Arkonia - Polska Korporacja Akademicka
 
> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 88

 

6 kwietnia 2016

Pani Zofia Jabłonowska-Ratajska "Polskie Tradycje Balowe"

Z racji zbliżającego się, LXI Balu Arkonii, na dzisiejszym wykładzie otwartym spotkaliśmy się z panią Zofią Jabłonowską-Ratajską autorką książki "Walca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe anegdoty i zwyczaje". Zebrani goście mogli wysłuchać opowieści na temat dawnych bali i tego jak różniły się one od tych współczesnych. Mogliśmy się przekonać o tym, jak mimo często niesprzyjających warunków, kwitło życie towarzyskie w przedwojennej Polsce. Miejmy nadzieję, że nadchodzący bal pokaże, że również w obecnych czasach można nawiązać do tych najlepszych przedwojennych tradycji.

 

22 marca 2016

Pan Jan Olaszek "Drugi obieg wydawniczy PRL"

Kolejne nasze spotkanie było poświęcone rynkowi wydawniczemu okresu PRL. Opowiedział nam o tym pan Jan Olaszek- historyk, autor książki "Rewolucja Powielaczy". Poznaliśmy historie ludzi, którzy zajmowali się dość niebezpiecznym w tamtym okresie zajęciem jakim był druk książek i czasopism. Dowiedzieliśmy się też wiele na temat strony technicznej m.in. jak zdobywano niezbędny do druku sprzęt. Spotkanie zakończyło się serią pytań do prelegenta i dyskusją w kuluarach.

 

15 marca 2016

Pan Piotr Trudnowski "O Patriotyzmie gospodarczym"

Gościem naszego kolejnego spotkania był pan Piotr Trudnowski-publicysta, dziennikarz, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego, zajmujący się polityką obywatelską i patriotyzmem gospodarczym. To ostatnie zagadnienie było tematem naszego wtorkowego spotkania. Pan Piotr opowiedział nam m.in. o aplikacji na urządzenia mobilne "Pola", która dzięki skanowaniu kodów kreskowych pomoga wybierać polskie produkty w czasie zakupów. Odniosła ona niebywały sukces, co powinno cieszyć, bo świadczy o rosnącej świadomości konsumenckiej Polaków.

 

5 marca 2016

Seminarium wyjazdowe w Piaskach Duchownych

W miniony weekend spotkaliśmy się w kartelowym gronie w ramach wyjazdu seminaryjnego organizowanego przez Zarząd Związku Filistrów Arkonii.  Rano odbyły się zajęcia w starym forcie, 30 km na północ od Warszawy, polegające na podstawowym szkoleniu dotyczącym sprzętu alpinistycznego, zjeździe tyrolką i schodzeniu na linach. Natomiast po południu, w Klubie Polo Żurawno, odbyło się spotkanie z fil. Janem Rościszewskim, fil. Łukaszem Szumowskim i fil. Rafałem Kozłowskim. W trakcie seminarium podzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem na temat pracy zawodowej, biznesu oraz samorealizacji. Dyskusje przy kominku na te i inne tematy trwały do rana, a wielu kolegów wyraziło chęć ponownego uczestnictwa za rok.

 

1 marca 2016

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

We wtorek 1 marca, Arkoni wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się przy dawnym areszcie śledczym przy ul.Rakowieckiej, gdzie zebraliśmy się aby oddać hołd żołnierzom, także korporantom, którzy w tych murach przeszli katorgę komunistycznego śledztwa, często płacąc za to najwyższą cenę. Po tej części odbyły się obchody centralne na pl.Piłsudskiego, które zakończyła Msza Święta w Archikatedrze Św. Jana. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku równie tłumnie zgromadzimy się aby uczcić pamięć tych, którzy do końca wierzyli i walczyli o wolną Polskę. Chwała Bohaterom!

 

23 lutego 2016

Pan Łukasz Orbitowski "Fantastyka jako gatunek literacki"

Gościem naszego kolejnego wtorkowego spotkania był pisarz specjalizujący się w tematyce fantastycznej-pan Łukasz Orbitowski. Opowiedział nam on o początkach fantastyki w Polsce- pisarzach, którzy jako pierwsi zaczęli publikować dzieła tego gatunku oraz o problemach jakie stwarzał przed nimi rynek wydawniczy czasów transformacji ustrojowej. Porozmawialiśmy także o obecnej sytuacji literatury fantastycznej oraz tego  jak jej popularność wpływa na inne dziedziny kultury.

 

9 lutego 2016

"O" jak Oman (pokaz zdjęć)

W czwartek 29 stycznia nasza kwatera wypełniła się po brzegi z racji pierwszego w tym roku spotkania otwartego, na którym kol. Adam Grzesik wraz z Asią Krzemińską, opowiadali nam o swojej podróży do Omanu. Przy dźwiękach arabskiej muzyki oraz smaku daktyli, mieliśmy okazję podziwiać piękne krajobrazy, dzięki czemu chociaż przez chwilę mogliśmy wyrwać się z zimowej codzienności i poczuć sie jak w baśni z tysiąca i jednej nocy.

 

26 stycznia 2016

Wykład kol. Jerzego Byszewskiego "Kupuj odpowiedzialnie"

Tematem pierwszego wykładu naukowego w nowym roku kalendarzowym było odpowiedzialne kupowanie, a z tematem zapoznał nas kol. Jerzy Byszewski. Prelegent opowiedział nam m.in. o tym czym warto się kierować w wyborze produktów w sklepie, gdzie warto robić zakupy, a także czym jest i jak wygląda w praktyce patriotyzm gospodarczy. Bez wątpienia po tym wykładzie będziemy lepiej wiedzieli jak odnaleźć się w "gąszczu" sklepowych półek i co włożyć do naszego koszyka.

 

16 stycznia 2016

Wieczornica Arkonii "Ostry Dyżur"

W sobotę 16 stycznia o godz.21 w Centrum Sztuki- Kartonovnia odbyła się coroczna Wieczornica Arkonii, której tematem był "Ostry Dyżur". W postindustrialnych wnętrzach starej fabryki serów pojawiło się ponad 130 gości w strojach lekarzy, pielęgniarek a także pacjentów. Na szczęcie pomoc medyczna tego wieczoru nie była nikomu potrzebna i mogliśmy spędzić czas na wspólnej zabawie, która trwała do rana. Dziękujemy wszystkim za przybycie i już zaczynamy odliczać dni do kolejnej wieczornicy w przyszłym roku.

 

15 grudnia 2015

Projekcja filmu "Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę"

Nawiązując do tematu wykładu na temat kina na ostatnim spotkaniu przed Swiętami obejrzeliśmy film Stanleya Kubricka "Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę" z 1964. Reżyser w swoim antywojennym obrazie ukazuje jak często na szczytach władzy można spotkać ludzi niekompetentnych, szalonych czy też zwyczajnie głupich, których decyzje wpływają na losy milionów ludzi.


Strona: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 88