> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 90

 

24 października 2017

Co jest ważniejsze: dobra cena, czy dobry zespół?

Na arkońskiej kwaterze półotwartej wykład na temat: Co jest ważniejsze: dobra cena, czy dobry zespół wygłosił wiceprezes zarządu Asseco Poland S.A. oraz CFO Grupy Asseco, filister Arkonii Rafał Kozłowski (cetus 1994). Filister nakreślił podstawowe zagadnienia w kwestii zespołu oraz ceny. Zespół powinien liczyć od 5 do 7 osób (maksymalnie 12 osób), aby mógł w sposób optymalny spełniać swoje zadania oraz gwarancją dobrej współpracy jest klarowna komunikacja. Prelegent podzielił się także spostrzeżeniem, że zespoły w dużym przedsiębiorstwie będą wydajniej pracować, jeżeli zostaną podzielone na firmy, od których efektywności zależy wysokość zysków, a co za tym idzie, pensji całego zespołu. Natomiast cena musi pokryć przede wszystkim: koszty uzyskania zysku, wyrobić pewien zysk oraz zapewnić środki na dalszy rozwój (nowe technologie, wyszukiwanie nowych produktów). Nie zawsze sytuacja na rynku oraz samego przedsiębiorstwa pozwala ustalić cenę produktów czy usług, która pozwoli spełnić wyżej wymienione wymagania, lecz trzeba dążyć do spełnienia tego założenia w jak najbliższym zakresie. Po wykładzie z strony audytorium padło wiele, nie zawsze prostych pytań, na które filister Kozłowski odpowiadał z uśmiechem. Następnie nastąpiły kuluary, gdzie filistrzy, koledzy oraz zaproszeni goście prowadzili długie i ciekawe dyskusje. 

 

21 października 2017

Knajpa Inaugurująca rok akademicki 2017/2018

W ostatnią sobotę odbyła się knajpa arkońska, która tradycyjnie w Arkonii otwiera nowy rok akademicki. Zmęczeni tygodniowymi trudami, z przyjemnością zasiedliśmy wspólnie przy kwaterowym stole, aby odpocząć przy złocistym trunku oraz śpiewie. Były także konkursy, które wymagały talentu poetyckiego oraz klasyczna sztafeta piwna. Knajpa zakończyła się w późnych godzinach nocnych, gdzie wychodząc z kwatery przywitaliśmy nowy dzień.

 

Tegoroczna knajpa była o tyle wyjątkowa, że Korporacja Akademicka Arkonia udzieliła patronatu rodzącej się nowej korporacji: Giedyminii Ostrogiensis w Łodzi i na początku knajpy nałożyła grupie studentów z Łodzi barwy renonsów (członków kandydatów). Radość tym większa, ponieważ jest nadzieja na zapełnienie korporacyjnej luki w Łodzi.  Najbliższe miesiące będą bardzo pracowite, ponieważ trzeba przygotować pierwszy cetus do wypełniania obowiązków barwiarskich oraz najważniejszego: pracy na rzecz dobra kraju i narodu.   

 

17 października 2017

Elektromobilność - czyli gospodarka na baterie

W minionym tygodniu po raz kolejny zagościliśmy w murach Szkoły Głównej Handlowej. Po półrocznej przerwie powróciliśmy z tematem równie ważkim jak wiosenne geopolityczne rozważania w towarzystwie Jacka Bartosiaka, Bartosza Węglarczyka i Piotra Łukasiewicza. 17 Października odbyło się spotkanie Elektromobilność- czyli gospodarka na baterie. Temat szeroko pojętej elektromobilności i jej wpływu na gospodarkę ale i codzienne aspekty życia przybliżyli nam Marcin Korolec (były Minister Środowiska rządu Ewy Kopacz) i Michał Kurtyka (Wiceminister Energii). Po krótkiej dyskusji między prelegentami, przybliżającej ogólny zarys tematu, publiczność miała okazje by zadać swoje pytania. Dotyczyły one perspektyw rozwoju transferu technologicznego w zakresie elektromobilności z Chinami, rozwoju technologii hyperloop w oczach Ministerstwa Energii i perspektyw rozwoju Smart Cities w Polsce. Spotkanie zostało zorganizowane dzięki współpracy z SKN Badań nad Konkurencyjnością i zostało objęte patronatem SKN Motoryzacji, KN Adek oraz KN Proton.

 

14 października 2017

LXII Bal Arkonii

W ostatnią sobotę otworzyliśmy oficjalnie rok akademicki 2017/2018, bawiąc się już na LXII Balu Arkonii! Bal miał miejsce w Warszawskim Domu Technika NOT, który już nieraz widział Arkonów tańczących do białego rana. W tym roku formuła balu była skierowana do studentów, absolwentów i profesorów uczelni warszawskich, nawiązując tym samym do pierwszych balów arkońskich, które były adresowane dla środowiska akademickiego Politechniki Ryskiej, alma mater Arkonii.

Po przemówieniach Komisarza Balowego oraz przedstawiciela Zakonu Maltańskiego, Marianny Górskiej, z kilkudziesięciu piersi arkońskich zabrzmiał hymn Arkonii. Następnie rozpoczęliśmy bal tradycyjnym polskim tańcem: polonezem. DJ-e z zespołu The Karlins po polonezie przygotowali nam żywiołową muzykę, która porwała nas do tańca. W czasie przerw od parkietu, o nasze podniebienia zadbał wyśmienity catering z NOT, a dla panów było przygotowane stoisko z trunkami od Baczewskiego! Została także przeprowadzona loteria fantowa oraz aukcja charytatywna, których dochód jest przeznaczony na całoroczną działalność Grupy Polskiej działającej w strukturach Małej Malty, opiekującej się osobami niepełnosprawnymi.

Dziękujemy gościom za liczne przybycie. Dziękujemy ambasadzie Estonii oraz Rektorom Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej za udzielenie patronatu nad LXII Balu Arkonii. Dziękujemy senator Rzeczypospolitej Polskiej oraz córce filistra Arkonii, Władysława Andersa, pani Annie Marii Anders za patronat oraz wspólną zabawę. Komisarzowi Balowemu, kol. Jędrzejowi Jeleńskiemu (cetus 2014) i komisji balowej gratulujemy zorganizowania świetnego balu, którego przygotowanie wymaga zdolności organizacyjnych, przywódczych oraz odporności na stres. Arkonia jest z was dumna!  

Link do galerii zdjęć: https://www.facebook.com/pg/JABaczewski/photos/?tab=album&album_id=1626823230713969

 

13 października 2017

Śmierć Starego Strzechy Jagiellonii, Stanisława Wyganowskiego

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 13 października 2017 roku w wieku 98 lat zmarł ostatni przedwojenny Stary Strzecha kartelowej Jagiellonii, pierwszy prezydent Warszawy po 1989 roku, Stanisław Wyganowski.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się się w czwartek 19 października o godzinie 14.00 w w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Braciom co po życia znoju,

spoczywają już w pokoju,

pod mogilnym żwirem ziemi,

wieczny pokój, wieczna cześć.


Zdjęcie przedstawiające wpis Prezesa Arkonii, kol. Szymona Betlińskiego do żałobnej księgi pamiątkowej.


 

10 października 2017

O sztuce publicznego występowania

Za nami pierwsza kwatera naukowa w nowym roku akademickim! Temat wykładu: O sztuce publicznego występowania. Prelegentem był pan Jędrzej Dudkiewicz, znakomity dziennikarz i prezenter (występujący m.in. w TVP 1 i TVP Polonia), który nam opowiedział, jak powinniśmy się zachowywać przed kamerą oraz tłumem, aby zostać dobrze odebranym i zrozumianym przez odbiorcę. Trzeba zadbać o odpowiedni wygląd, postawę podczas prezentacji oraz stosować przyjazne gestykulacje. Ważnym czynnikiem jest niewerbalna autoprezentacja: kontrola mowy ciała, ponieważ może zdradzić stres lub niewiarę we własne słowa. Nie należy uciekać wzrokiem od tłumu; dobrą metodą jest skupienie wzroku na znajomych i przyjaznych osobach. Po prezentacji najważniejszych punktów przeszliśmy do ćwiczeń praktycznych: każdy z nas zaprezentował siebie w 30 sekund. Nie było łatwo, jakby mogło się wydawać, ale humor i odrobina dystansu zawsze są skutecznymi sposobami na wyjście z stresującej sytuacji!

 

8 października 2017

Msza Inaugurująca rok akademicki 2017/2018

Poczet sztandarowy Arkonii stanął podczas Mszy Inaugurującej rok akademicki 2017/2018 w Kościele Akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, którą celebrował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wśród uczestników znajdowali się rektorzy i prorektorzy uczelni warszawskich, profesorowie oraz studenci.

 

7 października 2017

Ślub kol. Stefana Gromnickiego

Z wielką radością zawiadamiamy, że dnia 7 października 2017 roku związek małżeński zawarli:

Katarzyna Ostrowska i kol. Stefan Gromnicki

 

6 października 2017

Arkońska ekspedycja do Berlina

W pierwszy weekend października delegacja Arkonii udała się na lewy brzeg Odry, aby wziąć udział w Komerszu 26-lecia Zjednoczenia Niemiec w Berlinie. Pomimo pewnych trudności komunikacyjnych w Niemczech (huragan Xavier), dotarliśmy szczęśliwie na kwaterę Corpsu Borussi Berlin, która była organizatorem tegorocznych uroczystości. W trakcie świetnego komerszu nie zabrakło toastów i okazji do bliższego zapoznania się z niemieckimi burszami. Nazajutrz zostaliśmy zaproszeni na kwaterę Corpsu Marchii Berlin. Gospodarze chętnie oprowadzili nas po swoim pięknym domu korporacyjnym, równocześnie dbając o przyjazną atmosferę. Nieco zmęczeni, wsiedliśmy wieczorem w pociąg do Frankfurtu nad Odrą, żeby udać się na kwaterę Corpsu Silesii. która organizowała kolejną imprezę korporacyjną: knajpę inaugurującą rok akademicki. Zabawa, rozmowy i śpiewy trwały do późnych godzin nocnych. W niedzielę, po wspólnym śniadaniu i kufelku pysznego piwa, udaliśmy się na dworzec w celu powrotu do Warszawy.


Wyjazd poszerzył naszą wiedzę o niemieckim ruchu korporacyjnym i jego działalności. Uzyskaliśmy nowe pomysły, które będziemy wprowadzać w tym roku akademickim. To był udany wypad!  

 

3 października 2017

Zebranie Ogólne

Tego dnia na kwaterze Arkonii odbyło się Zebranie Ogólne - pierwsze po wakacjach oficjalne spotkanie barwiarzy i fuksów Korporacji Akademickiej Arkonia. Zebranie Ogólne, jako ciało uchwałodawcze, ma za zadanie uchwalić budżet korporacji na nowy rok akademicki oraz wysokość składki członkowskiej. Po burzliwej debacie, budżet został pomyślnie uchwalony wraz składką obowiązującą na rok akademicki 2017/2018.


Strona: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 90