> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 90

 

28 listopada 2017

Geologia Marsa

W ostatni wtorek listopada wykład o Geologii Marsa wygłosił prezes Arkonii, Kolega Szymon Betliński (cetus 2010). Prelegent omówił nam w sposób popularno-naukowy strukturę czwartej w Układzie Słonecznym i jednocześnie najbliższej Ziemi planety. Wykład o samym Marsie był przyczynkiem do zaszczepienia dalszych zainteresowań tematu ewolucji planetarnej i szerzej Wszechświata. Prezentacja dotykała także zagadnień związanych z filozofią nauki. Kolega przybliżył nam ogólne cechy charakterystyczne czerwonej planety wraz z hipotezami wysówanymi przez naukowców (geologów planetarnych) powstawania tych struktur. W trakcie prezentacji dowiedzieliśmy się m.in. że na Marsie znajduje się największa góra w naszym układzie Olympus Mons, przy której nasz rodzimy Mont Everst wydaje się małym pagórkiem. Mieliśmy także okazję przyjżeć się bliżej wodzie na Marsie, w jakich formach tam istnieje i jaki miała wpływ na obecny wygląd planety. Na koniec nie zabrakło poruszenia kwestii, skąd to wszystko wiemy. Kolega przybliżył nam po krótce aspekt badania Marsa przez człowieka. W części pytań nie mogło oczywiście zabraknąć wątku rozpalajacego wiele dyskusji, a mianowicie pomysłu misji załogowych na Marsa wraz z budowaniem tam większej infrastruktury do życia, a nawet kwestii terraformowania planety. Odpowiedzi zachowamy sobie w pamięci.

 

Jedno jest pewne: w Arkonii życie pulsuje mocno w każdy wtorek!

 

21 listopada 2017

Media publiczne czy narodowe?

Na wtorkowym zebraniu naukowym usłyszeliśmy wykład na temat: Media publiczne czy narodowe? - Perspektywy rozwoju na tle tendencji europejskich. Prelegentem był filister Maciej Stanecki (cetus 1993), wiceprezes zarządu TVP S.A. Filister opowiedział o istotnej roli, jakie odgrywają media publiczne na rzecz debaty publicznej i pielęgnowaniu kultury polskiej. Dlatego należy je dofinansowywać z budżetu państwa, ponieważ nie jest to działalność komercyjna przynosząca zysk.  Prelegent przedstawił trendy europejskie oraz światowe, które w połączeniu z nowoczesnymi technologiami, wpływają na rozwój telewizji. Została przedstawiona wizja, w której tradycyjny telewizor został zastąpiony projektorem połączonym do urządzenia mobilnego, w którym wybieramy ulubiony serial danej stacji telewizyjnej w systemie VOD. W trakcie wykładu padło wiele dociekliwych pytań, które pozwoliły zrozumieć, jak działa Telewizja Polska.

 

Wykład zwiększył naszą świadomość, że media publiczne powinny pełnić służbę na rzecz społeczeństwa i kraju. 

 

18 listopada 2017

Weleckie Vabank!

W sobotę odbyła się Wieczornica naszych kartelowych braci z Korporacji Akademickiej Welecja. W tym semestrze Weleci zorganizowali potańcówkę w stylu Vabank. Nie mogliśmy pominąć okazji do wspólnej zabawy, toteż wzięliśmy udział licznie w tańcach i innych przyjemnościach wieczoru przygotowanych przez gospodarzy. Braciom Weletom gratulujemy zorganizowania znakomitej Wieczornicy i zarazem zapraszamy na naszą już 6 stycznia!

 

Link do galerii zdjęć: 

https://www.facebook.com/events/157486934739258/permalink/159893941165224/

 

14 listopada 2017

Przemysł Kosmiczny - Polska, Europa Świat

14 listopada spotkaliśmy się na wykładzie otwartym Przemysł Kosmiczny - Polska/Europa/Świat w Instytucie Techniki Cieplnej. Wydarzenie na temat przemysłu kosmicznego zorganizowane zostało we współpracy z Studenckim Kołem Astronautycznym przy PW, a gościem był Michał Szaniawski– wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, podlegającej pod Ministerstwo Rozwoju.

Mieliśmy okazję zrozumieć mechanizmy programów wsparcia sektora technologii kosmicznej w Polsce, Europie oraz na całym świecie, a także poznać największe wyzwania stojące przed polskim biznesem w tym sektorze, z których największym jest wytworzenie kadr aby ludzie z inicjatywą mogli realizować projekty nie opuszczając kraju. Jako największa szansa dla polskich podmiotów został wskazany segment downstream, czyli przetworzenie i wykorzystanie danych pozyskiwanych z satelitów.

Poznaliśmy również kulisy prac Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz roli Polski w tych przedsięwzięciach, a następnie nasz gość opowiedział o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która dotychczas zdążyła pochłonąć 100 miliardów dolarów. Najważniejszym trendem w przemyśle kosmicznym, wskazanym przez gościa okazało się zastępowanie dużych i długowiecznych satelitów znacznie mniejszymi i mniej wytrzymałymi, ale w dużo większej ilości (konstelacje nawet po 1000 satelitów jedna).

Wszystko okraszone było wieloma doskonałymi anegdotami, których jeszcze więcej mieliśmy okazję wysłuchać przy wspólnym piwie po wykładzie.

Krótkie podsumowanie wykładu: 

https://www.youtube.com/watch?v=2p-iH0jxCqs

 

11 listopada 2017

Komersz Zimowy 189-lecia K! Konwent Polonia

11 listopada, w dzień Święta Niepodległości Polski, delegacja Arkonii wzięła udział w Komerszu Zimowym najstarszej, a zarazem kartelowanej z Arkonią korporacją, Konwentu Polonia. W tym roku Polonusi świętowali 189 rocznicę powstania swojej korporacji, która została utworzona pierwotnie w Dorpacie (współcześnie Tartu w Estonii).

Uroczystości komerszowe rozpoczęły się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w której odprawiono mszę świętą za Ojczyznę, w której wzięli udział samorządowcy, wojewoda pomorski i parlamentarzyści. Poczty sztandarowe Polonii, Arkonii i Welecji stanęły obok pocztów służb mundurowych, związków zawodowych oraz środowisk patriotycznych. Uroczystościom przewodniczył metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź.

Cześć oficjalna Komerszu Zimowego rozpoczęła się w znanej (a korporantom już znajomej) Operze Leśnej. Było wiele doskonałych przemówień, które podkreślały wartość przyjaźni międzykorporacyjnej. Korzystając z faktu, że mieliśmy do dyspozycji amfiteatr, nie odmówiliśmy sobie wesołych śpiewów. Zabawa później przeniosła się na kwaterę Konwentu, gdzie odbyła się knajpa pokomerszowa. Nazajutrz pożegnaliśmy się z Polonusami, spożywając wspólnie burszowskie śniadanie.

Braciom Polonusom dziękujemy, jak zwykle, za serdeczną gościnę oraz gratulujemy dobrego rozwoju. Życzymy kolejnych sukcesów na polu korporacyjnym oraz wytrwałości w pracy na rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska.

 

Vivat, crescat, floreat CONVENT POLONIA in aeternum!

 

Link do galerii zdjęć: 

https://www.facebook.com/arkoniapl/posts/2013608398897349

Relacja TVP3 Gdańsk:

https://gdansk.tvp.pl/34778292/msza-swieta-za-ojczyzne-w-bazylice-mariackiej

 

5 listopada 2017

Msza za rodzinę Arkońską

5 listopada o godzinie 8:00 zebraliśmy się w kościele św. Marcina na ul. Piwnej aby uczestniczyć we Mszy Świętej za Rodzinę Arkońską. Po mszy spotkaliśmy się w lokalu Sto Pociech by porozmiawiać przy słodkim poczęstunku. Spotkanie było bardzo miłe i okazało się pretekstem do poglębienia więzów wśród wielopokoleniowej Rodziny Arkońskiej.

 

1 listopada 2017

Dzień Wszystkich Świętych

W tym pełnym zadumy okresie Wszystkich Świętych Arkoni odwiedzili warszawskie cmentarze, aby móc pomodlić się za dusze zmarłych członów korporacji. Porządkując czasem zapomniane przez bliskich groby filistrów, zostawiamy na nich znicz i barwy arkońskie na znak pamięci i wiecznego braterstwa.

 

Braciom co po życia znoju, spoczywają już w pokoju, pod mogilnym żwirem ziemi, wieczny pokój, wieczna cześć

 

30 października 2017

Historia Arkonii w Międzywojniu

Ostatnia kwatera naukowa w październiku była na temat: Historia Arkonii w Międzywojniu. Kolega Piotr Krawczyk (cetus 2015) zaprezentował nam zawiłe dzieje naszej Korporacji w trudnym okresie rodzenia się państwowości polskiej oraz jej utrzymania. Kolega zaznaczył, że wielu Arkonów, podporządkowując się decyzji Koła, wstąpiło do wojska w 1920 roku, aby bronić ojczyzny przed bolszewizmem oraz w 1926 roku, aby bronić legalny rząd II Rzeczypospolitej przed zbuntowanymi pułkami Piłsudskiego. Wykład naszego kwatermistrza przypomniał nam także o skomplikowanym procesie zmiany miejsca działania Arkonii (Ryga, Moskwa, Ryga, Warszawa) oraz afiliacji Arkonii przy Politechnice Warszawskiej w roku 1918. Prelegent podkreślił ofiarność naszych filistrów przy nabyciu kamienicy na ulicy Wilczej 60 oraz opowiedział o życiu korporacyjnym w tamtych latach. Arkoni bywali na wielu balach, rautach, odbywały się też spotkania brydżowe w czwartki na naszej kwaterze. Ważną rolę odgrywały też komersze, na jednym z których w 1937 roku Arkonia gościła marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego, w celu podjęcia próby zjednoczenia młodzieży akademickiej w myśl obrony ojczyzny i wielkiego szacunku wokół armii.

 

28 października 2017

Komersz 134-lecia Welecji

Tego dnia Korporacja Akademicka Welecja, skartelowana z Arkonią korporacja, obchodziła 134-lecie istnienia. Tradycyjnie silna delegacja arkońska wzięła udział w obchodach komerszowych. Przed komerszem został wystawiony sztandar Arkonii naprzeciwko sztandarowi Welecji podczas mszy w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, gdzie zostało odprawione nabożeństwo w intencji 134-lecia Welecji i jej dalszego pomyślnego rozwoju. Następnie pojawiliśmy się w znanym Arkonom miejscu, mianowicie w  Warszawskim Domu Technika NOT, gdzie czekał na nas pyszny obiad przedkomerszowy oraz kartelowi bracia: Polonusi i Weleci. W czasie komerszu padło wiele znakomitych przemówień, podkreślających wagę łączących nas więzi przyjaźni oraz braterstwa. Wspaniały Komersz minął wśród śpiewów i rozmów, a po komerszu na kwaterze jubilatów odbył się korporacyjny after, czyli knajpa pokomerszowa. Obchody pokomerszowe trwały jeszcze w niedzielę w gronie najwytrwalszych burszów.


Braciom Weletom gratulujemy dobrej kondycji przy tak zacnym wieku oraz życzymy kolejnych 134 komerszy w tak doskonałym gronie!

 

Vivat, crescat, floreat Veletia in aeternum!

 

26 października 2017

Studia Przyszłości

W ostatni czwartek października zorganizowaliśmy kolejny arkoński wykład otwarty, tym razem  w murach Politechniki Warszawskiej. Poruszyliśmy temat bardzo gorący w ostatnich miesiącach – reformy szkolnictwa wyższego. Zaproszenie do zabrania głosu w debacie Studia przyszłości przyjęli podsekretarz stanu w MNiSW, filister Arkonii Łukasz Szumowski (cetus 1993), JM rektor PW prof. Jan Szmidt oraz dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, filister Arkonii Łukasz Wojdyga (cetus 1997). Dzięki zacnym gościom mieliśmy wyjątkową okazję zasięgnąć informacji o powstającej ustawie bezpośrednio u źródła – zarówno ze strony rządowej, jak i akademickiej. Temat budzi żywe zainteresowanie, gdyż dotyczy bezpośrednio nas wszystkich – młodzież akademicką. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Paneliści przedstawili racje i potrzeby każdej ze stron zainteresowanych reformą. Po dyskusji prelegentów nadszedł czas na pytania z Sali, a po nich miły czas spędzony w kuluarach, gdzie paneliści i słuchacze mogli długo dyskutować na interesujące tematy. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Samorządem Studentów Politechniki Warszawskiej.

 

Prezentujemy krótkie wypowiedzi uczestników debaty:

https://www.youtube.com/watch?v=SYS2uwZPwsA

https://www.youtube.com/watch?v=XrAN7aM-hDE

https://www.youtube.com/watch?v=kipeXBV4TN0


Strona: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 90