> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 99

 

16 czerwca 2018

Ślub kol. Macieja Dulskiego

Z wielką radością zawiadamiamy, że dnia 16 czerwca 2018 roku związek małżeński zawarli:

 

Danuta Pomiankowska i kol. Maciej Dulski

 

9 czerwca 2018

Ślub fil. Piotra Wójcika

Z wielką radością zawiadamiamy, że dnia 9 czerwca 2018 roku związek małżeński zawarli:

 

Anna Częścik i fil. Piotr Wójcik

 

2 czerwca 2018

Komersz Inaugurujący Giedyminii Ostrogiensis

Po wielu miesiącach prac Arkonii i korporacji-córki, Giedyminii Ostrogiensis, nastąpił uroczysty moment nadania barw pierwszym semestrantom Giedyminii Ostrogiensis i zarazem pierwszego komerszu nowej korporacji! Uroczystości komerszowe rozpoczęły się od złożenia wieńca pod tablicą poległych korporantów w Zamachu Majowym, w którym zginął Stary Strzecha Jagiellonii, Szczepan Olchowicz. W trakcie złożenia wieńca prócz Arkonów i Giedyminów byli obecni Stare Strzechy naszej kartelowej Jagiellonii, do której Giedymina Ostrogiensis nawiązuje w zwyczajach i tradycji.  Komersz odbył się w Resursie Obywatelskiej, na który zjechało się wielu przedstawicieli polskich korporacji: Arkonii, Welecji, Sarmatii, Chrobii, Respubliki, Hermesii oraz Astrei Lublinensis.  Następnie po komerszu nastąpił uroczysty genzenmarch na kwaterę Arkonii, na której odbyła się knajpa pokomerszowa.

 

Giedyminom gratulujemy wytrwałości oraz sukcesu w związku z powołaniem pełnoprawnej korporacji. Wyrażamy nadzieję, że to dopiero początek drogi i że na następnym Komerszu Giedyminia będzie jeszcze liczniejsza!

 

Vivat, crescat, floreat Giedyminia Ostrogiensis in aeternum!

 

29 maja 2018

Piwna regeneracja przed sesją letnią

Tym razem spotkanie nie było nastawione na cele naukowe, a na zwyczajnym odpoczynku wśród grona najbliższych przyjaciół. Niechętnie opowiedziliśmy sobie o planach sesyjnych, a bardziej chętnie już o planach na wakacje. Spotkanie dało nam siłę i nadzieję, że sesja będzie pomyślna oraz, że przez wakacje Arkoni odetchną, aby jeszcze lepiej się przygotować do pracy w przyszłym roku akademickim!

 

22 maja 2018

Gra negocjacyjna

Na tym spotkaniu naukowym odbyliśmy grę negocjacyjną, którą przygotował kol. Marcin Pommersbach (cetus 2014). Tematem gry były negocjacje pomiędzy terrorystami, którzy przetrzymywali zakładników i chcieli wynegocjować solidny okup, a służbami porządkowymi, których priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa zakładnikom. Podzieliliśmy się na dwie drużyny i wczuliśmy się w powagę sytuacji. Rezultat gry niech pozostanie tajemnicą, ale możemy zdradzić, że obyło się bez rozlewu krwi!

 

19 maja 2018

Komersz CXXXIX-lecia Arkonii!

W sobotę 19 maja obchodziliśmy kolejną już, 139 rocznicę założenia Korporacji Akademickiej Arkonia w Rydze w 1879 roku. Obchody rozpoczęliśmy od złożenia wieńców na grobie fil. Adama Malinowskiego i pod tablicą za poległych Korporantów na warszawskim pl. Zamkowym. Następnie odbyło sie Koło Komerszowe, na którym debatowaliśmy o przyszłości Arkonii. Część oficjalna Komerszu odbyła się Resursie Obywatelskiej, w której w 1937 roku gościliśmy marszałka Polski, Edwarda Rydz-Śmigłego. Wśród gości oczywiście nie zabrakło przedstawicieli skartelowanych korporacji: Konwentu Polonia, Welecji. W tym roku obecnością zaszczyciła nas zaprzyjaźniona estońska korporacja, Vironia. Ponadto na Komersz Arkonii została zaproszona Giedymina Ostrogiensis z Łodzi, nasza korporacja-córka. Potem w genzenmarszu świętować udaliśmy się na naszą kwaterę, gdzie huczna zabawa trwała do rana.

 

Vivat, crescat, floreat Arkonia in aeternum!

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

15 maja 2018

Opowieści przy piwie - wyprawa na Svalbard

Tego dnia na kwaterze półotwartej usłyszeliśmy prelekcję skarbnika Arkonii, kolegi Michała Michalskiego (cetus 2015) na temat wyprawy na wyspę Svalbard, która jest regionem autonomicznym Królestwa Norwegii. Kolega Michalski w zeszłoroczne wakacje wybrał się m.in. z filistrem Adamem Grzesikiem (cetus 2007) oraz przyjaciółmi na Svalbard, gdzie postanowili poznać piękno przyrody wyspy, wędrując pieszo (Trekking). Usłyszeliśmy o statusie Svalbardu (Traktat Spitsbergeński) oraz życiu codziennym na wyspie, które skupia się głównie w trzech ośrodkach:  Longyearbyen, Barentsburg i Pyramiden. Następnie został pokazany pokaz zdjęć z wyprawy, podczas których prelegent podzielił się wspomnieniami z poszczególnych etapów podróży. Warto wspomnieć, że władze Svalbardu nie pozwalają wypuścić turystów poza obszar miast bez broni palnej i w tym celu należy się wyposażyć np. w karabin czterotaktowy marki Mauser oraz amunicję ostrą, aby mieć ochronę w razie spotkania z niedźwiedziem polarnym.  

 

Koledze Michalskiemu gratulujemy doskonałej opowieści. Jego towarzyszom wyprawy zarówno gratulujemy odwagi, aby wypuścić się w dalekie obszary, które nie zostały dotknięte globalizacją i wszechobecnym poczuciem bezpieczeństwa.

 

12 maja 2018

Komersz CX-lecia Korporacji Akademickiej Sarmatia

Delegacja Korporacji Akademickiej Arkonia wzięła udział w komerszu CX-lecia zaprzyjaźnionej warszawskiej Korporacji Akademickiej Sarmatia. Komersz odbył się w gmachu Resursy Obywatelskiej. Po zakończeniu uroczystości komerszowych wybraliśmy się na kwaterę Sarmatii, aby dalej celebrować tą piękną rocznicę. Najwytrwalsi Arkoni i Sarmaci ogłosili zakończenie Komerszu CX-lecia nad ranem w warszawskich lokalach.

 

Wśród Sarmatów jak zwykle bawiliśmy się świetnie i gratulujemy osiągnięcia zaszczytnego wieku!

 

Vivat, crescat, floreat Sarmatia in aeternum!

 

3 maja 2018

Komersz CXC-lecia Konwentu Polonia

W dniu narodowego święta Konstytucji 3 maja tradycyjnie delegacja Arkonii udała się do Trójmiasta, aby wziąć udział w Komerszu CXC-lecia naszych braci z Konwentu Polonia. W tym roku Polonusi osiągnęli okrągłą rocznicę powstania swojej Korporacji w Dorpacie i mogą już się pochwalić 190-tym rokiem działalności.

 

Świętowanie rozpoczęliśmy 2 maja, gdzie na kwaterze Konwentu odbyła się knajpa powitalna. Były śpiewy, żarty i konkursy, po których wybraliśmy się na ulicy Bohaterów Monte Cassino, aby zażyć nocnego życia Sopotu. Nazajutrz o 12:30 wzięliśmy udział w obchodach państwowych, wystawiając poczty sztandarowe w mszy za Ojczyznę w Kościele Garnizonowym im. św. Jerzego. Po mszy zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się do znanej nam Opery Leśnej, gdzie odbył się przedkomerszowy grill. W miłej i braterskiej atmosferze przygotowaliśmy się do rozpoczęcia Komerszu, na którym Konwent Polonia i zaproszone korporacje: Arkonia, Welecja, Talavija, Fraternitas Estica, Lettonia wygłosiły przemowy ideowe w związku z rocznicą założenia Konwentu. W imieniu Arkonii przemawiał sekretarz kol. Kamil Lewoszewski (cetus 2015), który wraz z fuksem kol. Michałem Salamonowiczem (cetus 2017) wręczył arkoński prezent: 1,5 m. rzeźbę Światowida. Następnie odbyła się uroczysta biesiada i obrzęd sztychowania, po którym udaliśmy się do Instytutu Spraw Wszelakich, gdzie odbyła się knajpa fuksowska.

 

Z wielkim żalem opuszczaliśmy Sopot po tradycyjnym Katerfrühstück na kwaterze Konwentu. Polonusom gratulujemy zorganizowania świetnego komerszu i zarazem liczymy, że poprzeczka zostanie podniesiona na komerszu zimowym 11 XI 2018, gdzie nie tylko będą dalsze świętowanie rocznicy 190-lecia Konwentu Polonia, ale zarazem obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę!

 

Vivat, crescat, floreat Convent Polonia in aeternum!

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

24 kwietnia 2018

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o start-upach, ale baliście się zapytać

W pierwszy wtorek po LXIII Balu Arkonii, pełni jeszcze wspomnień z poprzedniej soboty, zebraliśmy się na kwaterze, aby dowiedzieć się, jak rozpocząć własny start-up. Filistrzy Arkonii, Andrzej Morawski (cetus 2004) oraz Stanisław Rozwadowski (cetus 2005), absolwenci Szkoły Głównej Handlowej oraz prywatni przedsiębiorcy, opowiedzieli nam, co należy zrobić, jeżeli chcemy założyć nietuzinkowy biznes. Najważniejszy jest początek, czyli sam pomysł na start-up, który musi mieć zapewnioną niszę, wyróżniać się oraz dobrze oszacowane zapotrzebowanie na rynku, aby miał rentowność. Filistrzy omówili schemat Business Model Canvas, który pozwala zawrzeć cały plan na start-up na jednej kartce papieru, zamiast na kilkunastu stronach business planu. Ułatwia to przejrzystość projektu, dzięki czemu można łatwiej ocenić, czy pomysł na start-up jest warty inwestycji. Następnie podzieliliśmy się na kilka zespołów, w których przez 15 minut mieliśmy za zadanie wymyślenie pomysłu na start-up w ramach Business Model Canvas. Niektórzy mieli już gotowe pomysły, toteż po kwadransie zostały dwa omówione in gremio według schematu. Filistrzy wypunktowali dobre strony oraz zagrożenia projektów. 

 

Następnie rozpoczęła się nieoficjalna część kwatery, na której część Arkonów oddała się rozmowom przy złocistej substancji, a część oprowadziła po kwaterze grupę licealistów, absolwentów z Liceum Polonijnego oraz innych gości. To był bardzo miły i owocny spędzony czas! 


Strona: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 99