> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 89

 

1 sierpnia 2017

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego nasz poczet sztandarowy i Arkoni zebrani na Powązkach Wojskowych pod pomnikiem Gloria Victis na Apelu Poległych złożyli hołd wszystkim uczestnikom tego heroicznego i patriotycznego zrywu. Dumni ze swoich przodków pamiętamy o ich poświęceniu dla Polski. Wieczorem tradycyjnie wzięliśmy udział w Knajpie Patriotycznej na kwaterze bratniej Welecji.

 

22 lipca 2017

Komersz Letni K! Welecja

Tak jak Lato był piłkarzem wyśmienitym, tak doskonale arkońska delegacja bawiła się na weleckim Komerszu Letnim w ubiegły weekend. Komersz, który odbył się, jak rok temu, w Ostrowinie, urokliwiej wsi mazurskiej, był znakomitą okazja do odnowienia więzi z korporacjami skartelowanymi oraz wypoczynku na łonie natury. Komersz letni był połączony z spotkaniem coraz liczniejszej rodziny kartelowej, która mogła się poznać nawzajem i wspólnie spędzić czas. Serce nam roście, widząc rozrost wśród potomstwa filisterskiego.

Gratulujemy braciom Weletom zorganizowania bardzo dobrego komerszu oraz stworzenia prawdziwie braterskiej aury w ten tajemniczy, sobotni wieczór!

Korporacja Akademicka Welecja, vivat, crescat, floreat in aeturnum!

 

20 czerwca 2017

Nowe władze Stowarzyszenia na rok akademicki 2017/2018

Dnia 20 i 27 czerwca 2017 roku na Kole Sprawozdawczo-Wyborczym nr 2446 wybrano nowe władze Arkonii w składzie:

 

Prezes - kol. Szymon Piotr Betliński (c.2010)

Wiceprezes wewnętrzny - kol. Maciej Saczywko (c.2013)

Wiceprezes zewnętrzny - kol. Piotr Marcin Butrym (c.2008)

Sekretarz - kol. Kamil Lewoszewski (c.2015)

Skarbnik - kol. Michał Krzysztof Michalski (c.2015)


Na Oldermana cetusu 2017 wybrany został kol. Igor Białorucki (c.2012)

 

15 czerwca 2017

Ślub fil. Piotra Świderskiego

Z wielką radością zawiadamiamy, że dnia 15 czerwca 2017 roku związek małżeński zawarli:

Małgorzata Zakrzewska i fil. Piotr Świderski

 

23 maja 2017

O Azji Centralnej

Na wtorkowym spotkaniu naszymi goścmi byli Pan Krzysztof Strachota, oraz Pan Józef Lang - członkowkie ośrodka studiów wschodnich (OSW). Tematem spotkania było omówienie sytuacji politycznej państw Azji Centralnej na obszarze postsowieckim. Prelegenci skupili się na całościowym zarysowaniu realiów regionu. Szczególnie postarali się zaś zwrócić uwagę na specyfikę terroryzmu i radykalizmu islamskiego w Azji Centralnej oraz rolę jaką gra w tym polityka Federacji Rosyjskiej. Prelegenci zwrócili również uwagę na powiązanie sytuacji w Azji Centralnej z wojną domową w Syrii.

 

20 maja 2017

Komersz 138-lecia Arkonii!

W sobotę 20 maja obchodziliśmy kolejną już, 138 rocznicę założenia Arkonii w Rydze w 1879 roku. Obchody rozpoczęliśmy od złożenia wieńców na grobie fil. Adama Malinowskiego i pod tablicą za poległych Korporantów na warszawskim pl. Zamkowym. Część oficjalna odbyła się, jak 80 lat temu, w Resursie Obywatelskiej. Potem w genzenmarszu świętować udaliśmy się na naszą kwaterę.

 

Link do galerii zdjęć:

https://www.facebook.com/arkoniapl/posts/1933457960245727

 

3 maja 2017

Komersz letni 188-lecia Konwentu Polonia

Jak co roku, 3 maja delegacja Arkonii wzięła udział w letnim Komerszu Konwentu Polonia w Sopocie. Nasi Bracia z Trójmiasta jak zawsze podjęli nas doskonałym towarzystwem, zimnym piwem i świetną zabawą. Gospodarzom, a przy okazji najstarszej polskiej korporacji akademickiej, życzymy dalszego wzrostu i rozkwitu, oraz gratulujemy tak wspaniałego wieku. Z niecierpliwością wyczekujemy już nastepnego Komerszu!

Korporacja Akademicka Konwent Polonia, vivat, crescat, floreat in aeternum!

 

29 kwietnia 2017

Wyjazd do Estonii

29 kwietnia, razem z Polonusami i Weletami, pojechaliśmy do Tartu w Estonii gdzie uczstniczyliśmy w nocy Walpurgii, oraz Komerszu zaprzyjaźnionej korporacjii - Vironii. Podczas wycieczki, odwiedziliśmy także naszą starą kwaterę w Rydzę, gdzie przed wielu laty nasi poprzednicy budowali fundamenty naszego Stowarzyszenia. Był to wspaniały wyjazd i okazja by zapoznać się z ruchem Korporacyjnym poza granicami naszego Kraju.

 

18 kwietnia 2017

Wykład o faktach i mitach w podatkach

Na ostatnim wtorkowym spotkaniu gościliśmy Pana Andrzeja Pałysa - managera w zespole podatków międzynarodowych KPMG w Polsce, doradce podatkowego. Prelegent zwrócił uwagę na brak prezycji w publicznych dyskusjach na temata podatków, oraz wyjaśnił rzeczy podstawowe, jak np. czym jest podatek VAT? Następnie przeszedł do trudniejszych kwestii. Wytłumaczył nam zagadnienie karuzeli vatowskiej, opowiedział dlaczego raje podatkowe są rajami podatkowymi, oraz opowiedział o szeregu innych tamatów związanych z podatkami właśnie.

 

28 marca 2017

Wykład fil. Piotra Wójcika

Na tradycyjnym wtorkowym spotkaniu naukowym na arkońskiej kwaterze fil. Piotr Wójcik wygłosił wykład na temat istotności historii w życiu każdego człowieka, jak i całych narodów i państw w myśl starego łacińskiego powiedzenia ‘Historia Magistra Vitae Est’ (historia jest nauczycielką życia). Prelegent zauważył, iż wbrew często powtarzanym w medialnym i naukowym dyskursie twierdzeniom, wcale nie żyjemy w czasach unikalnych, gdyż wiele zjawisk o kluczowym znaczeniu w czasach obecnych – jak na przykład kryzys gospodarczy – miało już miejsce w przeszłości. Z innej perspektywy można za to stwierdzić, że obecna epoka jest znacznie mniej innowacyjna, niż sugeruje to szybki rozwój sektora wysokich technologii, czego egzemplifikacją może być chociażby ubóstwo współczesnego ‘świata idei’. Innymi słowy, brakuje obecnie wielkich teorii i koncepcji filozoficznych i innych, którym można by nadać miano ponadczasowych i które mogłyby konkurować z tymi wykształconymi w przeszłości. Historia w wielu przypadkach może zatem dostarczyć ludzkości mechanizmów niezbędnych do radzenia sobie z bieżącymi problemami na świecie. Co więcej, może także uwidocznić i pozwolić zrozumieeć zmieniające się trendy rozwojowe. Ocena wydarzeń historycznych nigdy nie będzie jednak obiektywna, gdyż zależy od przyjmowanej perspektywy


Strona: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 89