24 stycznia 2021
Żałoba w Arkonii
Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 24.01.2021 r. zmarł nasz drogi Filister Andrzej Ostromęcki. Ogłoszona została tradycyjna żałoba.
Braciom co po życia znoju,
spoczywają już w pokoju,
pod mogilnym żwirem ziemi,
wieczny pokój, wieczna cześć!
19 stycznia 2021
Fotorelacja z Ameryki Południowej
Kolega Maciej Gutowski podzielił się z nami fotografiami, nagraniami, oraz wspomnieniami z pobytu w Brazylii, podkreślając wysoki poziom tamtejszego szkolnictwa, kreatywnosć obywateli, a także poważne ich podejście do wyśrubowanych norm BHP.
12 stycznia 2021
"O dawnej kuchni polskiej"
Fantastyczną gawędę o dawnej kuchni polskiej wygłosił dla nas szef kuchni Aleksander Baron. Teraz już wiemy, czym jest kapłon, dlaczego za czasów Kazimierza Wielkiego drastycznie wzrosło spożycie mięsa, a także, że najpiękniejszą cechą polskiej kuchni jest jej bogactwo, wynikające z syntezy wielu smaków pochodzących z kuchni zagranicznych. Wiemy również, że kuchnia polska to kuchnia bogata w przyprawy korzenne, a bigos to niezwykłe danie, które nie ogranicza się do kapusty i grzybów. Najważniejszą przyprawą w kuchni polskiej jest szafran, a dominujący smak to smak kwaśny. Od Turków mamy chałwę, sery od Holendrów. Na Malbork importowano krewetki! A żur to rzecz nasza!
22 grudnia 2020
Gwiazdkowa debata filisterska
Spotkanie poprowadzili filistrzy: Assanowicz, Olizar i Jeleński opowiadając o roli jaką w ich życiu odegrała Arkonia. Każdy z filistrów przedstawił historię tego jak trafił do Stowarzyszenia. Mieliśmy okazję wysłuchać wiele trafnych spostrzeżeń dotyczących tego czym Arkonia była i czym się staje.
15 grudnia 2020
Historie Arkonów
Spotkanie spontanicznie poprowadził fil. Gubrynowicz.
8 grudnia 2020
Zaangażowanie polityczne na polskiej scenie streetart'owej
Wykład poprowadził Pan Łukasz Greszta. Omówione zostały liczne przykłady nielegalnie stworzonych dzieł z polskich miast i nie tylko. Prelegent opowiedział o tym jakie znaczenie dla sztuki ulicznej ma kontekst, który nadawany jest przez media, często wbrew woli autora. Zarysowany został przekrój przez sztukę uliczną, od spontanicznego "tu byłem", do bardziej zaawansowanych form ekspresji.
24 listopada 2020
Dlaczego ludzie potrzebują towarzystwa?
Spotkanie wtorkowe na powyższy temat poprowadził dr Paweł Milcarek. Liczne przykłady naturalnych i syntetycznych grup społecznych stworzyły punkt wyjścia dla rozważań, o formowaniu się w społeczeństwie odrębnych ciał. Późniejszą dyskusję zdominowały pytania o metody wyboru wyższcyh przełożonych w zakonach chrześcijańskich.
17 listopada 2020
Nowoczesność jako demoniczny rytuał.
Spotkaliśmy się online z dr. Michałem Łuczewskim, który odsłonił demoniczny charakter zjawisk społecznych, które powielają schemat prowadzący od piętrzącej się nienawiści do wyładowania na koźle ofiarnym. Dynamika procesu, zachowania ulegających mu, potrzeba ofiary, zmuszają do refleksji nad źródłem. Dyskusja obfitowała w przykłady znamienitych dzieł, jak choćby książki autorstwa René Girarda.
11 listopada 2020
Spotkanie z prawnukiem wybitnego filistra, Andrzejem Jałowieckim, 11 listopada.
Połaczyliśmy się przez lącze internetowe, wyjątkowo nie we wtorkowy wieczór, lecz przed południem dnia nastepnego. Tym sposobem mieliśmy możliwość porozmawiać z Andrzejem Jałowieckim, przebywającym w Perth w Australii. Spotkanie wyśmienite. Prelegent poruszył nas opowieścią o tym, jak to jest żyć ze schedą, wśród ludzi, którym jest ona obojętna, oraz o próbach ocalenia swojego pradziadka od zapomnienia. Miało to miejsce w Święto Odzyskania Niepodległości, które grupa Arkonów uczciła składając pod Grobem Nieznanego Żołnierza, skromny wieniec.
24 października 2020
Msza komerszowa Welecji
W tym roku obchody Komerszu Welecji musiały zostać ograniczone do Mszy Św. w kościele Najświętszego Zbawiciela. Obecne były poczty sztandarowe Welecji i Arkonii. Było pięknie! Namiastką wspólnego świętowania był również spacer i spotkanie za pośrednictwem łącza internetowego.