> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 86

 

9 października 2016

Rozpoczynamy rok akademicki 2016/2017!

Chcąc skorzystać z dającej się jeszcze wyczuć letniej aury, i ze świeżych wspomnień minionych tygodni, wczoraj spotkaliśmy się na naszej Kwaterze by razem przywitać nadchodzący rok akademicki. Odbyła się Knajpa na której, mogliśmy powymieniać się wrażeniami z wakacji, przedyskutować z Kolegami nasze plany na nadchodzący rok i po prostu przyjemnie spędzić czas w znakomitym gronie. I tak pokrzepieni odpoczynkiem i wspólną zabawą, wchodzimy w nadchodzące miesiące pełni siły oraz pomysłów na działanie. Życzymy wszystkim pomyślności w roku akademickim 2016/2017, niech okaże się jeszcze lepszy niż poprzedni!

 

15 czerwca 2016

Nowe władze Stowarzyszenia na rok akademicki 2016/2017

Dnia 7 czerwca 2016 roku na Kole Sprawozdawczo-Wyborczym nr 2436 wybrano nowe władze Arkonii w składzie:

 

Prezes - kol. Mikołaj Stępniewski (c.2010)

Wiceprezes wewnętrzny - kol. Krzysztof Ślaski (c.2013)

Wiceprezes zewnętrzny - kol. Igor Białorucki (c.2012)

Sekretarz - kol. Jędrzej Koczorowski (c.2014)

Skarbnik - kol. Maciej Saczywko (c.2013)

Na Oldermana cetusu 2016 wybrany został kol. Jan Grzesik (c.2009)

 

3 czerwca 2016

25-lecie nadania Zespołowi Szkół Sportowych nr 72 w Warszawie imienia gen. Władysława Andersa

Dziś odbyła się uroczystość 25-lecia nadania Zespołowi Szkół Sportowych nr 72 w Warszawie przy ul. Konwiktorskiej imienia gen. Władysława Andersa. Z tej okazji uczestniczyliśmy w obchodach, podczas których odsłonięta została tablica pamiątkowa ufundowana przez Arkonię. W uroczystośći oprócz naszej delegacji wzięła udział córka generała senator Maria Anders. Nasz filister patronuje placówce, której absolwentami są m.in. Robert Lewandowski, Michał Kusznierewicz, Zofia Klepacka czy Jakub Przygoński.

Dłuższa relacja TVP z wydarzenia dostępna pod adresem (zaczyna się ok. 5.30): 

http://warszawa.tvp.pl/25639127/03062016

 

31 maja 2016

Pan Kamil Śmiałkowski „Fenomen wysokobudżetowych seriali w XXI wieku”

Gościem naszego ostatniego spotkania naukowego w tym roku akademickim był pan Kamil Śmiałkowski-publicysta, redaktor naczelny portalu naekranie.pl, który przybliżył nam zagadnienia związane z fenomenem wysokobudżetowych  seriali w XXI wieku. Zapoznaliśmy się z krótką historią tej formy wyrazu, a także dowiedzieliśmy się kiedy nastąpił moment przełomu w popularności seriali telewizyjnych. Poza tym, porozmawialiśmy sobie o aktualnych trendach w produkcji seriali oraz prognozach na niedaleką przyszłość. Prelegentowi bardzo dziękujemy za interesujące spotkanie, a także dyskusję, która trwała jeszcze długo po zakończeniu wykładu.

 

24 maja 2016

Pan Jan Gromnicki "O Historii i Tradycji 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich"

Gościem naszego kolejnego wtorkowego spotkania naukowego był Pan Jan Gromnicki- absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ, w latach 1990-1994 radny Dzielnicy Śródmieścia Warszawy oraz Prezes Stowarzyszenia "Rodzina 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich". Prelegent przybliżył nam historię pułku oraz opowiedział jak w obecnych czasach kultywowana jest tradycja pułkowa. Dziękujemy za spotkanie i owocną dyskusję. 

 

21 maja 2016

Komersz 137-lecia Arkonii

W sobotę 21 maja 2016 roku obchodziliśmy kolejną już, 137 rocznicę założenia Arkonii w Rydze w 1879 roku. Obchody rozpoczęliśmy od złożenia wieńcy na grobie fil. Adama Malinowskiego i pod tablicą za poległych Korporantów na warszawskim pl. Zamkowym. Następnie wszyscy udali się na Mszę  do kościoła św. Marcina na ul. Piwnej. Po nabożeństwie przeszliśmy do gmachu Resursy Obywatelskiej, gdzie w tym roku odbywały się uroczystości komerszowe. Tam, po kole komerszowym omawiającym najważniejsze sprawy stowarzyszenia oraz obiedzie, rozpoczęła się część oficjalna Komerszu- pełna przemówień oraz śpiewów. Wśród gości oczywiście nie zabrakło przedstawicieli skartelowanych korporacji: Konwentu Polonia oraz Welecji. Około godziny 19 opuściliśmy Dom Polonii i prowadzeni przez dorożkę wiozącą sztandar przeszliśmy w tradycyjnym Genzenmarszu przez uliczki Starego Miasta na Kwaterę, gdzie w znakomitym towarzystwie świętowaliśmy jeszcze do rana. Arkonia, Vivat, Crescat, Floreat in Aeternum!

 

17 maja 2016

Evgen Malinovskiy o poezji śpiewanej

W ostatni wtorek gościem jednego z naszych cotygodniowych spotkań był Evgen Malinovskiy, pochodzący z Syberii aktor filmowy i teatralny, muzyk i charyzmatyczny pieśniarz. Spotkanie poświęcone było poezji śpiewanej, a w szczególności Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie. Oprócz możliwości zaznajomienia się z historią pieśni bardowskich oraz tzw. pieśni więziennych, mieliśmy również okazję usłyszeć parę wykonań i interpretacji naszego Gościa. Serdecznie dziękujemy naszemu prelegentowi oraz wszystkim przybyłym na to spotkanie.

 

3 maja 2016

Komersz Konwentu Polonia w Sopocie

Tradycyjnie już, majówka upłynęła nam pod znakiem Komerszu Konwentu Polonia, który jak co roku odbywa się 3 maja w Sopocie. W tym roku, w obchodach wzięła udział nasza 2-osobowa delegacja, a także jeden z filistrów, który spędzał majówkę w Trójmieście. Uroczystości komerszowe rozpoczęła Msza Św. w kościele Gwiazda Morza w Sopocie, a część oficjalna komerszu odbyła się w słynnej Operze Leśnej. Jak zwykle, nie zabrakło podniosłych przemówień, zimnego piwa oraz dobrej zabawy w korporacyjnym gronie, która zakończyła się na kwaterze Konwentu w późnych godzinach nocnych. Dziękujemy za zaproszenie i z niecierpliwością wyczekujemy już kolejnego komerszu naszej kartelowej siostry. Korporacja Akademicka Konwent Polonia, Vivat, Crescat, Floreat in Aeternum!

 

26 kwietnia 2016

Pani Ewelina Leszczyńska "Kino Skandynawskie"

Dzisiaj spotkaliśmy się z panią Eweliną Leszczyńską, która podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat kina skandynawskiego. Dowiedzieliśmy się o początkach fascynacji prelegentki kinem północy, o tym czym się cechuje a także jakie główne tematy porusza. Pani Ewelina podzieliła się także z nami swoimi obserwacjami na temat codziennego życia w Norwegii, gdzie mieszkała przez kilka miesięcy. Dziękujemy za spotkanie i owocną dyskusję.

 

19 kwietnia 2016

Projekcja filmu "Historie Kuchenne"

Na kolejnym spotkaniu wtorkowym, w ramach przygotowania do kolejnego wykładu poświęconemu kinu skandynawskiemu, obejrzeliśmy film norweskiego reżysera Benta Hamera "Historie Kuchenne". Film obowiada historię szwedzkich naukowców z lat 50, którzy prowadzą badania nad codziennymi pracami gospodyń domowych w celu ich ułatwienia i zwiększenia efektywności. Reżyser porusza w swym filmie temat samotności, męskiej przyjaźni oraz w inteligentny sposób wyśmiewa i obala stereotypy narodowe. Z pewnością po tej projekcji wiemy trochę więcej o tym czym jest kino skandynawskie i czujemy się pewniej przed czekającym nas kolejnym wtorkowym spotkaniem.


Strona: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 86