> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 ... 87

 

12 grudnia 2017

Korea Północna - Polityka/Kryzys/Wojna

Tego dnia odbył się kolejny arkoński wykład otwarty w semestrze zimowym. Tym razem wybór miejsca padł na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wraz z Kołem Naukowym Dyplomacji i Prawa zorganizowaliśmy debatę na temat: Korea Północna - Polityka/Kryzys/Wojna. Prelegentami byli: dr Bogusław Zaleski, podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych w latach 2002-2005 oraz pan Oskar Pietrewicz, analityk programu Azja i Pacyfik w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Dowiedzieliśmy się, że Korea Północna rozbudowuje swój potencjał militarny i atomowy w myśl ideologii Songun, wprowadzoną za rządów Kim Dzong Ila, aby odstraszyć od interwencji wielkie mocarstwa w sprawy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Celem reżimu Kim Dzong Una jest raczej zachowanie władzy w myśl gospodarki dworskiej i nie jest nastawiony na zjednoczenie Korei sposobem siły. Każdy atak ze strony Korei Północnej skończyłby się katastrofą dla dynastii Kimów. Z kolei Stany Zjednoczone, ani Korea Południowa będąca de facto kolonią USA oraz Japonia, nie mająca własnego wojska  od bezwarunkowej kapitulacji w 1945, nie mogą uczynić żadnego ataku prewencyjnego bez zagrożenia atomowego ze strony Korei Północnej, której rakiety mogą już dotrzeć do Zachodniego Wybrzeża USA. Chiny, kierujące się polityką utrzymania Korei Północnej jako sfery buforowej między nimi a sojusznikami USA, przespały moment, gdy Korea Północna mająca broń atomową, stała się suwerenna. Silna Korea Północna nie jest dla Chin dobrą monetą, lecz źródłem potencjalnych problemów.

 

Po wykładzie udaliśmy się do Klubu Harenda, gdzie przy złocistej substancji rozmawialiśmy dalej o sytuacji na półwyspie Koreańskim oraz na mniej ważkie tematy.

 

9 grudnia 2017

Rybka Arkonii 2017

W ten sobotni dzień na naszej kwaterze odbyło się spotkanie przedświąteczne. Fuksy, barwiarze oraz filistrzy Arkonii, filistrzy z kartelowego Konwentu Polonia, filister Korporacja Akademickiej Hermesia oraz renonsy naszej najmłodszej korporacji córki: Giedyminii Ostrogiensis mieli okazję złożyć sobie życzenia i spędzić wspólny wieczór przy świątecznej kolacji.  Jak wiadomo "rybka lubi pływać", więc nie zabrakło również... pysznego barszczu. Wszystkiego było pod dostatkiem, a w trakcie spotkania odśpiewane zostało tradycyjne, kolędowe wykonanie "Kra- kra- kra- krambambuli...". W wesołej atmosferze i w szerokim gronie, rozmowy i śpiewy trwały do późna w nocy.

 

5 grudnia 2017

108 lat kartelu Konwentu Polonia i Arkonii

108 lat temu, w Dorpacie (dzisiejsze Tartu w Estonii), została podpisana umowa kartelowa pomiędzy Konwentem Polonia a Arkonią.  Dwie najstarsze polskie korporacje akademickie, mające siedziby na terenie wrogiego Imperium Rosyjskiego, postanowiły zawrzeć więź wiecznej przyjaźni na znak wzajemnego, bratniego wsparcia na rubieżach dawnej I Rzeczypospolitej. III program Polskiego Radia, uznając doniosłość tego faktu, podało informację o rocznicy podpisania kartelu w audycji Urywki z Kalendarza.

 

Convent Polonia et Arconia, vivant, crescant, floreant in aeternum!

 

 

Linki:

Fragment audycji Urywki z Kalendarza, informacja o podpisaniu kartelu


Link do podstrony audycji na stronie Trójki - pełna audycja znajduje się dn. 5 XII 2017, prowadzący Łukasz Błąd.

 

28 listopada 2017

Geologia Marsa

W ostatni wtorek listopada wykład o Geologii Marsa wygłosił prezes Arkonii, Kolega Szymon Betliński (cetus 2010). Prelegent omówił nam w sposób popularno-naukowy strukturę czwartej w Układzie Słonecznym i jednocześnie najbliższej Ziemi planety. Wykład o samym Marsie był przyczynkiem do zaszczepienia dalszych zainteresowań tematu ewolucji planetarnej i szerzej Wszechświata. Prezentacja dotykała także zagadnień związanych z filozofią nauki. Kolega przybliżył nam ogólne cechy charakterystyczne czerwonej planety wraz z hipotezami wysówanymi przez naukowców (geologów planetarnych) powstawania tych struktur. W trakcie prezentacji dowiedzieliśmy się m.in. że na Marsie znajduje się największa góra w naszym układzie Olympus Mons, przy której nasz rodzimy Mont Everst wydaje się małym pagórkiem. Mieliśmy także okazję przyjżeć się bliżej wodzie na Marsie, w jakich formach tam istnieje i jaki miała wpływ na obecny wygląd planety. Na koniec nie zabrakło poruszenia kwestii, skąd to wszystko wiemy. Kolega przybliżył nam po krótce aspekt badania Marsa przez człowieka. W części pytań nie mogło oczywiście zabraknąć wątku rozpalajacego wiele dyskusji, a mianowicie pomysłu misji załogowych na Marsa wraz z budowaniem tam większej infrastruktury do życia, a nawet kwestii terraformowania planety. Odpowiedzi zachowamy sobie w pamięci.

 

Jedno jest pewne: w Arkonii życie pulsuje mocno w każdy wtorek!

 

21 listopada 2017

Media publiczne czy narodowe?

Na wtorkowym zebraniu naukowym usłyszeliśmy wykład na temat: Media publiczne czy narodowe? - Perspektywy rozwoju na tle tendencji europejskich. Prelegentem był filister Maciej Stanecki (cetus 1993), wiceprezes zarządu TVP S.A. Filister opowiedział o istotnej roli, jakie odgrywają media publiczne na rzecz debaty publicznej i pielęgnowaniu kultury polskiej. Dlatego należy je dofinansowywać z budżetu państwa, ponieważ nie jest to działalność komercyjna przynosząca zysk.  Prelegent przedstawił trendy europejskie oraz światowe, które w połączeniu z nowoczesnymi technologiami, wpływają na rozwój telewizji. Została przedstawiona wizja, w której tradycyjny telewizor został zastąpiony projektorem połączonym do urządzenia mobilnego, w którym wybieramy ulubiony serial danej stacji telewizyjnej w systemie VOD. W trakcie wykładu padło wiele dociekliwych pytań, które pozwoliły zrozumieć, jak działa Telewizja Polska.

 

Wykład zwiększył naszą świadomość, że media publiczne powinny pełnić służbę na rzecz społeczeństwa i kraju. 

 

18 listopada 2017

Weleckie Vabank!

W sobotę odbyła się Wieczornica naszych kartelowych braci z Korporacji Akademickiej Welecja. W tym semestrze Weleci zorganizowali potańcówkę w stylu Vabank. Nie mogliśmy pominąć okazji do wspólnej zabawy, toteż wzięliśmy udział licznie w tańcach i innych przyjemnościach wieczoru przygotowanych przez gospodarzy. Braciom Weletom gratulujemy zorganizowania znakomitej Wieczornicy i zarazem zapraszamy na naszą już 6 stycznia!

 

Link do galerii zdjęć: 

https://www.facebook.com/events/157486934739258/permalink/159893941165224/

 

14 listopada 2017

Przemysł Kosmiczny - Polska, Europa Świat

14 listopada spotkaliśmy się na wykładzie otwartym Przemysł Kosmiczny - Polska/Europa/Świat w Instytucie Techniki Cieplnej. Wydarzenie na temat przemysłu kosmicznego zorganizowane zostało we współpracy z Studenckim Kołem Astronautycznym przy PW, a gościem był Michał Szaniawski– wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, podlegającej pod Ministerstwo Rozwoju.

Mieliśmy okazję zrozumieć mechanizmy programów wsparcia sektora technologii kosmicznej w Polsce, Europie oraz na całym świecie, a także poznać największe wyzwania stojące przed polskim biznesem w tym sektorze, z których największym jest wytworzenie kadr aby ludzie z inicjatywą mogli realizować projekty nie opuszczając kraju. Jako największa szansa dla polskich podmiotów został wskazany segment downstream, czyli przetworzenie i wykorzystanie danych pozyskiwanych z satelitów.

Poznaliśmy również kulisy prac Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz roli Polski w tych przedsięwzięciach, a następnie nasz gość opowiedział o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która dotychczas zdążyła pochłonąć 100 miliardów dolarów. Najważniejszym trendem w przemyśle kosmicznym, wskazanym przez gościa okazało się zastępowanie dużych i długowiecznych satelitów znacznie mniejszymi i mniej wytrzymałymi, ale w dużo większej ilości (konstelacje nawet po 1000 satelitów jedna).

Wszystko okraszone było wieloma doskonałymi anegdotami, których jeszcze więcej mieliśmy okazję wysłuchać przy wspólnym piwie po wykładzie.

Krótkie podsumowanie wykładu: 

https://www.youtube.com/watch?v=2p-iH0jxCqs

 

11 listopada 2017

Komersz Zimowy 189-lecia K! Konwent Polonia

11 listopada, w dzień Święta Niepodległości Polski, delegacja Arkonii wzięła udział w Komerszu Zimowym najstarszej, a zarazem kartelowanej z Arkonią korporacją, Konwentu Polonia. W tym roku Polonusi świętowali 189 rocznicę powstania swojej korporacji, która została utworzona pierwotnie w Dorpacie (współcześnie Tartu w Estonii).

Uroczystości komerszowe rozpoczęły się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w której odprawiono mszę świętą za Ojczyznę, w której wzięli udział samorządowcy, wojewoda pomorski i parlamentarzyści. Poczty sztandarowe Polonii, Arkonii i Welecji stanęły obok pocztów służb mundurowych, związków zawodowych oraz środowisk patriotycznych. Uroczystościom przewodniczył metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

Cześć oficjalna Komerszu Zimowego rozpoczęła się w znanej (a korporantom już znajomej) Operze Leśnej. Było wiele doskonałych przemówień, które podkreślały wartość przyjaźni międzykorporacyjnej. Korzystając z faktu, że mieliśmy do dyspozycji amfiteatr, nie odmówiliśmy sobie wesołych śpiewów. Zabawa później przeniosła się na kwaterę Konwentu, gdzie odbyła się knajpa pokomerszowa. Nazajutrz pożegnaliśmy się z Polonusami, spożywając wspólnie burszowskie śniadanie.

Braciom Polonusom dziękujemy, jak zwykle, za serdeczną gościnę oraz gratulujemy dobrego rozwoju. Życzymy kolejnych sukcesów na polu korporacyjnym oraz wytrwałości w pracy na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska.

 

Vivat, crescat, floreat CONVENT POLONIA in aeternum!

 

Link do galerii zdjęć: 

https://www.facebook.com/arkoniapl/posts/2013608398897349

Relacja TVP3 Gdańsk:

https://gdansk.tvp.pl/34778292/msza-swieta-za-ojczyzne-w-bazylice-mariackiej

 

5 listopada 2017

Msza za rodzinę Arkońską

5 listopada o godzinie 8:00 zebraliśmy się w kościele św. Marcina na ul. Piwnej aby uczestniczyć we Mszy Świętej za Rodzinę Arkońską. Po mszy spotkaliśmy się w lokalu Sto Pociech by porozmiawiać przy słodkim poczęstunku. Spotkanie było bardzo miłe i okazało się pretekstem do poglębienia więzów wśród wielopokoleniowej Rodziny Arkońskiej.

 

1 listopada 2017

Dzień Wszystkich Świętych

W tym pełnym zadumy okresie Wszystkich Świętych Arkoni odwiedzili warszawskie cmentarze, aby móc pomodlić się za dusze zmarłych członów korporacji. Porządkując czasem zapomniane przez bliskich groby filistrów, zostawiamy na nich znicz i barwy arkońskie na znak pamięci i wiecznego braterstwa.

 

Braciom co po życia znoju, spoczywają już w pokoju, pod mogilnym żwirem ziemi, wieczny pokój, wieczna cześć


Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 ... 87