> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 87

 

12 maja 2015

Wykład mec. Jacka Bartosiaka pt: ,,Sytuacja Polski w obliczu wojny na Ukrainie"

Tym razem Komisarz Naukowy przygotował dla nas wykład mec. Jacka Bartosiaka o Polsce i jej geopolityce oraz o sytuacji geopolitycznej na świecie. Prelegnt mówił ciekawie i wyczerpująco. Podczas wykładu wielu kolegów zadało ważne pytania m.in. dotyczące przyszłości Polski na arenie międzynarodowej, przyszłego rozłożenia sił na świecie i ewentualne konflikty w różnych regionach świata.

 

2 maja 2015

Podpisanie Kartelu pomiędzy Talavija i Konwentem Polonia oraz ich wspólny Komersz

W dniach od 2 do 3 maja, kol. Szymon Krajewski brał udział w uroczystościach zawarcia umowy kartelowej między bratnią nam korporacją- Konwentem Polonia, a łotewską korporacją Talavija oraz Komerszu obu tych korporacji. Uroczystość podpisania kartelu odbyła się we wspaniałych wnętrzach Dworu Artusa w Gdańsku, a wieczorem z tej okazji odbyła się knajpa. Przemowom i gratulacjom nie było końca, a zabawa w korporacyjnym gronie trwała do późnych godzin nocnych. Kolejnego dnia, w południe, odbył się Komersz obu skartelowanych korporacji. Również i tym razem Polonusi zadbali o wspaniałe miejsce, ponieważ uroczystości odbyły się w słynnej Operze Leśnej w Sopocie. Po części oficjalnej, spacerowym krokiem, wszyscy zebrani udali się do Instytutu Spraw Wszelakich w Sopocie, gdzie odbyła się część nieoficjalna  Komerszu. Niestety, mimo chęci pozostania w Trójmieście jak najdłużej, weekend zbliżał się ku końcowi i późnym wieczorem kol. Szymon, wraz z delegacją skartelowanej z nami Welecji, udał się w drogę powrotną do Warszawy. Obu korporacjom gratulujemy podpisania umowy kartelowej i mamy nadzieję, że po raz kolejny spotkamy się pod koniec maja podczas Komerszu Narodów Bałtyckich w Trójmieście. Studentu Korporacija Talavija et Konwent Polonia Vivat, Crescat, Floreat in aeternum! 

 

28 kwietnia 2015

Wykład fil. Witolda Trzeciakowskiego na temat zastosowań diod laserowych w medycynie

Profesor fizyki, fil. Trzeciakowski pracuje w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN gdzie prowadzi badania nad laserami półprzewodnikowymi. Filister opowiadał o historii laserów, ich rodzajach i projektach, które prowadzi w Instytucie. Odpowiadał na pytania nie tylko związane z medycznymi zastosowaniami, padło oczywiście również pytań dotyczących wykorzystania laserów w przemyśle zbrojeniowym.

 

21 kwietnia 2015

Wykład naukowy kol. Mikołaja Stępniewskiego

Wykład wygłoszony przez kol. Mikołaja, zawodowo związanego z ekonomią, dotyczył inwestowania na rynku kapitałowym przez osoby fizyczne. Kolega przedstawił nam korzyści i ryzyko związane z zakupem akcji bądź obligacji. Zaproponowano również idealny portfel dla młodej osoby gdzie: akcje powinny stanowić ok. 60% zainwestowanych pieniędzy, 30% obligacje i 10% inne formy przechowywania pieniędzy.

 

18 kwietnia 2015

LX BAL ARKONII

Uroczysty, jubileuszowy LX Bal Arkonii odbył się w centrum Warszawy w Klubie Technika NOT przy ul. Czackiego. Na balu bawiło się wyjątkowo dużo gości przybyłych z różnych krain Polski. Tradycyjnie bal ropoczęło przemówienie Komisarza Balowego po czym obecni Arkonii odśpiewali hymn korporacji. Pierwszym tańcem był polonez, który zatańczyło 60 par. Niezwykle ciekawy był pokaz mazura przygotowany przez fuksów i ich partnerki. Loteria i aukcja bardzo dobrze się udały. Zysk z tegorocznego balu zostanie przekazany na Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie. Wszystkim gościom bardzo dziękujemy za wspólną zabawę do rana i zapraszamy już za rok na LXI Bal Arkonii.

 

14 kwietnia 2015

Wykład fil. Andrzeja Jeleńskiego o mikro i nanomateriałach

Filister prof. dr hab. nauk technicznych Andrzej Jeleński wygłosił wykład dotyczący początków jak i planów na przyszłość w dziedzinie mikro i nanomateriałów. Filister przedstawił również zasadę metody Czochralskiego oraz osiągnięcia w badaniach nad technologiami pozyskiwania grafenu.

 

31 marca 2015

Wykład otwarty w formie debaty pt. ,,Jaka Europa"

Czym jest Europa? Czy pojęcie to odnosi się tylko i wyłącznie do pewnego geograficznie określonego terytorium czy jest również definicją specyficznego i niepowtarzalnego sposobu postrzegania rzeczywistości? Co co stanowi istotę, formę substancjalną europejskości? Czy jest to pierwiastek łaciński, bizantyński, germański czy słowiański? Katolicki, prawosławny czy przedchrześcijański? A może Europa jest swoistym amalgamatem łączącym w sobie wszystkie wspomniane wyżej elementy? Czy w istnieje coś takiego jak stricte europejska forma polityczności to znaczy taki schemat organizacji państwowej, w ramach której Europa realizuje swą istotę najlepiej? Na te i inne pytania odpowiadali Tomasz Gabiś i Ronald Lasecki w kawiarni MiTo.

 

29 marca 2015

Jajeczko Arkońskie 2015

W sobotę koło południa spotkaliśmy się na tradycyjnym Jajeczku Arkońskim. Przybyłych licznie na kwaterę Filistrów oraz naszych kartelowych braci witaliśmy z nieskrywaną radością i suto zastawionym stołem. Spotkanie trwało do późnych godzin nocnych w najlepszej atmosferze.

 

24 marca 2015

Wykład fil. Jerzego Kurelli o polskim sektorze gazowym

Mieliśmy okazję wysłuchać przemyśleń i spostrzeżeń fil. Kurelli na temat ostanich wydarzeń na światowym, europejskim i polskim rynku gazowym. Filister niezwykle ciekawie opowiadał o szczecińskim gazoporcie, współpracy z Katarem i sytuacji Gazpromu.

 

17 marca 2015

Wykład kol. Szymona Krajewskiego pt. ,,Prywatne firmy wojskowe"

Na początku wykładu kol. Szymon przedstawił jak rozwijało się najemnictwo na przestrzeni wieków. Później zostało przedstawione pojęcie prywatnych firm wojskowych.  Prelegent opowiedział czym są i jak funkcjonują takie firmy. Również zastanowiliśmy się, które z ich działalności niosą ze sobą korzyści, a które zagrożenia.


Strona: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 87