> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 99

 

21 kwietnia 2018

LXIII Bal Arkonii

Zgodnie z tradycją powojennej Arkonii, w trzecią sobotę kwietnia odbył się już LXIII Bal Arkonii. Bal miał miejsce tym razem w pięknej Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, w której się już odbywały arkońskie bale*. 

 

Goście, przychodząc na godzinę 20:30, byli witani przez gospodarzy balu: Hannę i Pawła Wilskich oraz Magdalenę i Łukasza Wojdygów. Panie otrzymywali tradycyjnie czerwoną różę, a panowie uścisk dłoni gospodarzy. Rozpoczęcie balu zainicjował chór Arkonów. Z kilkudziesięciu piersi arkońskich zabrzmiała I Oficjalna, czyli Hymn Arkonii. Potem przemówienie wygłosił Komisarz Balowy, kolega Kacper Szczukocki (cetus 2010) oraz dyrektor Liceum Polonijnego, pani Ewa Petrykiewicz. Następnie rozpoczęliśmy bal tradycyjnym polskim tańcem: polonezem. DJ-e z zespołu The Karlins po polonezie przygotowali nam żywiołową muzykę, która porwała nas do tańca. W czasie przerw od parkietu, o nasze podniebienia zadbał wyśmienity catering, a dla panów było przygotowane stoisko z trunkami od Baczewskiego! Została także przeprowadzona loteria fantowa oraz aukcja charytatywna, których dochód jest przeznaczony na wsparcie Niepublicznego Liceum Polonijnego Kolegium Świętego Stanisława Kostki w Warszawie, przy ulicy Bobrowiecka 9. 

 

Ponadto goście mogli zobaczyć świetny występ artystyczny uczniów Liceum Polonijnego, który zmotywował gości do wzmożonego udziału w aukcji charytatywnej. Ponownie mieliśmy przyjemność zobaczyć arkoński pokaz mazura, który tradycyjnie wykonują fuksy naszej korporacji. W tym roku do ekipy mazurowej postanowił dołączyć sam Komisarz Balowy! Dziękujemy uczniom za wyśmienity występ artystyczny oraz instruktor tańca, pani Elżbiecie Korycińskiej, która przygotowała niejeden cetus arkoński do pokazu mazura!      

 

Dziękujemy gościom za liczne przybycie. Dziękujemy ambasadzie Republiki Łotewskiej oraz Rektorom Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego za udzielenie patronatu nad LXIII Balem Arkonii. Komisarzowi Balowemu, kol. Kacprowi Szczukockiemu (cetus 2010) i komisji balowej gratulujemy zorganizowania kolejnego świetnego balu. Nie lada wyczyn, zorganizować drugi bal w tym samym roku akademickim!

 

Kolejny bal Arkonii za rok, w trzecią sobotę kwietnia, czyli 20 IV 2019 roku! 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

*Pierwszy bal Arkonii w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, XLVIII odbył 20 kwietnia 2002 roku, komisarz balowy fil. Janusz Tomaszewski (cetus 1999), ostatni raz przy LIX Balu Arkonii 30 kwietnia 2014 roku, komisarz balowy fil. Jerzy Byszewski (cetus 2011).  

 

17 kwietnia 2018

Wizyta kwaterowa u Respublikanów - projekcja filmu i dyskusja z Tomaszem Sommerem

Tego dnia w ramach spotkania naukowego postanowiliśmy odwiedzić kolegów z Corporatio Respublica, naszej korporacyjnej córki. Respublikanie zorganizowali projekcję filmu dokumentalnego “Rozstrzelać Polaków” według scenariusza doktora Tomasza Sommera, który jest również autorem książki “Operacja polska NKWD 1937-1938. Geneza i przebieg ludobójstwa popełnionego na Polakach w Związku Sowieckiem” połączony z pytaniami i dyskusją z samym autorem scenariusza.

 

Projekcja filmu pozwoliła nam odświeżyć wiedzę nabytą na spotkaniu naukowym z dn. 15 listopada 2016 roku, na którym również gościliśmy dr Sommera. Książka oraz film dokumentalny ujawniają ukrywaną w historiografii kolejne ludobójstwo ZSRR, które zniszczyło polski żywioł na dalekich kresach dawnej I Rzeczypospolitej. Ponad 100 tysięcy Polaków zostało zamordowanych z powodu rozkazu Józefa Stalina, który obawiał się piątej kolumny w potencjalnej wojnie z Polską.  Warto dodać, że w tym czasie ludobójstwu ulegli też Niemcy Nadwołżańscy, co może świadczyć (teoria jednego z Arkonów), iż Stalin rozpatrywał przyszły konflikt ZSRR na granicy zachodniej z Niemcami w sojuszu z Polską. W tym czasie Armia Czerwona była w trakcie Wielkiej Czystki, co może być poszlaką dla teorii, że Stalin szykował sobie przedpole do Wojny Europejskiej (ZSRR dołączyłoby do wojny, gdy państwa kapitalistyczne byłyby wykrwawione). 

 

Po części naukowej oddaliśmy się swobodnym rozmowom i śpiewom wspólnie z Respublikanami. Warto dodać, że do arkońskiego wypadu dołączył barwiarz z kartelowego Konwentu Polonia, co spowodowało, że w przypadku niektórych wieczór skończył się nad ranem. 

 

3 kwietnia 2018

Warsztaty z języka migowego

Na pierwszym spotkaniu po świętach wzięliśmy udział w warsztatach z języka migowego, który przygotował dla nas kolega Jędrzej Koczorowski (cetus 2014), student medycyny. Dowiedzieliśmy się, że na komunikat w języku migowym składają się znaki manualne, mimiczne oraz ruchy wykonywane głową czy tułowiem.  Charakterystyczną cechą komunikacji w językach migowych jest synchroniczność przekazu, która pozwala przekazywać więcej, niż jeden element w komunikacji. Kolega Jędrzej opowiedział nam, że nie ma uniwersalnego języka migowego i że nie zawsze te języki pokrywają się z językami mówionymi (np. język migowy funkcjonujący w Stanach Zjednoczonych jest także używany w Kanadzie i Meksyku). Specjalny język migowy jest używany w różnych grupach zawodowych (żołnierze oraz ludzie pracujący w hałaśliwych miejscach budowlanych).
 
Po krótkim wstępie przeszliśmy do praktyki. Każdy z nas nauczył się, jak siebie przedstawić w języku migowym oraz podstawowych zwrotów: dzień dobry, do zobaczenia, dziękuję, proszę, przepraszam, itd. Od tej chwili porozumiewanie się będzie stanowiło mniejsze wyzwanie dla Arkonów!
 

 

27 marca 2018

Warszawa Wykreślona - projekt VR

Na kolejnej kwaterze naukowej gościliśmy grupę PictureWorks, która zajmuję się m.in. wizualizacją rozwoju Warszawy nie dotkniętej zniszczeniami II Wojny Światowej. Prelegenci: Marcin Adamski i Piotr Greiner opowiedzieli nam o planach przedwojennych architektów na temat rozbudowy Warszawy, m.in. filistra naszej bratniej Welecji, Bohdana Pniewskiego. Dowiedzieliśmy się, że Pole Mokotowskie miało zostać przekształcone w dzielnicę rządową im. marszałka Józefa Piłsudskiego, która w myśl ekipy sanacyjnej miała się stać dzielnicą-pomnikiem. Na niej byłyby umieszczone główne urzędy centralne II Rzeczypospolitej, zostało też zaplanowane miejsce na ogromny plac, gdzie Generalni Inspektorzy Sił Zbrojnych lub Naczelni Wodzowie mogli przyjmować defilady Wojska Polskiego. Plany były zaawansowane i wstępnie zaakceptowane przez prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego oraz elity rządowe.
 
Ponadto usłyszeliśmy też o realizacji samego projektu przez PictureWorks, jego blaskach i cieniach. Prelegenci na spotkanie arkońskie przynieśli sprzęt interaktywny, za pomocą którego mogliśmy się przenieść ciałem do Warszawy zniszczonej przez II WŚ. Po założeniu okularów oraz innych dodatków nie mogliśmy uwierzyć w rzeczywistość obrazu oraz możliwości interakcji z otoczeniem Warszawy Wykreślonej, mimo, że ciągle byliśmy na naszej kwaterze. Dziękujemy prelegentom za ciekawą opowieść, która zwiększyła naszą świadomość o historii alternatywnej. 
 

 

24 marca 2018

Jajeczko Arkonii 2018

W ostatnią sobotę przed Wielkim Tygodniem kwatera o godzinie 11:00 zapełniła się licznie zebranymi Filistrami, Barwiarzami i Fuksami podczas tradycyjnego Jajeczka. Nie zabrakło też gości: braci z Korporacji Akademickiej Welecja oraz przedstawicieli naszej najmłodszej córki, Giedyminii Ostrogiensis

 

W radosnej, wiosennej atmosferze życzyliśmy sobie dobrze przeżytych Świąt Wielkanocnych oraz chwili odpoczynku w gronie rodzinnym. Suto zastawione stoły były dowodem owocnej pracy Arkonów, którzy w dniach poprzednich przygotowywali świąteczne dania. Po tak wytężonej pracy przygotowane śniadanie musiało cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem.

 

Rozmowom, żartom oraz poważniejszym dyskusjom długo nie było końca. Fuksy cetusów 2016 i 2017 zostały obdarowane niejednym eksem za drobne uchybienia w comment. W swobodniejszej atmosferze cieszyliśmy się swoim towarzystwem w tradycyjnym, arkońskim "ogródku" przed kwaterą. Od godziny od 11:00 do 22:00 panowała niezauważalna rotacja w składzie biesiadników, toteż każdy mógł wziąć udział w naszym świątecznym spotkaniu po spełnieniu pilnych obowiązków. 

 

Kolejne Jajeczko już za rok.

 

20 marca 2018

Chiny - jak osiodłać smoka

W tradycyjny dzień kwaterowy opuściliśmy naszą kwaterę na Koźlej 10, ponieważ razem z SKN Badań nad Konkurencyjnością zorganizowaliśmy wykład Chiny - jak osiodłać smoka w murach Szkoły Głównej Handlowej. Prelegent, pan Bartosz Komasa, Senior Relationship Manager Bank of China, przedstawił nam pokrótce rys swojego banku, gospodarki Chin (tu został przedstawiony ogromny popyt na polską, zdrową żywność) i przeszedł do zwyczajów oraz sposobu bycia Chińczyków pod względem relacji biznesowych. Dowiedzieliśmy się, że lepiej nie próbować opowiadać jest dowcipów czy zabawnych anegdot w towarzystwie chińskich partnerów, ponieważ raczej zostanie to źle odebrane. Ciepły posiłek, idąc za myślą konfucjanizmu, jest bardzo ważnym elementem dnia typowego Chińczyka, toteż negocjacje, czy też ważne decyzje warto podejmować przy suto zastawionym stole. Przy negocjacjach, czy też przy zwykłych pracach wymagającej raportu, przedstawienia stanowiska, Chińczycy starają się łagodzić negatywny wymiar odpowiedzi, zamieniając “nie” na “być może”, “zobaczymy, co się da z tym zrobić”, itp. Wykład został okraszony wieloma anegdotami, przy których w humorystyczny sposób zrozumieliśmy sposób myślenia i bycia Chińczyków.

 

Po wykładzie udaliśmy się do Zielonej Gęsi, gdzie wraz z przybyłymi gośćmi dalej kontynuowaliśmy dyskusję na temat Państwa Środka lub wymienialiśmy najnowsze wieści i ploteczki z warszawskiego życia studenckiego. 

 

15 marca 2018

Przyjazd delegacji niemieckich korporantów z Związku Weinheim 14-16 marca

W tych dniach przyjęliśmy niemiecką delegację z Związku Corpsów Weinheimer Senioren Conventen (WSC). W wyniku arkońskiej wizyty w Berlinie, (patrz Arkońska eskpedycja do Berlina z dn. 6 października 2017), zostały nawiązane nowe kontakty, które zaowocowały przyjazdem władz WSC, aby mogli poznać Arkonię i polskie realia korporacyjne.


W czwartek delegacja WSC była na spotkaniu AHSC Warschau, stowarzyszenia międzynarodowego, które jest platformą międzkorporacyjną łączących zagranicznych korporantów przebywających w Warszawie. W piątek została zorganizowana na kwaterze Arkonii knajpa polsko-niemiecka, w której oprócz Arkonów wzięli udział członkowie niemieckich corpsów: Alemannia-Thuringia Magdeburg, Delta Aachen, Corps Borussia zu Clausthal-Zellerfeld, Rheno-Nicaria zu Mannheim-Heidelberg. Śpiewów i rozmów w trzech językach nie było końca, została rozegrana sztafeta, która zakończyła się remisem. W sobotę, w Irish Pub na Krakowskim Przedmieściu (w końcu dzień św. Patryka!) odbyły się rozmowy na temat przyszłej współpracy, podczas której znaleźliźmy wiele wspólnych punktów.

 

Teraz czas na rewizytę Arkonii w 10-13 maja na zamku Weinheim!

 

13 marca 2018

Polacy w walce z bronią V w czasie II Wojny Światowej

W tym dniu odbyliśmy dyskusję pomiędzy Arkonami i gośćmi o wpływie Polaków w walce z projektowaną bronią rakietową III Rzeszy Niemieckiej, którą według propagandy niemieckiej miała stanowić Wunderwaffe zmieniająca niepomyślny dla Niemiec obrót  II Wojny Światowej. Wymieniliśmy posiadaną wiedzę, dowiadując się, że Armia Krajowa wykradła części broni rakietowej V1 i V2, który dokładnie zbadał polski naukowiec, Janusz Groszkowski. Dzięki jego trafnej analizie właściwości rakiet niemieckich, AK mogło przekazać informację Brytyjczykom w celu zorganizowania skutecznej obrony antyrakietowej.

 

Ponadto daliśmy się ponieść w kreacji historii alternatywnej, co byłoby, gdyby III Rzeszy udałoby się rozwinąć Wunderwaffe na większą skalę. W połączeniu z prowadzonymi badaniami nad bronią atomową, naziści mogli dokonać o wiele większych zniszczeń, niszcząc doszczętnie Londyn i może Moskwę. Doszliśmy jednak do wniosku, że przewaga strategiczna po stronie Aliantów była zbyt wielka, a Hitler nie utrzymałby się dłużej niż do późnego roku 1946 nawet przy rozsądnej strategii wojskowej  (zamiast miast-twierdz, powolne cofanie się do Niemiec, wykorzystując sytuacje przewagi taktycznej do kontruderzeń). To było za mało czasu, aby wyprodukować więcej głowic jądrowych oraz samych rakiet. Wunderwaffe nie mogło ocalić III Rzeszy przed upadkiem.

 

10 marca 2018

Arkoński Wyjazd Integracyjno-Taktyczny 10-11 marca

W drugi weekend marca wybraliśmy się do urokliwego ośrodka w Kamieńczyku nad Liwcem, w którym Komisarz ds. Spotkań i Zebrań Towarzyskich, kol. Stanisław Ciarka (cetus 2009) zaplanował wyjazd z udziałem stanu filisterskiego i młodej Arkonii. Odbyliśmy fascynujące warsztaty z filistrami na temat przyszłości Arkonii, sposobów działalności w Korporacji, w których ćwiczyliśmy umiejętności miękkie: prezentacji własnej wizji, zdolność jej realizacji oraz działanie w grupie. Wynik warsztatów okazał się satysfakcjonujący, biorąc pod uwagę tylko ilość pomysłów, które czekają na urzeczywistnienie!


Następnie rozpaliliśmy ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski oraz spożywaliśmy złocistą substancję, tocząc wesołe gawędy i śpiewy. Ten mały reset okazał się konieczny, aby w dniu następnym wstać o poranku i wziąć udział w dalszym programie wyjazdu. Zostało zorganizowane szkolenie taktyczne ASG przez komandosów z grupy Grom i JWK Lubliniec. Doświadczyliśmy na własnej skórze, jak ważna jest klarowna komunikacja, zgranie w zespole oraz przede wszystkim zaufanie. Nauczyliśmy się kilka szyków formacji piechoty, np. tyraliera i sierżant. Ferwor walki udzielił się każdemu, toteż symulacje potyczek bojowych były bardzo zacięte.

 

Ten wyjazd przejdzie do historii Arkonii!  


Galeria Zdjęć

 

Film prezentujący działania bojowe Arkonów

 

3 marca 2018

Kurs Pierwszej Pomocy

W sobotę Wiceprezes Wewnętrzny, kol. Maciej Saczywko (cetus 2013), - ratownik medyczny oraz przedsiębiorca zorganizował kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas kursu  uzyskaliśmy niezbędne informacje oraz umiejętności potrzebne przy ratowaniu życia lub zdrowia. Prelegent podkreślił, że przy udzielaniu pierwszej pomocy najważniejsze jest własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo osoby potrzebującej pomocy. Mieliśmy okazję poćwiczyć resustytacje krążeniowo-oddechową  na fantomie dorosłego człowieka, dziecka, niemowlęcia. Dowiedzieliśmy się jak używać automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), a ponadto usłyszeliśmy sposoby na radzenie sobie z zagrożeniami dnia codziennego.

 

Ponadto uzyskaliśmy od kol. Saczywko certyfikaty ukończenia kursu pierwszej pomocy, które zostały oblany w odpowiedni dla burszów sposób.


Strona: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 99