> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 ... 82

 

3 czerwca 2016

25-lecie nadania Zespołowi Szkół Sportowych nr 72 w Warszawie imienia gen. Władysława Andersa

Dziś odbyła się uroczystość 25-lecia nadania Zespołowi Szkół Sportowych nr 72 w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej imienia gen. Władysława Andersa. Z tej okazji uczestniczyliśmy w obchodach, podczas których odsłonięta została tablica pamiątkowa ufundowana przez Arkonię. W uroczystośći oprócz naszej delegacji wzięła udział córka generała senator Maria Anders. Nasz filister patronuje placówce, której absolwentami są m.in. Robert Lewandowski, Michał Kusznierewicz, Zofia Klepacka czy Jakub Przygoński.

Dłuższa relacja TVP z wydarzenia dostępna pod adresem (zaczyna się ok. 5.30): 

http://warszawa.tvp.pl/25639127/03062016

 

31 maja 2016

Pan Kamil Śmiałkowski „Fenomen wysokobudżetowych seriali w XXI wieku”

Gościem naszego ostatniego spotkania naukowego w tym roku akademickim był pan Kamil Śmiałkowski-publicysta, redaktor naczelny portalu naekranie.pl, który przybliżył nam zagadnienia związane z fenomenem wysokobudżetowych  seriali w XXI wieku. Zapoznaliśmy się z krótką historią tej formy wyrazu, a także dowiedzieliśmy się kiedy nastąpił moment przełomu w popularności seriali telewizyjnych. Poza tym, porozmawialiśmy sobie o aktualnych trendach w produkcji seriali oraz prognozach na niedaleką przyszłość. Prelegentowi bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie, a także dyskusję, która trwała jeszcze długo po zakończeniu wykładu.

 

24 maja 2016

Pan Jan Gromnicki "O Historii i Tradycji 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich"

Gościem naszego kolejnego wtorkowego spotkania naukowego był Pan Jan Gromnicki- absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ, w latach 1990-1994 radny Dzielnicy Śródmieścia Warszawy oraz Prezes Stowarzyszenia "Rodzina 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich". Prelegent przybliżył nam historię pułku oraz opowiedział jak w obecnych czasach kultywowana jest tradycja pułkowa. Dziękujemy za spotkanie i owocną dyskusję. 

 

21 maja 2016

Komersz 137-lecia Arkonii

W sobotę 21 maja 2016 roku obchodziliśmy kolejną już, 137 rocznicę założenia Arkonii w Rydze w 1879 roku. Obchody rozpoczęliśmy od złożenia wieńcy na grobie fil. Adama Malinowskiego i pod tablicą za poległych Korporantów na warszawskim pl. Zamkowym. Następnie wszyscy udali się na Mszę  do kościoła św. Marcina na ul. Piwnej. Po nabożeństwie przeszliśmy do gmachu Resursy Obywatelskiej, gdzie w tym roku odbywały się uroczystości komerszowe. Tam, po kole komerszowym omawiającym najważniejsze sprawy stowarzyszenia oraz obiedzie, rozpoczęła się część oficjalna Komerszu- pełna przemówień oraz śpiewów. Wśród gości oczywiście nie zabrakło przedstawicieli skartelowanych korporacji: Konwentu Polonia oraz Welecji. Około godziny 19 opuściliśmy Dom Polonii i prowadzeni przez dorożkę wiozącą sztandar przeszliśmy w tradycyjnym Genzenmarszu przez uliczki Starego Miasta na Kwaterę, gdzie w znakomitym towarzystwie świętowaliśmy jeszcze do rana. Arkonia, Vivat, Crescat, Floreat in Aeternum!

 

17 maja 2016

Evgen Malinovskiy o poezji śpiewanej

W ostatni wtorek gościem jednego z naszych cotygodniowych spotkań był Evgen Malinovskiy, pochodzący z Syberii aktor filmowy i teatralny, muzyk i charyzmatyczny pieśniarz. Spotkanie poświęcone było poezji śpiewanej, a w szczególności Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie. Oprócz możliwości zaznajomienia się z historią pieśni bardowskich oraz tzw. pieśni więziennych, mieliśmy również okazję usłyszeć parę wykonań i interpretacji naszego Gościa. Serdecznie dziękujemy naszemu prelegentowi oraz wszystkim przybyłym na to spotkanie.

 

3 maja 2016

Komersz Konwentu Polonia w Sopocie

Tradycyjnie już, majówka upłynęła nam pod znakiem Komerszu Konwentu Polonia, który jak co roku odbywa się 3 maja w Sopocie. W tym roku, w obchodach wzięła udział nasza 2-osobowa delegacja, a także jeden z filistrów, który spędzał majówkę w Trójmieście. Uroczystości komerszowe rozpoczęła Msza Św. w kościele Gwiazda Morza w Sopocie, a część oficjalna komerszu odbyła się w słynnej Operze Leśnej. Jak zwykle, nie zabrakło podniosłych przemówień, zimnego piwa oraz dobrej zabawy w korporacyjnym gronie, która zakończyła się na kwaterze Konwentu w późnych godzinach nocnych. Dziękujemy za zaproszenie i z niecierpliwością wyczekujemy już kolejnego komerszu naszej kartelowej siostry. Korporacja Akademicka Konwent Polonia, Vivat, Crescat, Floreat in Aeternum!

 

26 kwietnia 2016

Pani Ewelina Leszczyńska "Kino Skandynawskie"

Dzisiaj spotkaliśmy się z panią Eweliną Leszczyńską, która podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat kina skandynawskiego. Dowiedzieliśmy się o początkach fascynacji prelegentki kinem północy, o tym czym się cechuje a także jakie główne tematy porusza. Pani Ewelina podzieliła się także z nami swoimi obserwacjami na temat codziennego życia w Norwegii, gdzie mieszkała przez kilka miesięcy. Dziękujemy za spotkanie i owocną dyskusję.

 

19 kwietnia 2016

Projekcja filmu "Historie Kuchenne"

Na kolejnym spotkaniu wtorkowym, w ramach przygotowania do kolejnego wykładu poświęconemu kinu skandynawskiemu, obejrzeliśmy film norweskiego reżysera Benta Hamera "Historie Kuchenne". Film obowiada historię szwedzkich naukowców z lat 50, którzy prowadzą badania nad codziennymi pracami gospodyń domowych w celu ich ułatwienia i zwiększenia efektywności. Reżyser porusza w swym filmie temat samotności, męskiej przyjaźni oraz w inteligentny sposób wyśmiewa i obala stereotypy narodowe. Z pewnością po tej projekcji wiemy trochę więcej o tym czym jest kino skandynawskie i czujemy się pewniej przed czekającym nas kolejnym wtorkowym spotkaniem.

 

17 kwietnia 2016

LXI Bal Arkonii

Za nami już kolejny, LXI Bal Arkonii, który odbył się 16 kwietnia w Klubie Technika NOT przy ul. Czackiego. Bal rozpoczął się od przemówienia Komisarza Balowego, po czym obecni na sali Arkonii odśpiewali hymn korporacji. Pierwszym tańcem był polonez, a w dalszej części wieczoru obejrzeliśmy pokaz Mazura przygotowany przez fuksów i ich partnerki. Dochód z tegorocznego balu zostanie przekazany na wsparcie udziału polskiej delegacji w XXXIII Międzynarodowym Letnim Obozie Zakonu Maltańskiego Niepełnosprawnej Młodzieży. Wszystkim gościom bardzo dziękujemy za wspólną zabawę do rana i zapraszamy za rok, na LXII Bal Arkonii.

 

13 kwietnia 2016

Wykład otwarty "Lekcja Białoruskiego" w Cafe Niespodzianka

Tym razem zebraliśmy się na wykładzie otwartym, który odbył się w Cafe Niespodzianka, aby wysłuchać debaty na temat polityki, gospodarki oraz perspektyw stojących przed Białorusią. Naszymi gośćmi byli eksperci w tym temacie, panowie: Witold Jurasz, Jarosław Guzy oraz Aleś Alachnovič. Dużą część dyskusji stanowiły wzajemne relacje polsko-białoruskie, problemy z jakimi musimy się mierzyć oraz recepty na ich poprawę w przyszłości. Spotkanie trwało prawie 3 godziny, a rozmowy z plegentami trwały jeszcze do późna w nocy. Dziękujemy wszystkim przybyłym na spotkanie i zapraszamy na kolejne wykłady otwarte organizowane przez naszą korporację.


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 ... 82