19 kwietnia 2016

Projekcja filmu "Historie Kuchenne"

Na kolejnym spotkaniu wtorkowym, w ramach przygotowania do kolejnego wykładu poświęconemu kinu skandynawskiemu, obejrzeliśmy film norweskiego reżysera Benta Hamera "Historie Kuchenne". Film obowiada historię szwedzkich naukowców z lat 50, którzy prowadzą badania nad codziennymi pracami gospodyń domowych w celu ich ułatwienia i zwiększenia efektywności. Reżyser porusza w swym filmie temat samotności, męskiej przyjaźni oraz w inteligentny sposób wyśmiewa i obala stereotypy narodowe. Z pewnością po tej projekcji wiemy trochę więcej o tym czym jest kino skandynawskie i czujemy się pewniej przed czekającym nas kolejnym wtorkowym spotkaniem.

 

17 kwietnia 2016

LXI Bal Arkonii

Za nami już kolejny, LXI Bal Arkonii, który odbył się 16 kwietnia w Klubie Technika NOT przy ul. Czackiego. Bal rozpoczął się od przemówienia Komisarza Balowego, po czym obecni na sali Arkonii odśpiewali hymn korporacji. Pierwszym tańcem był polonez, a w dalszej części wieczoru obejrzeliśmy pokaz Mazura przygotowany przez fuksów i ich partnerki. Dochód z tegorocznego balu zostanie przekazany na wsparcie udziału polskiej delegacji w XXXIII Międzynarodowym Letnim Obozie Zakonu Maltańskiego Niepełnosprawnej Młodzieży. Wszystkim gościom bardzo dziękujemy za wspólną zabawę do rana i zapraszamy za rok, na LXII Bal Arkonii.

 

13 kwietnia 2016

Wykład otwarty "Lekcja Białoruskiego" w Cafe Niespodzianka

Tym razem zebraliśmy się na wykładzie otwartym, który odbył się w Cafe Niespodzianka, aby wysłuchać debaty na temat polityki, gospodarki oraz perspektyw stojących przed Białorusią. Naszymi gośćmi byli eksperci w tym temacie, panowie: Witold Jurasz, Jarosław Guzy oraz Aleś Alachnovič. Dużą część dyskusji stanowiły wzajemne relacje polsko-białoruskie, problemy z jakimi musimy się mierzyć oraz recepty na ich poprawę w przyszłości. Spotkanie trwało prawie 3 godziny, a rozmowy z plegentami trwały jeszcze do późna w nocy. Dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie i zapraszamy na kolejne wykłady otwarte organizowane przez naszą korporację.

 

6 kwietnia 2016

Pani Zofia Jabłonowska-Ratajska "Polskie Tradycje Balowe"

Z racji zbliżającego się, LXI Balu Arkonii, na dzisiejszym wykładzie otwartym spotkaliśmy się z panią Zofią Jabłonowską-Ratajską autorką książki "Walca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe anegdoty i zwyczaje". Zebrani goście mogli wysłuchać opowieści na temat dawnych bali i tego jak różniły się one od tych współczesnych. Mogliśmy się przekonać o tym, jak mimo często niesprzyjających warunków, kwitło życie towarzyskie w przedwojennej Polsce. Miejmy nadzieję, że nadchodzący bal pokaże, że również w obecnych czasach można nawiązać do tych najlepszych przedwojennych tradycji.

 

22 marca 2016

Pan Jan Olaszek "Drugi obieg wydawniczy PRL"

Kolejne nasze spotkanie było poświęcone rynkowi wydawniczemu okresu PRL. Opowiedział nam o tym pan Jan Olaszek- historyk, autor książki "Rewolucja Powielaczy". Poznaliśmy historie ludzi, którzy zajmowali się dość niebezpiecznym w tamtym okresie zajęciem jakim był druk książek i czasopism. Dowiedzieliśmy się też wiele na temat strony technicznej m.in. jak zdobywano niezbędny do druku sprzęt. Spotkanie zakończyło się serią pytań do prelegenta i dyskusją w kuluarach.

 

15 marca 2016

Pan Piotr Trudnowski "O Patriotyzmie gospodarczym"

Gościem naszego kolejnego spotkania był pan Piotr Trudnowski-publicysta, dziennikarz, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego, zajmujący się polityką obywatelską i patriotyzmem gospodarczym. To ostatnie zagadnienie było tematem naszego wtorkowego spotkania. Pan Piotr opowiedział nam m.in. o aplikacji na urządzenia mobilne "Pola", która dzięki skanowaniu kodów kreskowych pomoga wybierać polskie produkty w czasie zakupów. Odniosła ona niebywały sukces, co powinno cieszyć, bo świadczy o rosnącej świadomości konsumenckiej Polaków.

 

5 marca 2016

Seminarium wyjazdowe w Piaskach Duchownych

W miniony weekend spotkaliśmy się w kartelowym gronie w ramach wyjazdu seminaryjnego organizowanego przez Zarząd Związku Filistrów Arkonii.  Rano odbyły się zajęcia w starym forcie, 30 km na północ od Warszawy, polegające na podstawowym szkoleniu dotyczącym sprzętu alpinistycznego, zjeździe tyrolką i schodzeniu na linach. Natomiast po południu, w Klubie Polo Żurawno, odbyło się spotkanie z fil. Janem Rościszewskim, fil. Łukaszem Szumowskim i fil. Rafałem Kozłowskim. W trakcie seminarium podzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem na temat pracy zawodowej, biznesu oraz samorealizacji. Dyskusje przy kominku na te i inne tematy trwały do rana, a wielu kolegów wyraziło chęć ponownego uczestnictwa za rok.

 

1 marca 2016

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

We wtorek 1 marca, Arkoni wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się przy dawnym areszcie śledczym przy ul.Rakowieckiej, gdzie zebraliśmy się aby oddać hołd żołnierzom, także korporantom, którzy w tych murach przeszli katorgę komunistycznego śledztwa, często płacąc za to najwyższą cenę. Po tej części odbyły się obchody centralne na pl.Piłsudskiego, które zakończyła Msza Święta w Archikatedrze Św. Jana. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku równie tłumnie zgromadzimy się aby uczcić pamięć tych, którzy do końca wierzyli i walczyli o wolną Polskę. Chwała Bohaterom!

 

23 lutego 2016

Pan Łukasz Orbitowski "Fantastyka jako gatunek literacki"

Gościem naszego kolejnego wtorkowego spotkania był pisarz specjalizujący się w tematyce fantastycznej-pan Łukasz Orbitowski. Opowiedział nam on o początkach fantastyki w Polsce- pisarzach, którzy jako pierwsi zaczęli publikować dzieła tego gatunku oraz o problemach jakie stwarzał przed nimi rynek wydawniczy czasów transformacji ustrojowej. Porozmawialiśmy także o obecnej sytuacji literatury fantastycznej oraz tego  jak jej popularność wpływa na inne dziedziny kultury.

 

9 lutego 2016

"O" jak Oman (pokaz zdjęć)

W czwartek 29 stycznia nasza kwatera wypełniła się po brzegi z racji pierwszego w tym roku spotkania otwartego, na którym kol. Adam Grzesik wraz z Asią Krzemińską, opowiadali nam o swojej podróży do Omanu. Przy dźwiękach arabskiej muzyki oraz smaku daktyli, mieliśmy okazję podziwiać piękne krajobrazy, dzięki czemu chociaż przez chwilę mogliśmy wyrwać się z zimowej codzienności i poczuć sie jak w baśni z tysiąca i jednej nocy.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 ... 81