> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 83

 

28 kwietnia 2015

Wykład fil. Witolda Trzeciakowskiego na temat zastosowań diod laserowych w medycynie

Profesor fizyki, fil. Trzeciakowski pracuje w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN gdzie prowadzi badania nad laserami półprzewodnikowymi. Filister opowiadał o historii laserów, ich rodzajach i projektach, które prowadzi w Instytucie. Odpowiadał na pytania nie tylko związane z medycznymi zastosowaniami, padło oczywiście również pytań dotyczących wykorzystania laserów w przemyśle zbrojeniowym.

 

21 kwietnia 2015

Wykład naukowy kol. Mikołaja Stępniewskiego

Wykład wygłoszony przez kol. Mikołaja, zawodowo związanego z ekonomią, dotyczył inwestowania na rynku kapitałowym przez osoby fizyczne. Kolega przedstawił nam korzyści i ryzyko związane z zakupem akcji bądź obligacji. Zaproponowano również idealny portfel dla młodej osoby gdzie: akcje powinny stanowić ok. 60% zainwestowanych pieniędzy, 30% obligacje i 10% inne formy przechowywania pieniędzy.

 

18 kwietnia 2015

LX BAL ARKONII

Uroczysty, jubileuszowy LX Bal Arkonii odbył się w centrum Warszawy w Klubie Technika NOT przy ul. Czackiego. Na balu bawiło się wyjątkowo dużo gości przybyłych z różnych krain Polski. Tradycyjnie bal ropoczęło przemówienie Komisarza Balowego po czym obecni Arkonii odśpiewali hymn korporacji. Pierwszym tańcem był polonez, który zatańczyło 60 par. Niezwykle ciekawy był pokaz mazura przygotowany przez fuksów i ich partnerki. Loteria i aukcja bardzo dobrze się udały. Zysk z tegorocznego balu zostanie przekazany na Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie. Wszystkim gościom bardzo dziękujemy za wspólną zabawę do rana i zapraszamy już za rok na LXI Bal Arkonii.

 

14 kwietnia 2015

Wykład fil. Andrzeja Jeleńskiego o mikro i nanomateriałach

Filister prof. dr hab. nauk technicznych Andrzej Jeleński wygłosił wykład dotyczący początków jak i planów na przyszłość w dziedzinie mikro i nanomateriałów. Filister przedstawił również zasadę metody Czochralskiego oraz osiągnięcia w badaniach nad technologiami pozyskiwania grafenu.

 

31 marca 2015

Wykład otwarty w formie debaty pt. ,,Jaka Europa"

Czym jest Europa? Czy pojęcie to odnosi się tylko i wyłącznie do pewnego geograficznie określonego terytorium czy jest również definicją specyficznego i niepowtarzalnego sposobu postrzegania rzeczywistości? Co co stanowi istotę, formę substancjalną europejskości? Czy jest to pierwiastek łaciński, bizantyński, germański czy słowiański? Katolicki, prawosławny czy przedchrześcijański? A może Europa jest swoistym amalgamatem łączącym w sobie wszystkie wspomniane wyżej elementy? Czy w istnieje coś takiego jak stricte europejska forma polityczności to znaczy taki schemat organizacji państwowej, w ramach której Europa realizuje swą istotę najlepiej? Na te i inne pytania odpowiadali Tomasz Gabiś i Ronald Lasecki w kawiarni MiTo.

 

29 marca 2015

Jajeczko Arkońskie 2015

W sobotę koło południa spotkaliśmy się na tradycyjnym Jajeczku Arkońskim. Przybyłych licznie na kwaterę Filistrów oraz naszych kartelowych braci witaliśmy z nieskrywaną radością i suto zastawionym stołem. Spotkanie trwało do późnych godzin nocnych w najlepszej atmosferze.

 

24 marca 2015

Wykład fil. Jerzego Kurelli o polskim sektorze gazowym

Mieliśmy okazję wysłuchać przemyśleń i spostrzeżeń fil. Kurelli na temat ostanich wydarzeń na światowym, europejskim i polskim rynku gazowym. Filister niezwykle ciekawie opowiadał o szczecińskim gazoporcie, współpracy z Katarem i sytuacji Gazpromu.

 

17 marca 2015

Wykład kol. Szymona Krajewskiego pt. ,,Prywatne firmy wojskowe"

Na początku wykładu kol. Szymon przedstawił jak rozwijało się najemnictwo na przestrzeni wieków. Później zostało przedstawione pojęcie prywatnych firm wojskowych.  Prelegent opowiedział czym są i jak funkcjonują takie firmy. Również zastanowiliśmy się, które z ich działalności niosą ze sobą korzyści, a które zagrożenia.

 

10 marca 2015

Spotkanie z synem Jerzego Pawłowskiego

Tym razem prelegentem na wtorkowym wykładzie naukowym był Michał Pawłowski, syn Jerzego Pawłowskiego - szablisty wszechczasów, agenta CIA, więźnia politycznego i malarza. Przybliżył On nam historię kariery sportowej i życia postaci tak słabo znanej i mało popularnej. Jerzy Pawłowski jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców. 

 

24 lutego 2015

Wykład fil. Jana Żaryna pt. ,,Żołnierze Wyklęci więzieni na Rakowieckiej

Fil. Jan Żaryn opowiedział nam o wydarzeniach związanych z Żołnierzami Wyklętymi w latach 1946-56 w Warszawie. Filister pokazał kilka ciekawych książek i przedstawił wiele przykładów represjonowania działaczy antykomunistycznej opozycji. Była to dobra powtórka historii przed Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych.


Strona: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 83