> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 2 3 4 5 6 ... 87

 

15 marca 2018

Przyjazd delegacji niemieckich korporantów z Związku Weinheim 14-16 marca

W tych dniach przyjęliśmy niemiecką delegację z Związku Corpsów Weinheimer Senioren Conventen (WSC). W wyniku arkońskiej wizyty w Berlinie, (patrz Arkońska eskpedycja do Berlina z dn. 6 października 2017), zostały nawiązane nowe kontakty, które zaowocowały przyjazdem władz WSC, aby mogli poznać Arkonię i polskie realia korporacyjne.


W czwartek delegacja WSC była na spotkaniu AHSC Warschau, stowarzyszenia międzynarodowego, które jest platformą międzkorporacyjną łączących zagranicznych korporantów przebywających w Warszawie. W piątek została zorganizowana na kwaterze Arkonii knajpa polsko-niemiecka, w której oprócz Arkonów wzięli udział członkowie niemieckich corpsów: Alemannia-Thuringia Magdeburg, Delta Aachen, Corps Borussia zu Clausthal-Zellerfeld, Rheno-Nicaria zu Mannheim-Heidelberg. Śpiewów i rozmów w trzech językach nie było końca, została rozegrana sztafeta, która zakończyła się remisem. W sobotę, w Irish Pub na Krakowskim Przedmieściu (w końcu dzień św. Patryka!) odbyły się rozmowy na temat przyszłej współpracy, podczas której znaleźliźmy wiele wspólnych punktów.

 

Teraz czas na rewizytę Arkonii w 10-13 maja na zamku Weinheim!

 

13 marca 2018

Polacy w walce z bronią V w czasie II Wojny Światowej

W tym dniu odbyliśmy dyskusję pomiędzy Arkonami i gośćmi o wpływie Polaków w walce z projektowaną bronią rakietową III Rzeszy Niemieckiej, którą według propagandy niemieckiej miała stanowić Wunderwaffe zmieniająca niepomyślny dla Niemiec obrót  II Wojny Światowej. Wymieniliśmy posiadaną wiedzę, dowiadując się, że Armia Krajowa wykradła części broni rakietowej V1 i V2, który dokładnie zbadał polski naukowiec, Janusz Groszkowski. Dzięki jego trafnej analizie właściwości rakiet niemieckich, AK mogło przekazać informację Brytyjczykom w celu zorganizowania skutecznej obrony antyrakietowej.

 

Ponadto daliśmy się ponieść w kreacji historii alternatywnej, co byłoby, gdyby III Rzeszy udałoby się rozwinąć Wunderwaffe na większą skalę. W połączeniu z prowadzonymi badaniami nad bronią atomową, naziści mogli dokonać o wiele większych zniszczeń, niszcząc doszczętnie Londyn i może Moskwę. Doszliśmy jednak do wniosku, że przewaga strategiczna po stronie Aliantów była zbyt wielka, a Hitler nie utrzymałby się dłużej niż do późnego roku 1946 nawet przy rozsądnej strategii wojskowej  (zamiast miast-twierdz, powolne cofanie się do Niemiec, wykorzystując sytuacje przewagi taktycznej do kontruderzeń). To było za mało czasu, aby wyprodukować więcej głowic jądrowych oraz samych rakiet. Wunderwaffe nie mogło ocalić III Rzeszy przed upadkiem.

 

10 marca 2018

Arkoński Wyjazd Integracyjno-Taktyczny 10-11 marca

W drugi weekend marca wybraliśmy się do urokliwego ośrodka w Kamieńczyku nad Liwcem, w którym Komisarz ds. Spotkań i Zebrań Towarzyskich, kol. Stanisław Ciarka (cetus 2009) zaplanował wyjazd z udziałem stanu filisterskiego i młodej Arkonii. Odbyliśmy fascynujące warsztaty z filistrami na temat przyszłości Arkonii, sposobów działalności w Korporacji, w których ćwiczyliśmy umiejętności miękkie: prezentacji własnej wizji, zdolność jej realizacji oraz działanie w grupie. Wynik warsztatów okazał się satysfakcjonujący, biorąc pod uwagę tylko ilość pomysłów, które czekają na urzeczywistnienie!


Następnie rozpaliliśmy ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski oraz spożywaliśmy złocistą substancję, tocząc wesołe gawędy i śpiewy. Ten mały reset okazał się konieczny, aby w dniu następnym wstać o poranku i wziąć udział w dalszym programie wyjazdu. Zostało zorganizowane szkolenie taktyczne ASG przez komandosów z grupy Grom i JWK Lubliniec. Doświadczyliśmy na własnej skórze, jak ważna jest klarowna komunikacja, zgranie w zespole oraz przede wszystkim zaufanie. Nauczyliśmy się kilka szyków formacji piechoty, np. tyraliera i sierżant. Ferwor walki udzielił się każdemu, toteż symulacje potyczek bojowych były bardzo zacięte.

 

Ten wyjazd przejdzie do historii Arkonii!  


Galeria Zdjęć

 

Film prezentujący działania bojowe Arkonów

 

3 marca 2018

Kurs Pierwszej Pomocy

W sobotę Wiceprezes Wewnętrzny, kol. Maciej Saczywko (cetus 2013), - ratownik medyczny oraz przedsiębiorca zorganizował kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas kursu  uzyskaliśmy niezbędne informacje oraz umiejętności potrzebne przy ratowaniu życia lub zdrowia. Prelegent podkreślił, że przy udzielaniu pierwszej pomocy najważniejsze jest własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo osoby potrzebującej pomocy. Mieliśmy okazję poćwiczyć resustytacje krążeniowo-oddechową  na fantomie dorosłego człowieka, dziecka, niemowlęcia. Dowiedzieliśmy się jak używać automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), a ponadto usłyszeliśmy sposoby na radzenie sobie z zagrożeniami dnia codziennego.

 

Ponadto uzyskaliśmy od kol. Saczywko certyfikaty ukończenia kursu pierwszej pomocy, które zostały oblany w odpowiedni dla burszów sposób.

 

1 marca 2018

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Delegacja Arkonii oraz innych warszawskich korporacji wzięła udział w uroczystościach państwowych w Areszcie Śledczym na ul. Rakowieckiej oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Oddaliśmy hołd m.in. filistrowi Arkonii, Mirosławowi Ostromęckiego, który został skazany na karę śmierci (został ułaskawiony) za aktywną działalność w Narodowych Siłach Zbrojnych.  


 

Cześć i chwała bohaterom!

 

27 lutego 2018

Ruch Korporacyjny w Niemczech

Tego dnia usłyszeliśmy ciekawej prelekcji filistra Arkonii oraz zarazem Wiceprezesa Zewnętrznego Związku Filistrów Arkonii, Bartłomieja Kachniarza (cetus 1995) na temat ruchu korporacyjnego u naszych zachodnich sąsiadów. Filister podkreślił, że o ile w Polsce Korporacji jest około 20, to w Niemczech jest tyle związków grupujących korporacje. Korporacje w Niemczech dzielą się na różne typy: Landmanschafty, czyli ziomkostwa z danej ziemi (dzisiaj raczej nawiązujące nazwą), apolityczne i areligijne Corpsy oraz Burschenschafty, które są radykalniejszym i bardziej politycznym odłamem niemieckiego ruchu korporacyjnego. Są też korporacje, które są katolickie lub innego wyznania, zajmują się wyłącznie śpiewem albo uprawianiem sportu, lecz nie są szanowane przez starsze związki, które uprawiają szermierkę akademicką. Prelegent nakreślił nam piękną wizję życia korporacyjnego w własnych, dużych domach, które są podstawą działalności formacji korporacyjnych w Niemczech.

 

 

Ponadto został nam przedstawiony bliżej Związek Corpsów Weinheim, których delegaci mają przybyć do Warszawa na zaproszenie stowarzyszenia AHSC, aby poznać Arkonię i polski ruch korporacyjny. Liczymy na owocną wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy!

 

20 lutego 2018

Brydż dla bystrzaków

Na kolejnym spotkaniu naukowym wzięliśmy pod warsztat popularną grę towarzyską w okresie międzywojennym, czyli brydż! Spotkanie poprowadził najlepszy arkoński brydżysta, filister Filip Otmianowski (cetus 2003), swojego czasu zawodnik Polskiego Związku Brydża Sportowego. Filister przedstawił niezbędny samouczek, po którym barwiarze, fuksy i goście w czwórkach rozpoczęli brydżowe licytacje, wisty oraz zdobywanie lew. Gra przypadła wszystkim do gustu, toteż nie raz będziemy ją powtarzać przy mniej oficjalnych spotkaniach!

 

17 lutego 2018

Knajpa teleturniejowa

Było poważne spotkanie dyskusyjne we wtorek, ale każdy semestr w comment arkońskim trzeba rozpocząć radośnie! Nowo wybrany Komisarz ds. spotkań i zebrań towarzyskich, kolega Stanisław Ciarka (cetus 2009) zorganizował knajpę w konwencji teleturniejowej, wcielając się w rolę słynnego Krzysztofa Ibisza. Do szranek w teleturnieju stanęły trzy drużyny, które zażarcie walczyły o każdą złotówkę. Na początek były pytania ogólne, w której każda drużyna mogła zwiększyć budżet startowy. W następnym etapie rozpoczęła się zażarta licytacja o każde pytanie tudzież czarne skrzynki, w której nieraz padało słynne Va Bank! W czasie przerw na reklamę były śpiewane korporacyjne i patriotyczne pieśni, jak: Testament Pijaka, Krambambuli, czy Ogniska już dogasa blask. Ostatecznie teleturniej i tytuł mistrzów uzyskała drużyna Piwko, natomiast kolega sekretarz został ochrzczonym nowym imieniem piwnym.  Śpiewy i rozmowy z Koźlej 10 dobiegały do późnych godzin wieczornych.  

 

Dziękujemy za przybycie: braciom Weletom, kolegom z Sarmatii, Aquilonii i Respubliki. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia warszawska międzykorporacyjna knajpa! Natomiast Komisarzowi ds. spotkań i zebrań towarzyskich gratulujemy zorganizowania udanego teleturnieju!

 

13 lutego 2018

Korporacja Akademicka. Struktura - przyjaźń - tradycja. Czyli o męskim stowarzyszeniu w XXI wieku

Na pierwszej kwaterze arkońskiej w semestrze letnim postanowiliśmy zorganizować dyskusję o Korporacji Akademickiej oraz samej Arkonii. Korporacja przez duże K to krąg przyjaciół, która wymaga odpowiedniej atmosfery dla tworzenia dożywotnich więzów przyjaźni. Korporacja musi być hierarchiczna, ponieważ nowi członkowie, czyli fuksy muszą dać się poznać i sprawdzić wobec starszych kolegów zarówno w pracy dla stowarzyszenia, jak i w okolicznościach towarzyskich (knajpy, kuluary, okolicznościowe imprezy: Rybka, Jajeczko, Komersz). Natomiast każdy barwiarz przyjmuje różne funkcje, które wymagają odpowiedzialności wobec członków Koła. Wszystko w poszanowaniu naszych zwyczajów i tradycji, które stanowią bardzo dużą część naszej tożsamości i wspólnotowości. 

 

Ponadto dokonaliśmy podsumowania działalności Arkonii  w semestrze zimowym, który był bardzo aktywny w środowiskach akademickich czołowych uniwersytetów warszawskich. Uznaliśmy, że pomimo zwiększenia rozpoznawalności wśród studentów, trochę ucierpiały nasze wewnętrzne relacje, które wymagają spotkań zamkniętych. Dlatego plan na semestr letni jest bardziej skierowany do pracy wewnętrznej, w którym Prezydium Arkonii i Wydział Naukowy zaplanowali pasjonujące referaty kolegów i filistrów, zaprosili uznanych specjalistów w różnych dziedzinach. Jest także miejsce na dyskusję pomiędzy Arkonami oraz warsztaty skierowane na wszechstronny rozwój członków.

 

Drodzy koledzy studenci! Brak wydarzeń facebookowych nie oznacza wcale, że Arkonia zamyka się na świat! Jeżeli chcecie otrzymywać informacje o następnych spotkaniach arkońskich, prosimy o kontakt mailowy z Oldermanem cetusu 2017, kolegą Igorem Białoruckim:  igor.bialorucki@gmail.com

 

26 stycznia 2018

Przerwa semestralna 26.01-04.02.2018

Czyli arkońskie zawieszenie na chwilę w czasie sesji egzaminacyjnej.

 

Następna arkońska kwatera naukowa odbędzie się tradycyjnie we wtorek 13.02.2018 roku w siedzibie Arkonii przy ul. Koźla 10 na temat: Korporacja Akademicka. Struktura - przyjaźn - tradycja. Czyli o męskim stowarzyszeniu. Zainteresowanych Arkonią studentów prosimy o kontakt mailowy z Oldermanem cetusu 2017, kol. Igorem Białoruckim: igor.bialorucki@gmail.com


Strona: 1 2 3 4 5 6 ... 87