> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 80

 

31 maja 2015

52. Komersz Narodów Bałtyckich w Trójmieście

W dniach 29-31 maja mieliśmy przyjemność uczestniczyć  wraz z licznymi korporacjami krajów nadbałtyckich, tj. Polski, Łotwy, Estonii oraz Niemiec, w 52 Komerszu Narodów Bałtyckich. Już po raz drugi w powojennej historii Polski organizowany był on w Polsce. W tym roku zaszczyt ten przypadł naszym przyjaciołom ze skartelowanej korporacji Konwent Polonia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą przy asyście pocztów sztandarowych w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Na uwagę zasługuje dobór miejsc, w których mieliśmy okazję świętować, z uwagi na ich historyczny i symboliczny charakter. Część oficjalna odbyła się w gdańskim Dworze Artusa. Tak jak przed pięciuset laty było to miejsce ponadnarodowych spotkań ludzi stanu szlacheckiego, kupieckiego i mieszczańskiego, tak i teraz historia zatoczyła koło i główna sala wypełniona była deklami studentów i studentek oraz absolwentów uczelni krajów bałtyckich oraz językowym amalgamatem toczonych rozmów. Świętowaniu w tym jakże wspaniałym i nobliwym gronie towarzyszył koncert Cappella Gedanensis. Na główne obchody udaliśmy się do hali B 90 Stoczni Gdańskiej, miejsca, które odznaczyło się na kartach nowożytnej historii Polski i Europy. Uroczystości zostały znakomicie przygotowane przez naszych kartelowych braci z Konwentu Polonia, a świętowanie trwało do późnej nocy, po czym przenieśliśmy się w miejsce, gdzie zostaliśmy już do rana wspólnie spędzając czas również z członkiniami korporacji żeńskich na rozmowach przeplatanych z tańcem. Nie brakowało polskiej gościnności, tradycji oraz studenckiej fantazji i zabawy. Arkonia wystawiła mocną 12 osobową fuksowsko-filistersko-barwiarską delegację.

 

26 maja 2015

Wykład Jana Pietrzaka ,,Opowieść o kabarecie Pod Egidą"

Na kolejnym spotkaniu naukowym gościliśmy Pana Jana Pietrzaka, który opowiedział nam o historii działalności, prawie 50-letniego, kabaretu ,,Pod Egidą". Kabaret ten jest kontynuacją kabaretu ,,Hybrydy". ,,Pod Egidą" w latach PRL cieszył się dużym powodzeniem dzięki umiejętnościom twórców tworzenia skeczy z wieloma antykomunistycznymi podtekstami i gry aktorskiej na wysokim poziomie. Kabaret słynie z piosenki ,,Żeby Polska była Polską", będącej jednym z hymnów Solidarności na początku lat 90-tych .

 

19 maja 2015

Wykład prof. Krzysztofa Rożniatowskiego ,,Broń biała widziana oczami inżyniera materiałowego"

Głównym tematem wykładu prof. Rożniatowskiego była stal wykorzystywana do produkcji noży. Profesor procuje na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej i jest specjalistą z zakresu inżynierii powierzchni. Prelegent ciekawie przedstawił teoretyczne i praktyczne aspekty wytrzywałości różnych rodzajów broni białej.

 

16 maja 2015

Komersz 136-lecia założenia Arkonii

W sobotę 16 maja 2015 roku obchodziliśmy rocznicę założenia Arkonii w Rydze w 1879 roku. Obchody rozpoczęliśmy od złożenia wieńcy na grobie fil. Adam Malinowskiego i pod tablicą za poległych Korporantów na warszawskim pl. Zamkowym. Następnie wszyscy udali się na mszę w kościele św. Marcina na ul. Piwnej. Po godzinie 10-tej zebraliśmy się na Kole Komerszowym w sali na ul. Chmielnej by omówić najważniejsze sprawy dotyczące Stowarzyszenia. Po owocnym Kole zjedliśmy obiad i rozpoczęła się część oficjalna Komerszu. Pomimo licznej reprezentacji Arkonii dotarło niewielu korporantów z innych Stowarzyszeń. Z każdą chwilą atmosfera nabierała kolorów, emocji i szampańskiej zabawy. Przed godziną 20-tą przeszliśmy Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem w tradycyjnym Genzenmarszu na Kwaterę. Bawiliśmy się w wyśmienitych nastrojach i towarzystwie do rana. Arkonia, vivat, crescat, floreat in aeternum!

 

12 maja 2015

Wykład mec. Jacka Bartosiaka pt: ,,Sytuacja Polski w obliczu wojny na Ukrainie"

Tym razem Komisarz Naukowy przygotował dla nas wykład mec. Jacka Bartosiaka o Polsce i jej geopolityce oraz o sytuacji geopolitycznej na świecie. Prelegnt mówił ciekawie i wyczerpująco. Podczas wykładu wielu kolegów zadało ważne pytania m.in. dotyczące przyszłości Polski na arenie międzynarodowej, przyszłego rozłożenia sił na świecie i ewentualne konflikty w różnych regionach świata.

 

2 maja 2015

Podpisanie Kartelu pomiędzy Talavija i Konwentem Polonia oraz ich wspólny Komersz

W dniach od 2 do 3 maja, kol. Szymon Krajewski brał udział w uroczystościach zawarcia umowy kartelowej między bratnią nam korporacją- Konwentem Polonia, a łotewską korporacją Talavija oraz Komerszu obu tych korporacji. Uroczystość podpisania kartelu odbyła się we wspaniałych wnętrzach Dworu Artusa w Gdańsku, a wieczorem z tej okazji odbyła się knajpa. Przemowom i gratulacjom nie było końca, a zabawa w korporacyjnym gronie trwała do późnych godzin nocnych. Kolejnego dnia, w południe, odbył się Komersz obu skartelowanych korporacji. Również i tym razem Polonusi zadbali o wspaniałe miejsce, ponieważ uroczystości odbyły się w słynnej Operze Leśnej w Sopocie. Po części oficjalnej, spacerowym krokiem, wszyscy zebrani udali się do Instytutu Spraw Wszelakich w Sopocie, gdzie odbyła się część nieoficjalna  Komerszu. Niestety, mimo chęci pozostania w Trójmieście jak najdłużej, weekend zbliżał się ku końcowi i późnym wieczorem kol. Szymon, wraz z delegacją skartelowanej z nami Welecji, udał się w drogę powrotną do Warszawy. Obu korporacjom gratulujemy podpisania umowy kartelowej i mamy nadzieję, że po raz kolejny spotkamy się pod koniec maja podczas Komerszu Narodów Bałtyckich w Trójmieście. Studentu Korporacija Talavija et Konwent Polonia Vivat, Crescat, Floreat in aeternum! 

 

28 kwietnia 2015

Wykład fil. Witolda Trzeciakowskiego na temat zastosowań diod laserowych w medycynie

Profesor fizyki, fil. Trzeciakowski pracuje w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN gdzie prowadzi badania nad laserami półprzewodnikowymi. Filister opowiadał o historii laserów, ich rodzajach i projektach, które prowadzi w Instytucie. Odpowiadał na pytania nie tylko związane z medycznymi zastosowaniami, padło oczywiście również pytań dotyczących wykorzystania laserów w przemyśle zbrojeniowym.

 

21 kwietnia 2015

Wykład naukowy kol. Mikołaja Stępniewskiego

Wykład wygłoszony przez kol. Mikołaja, zawodowo związanego z ekonomią, dotyczył inwestowania na rynku kapitałowym przez osoby fizyczne. Kolega przedstawił nam korzyści i ryzyko związane z zakupem akcji bądź obligacji. Zaproponowano również idealny portfel dla młodej osoby gdzie: akcje powinny stanowić ok. 60% zainwestowanych pieniędzy, 30% obligacje i 10% inne formy przechowywania pieniędzy.

 

18 kwietnia 2015

LX BAL ARKONII

Uroczysty, jubileuszowy LX Bal Arkonii odbył się w centrum Warszawy w Klubie Technika NOT przy ul. Czackiego. Na balu bawiło się wyjątkowo dużo gości przybyłych z różnych krain Polski. Tradycyjnie bal ropoczęło przemówienie Komisarza Balowego po czym obecni Arkonii odśpiewali hymn korporacji. Pierwszym tańcem był polonez, który zatańczyło 60 par. Niezwykle ciekawy był pokaz mazura przygotowany przez fuksów i ich partnerki. Loteria i aukcja bardzo dobrze się udały. Zysk z tegorocznego balu zostanie przekazany na Powiatowy Szpital Pomocy Maltańskiej w Barczewie. Wszystkim gościom bardzo dziękujemy za wspólną zabawę do rana i zapraszamy już za rok na LXI Bal Arkonii.

 

14 kwietnia 2015

Wykład fil. Andrzeja Jeleńskiego o mikro i nanomateriałach

Filister prof. dr hab. nauk technicznych Andrzej Jeleński wygłosił wykład dotyczący początków jak i planów na przyszłość w dziedzinie mikro i nanomateriałów. Filister przedstawił również zasadę metody Czochralskiego oraz osiągnięcia w badaniach nad technologiami pozyskiwania grafenu.


Strona: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 80