> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 100

 

5 stycznia 2020

Kolędowanie

Fil. Jakub Rak gościł Rodzinę Arkońską na corocznym wspólnym śpiewaniu kolęd.

 

22 grudnia 2019

Msza Święta za Rodzinę Arkońską

W Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie o godz. 18 została odprawiona Msza Święta za Rodzinę Arkońską.

 

14 grudnia 2019

Rybka Arkonii 2020

Jak co rok na kwaterze Arkonii odbyło się spotkanie opłatkowe. Przybyli filistrzy, barwiarze, fuksy i goście z innych korporacji wypełnili szczelnie salę kołową. Spotkanie przed Bożym Narodzeniem jest jedną z okazji do przekonania się o liczebności korporacji i sile więzi między jej członkami, którzy znaleźli czas w pracowitym okresie przedświątecznym na wspólne spędzenie długiego wieczoru.

 

13 grudnia 2019

Biuletyn Arkoński nr 54

Został wydany 54 numer Biletynu Arkońskiego. Zawiera artykuły dot. zarówno historii korporacji jak i aktualnych wydarzeń z jej życia.

 

10 grudnia 2019

Spotkanie wtorkowe

Wyjątkowo, zamiast wykładu naukowego, spotkanie upłynęło przy luźnych rozmowach nad grami planszowymi.

 

7 grudnia 2019

Komersz XCV–lecia Konwentu Arcadia

Delegacja Arkonii wzięła udział w uroczystościach z okazji 95-lecia Korporacji Akademickiej Konwent Arcadia w Krakowie.

 

26 listopada 2019

Prawne wyzwania nowoczesności

Kol. Michał Michalski przybliżył nam kwestię zmian w przepisach w odpowiewdzi na wyzwania jakie stawia przed prawem współczesny świat. Skupił się przy tym na temacie rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), o którym każdy słyszał, ale niewielu posiada rzetelną wiedzę.

 

21 listopada 2019

Dzień otwarty

Po raz kolejny w tym roku drzwi kwatery były otwarte także dla gości spoza ruchu korporacyjnego.

 

19 listopada 2019

Wykład półotwarty nt. broni krótkiej

Na kwaterze Arkonii odbyła się prelekcja na temat broni krótkiej. Omówione zostały m. in. aspekty techniczne oraz prawne posiadania i korzystania z takiej bronii.

 

14 listopada 2019

Wystawa „Korporantów wojenne drogi”

W muzeum Politechniki Warszawskiej odbył się wernisaż „Korporantów wojenne drogi. Wystawę otworzyli Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, Rektor PW, prof. Jan Szmidt, Kierownik Muzeum Politechniki Warszawskiej dr Andrzej Ulmer oraz autor wystawy, Prezes Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich, Aleksander Rostocki.

 

Upamiętnieni zostali filistrzy Arkonii oraz innych korporacji, którzy walczyli o wolną Polskę, m. in. fil. fil. Władysław Anders, Mirosław Ostromęcki i Stefan Jasieński.

Wystawa w sali ekspozycyjnej Muzeum PW jest zwieńczeniem wieloletniej pracy osób pragnących przedstawić historię korporacji, a przede wszystkim upamiętnić i przybliżyć udział polskich działaczy akademickich w walce o niepodległość na przestrzeni XIX i XX wieku. Ekspozycja pokazuje, w jakim duchu wychowano polską przedwojenną inteligencję, jak skomplikowane były jej losy, przed jak trudnymi wyborami stawiała ją historia. Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego Korporanci, pomimo wszelkich przeciwności losu, byli gotowi zapłacić życiem za próby urzeczywistnienia marzeń o wolnej Polsce.

- Biuletyn PW

 

Za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz środowisk akademickich Krzyżami Zasługi zostali odznaczeni członkowie Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich: fil. fil. Jan Stanisław Wilczyński (Respublica), Aleksander Rostocki (Hermesia), Marcin Michalski (Sarmatia), Piotr Pilarczyk (Hermesia) oraz Maurycy Zajęcki (Chrobria).


Strona: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 100