> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 81

 

17 marca 2015

Wykład kol. Szymona Krajewskiego pt. ,,Prywatne firmy wojskowe"

Na początku wykładu kol. Szymon przedstawił jak rozwijało się najemnictwo na przestrzeni wieków. Później zostało przedstawione pojęcie prywatnych firm wojskowych.  Prelegent opowiedział czym są i jak funkcjonują takie firmy. Również zastanowiliśmy się, które z ich działalności niosą ze sobą korzyści, a które zagrożenia.

 

10 marca 2015

Spotkanie z synem Jerzego Pawłowskiego

Tym razem prelegentem na wtorkowym wykładzie naukowym był Michał Pawłowski, syn Jerzego Pawłowskiego - szablisty wszechczasów, agenta CIA, więźnia politycznego i malarza. Przybliżył On nam historię kariery sportowej i życia postaci tak słabo znanej i mało popularnej. Jerzy Pawłowski jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców. 

 

24 lutego 2015

Wykład fil. Jana Żaryna pt. ,,Żołnierze Wyklęci więzieni na Rakowieckiej

Fil. Jan Żaryn opowiedział nam o wydarzeniach związanych z Żołnierzami Wyklętymi w latach 1946-56 w Warszawie. Filister pokazał kilka ciekawych książek i przedstawił wiele przykładów represjonowania działaczy antykomunistycznej opozycji. Była to dobra powtórka historii przed Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych.

 

27 stycznia 2015

Msza Święta za Rodzinę Arkońską

27 stycznia o godzinie 18 zebraliśmy się w kościele oo. Dominikanów na ul. Freta aby uczestniczyć we Mszy Świętej za Rodzinę Arkońską. Po mszy spotkaliśmy się na Kwaterze by porozmiawiać i się posilić. Spotkanie było bardzo miłe i okazało się pretekstem do poznania nowego pokolenia Rodziny Arkońskiej.

 

20 stycznia 2015

Wykład kol. Jerzego Byszewskiego pt. ,,O rolnictwie ekologicznym"

Kol. Jerzy Byszewski wygłosił wykład dotyczący swoich zainteresowań i planów na przyszłość związanych z rolnictwem ekologicznym. Kolega zachęcał do zwracania uwagi na to co się spożywa i jakiej jakości są produkty spożywcze oraz do wypoczynku na wsi w Polsce. Podkreślane były szanse dalszego rozwoju rynku produktów rolnictwa ekologicznego w Polsce i na Świecie. Kilku Kolegów deklarowało, że już próbowało lub ma zamiar kupować certyfikowane produkty ekologiczne.

 

10 stycznia 2015

Wieczornica Arkonii - Słowiański Przyquc

W sobotę odbyła się tradycyjna Wieczornica Arkonii pt. Słowiański Przyquc. Większość gości pojawiła się w pięknych kolorowych słowiańskich przebraniach z epoki. Na wieczornicy pojawiło się ok 170 osób. Zabawa w podziemiach Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej trwała do rana w słowiańskiej atmosferze!

Tak wesołe i miłe wydarzenie taneczne pozwoliło nam na chwilę zapomnieć o studenckiej codzienności i dodało siły przed zbliżającą się zimową sesją egzaminacyjną.

 

16 grudnia 2014

Dyskusja z Karoliną Halik o startupach

Podczas ostatniego spotkania naukowego w roku 2014 na Kwaterze Arkonii mieliśmy przyjemność rozmawiać z Karoliną Halik, członka prowadzącego portal internetowy mamstatrup.pl, o startupach w Polsce. Rynek startupów w Polsce dopiero się rozwija, ale jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków. Polskie startupy osiągają wysokie lokaty w konkursach międzynarodowych i z powodzeniem rywalizują z zagranicznymi pomysłami. Rozmowa ta zachęciła, wielu z nas, do refleksji nad własną przyszłością i rozważenia założenia własnej firmy.

 

13 grudnia 2014

Rybka Arkońska

W sobotę 13 grudnia 2014 roku o godzinie 18 zgromadziliśmy się w gronie fuksów, barwiarzy, filistrów Arkonii, filistra Konwentu Polonia i przedstawicieli Welecji na Kwaterze Arkonii. Okazją było przedświąteczne spotkanie zwane RYBKĄ ARKOŃSKĄ. Frekwencja dopisała i poraz kolejny okazało się, że obecna Kwatera Arkonii staje się za mała na nasze spotkania. Wieczór spędziliśmy bardzo miło, prowadząc rozmowy do późnych godzin nocnych.

 

9 grudnia 2014

Wykład kol. Piotra Cieślaka pt. ,,Podstawy aerodynamiki żagla - dlaczego jacht płynie"

Kol. Piotr Cieślak przybliżył nam podstawowe prawa fizyki obowiązujące w żeglarstwie. Wykład był niezwykle ciekawy i pozwolił nam na zrozumienie dlaczego jacht płynie. Kol. Piotr przedstwił nam regaty America's Cup będące najbardziej preztiżową imprezą w środowisku żeglarskim. Niegdyś tak popularna i niezbędna wiedza dotycząca żeglarstwa staje się coraz bardziej niszową i drogą pasją. Niezmienia to jednak faktu, że ta dziedzina jest niezwykle interesująca i wszyscy wysłuchaliśmy wykładu z nadzieją, że kiedyś będzie nam dane wykorzystać wiedzę w praktyce.

 

2 grudnia 2014

Komersz 114-lecia Korporacji Akademickiej Vironia

W ostatni weekend listopada pojechaliśmy grupą aż 12 Arkonów do Estonii na komersz 114-lecia naszej zaprzyjaźnionej Korporacji Akademickiej Vironia. Pomimo niemałych problemów podczas podróży udało nam się dotrzeć w komplecie do Tartu.

Komersz przebiegł bardzo sprawnie. Widać, że Estończycy potrafią organizować tak wielkie wydarzenia, a magister cantandi fantastycznie prowadził śpiew na sali pełnej Korporantów. Warto zaznaczyć, że prezent, jaki podarowaliśmy Vironom zrobił nawet na tak liczebnej Korporacji bardzo duże wrażenie i wywołał okrzyki zachwytu.

Po części oficjalnej i nieoficjalnej udaliśmy się na kwaterę Vironii, na której kontynuowaliśmy długie rozmowy z naszymi estońskimi przyjacółmi oraz kosztowaliśmy tamtejszych trunków. Niektórzy noc zakończyli chodząc po barach i zwiedzając piękne miasto Tartu po nocy inni dalej bawili na kwaterze, a jeszcze inni w jeszcze innym miejscu popijali estońskie alkohole.

Dzień po komerszu, z samego rana, udaliśmy się na kwaterę Vironów, gdzie niektórzy jeszcze dosypiali długą noc, a pozostali ją jeszcze kontynuowali. Myśmy poszli na saunę oraz zjedli śniadanie. Niestety musieliśmy zacząć się powoli zbierać do drogi powrotnej, żeby w poniedziałek rano można było stawić się do pracy. Podróż, tak samo jak noc poprzednia przebiegła bardzo wesoło, a co najważniejsze bezpiecznie, aż do samej Warszawy.

Należy podkreślić, że bardzo nam miło było podróżować wraz z 5 Kolegami z skartelowanej Welecji, z którymi odbyliśmy tę fantastyczną wyprawę dwoma dużymi busami.

Podsumowując, można na pewno powiedzieć, że kolejny już raz nasz wyjazd do Vironów, każdy z nas będzie wspominał bardzo przyjemnie, zarówno godziny spędzone na miejscu jak i te w samochodzie lub na stacji benzynowej w środku nocy.

Brawa należą się kierowcom, którzy bezpiecznie dowieźli całą ekipę w obie strony.


Strona: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 81